Sari la conținut

surub motor


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 52
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

am incercat sa crestez in capul surubului doua linii cu o surubelnita de impact dar nu am spatiu de manevra. mi-e si teama ca descentrez vreun rulment de la vibratii...deci,cum naiba desfac porcariile alea de suruburi?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Surubu asta 40px-Screw_Head_-_Torx.svg.png a fost sigur inventat de catre un evreu :|

 

Aiii! O să te dea în judecată Liga Internațională a Urmașilor Mecanicilor Evrei Uciși în Holocaust pentru instigare la rasism!

Editat de HWI
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si torx ca si orice alta cheie exista atit in varianta metric cit si inch, de aici diferentele de juma de mm

muhahhahah, si tu si ala de mana basculanta prin Iasi va scaldati in penibil, nu exista torx in metric si torx in inci in pm.

 

PENIBIL,4 pagini despre un surub, cred ca si in Congo au subiecte mai inteligente.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

muhahhahah, si tu si ala de mana basculanta prin Iasi va scaldati in penibil, nu exista torx in metric si torx in inci in pm.

 

PENIBIL,4 pagini despre un surub, cred ca si in Congo au subiecte mai inteligente.

 

 

+1

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am dat cu lichid de frana pe cele 2 suruburi, astept un vecin sa vina sa ma ajute,el lucreaza la o fabrica si se confrunta zilnic cu astfel de probleme.

vedeti ambele suruburi,si cel neumblat si cel troznit cu surubelnita de impact.

post-10059-0-99163700-1310999509_thumb.jpg

post-10059-0-08049000-1310999522_thumb.jpg

post-10059-0-17081200-1310999531_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

lasa-te de mecanica! SERIOS! cu tot cu surubelnita ta de impact! esti degeaba si vei fi degeaba! lichidul de frana isi poate face treaba chiar si in 2 saptamani! un wd-40 isi face treaba in vreo 2 zile daca il tot "uzi". lichidele echivalente oriunde intre 2-8 zile... cu surubelnita vietii de impact poti rupe capul i cel mai bun caz si atat! otel (sau titaniu) in aluminiu la mai mult de un an fara vreo solutie anti-blocanta va coroda! dupa 3-4 ani va bloca de tot! ca si in cazul tau!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am dat cu lichid de frana pe cele 2 suruburi, astept un vecin sa vina sa ma ajute,el lucreaza la o fabrica si se confrunta zilnic cu astfel de probleme.

vedeti ambele suruburi,si cel neumblat si cel troznit cu surubelnita de impact.

 

 

Incearca si tu cu niste degripant, e vreo 8 lei un tub de spray, ala o sa-ti corodeze tot aiurea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

lasa-te de mecanica! SERIOS! cu tot cu surubelnita ta de impact! esti degeaba si vei fi degeaba! lichidul de frana isi poate face treaba chiar si in 2 saptamani! un wd-40 isi face treaba in vreo 2 zile daca il tot "uzi". lichidele echivalente oriunde intre 2-8 zile... cu surubelnita vietii de impact poti rupe capul i cel mai bun caz si atat! otel (sau titaniu) in aluminiu la mai mult de un an fara vreo solutie anti-blocanta va coroda! dupa 3-4 ani va bloca de tot! ca si in cazul tau!

din surse destul de sigure, pasta de blocaj are si rol anti-coroziv.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:wacko:

da' unde am zis eu ca ai mincat c.acat? jesus. am vrut sa zic doar ca Copaslip sau vaselinele pe baza de cupru nu sint singura metoda anti-coroziune si chiar am citit despre aceste vaseline ca in anumite situatii n-ar fi chiar recomandate.

am mai auzit niste vorbe cum ca sa nu folosesti pasta de blocaj ca vai, e o porcarie, se rup suruburile etc. nu pot sa fiu de-acord, pasta de duritate medie, nepermanenta (celebra Loctite 242 albastra) nu poate sa rupa un surub de 10 sau chiar 8 de duritate medie (7 sa zicem, cum am eu la etrieri). din contra, am observat ca acolo unde nu folosesc pasta de blocaj sau Copaslip si nu umblu multa vreme la surub, forta initiala de desfacere pare foarte mare chiar si la suruburile de 6, cum sint cele de la capacele motorului, si desfacerea e insotita de acel scirtiit tipic coroziunii galvanice. ce-am mai observat interesant e ca pe Banditul meu Suzuki au folosit otel de duritate mai mare (12) pentru suruburile mici, probabil tocmai pentru a evita ruperea lor.

 

PS: nu mai e teoria chibritului, e a surubului

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fix de pocnitul ala vorbesc. chiar daca simti ca isi da drumul risti sa se rupa pina-l scoti de tot. Suzuki vad ca la asta au facut treaba cu simt de raspundere, cu toate ca am distrus capul suruburilor de la evacuari cind le-am scos nu s-a rupt nici unul. suruburi de duritate 12.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Torx nu e ca imbusul.... lui ii trebuie imbus cu gaura daca ce are acolo e intr-adevar imbus...

adevarat , iat "tzepusa" din mijloc e un fel de protectie antiprost pt a nu insista cu imbus ... de curand am avut si eu nevoie sa desfac T50 si mi-am luat un set ca nu aveau la bucata decat T4 cel mai mare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...

Salut, da pana la urma cum le-ai scos ca nu m-am prins?

M-am apucat sa demontez termoflotul la opel si la al patrulea surub, da fix ultimul, i s-a stricat capul, acu nu mai pot sa-l desfac cu nimic.Era torx normal cand l-a facut mama lui. Am niste nervi de imi vine sa tai masina cu drujba..noroc ca n-am.

i-am dat cu wd40 de m-am saturat, poate pana maine ii mai vine mintea la cap, partea proasta e ca nu pot misca nici masina sa o duc undeva, i-am demontat furtune de racire si e antigelul scos.

Am stat pana acu la masina, ceva idei, solutii, poate si o mana de ajutor contra bere?

Multumesc



Am vazut ca pentru astfel de probleme ar fi niste capete de cheie gen http://www.foerch.ro/product.aspx?p=a4d79c53-7921-44f5-92a3-922afa4988e9&g=371e3628-f4e8-4a80-8247-b18eb550870c

Pot gasi la Obi sau Hornbach? Sau daca as lipi in capul lui un inbus cu Bison Metal ar tine?

De obicei orice surub pana acu se desfacea dupa cateva zile de dat cu lichid de frana dar nu prea am cateva zile.

Editat de danny_nt
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...