Sari la conținut

Metal work


Postări Recomandate

Salut.

In urma unei discutii, la o intalnire moto cineva, [nu spun cine persoana insemnata] mi-a dat ideea de a imi face o cutie pt scule camere si alte maruntisuri pe care sa o pun pe partea opusa tobei unde e un spatiu destul de mare si nefolosit; ca idee acolo unde dakarul are a doua toba, mi-as amplasa respectiva cutie.

 

Intrebare : Cine se ocupa cu prelucrari INOX sau dural [astea sunt singurele variante care ma intereseaza; ar mai fi si carbon, dar e mult mai improbabil] si e suficient de capabil sa faca o asemenea cutie [care e de fapt un cilindru] care sa aiba un capac la un capat, cel mai simplu cu filet si o garnitura sa fie etans ?

 

Orice alte idei sunt binevenite cu conditia sa fie ceva ca lumea nu incropeli sau tiganeli.

 

Orice input e binevenit.

post-47250-0-79407700-1316352784_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut.

In urma unei discutii, la o intalnire moto cineva, [nu spun cine persoana insemnata] mi-a dat ideea de a imi face o cutie pt scule camere si alte maruntisuri pe care sa o pun pe partea opusa tobei unde e un spatiu destul de mare si nefolosit; ca idee acolo unde dakarul are a doua toba, mi-as amplasa respectiva cutie.

 

Intrebare : Cine se ocupa cu prelucrari INOX sau dural [astea sunt singurele variante care ma intereseaza; ar mai fi si carbon, dar e mult mai improbabil] si e suficient de capabil sa faca o asemenea cutie [care e de fapt un cilindru] care sa aiba un capac la un capat, cel mai simplu cu filet si o garnitura sa fie etans ?

 

Orice alte idei sunt binevenite cu conditia sa fie ceva ca lumea nu incropeli sau tiganeli.

 

Orice input e binevenit.

 

vick exaust - http://www.vick-exhaust.ro/index.php

 

vb cu el

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu daca se incadreaza la incropeli sau tiganii, dar pt ceva similar am folosit o teava de scurgere din plastic cu diametru 110 si un capac original de toba. E o poza pe la V-Stroame da mi-e lene s-o caut.

Editat de bogdan_harea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

Cauta la coltul chopperistilor baieti ce prelucreaza tabla (rezervoare, aripi, etc).

L-am vazut vara asta pe un bait la intrunirea Road Patrol din TM care facea asa ceva si era din Bucuresti.

Daca tot am vazut ca ajungi pe la Dementor dupa o camera de 21 si intentionezi sa iei legatura si cu Rabinu pentru spite intreaba-i daca stiu pe cineva care face rezervoare de aluminiu mai mari pentru enduristi.

Eu recomand aluminiu si neaparat cu chedere serioase, pentru etansare de apa, namol, etc

Am vazut si cutii de scule cilindrice facute din componente pentru instalatii si arata decent.

Si eu am aceeasi pitici cu o constructie din metal pe partea opusa tobei, avand ca si tine la fel de mult loc liber, numai ca eu vreau sa o transform in rezervor suplimentar. Eu voi opta pentru alta varianta de contructie, respectiv: voi decupa toba in 2 pe lungime, voi scoate totul din ea, ii voi inchide capetele, o voi zinca la interior, vopsi electrostatic la exterior, ii voi pune dop si robinet si... la distractie.

In locul tobei va veni una aftermarket. Iar cutia pentru scule va fi din aluminiu, tip minivaliza, intrand intr-un soclu sub portbagaj (refacut si inaltat).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cauta la coltul chopperistilor baieti ce prelucreaza tabla (rezervoare, aripi, etc).

L-am vazut vara asta pe un bait la intrunirea Road Patrol din TM care facea asa ceva si era din Bucuresti.

Daca tot am vazut ca ajungi pe la Dementor dupa o camera de 21 si intentionezi sa iei legatura si cu Rabinu pentru spite intreaba-i daca stiu pe cineva care face rezervoare de aluminiu mai mari pentru enduristi.

Eu recomand aluminiu si neaparat cu chedere serioase, pentru etansare de apa, namol, etc

Am vazut si cutii de scule cilindrice facute din componente pentru instalatii si arata decent.

Si eu am aceeasi pitici cu o constructie din metal pe partea opusa tobei, avand ca si tine la fel de mult loc liber, numai ca eu vreau sa o transform in rezervor suplimentar. Eu voi opta pentru alta varianta de contructie, respectiv: voi decupa toba in 2 pe lungime, voi scoate totul din ea, ii voi inchide capetele, o voi zinca la interior, vopsi electrostatic la exterior, ii voi pune dop si robinet si... la distractie.

In locul tobei va veni una aftermarket. Iar cutia pentru scule va fi din aluminiu, tip minivaliza, intrand intr-un soclu sub portbagaj (refacut si inaltat).

 

 

Initial si eu vroiam un rezervor suplimentar acolo mai ales ca e loc pentru unul serios aproximez la cel putin 6l daca ar fi perfect simetric cu toba desi ar putea fi si mai mare insa in cazul meu e complicat trebuie o pompa inauntru ....si m-am lsat pagubas.

 

CUm scriam si mai sus nu ma intereseaza decat o constructie din metal si nu cu chedere ci cu sudura si cu o garnitura la capac si atat.In rest mi-am notat si o sa caut la choperisti.

 

Daca ma rogi frumos poate facem schimb de mobre, o sa ai 2 tobe.

Dau eu berea!

 

Sincer nu prea imi permite religia sa rog frumos idiferent de cine este vorba ...iar berea ...ce sa zic pe langa ca Alah nu da voie ma lasa chiar rece. :wink: Deci nu ma bag nici la rugamiti fierbinti :angryfire: nici la schimb de mobre :moto:

In locul tau as fi incercat cu un fresh de portocale . :drink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da cutiile de masca de gaze din ww2 ce au ? as bune si alea galvanizate cu capac poti sa le vopsesti sa iasa lux .

 

si nu costa mai mult de 25 lei bucata .spor

 

In conditiile in care eu mi-am improvizat o tiganie din niste imbinari d-alea pentru scurgerea de WC :rusinica: , vreau si eu o cutie d-asta. Concret, unde se gasesc de cumparat?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

http://www.stromtrooper.com/general-v-strom-discussion/25471-totally-tubular-tool-tube.html

http://www.agrisupply.com/manual-canister/c/1900088/

 

Dar revening la chestiile de aluminiu: https://picasaweb.google.com/cnjonesIII/GTMotoToolTube#5487222404979604594

 

Din pacate, acest Tool Tube de AL de la GT-Moto nu se mai gaseste. De fapt nu se mai gaseste compania pe net (sau sunt eu mai retard de felu meu).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Arata ok toate .

Primele 2 cele care se si pot cumpara sunt un pic cam mici cel care are proportii mai ok are 30 cm cu diam 8.25 cam greu sa indesi in el 2 camere de cross + sculele. Daca ar avea si mai mari ar fi super.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In conditiile in care eu mi-am improvizat o tiganie din niste imbinari d-alea pentru scurgerea de WC :rusinica: , vreau si eu o cutie d-asta. Concret, unde se gasesc de cumparat?

 

Eu mi-am gasit-o pe a mea intr-o piata cu vechituri la 20 de ron , m-a mai costat 5 ron electrostaticul , i-am pus un O-ring la capac si e perfecta pentru scule si 2 camere poate si o buteluta cu Vin .

 

poti sa o gasesti si pe okazii sau la orice piata de vechituri .

crede-ma e perfecta pentru scule si alte lucruri mici la un pret decent.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu mi-am gasit-o pe a mea intr-o piata cu vechituri la 20 de ron , m-a mai costat 5 ron electrostaticul , i-am pus un O-ring la capac si e perfecta pentru scule si 2 camere poate si o buteluta cu Vin .

 

poti sa o gasesti si pe okazii sau la orice piata de vechituri .

crede-ma e perfecta pentru scule si alte lucruri mici la un pret decent.

 

 

Inteleg ca ai gasit un oring care sa o faca etansa ?

Ce dimensiuni are ?

Editat de ERU
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cutia sau o-ringul?

Daca le stii baga la ambele .Eu la cutie ma refeream in primul ca sa imi dau seama daca e satisfacatoare ca volum .Inca nu am apucat sa imi masor toba deoarece mi-as dori sa fie ceva simetric de aprox acelasi volum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Arata ok toate .

Primele 2 cele care se si pot cumpara sunt un pic cam mici cel care are proportii mai ok are 30 cm cu diam 8.25 cam greu sa indesi in el 2 camere de cross + sculele. Daca ar avea si mai mari ar fi super.

 

Alea de la agrisupply de costa $5 fara ceva... in europa ajung la 10-15-25-40E + transport ( penibil, stiu, dar alea la 40 macar par sa fie vopsite si nu se mai vede din ce provin de fapt ), depinzand pe unde gasesti... eu am comandat de la niste englezi 2 impreuna cu altceva, altfel transportul era destul de multicel.... altfel dai pe transport gramada... din state cu transport nu prea merita... tuburile sunt faine dar inca n-am avut timp sa improvizez ceva sa le prind de motoret si sa nu ma incomodeze la side-uri...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da cutiile de masca de gaze din ww2 ce au ? as bune si alea galvanizate cu capac poti sa le vopsesti sa iasa lux .

 

si nu costa mai mult de 25 lei bucata .spor

 

Sunt foarte bune! Le folosesc de vreo 3 ani si incap o gramada in ele.

Si da, se gasesc la targurile de vechituri

post-670-0-35549100-1316507963_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Eu am gasit un meserias in sudura argon si mi-a facut "tubul" din inox....gol cantareste cam 3,5 kg...dar la cate am pe ea mai conteaza...

Ca idee pun cateva poze:

puteati fi mai inventivi si mai eleganti la sitemul de incuiere ... este penibil :scratch:

Editat de yuk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

... este penibil :scratch:

 

Cateodata "penibilul" te scoate din rahat: tija o folosesc la tubulara de scos bujii sau ca dorn.... In padure orice "penibil" e aur curat....

Sa mai zic ca am si un mini ciocanel....

Editat de redplanet
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Revin cu o alta intrebare. Exista baieti priceputi la noi care se ocupa cu ceea ce vestici numesc "machining" ?

Daca da bagati nr de tel eventual si ce v-ati facut pe la ei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...