Sari la conținut

Roata spate


m4mihai
 Share

Postări Recomandate

Salutare, din pacate am o problema la motor si nici macar nu stiu sigur de la ce anume este. In mers roata spate "pulseaza" ;se simte cand o las in frana de motor, iar un amic sa uitat in mers si a zis ca se vede cum roata nu merge lin (posibil sa fie janta stramba dar nu imi dau seama de la ce anume sa fie)... Tin sa precizez ca am schimbat cauciucul cu unu vechi pe care il folosesc 2 saptamani cat mai am asigurare (in caz ca e posibil sa fie problema de aici)

 

 

Ceva pareri plzzzz!!!!! :friends: dau un vin fiert la baietii :)) tot a venit frigu!~

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

verifica rulmenti ,echilibreaza janta ( fara PNEU MONTAT) , precum si etrierul , daca este necesar curata pistonasele su lichid de frana ...

 

Ps: uite-te pe butucul jantei dupa urme de praf rezultat din placutele de frana

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

verifica rulmenti ,echilibreaza janta ( fara PNEU MONTAT) , precum si etrierul , daca este necesar curata pistonasele su lichid de frana ...

 

Ps: uite-te pe butucul jantei dupa urme de praf rezultat din placutele de frana

Care ii rsotu sa echilibrezi janta fara cauciuc pe ea? Aia se presupune ca e perfect echilibrata din fabrica ;)

Si daca o echilibrezi fara guma, cand pui guma ce faci? Mai echilibrezi o data? :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu daca are urme de praf, nu ma pot uita acuma insa nu vad logica. Ar aluneca altfel pe rulment de la praful acela? Nu cred ca se poate intampla asa ceva, pare mai degraba o problema mecanica gen janta stramba cea ce nu imi dau seama de unde e posibil sau poate ceva la motor de imi vin zvagniri cum ca nu ar merge motoru "rotund" cu toate ca pe loc motoru merge ceas.

 

Vezi daca ai toate distantierele la locul lor, vezi rulmenti, vezi daca axul e strans ok.

Eu am dat roata jos si tot eu am montato si a mers ok o vreme, oricum am sa dau jos iarasi si vad ce e posibil sa aiba in ea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Care ii rsotu sa echilibrezi janta fara cauciuc pe ea? Aia se presupune ca e perfect echilibrata din fabrica ;)

Si daca o echilibrezi fara guma, cand pui guma ce faci? Mai echilibrezi o data? :)

 

 

am lucrat intr-un service auto ( la autoitalia mai exact ) , de fiecare data cand schimbam anvelope verificam jantele si le echilibram , apoi montam anvelopa se reechilibreaza ; si am avut de a face cu o janta NOUA neechilibrata ... si treaba asta o faci ca sa fi linistit

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cauciucul pe care il am am rulat cu el 6000km anu trecut fara probleme.

 

 

pai hotaraste-te "prietene"

 

Tin sa precizez ca am schimbat cauciucul cu unu vechi pe care il folosesc 2 saptamani cat mai am asigurare (in caz ca e posibil sa fie problema de aici)

 

cam greu sa minti pe internet...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai hotaraste-te "prietene"

 

 

 

cam greu sa minti pe internet...

Daca nu as avea o problema reala ti as zice cateva de bine insa risc aiurea o inchidere de cont. Ca sa explic pentru intelesul celor mai putin dotati dintre noi, anul trecut am mers cu un cauciuc cu care am luat motoreta deci din start a fost sh si am facut apoximativ 6000km, In primavara am luat un set de anvelope SH cu care am mers pana acum o saptamana cand a fost nevoie sa schimb guma pe spate si neaveand suficiente fonduri am inlocuito cu cea de anul trecut! Bafta in viata... cred eu ca o sa ai nevoie la ce fel gandesti!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu pana acuma n-am avut echilibrata roata spate cu niciunul din ultimele 3 cauciucuri si n-am avut probleme. Chiar mi-am intrebat mecanicul daca trebuie echilibrat si a spus ca nu e obligatoriu la roata spate,in schimb la roata fata trebuie neaparat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu pana acuma n-am avut echilibrata roata spate cu niciunul din ultimele 3 cauciucuri si n-am avut probleme. Chiar mi-am intrebat mecanicul daca trebuie echilibrat si a spus ca nu e obligatoriu la roata spate,in schimb la roata fata trebuie neaparat

daca nu i-ai spus mecanicului ca mergi doar cu 26 km/h..impusca-l in genunchiul stang..cam asta risti si tu mergand cu viteza cu o roata neechilibrata... :angryfire:

....

lant neintins..uzat inegal...pinioane uzate rau...cam e aici pe problema initiatorului topicului...

nici in enduro n-ar trebui sa-ti permiti chstii d-astea..

pe strada....risti sa dea ai tai spaga la preot sau la medic....

grija maxima..si bafta..

:cheers:

Editat de octavius
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare, din pacate am o problema la motor si nici macar nu stiu sigur de la ce anume este. In mers roata spate "pulseaza" ;se simte cand o las in frana de motor, iar un amic sa uitat in mers si a zis ca se vede cum roata nu merge lin (posibil sa fie janta stramba dar nu imi dau seama de la ce anume sa fie)... Tin sa precizez ca am schimbat cauciucul cu unu vechi pe care il folosesc 2 saptamani cat mai am asigurare (in caz ca e posibil sa fie problema de aici)

 

 

Ceva pareri plzzzz!!!!! :friends: dau un vin fiert la baietii :)) tot a venit frigu!~

parearea mea e ca nu ai umflat cauciucul destul sa "sara" pe janta. ar fi trebuit dat cu pasta de aia de la vulcanizare pe janta si cauciuc si apoi umflat pana se fixeaza ca lumea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O roata neechilibrata va induce vibratii la mers tare, in nici un caz nu o sa simti ce zici tu.

 

Echilibrarea se face pt distribuirea uniforma a greutatii cand e montat cauciuc pe janta, fara cauciuc NU ARE SENS/LOGICA. Nu confundati echilibrat cu indreptat. La echilibrare se adauga greutati pt ca roata sa fie perfect egala ca si greutate fata ce centru/ax.

 

 

 

Ce zici tu ca ai, ori e roata patrata ori e lantu futut grav.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

parearea mea e ca nu ai umflat cauciucul destul sa "sara" pe janta. ar fi trebuit dat cu pasta de aia de la vulcanizare pe janta si cauciuc si apoi umflat pana se fixeaza ca lumea.

Omul asta stie ce zice . Cautati probleme unde nu exista in loc sa va concentrati pe ceva simplu si evident

Editat de DCSAN20
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai asta poate sa vada cu ochii lui, nu e nevoie sa scrie pe forum. Daca nu e sarit talonul cauciucului pe toate partile normal ca e pus stramb, dar asta se exclude din start pentru ca se poate verifica f usor.

 

M4mihai, poti sa verifici daca e talonul cauciucului iesit pe toate partile corect? :scratch:

 

post-7046-0-49345800-1318238728_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...