Sari la conținut

accident in lant auto - moto - bicicleta


vAli.
 Share

Postări Recomandate

Nu, RCA nu despagubeste in cazul in care conducatorul auto este sub influenta alcoolului. Si este oarecum logic : De ce eu firma de asigurari, sa despagubesc pe cineva, daca persoana cu care am contract consuma bauturi alcoolice (droguri,anumite medicamente, etc) , provoaca un accident ca urmare a iresponsabilitatii, si dupa sa-mi recuperez suma de bani, la o data incerta printr-un proces civil. Nu, problema se dezbate strict intre vinovat si pagubit.

 

* Excluderi

Se exclud de la plata despagubirilor:

Daune produse de un autovehicul cu asigurarea RCA expirata sau aflata in perioada in care Asiguratorul nu are raspundere;

Valoarea daunelor care depasesc limita despagubirii prevazuta prin lege;

Bunurile transporate daca acestea sunt parte a unui contract comercial intre soferul autovehiculului asigurat si persoane prejudiciate;

Amenzi si cheltuieli penale;

Daune rezultate in urma savarsirii unei infractiuni pe drumuri publice, precum conducerea sub influenta alcoolului.

Editat de Csj
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 61
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

 

* Excluderi

 

Daune rezultate in urma savarsirii unei infractiuni pe drumuri publice, precum conducerea sub influenta alcoolului.

 

 

Deci daca era baut dar nu era infractiune (adica sub 0.8 la mie daca nu ma insel) atunci RCA acopera.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Textul cu *Excluderi l-am luat copy/paste de pe un site al unui asigurator ( termenul de infractiune trebuie sters din fraza respectiva). RCA nu despagubeste daca vinovatul s-a aflat sub influenta alcoolului, indiferent daca fapta intra in domeniul contraventional sau penal. Ideea e, ca nicio firma de asigurari, nu incurajeaza / permite consumul de alcool sau alte tipuri de substante interzise, indiferent de cantitatile in care ar fi consumate, tocmai pentru a se pune la adapost de eventuale despagubiri nedorite.

Editat de Csj
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Revin....Am iesit din spital.Actualmente ma simt putin mai bine,inca mai am dificultati la mers...sunt sub tratament de recuperare,iar vinovatul nu sa interesat si nici nu ma cautat absolut deloc...Voi lasa justitia sal pedepseasca si voi cere in plangerea care o voi face ulterior la politie ca vinovatul sa raspunda ..penal in fata legii....''P.S.GRESEALA SE IARTA CA SUNTEM OAMENI SI TOTI GRESIM ,INSA NESIMTIREA NU E DE IERTAT..''

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Revin....Am iesit din spital.Actualmente ma simt putin mai bine,inca mai am dificultati la mers...sunt sub tratament de recuperare,iar vinovatul nu sa interesat si nici nu ma cautat absolut deloc...Voi lasa justitia sal pedepseasca si voi cere in plangerea care o voi face ulterior la politie ca vinovatul sa raspunda ..penal in fata legii....''P.S.GRESEALA SE IARTA CA SUNTEM OAMENI SI TOTI GRESIM ,INSA NESIMTIREA NU E DE IERTAT..''

 

De acord cu tine. Recuperare totala si sa auzim ca ai facut ce trebuie cu "berica".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stress_L&P

Offtopic: Baieti cred ca ar trebui sa va lamuriti cum functioneaza forumul asta si ca eu am acolo un titlu cu verde de 2-3 ani. Daca nu, pot sa va dau pauza la postat 1-2 luni sa aveti timp sa aprofundati problema.

 

 

Ontopic: S-a rezolvat cu titlul...

 

2 ani. si aia cu pauza, mai lasa totusi atitudinea de stapan al forumului ca nu esti...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Revin cu noutati....soferul BETIV DE MESERIE cu ANTECEDENTE in ultimul an 2 accidente cu victime vatamate f grav tot din cauza alcoolului. Da in continuare dovada de o nesimtire crunta.... Sanatate si numai bucurii tuturor......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Revin cu noutati....soferul BETIV DE MESERIE cu ANTECEDENTE in ultimul an 2 accidente cu victime vatamate f grav tot din cauza alcoolului. Da in continuare dovada de o nesimtire crunta.... Sanatate si numai bucurii tuturor......

 

Are mult tupeu deoarece nu i s-a intimplat nimic in urma accidentelor provocate anterior.

Legea e foarte permisiva cu asemenea specimene .

 

Succes in solutionarea cazului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...