Sari la conținut

Norvegia 2011


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 148
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Sunt mandru ca niste prieteni se gandesc la mine si va spun ca sunt sufleteste alaturi de voi.

Greul pot spune ca acum incepe.Rabdare si forta !Am incredere in voi si va asteptam!

 

Da,e tare greu sa bei singur :cheers:

Normal ca ne gandim la voi.Nu sughitati?

 

Felicitari oameni buni!!!

Sa va intoarceti cu bine acasa si cu multe fotografii si impresii de calatorie!

Pace din Afghanistan!!!

 

 

Multumim.Pace si tie si sa te intorci si tu cu bine acasa!

 

Felicitari! Desi imi pare rau ca nu ne'am cunoscut la tura in Alpi, ma bucur pentru voi. Sa aveti cale lina pana acasa.

 

 

Avem timp sa ne cunoastem.Poate la intrunirea de la Rasnov,din septembrie.Gata tura in Alpi?Cum a fost?

 

Io cred ca v-a uitat deja... e in tabara? :grinbandit:

 

 

Tu crezi gresit.Cum sa ne uite?Vorbim zilnic.

Gata tura?A fost ok?

 

......

 

 

sarumana bravo , bravo fato va mai trece mult timp pana cand o fata din romania va ajunge acolo unde te afli tu acum moto ma refer sanatate si lui maricel si bravo lui ca a avut posbilitatea sa te duca in acele locuri de vis drum bun domnul sa va pazeasca

 

Pompi,spune-mi daca poza de mai jos iti spune ceva.

post-35732-0-93683000-1309720933_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutari si drum bun in continuare...

Pe 15 iulie, daca nu imi cade nimic in cap pana atunci, plec si eu pe aproximativ acelasi traseu ca si voi dar in sens invers.( Ucraina, Polonia, Tarile Baltice, Finlanda etc. Eu , din pacate sau din fericire, inca nu stiu cum sa o iau, plec singur. Buget cam 2000-2500 euro cu inca ceva rezerve. Vreau sa dorm la cort - in camping sau "wild camping" :D pe unde se poate, mancare din supermarket,totul low budget pe cat posibil. Durata cam 25-30 zile din care 4-5 zile trebuie sa stau in DK la intoarcere. Am 1000 de intrebari, toate mi se invart in cap da acum nu imi vine nimic in minte :laugh: o sa fac o lista si trimit un PM, daca e ok si ai timp 10 min sa raspunzi e perfect...

 

PS: daca ajungeti in RO pana pe 15 si pe drumul de intoarcere treceti prin Vatra Dornei ofer cazare moca pt. informatii... :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutari si drum bun in continuare...

Pe 15 iulie, daca nu imi cade nimic in cap pana atunci, plec si eu pe aproximativ acelasi traseu ca si voi dar in sens invers.( Ucraina, Polonia, Tarile Baltice, Finlanda etc. Eu , din pacate sau din fericire, inca nu stiu cum sa o iau, plec singur. Buget cam 2000-2500 euro cu inca ceva rezerve. Vreau sa dorm la cort - in camping sau "wild camping" :D pe unde se poate, mancare din supermarket,totul low budget pe cat posibil. Durata cam 25-30 zile din care 4-5 zile trebuie sa stau in DK la intoarcere. Am 1000 de intrebari, toate mi se invart in cap da acum nu imi vine nimic in minte :laugh: o sa fac o lista si trimit un PM, daca e ok si ai timp 10 min sa raspunzi e perfect...

 

PS: daca ajungeti in RO pana pe 15 si pe drumul de intoarcere treceti prin Vatra Dornei ofer cazare moca pt. informatii... :D

 

 

Astept PM.Iti raspund cu placere.Eventual iti dau in copie si alte discutii avute pe tema asta cu alti doritori.

Traseul ales la dus e cel mai scurt,vreo 3500 pana la Nordkapp.

Legat de Vatra,eram in toamna trecuta,la ultima noastra iesire pe acolo si bajbaiam dupa cazare.Nu trecem la intoarcere pe acolo,dar cu alta ocazie poate ne vedem.

Numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa mergi la Lofoten omule,neaparat.

Era in planul pentru anul asta, dar mobra n-a reusit inca sa ajunga in Olanda si inca ma asteapta in Romania.

Traseul ara foarte asemanator cu ce ati facut voi, de la trecerea cu ferry de la Hirtshals pana la Bodo, neavand un interes deosebit pentru Bodo-Nordkapp, cu toate ca n-am excus total varianta. De timpul alocat as fi vrut insa mai degraba Bodo-Kiruna, sa ma sui pe Kebnekaise si inca ceva trekking intr-o rezervatie din Suedia.

Nu uiati sa dati un semn daca ajungeti prin Olanda pana pe 10. Un pat, un dus cald si o ciorba buna s-or gasi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

17 3 iul Rovaniemi

 

Azi am fost mult mai vesel,dupa ce intr-o pauza am stabilit ca dupa Rovaniemi vom alege cap compas Trondheim,urmand sa ne intoarcem tot prin Norvegia.

 

Azi a fost la fel,fara ploaie,iar cu cat avansam spre sud temperatura creste.Drumuri drepte,plictisitoare,multe lacuri si stiva de reni.O buna portine stanga-dreapta drumurilor are vegetatia defrisata,asta pentru a-i vedea din timp.Se plimba pe sosea ca la ei acasa,nu au nici un stres.Cam toate camioanele au in fata bari de protectie,in caz de impact cu un ren sa le protejeze ce au ele sub capota si farurile.De asemenea numeroase masini au proiectoare intre faruri.

 

Suntem la Rovaniemi,unde,cica,vara se odihneste Mos Craciun,impreuna cu renii lui inaripati.Casa de iarna Mosu nu are,deoarece iarna bantuie prin lume sa imparta cadouri celor ce au fost cuminti,imbracat in mantie rosie si cu caciula rosie.Un rosu coca-cola.

 

Oare ce o face lituanianul?Cred ca a trecut pe aici inaintea noastra.Ce am uitat sa va povestesc e faptul ca era tare suparat pe astia de la Bmw,deoarece nu au fost in stare sa puna o priza de alimentare normala,au pus una mica,asa ca el se chinuie cu un adaptor,care la imbinare era infasurat cu scoci maro,ca sa nu intre apa si mai departe,cu acelasi scoci era fixat de carena.Aceasta inginerie ii alimenta gps-ul,unul auto,ce era fixat cu ventuza de rezervor.Cand incepea ploaia tragea o punga peste el.Imi pare rau ca nu am facut schimb de adrese.L-am fi adaugat celorlalti prieteni facuti cu ocazia acestiei ture.

 

Mai avem un temerar pe urmele noastre Este Gigel,participant la tura Vlad 1.Urmeaza acelasi traseu ca si noi.Tinem legatura prin sms.Era la ghetar ieri.Ar trebui sa ajunga la Geiranger azi sau maine.

 

post-35732-0-80565100-1309728785_thumb.jpg

post-35732-0-68187600-1309728806_thumb.jpg

post-35732-0-98562600-1309728824_thumb.jpg

post-35732-0-41687700-1309728846_thumb.jpg

post-35732-0-50300800-1309728870_thumb.jpg

post-35732-0-33299000-1309728888_thumb.jpg

post-35732-0-96373400-1309728905_thumb.jpg

post-35732-0-16146100-1309728930_thumb.jpg

post-35732-0-04920000-1309728956_thumb.jpg

post-35732-0-05964100-1309728975_thumb.jpg

post-35732-0-08614200-1309728995_thumb.jpg

post-35732-0-83849100-1309729013_thumb.jpg

post-35732-0-43916800-1309729037_thumb.jpg

post-35732-0-16581300-1309729061_thumb.jpg

post-35732-0-26311500-1309729085_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

17 3 iul Rovaniemi

 

Azi am fost mult mai vesel,dupa ce intr-o pauza am stabilit ca dupa Rovaniemi vom alege cap compas Trondheim,urmand sa ne intoarcem tot prin Norvegia.

 

Azi a fost la fel,fara ploaie,iar cu cat avansam spre sud temperatura creste.Drumuri drepte,plictisitoare,multe lacuri si stiva de reni.O buna portine stanga-dreapta drumurilor are vegetatia defrisata,asta pentru a-i vedea din timp.Se plimba pe sosea ca la ei acasa,nu au nici un stres.Cam toate camioanele au in fata bari de protectie,in caz de impact cu un ren sa le protejeze ce au ele sub capota si farurile.De asemenea numeroase masini au proiectoare intre faruri.

 

Suntem la Rovaniemi,unde,cica,vara se odihneste Mos Craciun,impreuna cu renii lui inaripati.Casa de iarna Mosu nu are,deoarece iarna bantuie prin lume sa imparta cadouri celor ce au fost cuminti,imbracat in mantie rosie si cu caciula rosie.Un rosu coca-cola.

 

Oare ce o face lituanianul?Cred ca a trecut pe aici inaintea noastra.Ce am uitat sa va povestesc e faptul ca era tare suparat pe astia de la Bmw,deoarece nu au fost in stare sa puna o priza de alimentare normala,au pus una mica,asa ca el se chinuie cu un adaptor,care la imbinare era infasurat cu scoci maro,ca sa nu intre apa si mai departe,cu acelasi scoci era fixat de carena.Aceasta inginerie ii alimenta gps-ul,unul auto,ce era fixat cu ventuza de rezervor.Cand incepea ploaia tragea o punga peste el.Imi pare rau ca nu am facut schimb de adrese.L-am fi adaugat celorlalti prieteni facuti cu ocazia acestiei ture.

 

salutare cum as putea uita nu se uita pacat ca acu doar calatoresc virtual invatat sa merg mii de km criza lea pus capac la toate drum bun

post-20188-0-32816600-1309750390_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

......

 

 

sarumana bravo , bravo fato va mai trece mult timp pana cand o fata din romania va ajunge acolo unde te afli tu acum moto ma refer sanatate si lui maricel si bravo lui ca a avut posbilitatea sa te duca in acele locuri de vis drum bun domnul sa va pazeasca

 

... sper din tot sufletul ca urmatoarea fata ce ajunge la Nordkap pe motocicleta .............. sa fiu eu ! :rolleyes:

________________

 

Altfel, felicitari pentru atingerea Capului Nord si sa va intoarceti cu bine ! :)

 

Oricum, va insotesc ,,virtual", gratie Google Earth-ului ! ;)

post-10224-0-91872300-1309761942_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutari oameni buni,

 

De cateva zile am aterizat si noi de pe meleaguri straine si vreau sa va urez si eu drum bun spre casa, sa o felicit pe Bianca pentru curaj si rezistenta si asteptam sa ajungeti cu bine acasa. Sa dati un semn cu vreo doua zile inainte sa punem berea la rece ;).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tu crezi gresit.Cum sa ne uite?Vorbim zilnic.

Gata tura?A fost ok?

 

Glumeam, mai... :unsure:

 

Da, Tura a fost foarte reusita... zic eu... gasca, vreme buna, trasee superbe... o sa vezi curand poze si impresii.

 

La voi cum e? Nu v-ati saturat deja de stat pe drumuri, mereu in echipament, mereu dormit in alta parte, desfacut bagaje, eventual si de vreme rea?

Din pacate, fiind plecat nu am apucat sa mai fiu la curent prea mult cu aventura voastra dar ma voi stardui sa recuperez.

 

Motocicletele sunt ok?

 

Va doresc tot binele in continuare si va astept la intoarcere. :wave:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

... sper din tot sufletul ca urmatoarea fata ce ajunge la Nordkap pe motocicleta .............. sa fiu eu ! :rolleyes:

________________

 

Altfel, felicitari pentru atingerea Capului Nord si sa va intoarceti cu bine ! :)

 

Oricum, va insotesc ,,virtual", gratie Google Earth-ului ! ;)

 

 

Iti dorim succes.Sa stii ca daca ai un pic de vointa nu e greu deloc.Nu ai nevoie de o superpregatire pentru a face ca noi.

 

Era in planul pentru anul asta, dar mobra n-a reusit inca sa ajunga in Olanda si inca ma asteapta in Romania.

Traseul ara foarte asemanator cu ce ati facut voi, de la trecerea cu ferry de la Hirtshals pana la Bodo, neavand un interes deosebit pentru Bodo-Nordkapp, cu toate ca n-am excus total varianta. De timpul alocat as fi vrut insa mai degraba Bodo-Kiruna, sa ma sui pe Kebnekaise si inca ceva trekking intr-o rezervatie din Suedia.

Nu uiati sa dati un semn daca ajungeti prin Olanda pana pe 10. Un pat, un dus cald si o ciorba buna s-or gasi.

 

Multumim inca o data pentru invitatie.Te tin la curent.

 

Va salut, felicitari si tot respectul din partea mea.

 

 

Multumim,te salutam si noi.

 

Salutari oameni buni,

 

De cateva zile am aterizat si noi de pe meleaguri straine si vreau sa va urez si eu drum bun spre casa, sa o felicit pe Bianca pentru curaj si rezistenta si asteptam sa ajungeti cu bine acasa. Sa dati un semn cu vreo doua zile inainte sa punem berea la rece ;).

 

Ne bucuram ca ati ajuns cu bine.Abia astept sa povestim.

P.S.Berea asa de greu se raceste?

 

Glumeam, mai...

 

Da, Tura a fost foarte reusita... zic eu... gasca, vreme buna, trasee superbe... o sa vezi curand poze si impresii.

 

La voi cum e? Nu v-ati saturat deja de stat pe drumuri, mereu in echipament, mereu dormit in alta parte, desfacut bagaje, eventual si de vreme rea?

Din pacate, fiind plecat nu am apucat sa mai fiu la curent prea mult cu aventura voastra dar ma voi stardui sa recuperez.

 

Motocicletele sunt ok?

 

Va doresc tot binele in continuare si va astept la intoarcere.

 

Pai si eu glumeam.Ma bucur ca a fost reusita tura voastra.

Nu,nu ne-am saturat de drumuri.Acum suntem iar in Norvegia .Desi,sincer,dimineata cu bagajele e cam enervant.Alt stres e cu gasitul cazarii.Iar vremea a fost excenenta de cateva zile.

Motoarele sunt ok,desi va trebui sa le facem revizia pe drum,pe undeva prin Germania.Cred ca apelez iar la tine :makeout: .

Ultima noapte,indiferent pe unde ne intoarcem o petrecem in Wiena.Ti-am spus ca si eu vreau sa ne vedem.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai avem un temerar pe urmele noastre Este Gigel,participant la tura Vlad 1.Urmeaza acelasi traseu ca si noi.Tinem legatura prin sms.Era la ghetar ieri.Ar trebui sa ajunga la Geiranger azi sau maine.

Salut Marcel. Am ajuns pe 3 iulie la Geiranger, Trollstigen si Alantic Road. Superb. Multumesc mult. Azi voi merge spre Lofoten.

 

 

 

post-40114-0-89493900-1309820055_thumb.jpg

 

 

 

 

 

post-40114-0-76961000-1309819883_thumb.jpg

 

post-40114-0-95892900-1309819987_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

18 4 iul Korgen(N)

 

Aseara,cand sa adormim au debarcat vreo 40 rusi dintr-un autocar.Aud scandal afara,ma uit pe geam si ii vad cum se imbranceau catre cala autocarului ca sa-si ia bagajul.Fiecare dadea din coate sa ajunga la acele usi care se deschid in sus.Iar ala care ajungea acolo incepea sa cotrobaie printre genti,valize si geamantane,cautandu-l pe al sau.Dupa ce-l gasea,incepea lupta iesirii din gloata cu bagaj cu tot.Incredibil.Trebuia filmata faza.Cred ca si oile sunt mai ordonate.Apoi taraboi in receptie,pe scari si pe hol.Vorbeau tare,unii radeau,altii injurau(cred),usi trantite,tot tacamul.Dupa ce se linisteste vacarmul,ies la o tigara in capatul holului.Scandalul continua,dar in fiecare camera in parte,la intesitate mai mica.Cand ma intorc,dupa ce am fumat,tot holul putea a supa la plic.Cred ca nu unul,ci toti si-au facut supa.Probabil cu termoplonjon,ca mirosea si a ars.

 

Dimineata nu am auzit nimic,dar a fost acelasi vacarm,spune Bianca,nervoasa ca au trezit-o si nu a mai putut sa adoarma.Cert e ca au plecat devreme.Ma gandesc ca daca au avut mic dejun inclus,or fi plecat cu tot cu tacamuri.Dar restaurantul era intreg,cu mobilier,tacamuri si mancare.Cu siguranta nu trecusera rusii pe acolo.Motoarele erau ok,deci ziua putea incepe,chiar cu Bia nervoasa pe rusi.

 

Mancam,incepe apoi ritualul zilnic de carat,indesat,legat bagaje care dureaza minim 20 minute si care vrei nu vrei te face cu nervii putin.La un moment dat devine rutina.Parasim apoi minunatul Rovaniemi(oare ce am cautat noi aici?A!vroia Bia sa-l vada.Si a venit ca la pomul laudat,dar a plecat cu buza umflata) spre sud pe un la fel de minunat drum E 75 din care tot ce am inteles au fost aglomeratie,un perete de vegetatie stanga-dreapta prin care nu vedeai nimic(nu ca ai fi avut ce vedea),zeci de camere fixe,totusi semnalizate in prealabil,baieti faini,care vor sa previna,nu sa te prinda ca ai nostri pandaci.Renii au disparut si mai erau cand si cand cate un lac.

 

Ajungem la Kemi(langa),alimentam,ii spun Biancai ca intram in Suedia imediat si acolo se schimba lucrurile.Se schimba,dar nu cu mult.Asa ca la Lulea imi spune sa scot harta si pe drumul cel mai scurt sa o duc in Norvegia ca nu mai vrea Finlanda si Suedia in viata ei.Eu radeam,cine a vrut pe aici?cine nu asculta?Advarul este ca daca nu mergeam ramanea cu un semn de intrebare,oare cum era pe acolo?

 

Asa ca va salutam din Norvegia inca o data,unde am reusit sa ne cazam la Korgen,la vreo 40 km sud de Mo I Rana.Am facut vreo 800 azi.De la Lulea am venit pe 94,apoi 95 si pe E6 in Norvegia.Au inceput sa apara dealuri,apoi munti,apoi renii(am dat de o turma intreaga),apoi virajele,adica lucrurile au revenit la normal.Dupa parerea mea drumurile norvegiene au fost proiectate de motociclisti.

 

 

 

.

post-35732-0-97014300-1309822095_thumb.jpg

post-35732-0-74548600-1309822139_thumb.jpg

post-35732-0-36525900-1309822321_thumb.jpg

post-35732-0-29229700-1309822373_thumb.jpg

post-35732-0-27254200-1309822420_thumb.jpg

post-35732-0-49457200-1309822465_thumb.jpg

post-35732-0-67166300-1309822508_thumb.jpg

post-35732-0-13648900-1309822557_thumb.jpg

post-35732-0-39125500-1309822604_thumb.jpg

post-35732-0-66150400-1309822648_thumb.jpg

post-35732-0-45672700-1309822698_thumb.jpg

post-35732-0-05094500-1309822759_thumb.jpg

post-35732-0-27126000-1309823159_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Motoarele sunt ok,desi va trebui sa le facem revizia pe drum,pe undeva prin Germania.Cred ca apelez iar la tine :makeout: .

Ultima noapte,indiferent pe unde ne intoarcem o petrecem in Wiena.Ti-am spus ca si eu vreau sa ne vedem.

 

So... totul e aranjat pt marti dimineata; au facut ochii mari si m-au pus sa repet cand am zis 1200RT cu 130.000km, au crezut intai ca vorbesc despre 1150 (ca eu zisesm doar RT). In legatura cu nivelul de benzina la Bia, au zis ca pot fi mai multe cauze dar prima posibila va fi resoftarea; daca e altceva de schimbat, nu or sa aiba timp dar macar o vor diagnostica sa stii ce are. Oricum, eu as merge prin aproximare dupa nr. de km de la tripper, resetat la fiecare alimentare.

 

Cat despre echipamentul BMW... daca tot m-am dus, le-am aratat ca mi s-au descusut cizmele; da, este a doua oara in 5 sezoane dar iar primesc scuzele lor si o pereche noua de cizme. In cazul asta, nu am ce comenta. La fel mi-au facut si cu manusile in aprilie, cand am zis ca-mi iese mana cu tot cu captusala cand transpir, dupa ce in urma cu doi ani mi le schimbasera ca mi se uda putin degetul mic pe ploaie torentiala. Nu stiu cat de bine rezista altele dupa 5 sezoane... (scuze de off-topic dar pomenisei zilele trecute despre echipament)

 

Va astept luni seara! :friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut Marcel. Am ajuns pe 3 iulie la Geiranger, Trollstigen si Alantic Road. Superb. Multumesc mult. Azi voi merge spre Lofoten.

 

 

 

Bravo Gigele,iti tinem pumnii.Sa ai parte macar de vremea noastra.

 

Foarte frumos! Impresionante randuri si imagini! Bravo voua! Felicitari si drum bun inapoi acasa!

 

 

Multumim foarte frumos!

 

So... totul e aranjat pt marti dimineata; au facut ochii mari si m-au pus sa repet cand am zis 1200RT cu 130.000km, au crezut intai ca vorbesc despre 1150 (ca eu zisesm doar RT). In legatura cu nivelul de benzina la Bia, au zis ca pot fi mai multe cauze dar prima posibila va fi resoftarea; daca e altceva de schimbat, nu or sa aiba timp dar macar o vor diagnostica sa stii ce are. Oricum, eu as merge prin aproximare dupa nr. de km de la tripper, resetat la fiecare alimentare.

 

Cat despre echipamentul BMW... daca tot m-am dus, le-am aratat ca mi s-au descusut cizmele; da, este a doua oara in 5 sezoane dar iar primesc scuzele lor si o pereche noua de cizme. In cazul asta, nu am ce comenta. La fel mi-au facut si cu manusile in aprilie, cand am zis ca-mi iese mana cu tot cu captusala cand transpir, dupa ce in urma cu doi ani mi le schimbasera ca mi se uda putin degetul mic pe ploaie torentiala. Nu stiu cat de bine rezista altele dupa 5 sezoane... (scuze de off-topic dar pomenisei zilele trecute despre echipament)

 

Va astept luni seara! :friends:

 

Multumesc Vlad.Vikingul a implinit pe 2 iul 3 ani si pe 5 iul 130.000.

Ti-am mai spus ca vom vorbi intre 4 ochi despre echipamentul bmw.Am postat pe topicul meu ca am o repulsie fata de el,ok,poate nu trebuia sa o fac,am inteles,dar nici tu nu incerca sa convingi pe nimeni,cu atat mai putin pe mine.Nu uita ca,totusi,tu traiesti in Austria,ok?

 

19 5 iul Storen

 

Nimic deosebit.Vreo 500 km virajati si aglomerati pe E6.Au aparut camerele fixe.Abia astept sa scapam de E6.Probleme cu cazarea si ieri si azi.Vreme foarte buna.S-a incalzit,ne-am pus hainele groase in sacii mari.Am vazut in fata niste nori de ploaie,mi-am pus costumul pe mine doar ca sa aiba Bia de ce rade,pentru ca au fost cativa stropi si atat.Apoi muream de cald.

 

Astazi Vikingul a implinit 130.000 km,iar pe 2 iulie 3 ani.Ii doresc –La multi ani!!!- si cati mai multi km,facuti cu mine,deoarece nu am de gand sa-l vand.

 

post-35732-0-66364100-1309992332_thumb.jpg

post-35732-0-63259200-1309992367_thumb.jpg

post-35732-0-65889800-1309992402_thumb.jpg

post-35732-0-49720900-1309992464_thumb.jpg

post-35732-0-10041500-1309992500_thumb.jpg

post-35732-0-45809100-1309992542_thumb.jpg

post-35732-0-66491800-1309992582_thumb.jpg

post-35732-0-29437100-1309992628_thumb.jpg

post-35732-0-62765100-1309992676_thumb.jpg

post-35732-0-88750200-1309992718_thumb.jpg

post-35732-0-60670000-1309992764_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pozele.. imi plac si ele, dar mai mult felul in care povestesti. Bravo. Mi-ai facut ziua! Kilometrii aia i-ai facut numai tu, cu motorul de nou?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pozele.. imi plac si ele, dar mai mult felul in care povestesti. Bravo. Mi-ai facut ziua! Kilometrii aia i-ai facut numai tu, cu motorul de nou?

 

Multumesc.Da,eu am facut km aia.Cand l-am adus,Vikingul avea 7 km

 

20 6 iul Grimsbu

 

Astazi,dupa ce am analizat traseul de intoarcere,renuntand la ideea de a face cativa pasi prin Alpi si dupa ce am pus tara la cale cu Vlad in legatura cu reviziile motoarelor,care au acum 8.500 km,iar in Wiena vor avea probabil 11.000,ne-am permis o zi de pensionari.Adica ne-am intors si am vizitat Trondheim-ul,apoi am avansat spre sud doar vreo 150 km.

 

Ies dimineata la cafea in fata hotelului (exclus sa se poata fuma in vreo camera in toata Norvegia),iar pe tejghea,la receptie vad o casca.Ii zic lui Bia-ia uite,o casca!o mai fi venit un motociclist?Bia zice da da.Eu continui-Ia uite,e un C3 ca al meu!La care Bia-da,da,pai e chiar a ta!O uitasem aseara pe un scaun afara si cineva binevoitor a dus-o la receptie.Ca sa zic oameni buni?Ma si vad cautand o casca prin Trondheim,iar pana acolo ajungeam cum?Cu punga pe cap?

 

Vizitam apoi Catedrala din Trondheim,Nidarosdomen unde spunem niste rugaiuni (apropo,nu ma urc pe motor fara sa spun Tatal Nostru),apoi Bia gaseste o usa mica unde se vedeau niste trepte foarte inguste.Hai pe aici-zice ea,si eu ca prostu ma iau dupa ea.Am urcat pe acele trepte aproape in 4 labe pana pe acoperis.Daca ne-am fi intersectat cu cineva,nu stiu cu am fi procedat.Asta cu geaca moto pe mine.Eram fleasca.Gagaiam ca o locomotiva.Dar macar i-am facut damblaua.Nebuna.Apoi ma taraie in centru.Pietonal.Vrea la magazine.Vrea sa serveasca masa pe terasa.Cam ca la noi pe Republicii.Se face sefa!Gasim loc de parcare,scot cablul cu antifurt(eram stresat de cand cu casca,de dimineata),legam pe el gecile si castile,si ,la atac!Pazea ca venim,2 motociclisti plecati de 20 zile de acasa,venim la magazinele si terasele voastre!Si le luam la rand.Ma lasa puterile dupa al 4-lea magazin si nu mai intru cu ea,raman afara,afisand un zambet iliescian(d-al lui Iliescu),la o tigara zic eu.Dupa inca vreo 2 magazine se prinde de figura si zice hai sa mancam.Bingo.Cautam terasa .Ea vrea la soare,eu la umbra.Eram lesinat.A fost foarte cald,25 grade,cer senin lacrima.Gasim una si cu soare si cu umbra.Ne asezam la masa.Nimeni nu ne baga in seama.Bia zice ca trebuie sa mergem sa comandam inauntru.Eu zic ca nu,vazand o angajata care ducea mancare la masa altora.Ea zice ca da ,eu ca nu si tot asa pana o racolez pe una care servea si intreb.Spune ca trebuie sa comandam si sa platim inauntru.1-0 ptr Bia.Ne taram inauntru.Meniuri pe dejghea.Luam unul.Doar in norvegiana.Bia cere pizza,eu,de draci,pun degetul pe ceva ce credeam eu ca are carne,vazuzem la o masa pe unul ce manca friptura.Avea.Dar era burger.Unul imens,cu cartofi prajiti uleiosi si sanatosi.Foarte tare.Il ingiteam cu noduri pandind-o pe Bia cand se satura de pizza,sa iau eu restul.Asa a facut,mi-a donat o treime din pizza ei.Dar nici burgerul nu l-am lasat.L-am mancat tot,de nervi.Pe care l-am dat afara peste vreo 2 ore.Apoi Bia mai pleaca la vreo n magazine lasandu-ma semn acolo.Cica cat bei tu cafeaua.O bausem de vreo juma de ora cand a aparut.Mi-am impus sa zambesc si o intreb-mergem,draga?Zice ca da.D-aia o iubesc.

 

Frumos Trondheim-ul.Fara misto.Il parasim mergand pe iubitul E 6 vreo 30 km pe care il abandonam fara nici un regret la Storen luind-o pe nationale,pe 30,apoi pe 29,drumuri libere,virajate,care incanta orice motociclist.Am ajuns aproape deFolldal,de unde incepe 27 care pe harta e bolduit cu galben,ceea ce inseamna ca e ruta turistica.

 

post-35732-0-40385400-1310028107_thumb.jpg

post-35732-0-80495900-1310028140_thumb.jpg

post-35732-0-32731400-1310028167_thumb.jpg

post-35732-0-85024600-1310028201_thumb.jpg

post-35732-0-07671500-1310028237_thumb.jpg

post-35732-0-60996900-1310028332_thumb.jpg

post-35732-0-06704900-1310028378_thumb.jpg

post-35732-0-34341900-1310028407_thumb.jpg

post-35732-0-73616000-1310028439_thumb.jpg

post-35732-0-75811000-1310028472_thumb.jpg

post-35732-0-71066700-1310028502_thumb.jpg

post-35732-0-26778100-1310028548_thumb.jpg

post-35732-0-28131100-1310028598_thumb.jpg

post-35732-0-09153800-1310028638_thumb.jpg

post-35732-0-15963400-1310028678_thumb.jpg

post-35732-0-15831600-1310028714_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asteptam cu nerabdare sa povestesti despre ziua de "shopping" , dupa cate de cunosc , cam asa ar suna varianta reala: " ma lasa puterile dupa a 4 vitrina ........" :crack:

Dupa kebab-ul grecesc era imposibil sa nu gasesti si pe acolo ceva deosebit in meniu ........ mi-e groaza ce o sa mananci cand vei ajunge in China , Japonia sau prin tarile arabe :eek:

No , dati-i pedale si haideti acasa ca ne e dor de voi . " Ala Micu' " nu ne lasa sa umblam la bere pana nu ajungeti si voi , noroiul de pe coclauri s-a uscat si iar te plangi ca o sa inghiti praf :blbl:

 

 

P.S. Da' niste pisici n-ai pozat si tu ....... pentru mine

Editat de Ricco
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asteptam cu nerabdare sa povestesti despre ziua de "shopping" , dupa cate de cunosc , cam asa ar suna varianta reala: " ma lasa puterile dupa a 4 vitrina ........" :crack:

Dupa kebab-ul grecesc era imposibil sa nu gasesti si pe acolo ceva deosebit in meniu ........ mi-e groaza ce o sa mananci cand vei ajunge in China , Japonia sau prin tarile arabe :eek:

No , dati-i pedale si haideti acasa ca ne e dor de voi . " Ala Micu' " nu ne lasa sa umblam la bere pana nu ajungeti si voi , noroiul de pe coclauri s-a uscat si iar te plangi ca o sa inghiti praf :blbl:

 

 

P.S. Da' niste pisici n-ai pozat si tu ....... pentru mine

 

 

Rogere,sa nu-ti vina sa crezi,dar o pisica nu am vazut.Nici una.Bianca sustine ca a vazut una.Dar poate i s-o fi parut de la oboseala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

... :lol: :lol: :lol: bai mor de ras. Se vede ca esti aproape la capatul rabdarii, deh stresul de drum si nefasta pe deasupra. Tinete bine nu te enerva dupa ce ajungeti acasa si scapati de stres o sa va ramana doar amintirile placute. O sa uitati de toate micile certuri. Bianaca e una din nevestele ok si de gasca, e si ea om are si ea stresul ei, cu cine sa se impunga daca nu cu tine. Daca erai cu altul te certai de mult (zic cu altul nu cu alta ca la asa o calatorie lunga si obositoare orice companion e tovaras de drum nu mai e nici gagica nici nevasta, sunteti egali).

Mergeti cu bine si sa ajungeti sanatosi.

Bravo Bianca, poti!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

... :lol: :lol: :lol: bai mor de ras. Se vede ca esti aproape la capatul rabdarii, deh stresul de drum si nefasta pe deasupra. Tinete bine nu te enerva dupa ce ajungeti acasa si scapati de stres o sa va ramana doar amintirile placute. O sa uitati de toate micile certuri. Bianaca e una din nevestele ok si de gasca, e si ea om are si ea stresul ei, cu cine sa se impunga daca nu cu tine. Daca erai cu altul te certai de mult (zic cu altul nu cu alta ca la asa o calatorie lunga si obositoare orice companion e tovaras de drum nu mai e nici gagica nici nevasta, sunteti egali).

Mergeti cu bine si sa ajungeti sanatosi.

Bravo Bianca, poti!

 

Se vede treaba ca cine stie cunoaste.Stiu ca vorbesti din exparianta proprie.Oricum,de cand ne nunoastem nu am stat atatea ore consecutiv impreuna niciodata(eu cu Bia).Totusi ne-am suportat foarte bine unul pe altul.Si am ras,am ras zilnic.

Va pupam

 

.

 

.

post-35732-0-35409000-1310109145_thumb.jpg

post-35732-0-72349300-1310109174_thumb.jpg

post-35732-0-11841900-1310109219_thumb.jpg

post-35732-0-49584200-1310109254_thumb.jpg

post-35732-0-21327200-1310109326_thumb.jpg

post-35732-0-17243200-1310111079_thumb.jpg

post-35732-0-04551200-1310111132_thumb.jpg

post-35732-0-05030400-1310111184_thumb.jpg

post-35732-0-07379000-1310111235_thumb.jpg

post-35732-0-10291000-1310111306_thumb.jpg

post-35732-0-61496400-1310111345_thumb.jpg

post-35732-0-03542900-1310111396_thumb.jpg

post-35732-0-66369100-1310111440_thumb.jpg

post-35732-0-49789900-1310111482_thumb.jpg

post-35732-0-71290000-1310111537_thumb.jpg

post-35732-0-86114000-1310111603_thumb.jpg

post-35732-0-63298600-1310111663_thumb.jpg

post-35732-0-37937400-1310111709_thumb.jpg

post-35732-0-66477300-1310111753_thumb.jpg

post-35732-0-77222300-1310111848_thumb.jpg

post-35732-0-54771300-1310111892_thumb.jpg

post-35732-0-93419200-1310112102_thumb.jpg

post-35732-0-47820500-1310112145_thumb.jpg

post-35732-0-12983000-1310112187_thumb.jpg

post-35732-0-93080300-1310112229_thumb.jpg

post-35732-0-58727400-1310112267_thumb.jpg

post-35732-0-04178300-1310112311_thumb.jpg

post-35732-0-15017900-1310112361_thumb.jpg

post-35732-0-92909200-1310112399_thumb.jpg

post-35732-0-55394400-1310112449_thumb.jpg

post-35732-0-44704300-1310112531_thumb.jpg

post-35732-0-40278300-1310112571_thumb.jpg

post-35732-0-01111400-1310112648_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tare poza :laugh:

Parca mai buna este daca-i servita direct 'la botul calului'

In alta ordine de idei:vad ca la profilul tau ,'oficial ' e doar Vikingul.Lelitza e cumva din flori ?:crack:

Hai mai repede ca nu ma mai inteleg cu ea...Mi-e ca rupe tzarcul daca mai sta mult inchisa.

Va pup si va astept!

Flr.

post-15199-0-58780900-1310211624_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vai de capu meu cati km in 3 ani... cred ca ai fost mai mult pe motor decat acasa :D

 

prea tare RT-ul, nici eu nu il mai dau pe al meu !

 

drum bun in continuare, deabia astept sa mai ajung si eu pe acolo, intradevar frumos.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...