Sari la conținut

Copii pe motocicleta ca pasageri. E voie dpdv legal?


Maguest
 Share

Postări Recomandate

  • 8 months later...

Sunt ceva noutati aici?

Am un prieten care vrea sa vina cu baiatul de 10 ani in romania peste o luna, si nu suntem siguri daca vor fi sau nu probleme in caz de control

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...

Salut tuturor!

 

Am un ATV de doua locuri (850 cmc) si vreau sa plimb copilul in varsta de 11 ani in drum spre/de la scoala. Am citit comentariile insa tot nu reusesc sa imi dau seama daca legal am voie sau nu sa plimb copilul ca pasager. Legea nu mentionteaza ATV (sau nu am gasit eu).


 Va multumesc anticipat pentru raspunsul vostru.

 

Cosmin

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca e vorba de plimbat, copilul nu se plimba la si de la scoala, ci in timpul liber. Din muuulte motive pe care nu stau sa le insir acum pentru un user care nici nu e motociclist si care a intrat pe forum doar ca sa ne intrebe asa ceva.

Daca vrei sa-ti plimbi copilu pe asa ceva, fa-o pe drumuri foarte putin sau, de preferat, aproape deloc circulate, 8n timpul vostru liber.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 22 minute, MirceaB a spus:

Omul a intrebat daca este legal sau nu. In rest lasa-l pe el sa decida ce si cum.

Pe ce te bazezi cand spui ca nu este motociclist?

Cont făcut azi la ora 14h. Conducător de ATV... Altă categorie pentru care România e țara tuturor posibilităților & nelegiuirilor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, MirceaB a spus:

Cred ca nu a gresit prea tare. Unde sa intrebe daca nu pe forum auto sau moto? Pe cele de vanatore sau pescuit?

Nimeni nu a susținut c-a greșit.

P.S. Văd un grad de agresivitate în modul în care pui problema. Absolut inutil.

P.P.S. Asfalt uscat!

Editat de pierrotlefou
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Probabil că doar tu îl vezi. Departe de mine ideea de a fi în vreun fel agresiv. Am scris decent, nu am atacat pe nimeni, am pus doar niște întrebări, mai mult retorice.

Daca tu vezi în asta agresivitate, înseamnă că nu este nimic altceva decât o diferență enormă in a percepe anumite lucruri.

Editat de MirceaB
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 14 ore, MirceaB a spus:

Omul a intrebat daca este legal sau nu. In rest lasa-l pe el sa decida ce si cum.

Pe ce te bazezi cand spui ca nu este motociclist?


Suntem pe un forum moto, nu la un cabinet de avocatura.

Legea exista pe net, daca poate intra pe forum, poate sa caute si legea si sa verifice legalitatea. Ca sa nu-ti mai zic ca, odata ce si-a cumparat un atv ar trebui sa stie si legile care-l privesc. Macar pe alea!

 

 

 

Acum 11 ore, MirceaB a spus:

Probabil că doar tu îl vezi. Departe de mine ideea de a fi în vreun fel agresiv. Am scris decent, nu am atacat pe nimeni, am pus doar niște întrebări, mai mult retorice.

Daca tu vezi în asta agresivitate, înseamnă că nu este nimic altceva decât o diferență enormă in a percepe anumite lucruri.


Si eu n-am scris decent?! Adica...am dat sfaturi in ideea protejarii vietii si integritatii minorului si asta ma face bulangiu, sau cum?!

Ia mai lasa-ma cu hipersensibilitatile astea...

Editat de Speedy.K
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, Speedy.K a spus:

 


Si eu n-am scris decent?! Adica...am dat sfaturi in ideea protejarii vietii si integritatii minorului si asta ma face bulangiu, sau cum?!

Ia mai lasa-ma cu hipersensibilitatile astea...

Ceea ce am scris eu mai sus, nu-ți era adresat. Recitește cu mai multă atenție.in altă ordine de idei, după cum spuneai, suntem pe forum nu la cabinet de avocatură. Dacă nu-ți plac hipersensibilitatile astea, poți să le ignori complet.

Editat de MirceaB
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 34 minute, MirceaB a spus:

Asta cu "agresiv" , "hipersensibilitate" si "dictatorial"  sper sa fie doar un moment trecator din viata voastra. Sa auzim de bine.

La Multi Ani !

Noi sa fim sanatosi. Si mai putin irascibili (imi fac Mea Culpa).
La Multi Ani!
Asfalt Uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut tuturor,

 

imi cer scuze ca am creat asa discutii cu intrebarea mea!

 

Ma consider o persoana educata in ceea ce priveste activitatea cibernetica si va asigur ca inainte de a va adresa intrebari aici, am cautat pe internet informatii legate de intreebarea mea. In lege nu este mentionat nicaieri ATV!!!! Doar motocicleta...moped...altele!
 

Auzisem ca motociclisti sunt din alt "aluat" fata de automobilisti si voiam sa ma asigur ca nu incalc legea. Am gasit forumul acesta si eram foarte bucuros intrucat eram sigur ca am sa gasesc raspuns la intrebarea mea. 
 

Se pare ca sunteti mai grosolani decat automobilisitii (nu toti, binenteles!).

 

Toate cele bune,

Cosmin

 

P.S. Nu am sa mai las de azi motociclistii sa bage printre automobile la semafor din cauza lui Speedy.K 😂

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Acum 13 ore, lloydsrss a spus:

Salut tuturor,

 

imi cer scuze ca am creat asa discutii cu intrebarea mea!

 

Ma consider o persoana educata in ceea ce priveste activitatea cibernetica si va asigur ca inainte de a va adresa intrebari aici, am cautat pe internet informatii legate de intreebarea mea. In lege nu este mentionat nicaieri ATV!!!! Doar motocicleta...moped...altele!
 

Auzisem ca motociclisti sunt din alt "aluat" fata de automobilisti si voiam sa ma asigur ca nu incalc legea. Am gasit forumul acesta si eram foarte bucuros intrucat eram sigur ca am sa gasesc raspuns la intrebarea mea. 
 

Se pare ca sunteti mai grosolani decat automobilisitii (nu toti, binenteles!).

 

Toate cele bune,

Cosmin

 

P.S. Nu am sa mai las de azi motociclistii sa bage printre automobile la semafor din cauza lui Speedy.K 😂

 

 

 


 

Speedy K. Nu are nevoie sa fie lasat de nimeni. El lasa automobilele sa stea la coada cand se baga printre ele, nu invers!

Editat de Speedy.K
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 14 ore, lloydsrss a spus:

. In lege nu este mentionat nicaieri ATV!!!! Doar motocicleta...moped...altele!

 

ATVurile intra  la:

motociclu -categoriile L6e, L7e,

sau la tractoare -T,

in functie de tipul omologarii RAR

 

deci te uiti in CIV-ul atelajului tau sa vezi unde te incadrezi

 

PS. pagina 2, punctul A1 din CIV mai exact

PPS. daca ai CIV tipul nou, tot pagina 2, punctul J/3

 

succes

Editat de apriliacluj
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, apriliacluj a spus:

ATVurile intra  la:

motociclu -categoriile L6e, L7e,

sau la tractoare -T,

in functie de tipul omologarii RAR

 

deci te uiti in CIV-ul atelajului tau sa vezi unde te incadrezi

 

PS. pagina 2, punctul A1 din CIV mai exact

PPS. daca ai CIV tipul nou, tot pagina 2, punctul J/3

 

succes

Multumesc frumos de informatii!

 

Toate cele bune,

Cosmin

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...