Sari la conținut

Accident Timisoara


dayro_25
 Share

Postări Recomandate

Atata timp cat suntem sanatosi ,vremea este buna si motoarele nu au nici o problema ,totul este perfect.Doar in momentul in care patim ceva (cu motocicleta)realizam cat suntem de vulnerabili si fragili.Spun asta pentru ca in urma cu vre-o saptamana m-am lipit de un grup care urma sa plece in Grecia.Bucuros ca am ocazia de a pleca la un drum care sa-mi ofere ceva satisfactie ,am trecut cu vederea ce era mai important,starea motocicletei.Amortizoarele terminate ,placutele pe sfarsite,doar ca, nu-mi doream decat plecarea.Dupa 250 Km rulati pe ploaie a venit si beleaua .Mi-a fugit spatele la iesirea dintr-un viraj si m-am dus taras 15 m pe contrasens pana in parapet.N-am patit nimic ,decat ghidonul stramb ,bulbarul si scarita pasager raschetate.Nimic deosebit pana aici."Deosebirea" ar fi fost daca norocul sau D-zeu m-ar fi parasit atunci si nimeream un Tir sau auto pe contrasens in cele 4-5 secunde.Am simtit nevoia sa scriu despre asta pt ca nenorocirea poate aparea oricand si oricarui motociclist ,tanar sau mai in varsta ,cu mai multa sau putina experienta.Inca am in cap clipele alea care nu se mai terminau ,nici nu am mai atins motorul si abia acum incep sa-mi dau seama ce puteam pati.Ca sa inchei, cred ca ne-ar face mai mult bine respectul reciproc si dorinta de a invata ceva din pataniile altora.Obraznicia si desconsiderarea ar trebui inlocuite de colocvialitate.O sa beau inca 2 beri pt a sarbatori faptul ca sunt in viata.Numai bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 60
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

"18 ani de mers pe motocicleta si spui ca nu se poate frana in viraj? Trist, tare trist ! Sa stii ca experienta nu o acumulezi trecand timpul si atat. Uite, eu in 5 ani de mers pe moto, am mai multa experienta ca tine.

 

"

Bine ca esti tu mai experimentat, ce noroc pe capul nostru ca are cine sa ne invete cum sa franam pe sina de tramvai, uda, si eventula si in viraj.. Bafta multa la acumulat "experienta" de genul asta, sunt convins ca esti taaaare mandru de tine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Wrong !

 

auzi ma pustiule ar trebui sa ai mai mult respect pt oamenii care ar putea sa iti fie parinte, nesimtitule ! mergi si da-te pe o roata pe bulevard sa umectezi 2-3 mizde. cand si daca o sa ajungi la varsta lui virgil, pe care il stiu de la vreo 2-3 plimbari abia atunci sa iti dai cu parerea. pana atunci esti doar un coinac cu motor si atat. mergi la etnobotanicele tale ca ne plictisesti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

auzi ma pustiule ar trebui sa ai mai mult respect pt oamenii care ar putea sa iti fie parinte, nesimtitule ! mergi si da-te pe o roata pe bulevard sa umectezi 2-3 mizde. cand si daca o sa ajungi la varsta lui virgil, pe care il stiu de la vreo 2-3 plimbari abia atunci sa iti dai cu parerea. pana atunci esti doar un coinac cu motor si atat. mergi la etnobotanicele tale ca ne plictisesti.

 

:laugh: tu nu mai poti, a?! si tu ce esti?sau virgil?:lol:

 

Explica te rog cum se franeaza eficient pe sinele de tramvai in viraj, in conditii de ploaie.

Cred ca ar fi un tutorial interesant pentru multi ...

 

practice practice practice! iar daca nu esti in stare sa faci asta atunci trebuie sa ai grija sa nu ajungi intr-o curba pe ploaie cu linii de tramvai si sa fii nevoit sa franezi...la fel cum trebuie sa ai grija sa nu mergi cu o viteza prea mare noaptea in cazul in care iti iese un trailer in fata si nu esti in stare sa pui o frana...

 

http://www.youtube.com/watch?v=JwPWPMI_tAw

 

ce zici, putea sa il evite daca era atent la drum?!

 

 

pana si experienta te tradeaza uneori....

Editat de @jinx
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Idea de baza aici este ca degeaba dezbatem experienta unor priceputi care stiu sa franeze eficient chiar si pe gheata in conditii de urgenta.

 

Problema este ca multi cauta un vinovat in aceste cazuri nasoale. Degeaba ai legea de partea ta daca tu mori! Ala se face cu un dosar penal. In unele cazuri poate poate face si inchisoare dar foarte rar se intampla. Cu ce ne ajuta asta? Credeti ca asa sunt mai safe drumurile pentru noi? Wrong! lol ce parafrazare.

 

In oras lasa viteza mai moale dracului si condu mai prudent. Nu legea te va proteja ci conducerea preventiva!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...