Sari la conținut

Cazatura pe Transalpina


anics112
 Share

Postări Recomandate

Stimata Doamna,

 

Apreciez postarile dumitale!...e f.corect la noi la romani bantuie un fel de nebunie a depasirilor si a vitezei!

 

Chiar acum la ora 13 la RTV zic ca pe centura de la Oradea radarul a prins un motociclist cu 190 km/h...i-au dat 600 roni amenda, 9 puncte penalizare si suspendare permis pt 3 luni.

Bine ca l-au prins inainte sa omoare pe cineva! Pt. mine asta e un criminal nu motociclist!.Un inconstient!...cred ca o amenda de vreo 5-6 ori mai mare si o suspendare de 1-2 ani ar fi fost si mai utila...

Multumesc pentru apreciere. :cheers:

 

Pai si in conditiile astea ne mai miram (era o dicutie pe topicul cu Taz) ca nea Dorel crede ca motociclist e un kamikaze care merge cu 200 intr-o roata intre doua semafoare? Cam multe exemple negative si din comunitatea motociclistilor, si din cauza pustilor de 18-20 de ani care mor de viteza/ ii omoara pe altii, nu mai sunt vazuti si respectati motociclisti precum Mada, Qaz, Taz si altii ca ei...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 67
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

 

Parerea mea este ca deschizatorul topicului trebuia sa stea linistit in spatele SUV-ului, sa nu depaseasca; daca ala pe 4 roti mergea cu 30km/h, rezulta ca asa cerea drumul....dar pe 2 roti???..dovada cea mai buna este cazatura....nu are vina conservarul...conservarul era in fata...cel din spate poarta vina...trebuia sa conduca astfel incat sa evite orice neplacere...

Mestere, se pare ca tu nu prea stii ce si cum cu conservele prin trafic. Cu soferi care franeaza brusc pentru simplul fapt ca le-a sunat mobilu', de pitziponci care conduc cu 20 la ora aiurea pentru ca au de lucru printre bulanele blondei de pe locul mortului, etc, etc.

Singura greseala a omului nostru a fost abordarea ezitanta sau prea moale a depasirii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator sangerete

Singura greseala a omului nostru a fost abordarea ezitanta sau prea moale a depasirii.

pai si altcineva a facut vreo greseala in cazul de fata? unsure.gif

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai are...nu mai bine s-ar da incepatorul mai multe ture pe langa casa? sa vada si el ce si cum: cu franarea de urgenta, cu acceleratia pe diferite tipuri de drumuri? a?!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Legea spune, dar de la a spune pana la a demonstra este drum lung.

Nu o sa reusesti sa demonstrezi ca a pus frana fara motiv. Chiar si un animal care i-a trcut prin fata era un motiv de a pune frana, iar animalul poate nu a existat, dar cine demonstreaza ca nu a fost animalul acolo????

Legea are mult prea multe scapari, atat in lege cat si in metodologia de aplicare.

Tot de asta zice legea ca sa pastrezi distanta fata de auto din fata astfel incat sa nu faci accident, in functie de conditiile de trafic, dar la fel, conditiile de trafic nu ai cum sa le demonstrezi cu precizie.

 

Referitor la accidentat, cum a spus si cineva mai inainte depasesti prin larg, nu te apropii de masina din fata ca sa nu faci manevra brusc, cu atat mai mult cand este un suv sau masina mai mare pe langa care nu poti vedea la fel de bine ca din spatele unei berline mai mici.

 

Insanatosire cat mai rapida iti urez.

 

 

4. Viteza si distanta intre vehicule

 

Art. 122. - Se interzice conducatorilor de vehicule sa reduca brusc viteza ori sa efectueze o oprire neasteptata, fara motiv intemeiat.

 

S-ar numi culpa comuna dar nu a fost contact intre ei asa ca vax albina.

 

Omul a gresit ca nu a iesit mai devreme pe banda cealalta dupa cum ati spus si voi. Io ce zic de fapt este ca nu ar trebui lasati atat de usor sa scape oamenii astia care aparent pun frane fara motiv si scapa foarte usor. In locul lui nu incercati sa il prinde-ti pe ala sa il intrebati putin de motivele lui ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai, sa-mi bag piciorul stang ! Numai smecheri (cu dublu shm), reisari si super-baicari sunt pe forumul asta, frate !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai, sa-mi bag piciorul stang ! Numai smecheri (cu dublu shm), reisari si super-baicari sunt pe forumul asta, frate !

Nu te enerva, oamenii sunt mai...contondenti pe forum. Parca n-ai sti...

Dar: acum vreo 3 saptamani am luat cu mine un incepator la primul lui drum ever. TA si TF, in doua zile. Omul echilibrat, cu cap, cu experienta de ani de zile si sute de mii de km pe auto, inclusiv camioane. M-am gandit de mai multe ori cum ar fi mai bine, sa-l las primu', sa-l las ultimu', fiind grup cam mare, vreo 10 mobre. Pana la urma am decis sa-l las...singur. Primu', se simte presat din spate, ultimu', incearca sa se tina dupa cei din fata. Rezultatul a fost excelent. Nicio problema, l-am asteptata din loc in loc, a avut si ceva probleme tehnice, dar nu cine stie ce, cert e ca s-a descurcat foarte bine. Dar avea experienta, ca sa ramanem on-topic, depasirilor cu duba de 3.5 tone care nu zvacneste ca un KLE. Asa ca nu a avut niciun stress.

Ce vreau sa spun e ca nu toti incepatorii sunt la fel, nu toti "avansatii" sunt la fel. Poti sa ti-o iei si dupa 10 ani de mobrism daca nu prea ai talent sau deja de crezi supermen, la fel cum poti sa razbati fara probleme la primul tau drum, fiind cerebral si primidn initial cateva sfaturi bune pe care le-ai si inteles, prin prisma celor nu doar 18 ani de viata terestra ai tai.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ete kacat....poate ar fi trebuit sa ceara aprobare in scris pe forum insotita de un video care sa dovedesca ca stie sa mearga pe linie dreapta cu motorul... :blink:

 

tu stii mai bine...imi pare rau ca te-am deranjat, sefule. carry on! ( ai folosit cuvantul ala urat cu "K"... :rusinica:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

NU este o rusine sa cazi cu motocicleta !! :bigstar:

 

Dar nici o onoare, sau ceva placut sau preferabil...de fapt este un ghinion, o lipsa a unor masuri preventive, sau o lipsa de experinta si pregatire...depinde de circumstante.

 

Daca tot e sa fie, mai bine le iei de pe loc..cu cat creste viteza, devin mai nesuferite si periculoase...

 

Nimeni nu vrea sa cada, dar situatia apare atat de repede, ca nu mai ai ce face! ...doar sa te gandesti DUPA ce masuri poti lua pt.viitor sa ne ti se mai intample.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tu stii mai bine...imi pare rau ca te-am deranjat, sefule. carry on! ( ai folosit cuvantul ala urat cu "K"... :rusinica:

Daca ai nevoie de subtitrare la posturile mele, da-mi PM. :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca ai nevoie de subtitrare la posturile mele, da-mi PM. :cheers:

 

 

sefule, sa stii ca nu e cazul. n-am treaba cu tine si nici nu sunt interesat sa te cunosc. asa ca parerea mea sincera este sa canti la alta masa. :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cine n-a cazut niciodata sa tina discursuri moralizatoare.

O singura nedumerire am, ai ABS la mobra si tot ai cazut pe franare? Destul de greu sa faci asta si ar trebui sa-ti dea de gandit, inca nu stapanesti mobra. Baga frane in poligon si incearca ceva mai accesibil dpdv al suprafetei de rulare...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...