Sari la conținut

Cele mai brutale motociclete supersport


YamahaR1
 Share

Postări Recomandate

Nu-i nevoie sa fie SS pentru a fi brutala.

Teoretic, orice motocicleta este brutala pentru anumite persoane. Tine de omul de la ghidon si de abilitatile acestuia.

Fiecare persoana este unica, ceea ce pentru mine este brutal, pentru X sau Y poate fi un doar la limita. Si invers.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu-i nevoie sa fie SS pentru a fi brutala.

Teoretic, orice motocicleta este brutala pentru anumite persoane. Tine de omul de la ghidon si de abilitatile acestuia.

Fiecare persoana este unica, ceea ce pentru mine este brutal, pentru X sau Y poate fi un doar la limita. Si invers.

 

Unii spun că Yamaha e cea mai brutală, alții spun că-i Kawasaki Ninja....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In functie de ce poti categorisi o motocicleta ca fiind "brutala"? Putere, cuplu, in cate secunde atinge 100 Km/h, reprize...

Banditul meu GSF 1250 A K7 are un cuplu de 108 Nm la 3700 rot/min (nu stiu o alta cu un asemenea cuplu la o asa turatie joasa, dar nu spun ca nu exista) si 98 CP la 7500 Rot/min si are 254 Kg la plin. Eu zic ca este destul de...naravase.

 

Nu este SS, intr-adevar.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Unii spun că Yamaha e cea mai brutală, alții spun că-i Kawasaki Ninja....

 

Nu poti sa faci o comparatie generala... trebuie sa mai restrangi un pic. Nu ai cum sa spui ca Yamaha e mai brutala, din moment ce Yamaha are pana acum 5 modele diferite de R1. La fel si concurenta. Si in plus de asta, cuvantul "brutal" poate fii interpretat in multe moduri. Poate sa mi se para brutal ca atunci cand trag de gaz, sa "fuga de sub mine" chiar si din ture joase (specific motoarelor V2), sau poate sa mi se para brutal sa inceapa sa traga atat de tare peste 10.000 RPM, incat sa se ridice pe o roata (specific 4 in linie). Ambele comportamente le pot numi brutale.

 

Parerea mea, este aceea ca motocicletele vechi sunt totusi ceva mai greu de pilotat... ex: GSXR 1100, R1 ('98-'01), Hayabusa '99-'00 (desi nu e incadrata la categoria Supersport), etc. Aaaa... am uitat cateva foarte importante: Suzuki RG 500, Yamaha RD 500

Editat de bogdan_gba
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Interesant intrebarea. Recunosc ca sunt putin in ceata dar te-as ruga sa detaliezi putin. Am vaga banuiala ca te referi la motor si felul in care livreaza puterea. Daca da, cele mai mule motociclete de 600cc (sportivele de 600 intra la clasa Supersport iar cele de o mie la SuperBike) nu sunt brutale. Motocicletele de 1000 au cuplu impresionant chiar la ture medii iar cele mai puternice de jos sunt motocicletele sportive V2. Cu cat e mai mare motorul, cu atat mai brutal cuplul livrat la roata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Interesant intrebarea. Recunosc ca sunt putin in ceata dar te-as ruga sa detaliezi putin. Am vaga banuiala ca te referi la motor si felul in care livreaza puterea. Daca da, cele mai mule motociclete de 600cc (sportivele de 600 intra la clasa Supersport iar cele de o mie la SuperBike) nu sunt brutale. Motocicletele de 1000 au cuplu impresionant chiar la ture medii iar cele mai puternice de jos sunt motocicletele sportive V2. Cu cat e mai mare motorul, cu atat mai brutal cuplul livrat la roata.

 

 

De ex. auzeam indivizi spunând că yamaha r6 are accelerația mai puternică Âşi e mai greu de stăpânit decât un kawasaki ninja zx6r.

Plus că mulți ziceau că vor să-Âşi ia kawasaki ninja zx6r, deoarece ar fii cea mai puternică motocicletă sport Âşi cea mai bună:huh: . Acum ăÂştia care lăudau firma asta erau începători. Nici nu aveau o motocicletă măcar. De asta am decis să vă întreb pe voi :) Că începătorii sunt cu capul în nori. :lol: Nu e bine să asculți de sfaturile lor :lol:. Care-i mai periculoasă kawasaki sau yamaha? Sau mai bine zis ce avantaje Âşi dezavantaje au aceste două firme rivale. Enumerați Âşi voi 2, 3 lucruri. Ce vă mulțumeÂşte la ele Âşi ce nu. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De ex. auzeam indivizi spunând că yamaha r6 are accelerația mai puternică Âşi e mai greu de stăpânit decât un kawasaki ninja zx6r.

Plus că mulți ziceau că vor să-Âşi ia kawasaki ninja zx6r, deoarece ar fii cea mai puternică motocicletă sport Âşi cea mai bună:huh: . Acum ăÂştia care lăudau firma asta erau începători. Nici nu aveau o motocicletă măcar. De asta am decis să vă întreb pe voi :) Că începătorii sunt cu capul în nori. :lol: Nu e bine să asculți de sfaturile lor :lol:. Care-i mai periculoasă kawasaki sau yamaha? Sau mai bine zis ce avantaje Âşi dezavantaje au aceste două firme rivale. Enumerați Âşi voi 2, 3 lucruri. Ce vă mulțumeÂşte la ele Âşi ce nu. :)

shot yourself !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand banuiesc ca esti la inceput de cariere in motociclism si cel mai probabil ai vrea sa conduci o sportiva.

Daca as fi in locul tau mi-as cumpara motocicleta care ma atrage cel mai mult, in stare tehnica buna, sa nu fie o ruptura sau o panarama facuta din minim 7 motociclete diferite. Ce zic unii sau altii despre un producator sau altul este mai putin important. Nu exista la nivelul tau "motocicleta cea mai tare". Incepe cu o motocicleta de litraj mic si apoi, dupa ce inveti sa mergi si sa intelegi traficul, treci la sportive.

Succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Care sunt cele mai brutale motociclete supersport?

 

sangerete, al 'reacu', stiam eu ca nu poti sa stai prea mult timp departe de activitatea ta preferata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

parerea mea e bruce lee il bate pe van damme...acuma nu stiu...nu stiu eu dastea

 

Eu zic sa lasi cocalareala si sa-ti cauti o mobra care te poate invata,ierta mai multe ca asa iti faci mana si poate ai timp sa si strangi bani pt urmatoare...sa nu-i dai pe service si piese. Orice ss ar fi nu o sa ajungi la limita ei pe strada...limita ta conteaza si invatatura ramasa ...si nu mai pleca urechea la toti liniutarii cu SS600 cu pc3+2bro =160cp la roata ca suntem satui.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vad ca e pe val acum sa faci topicuri cu intrebari idioate ?

 

Greutate motociclete.

 

Cele mai brutale.

 

etc.

 

Google nu ai ma Yamaha R1 ?

 

Sau esti prea fericit ca ai descoperit internetul ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand banuiesc ca esti la inceput de cariere in motociclism si cel mai probabil ai vrea sa conduci o sportiva.

Daca as fi in locul tau mi-as cumpara motocicleta care ma atrage cel mai mult, in stare tehnica buna, sa nu fie o ruptura sau o panarama facuta din minim 7 motociclete diferite. Ce zic unii sau altii despre un producator sau altul este mai putin important. Nu exista la nivelul tau "motocicleta cea mai tare". Incepe cu o motocicleta de litraj mic si apoi, dupa ce inveti sa mergi si sa intelegi traficul, treci la sportive.

Succes!

 

Pai logic ca ptr inceput nu ma bag la astea sport. Eram doar curios. De asta am intrebat :)

Pt. inceput ceva de 125-250 cmc :) sau maxim 500 (ma gandeam la un suzuki gs500 f). :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic ca cea mai brutala e ...NAVA ENTERPISE!

 

ENTER PISI.... se zice :bounce: :bounce: !!!!..enter.pise...e din alt film!!!

 

mai gresesc si eu atat in limba romana cat si in alte limbi :blbl: !!

dar pentru asta e "edit"!!!.....

...

topicul e genial..... :scratch:

e foarte important ca incepator sa stii care e cea mai brutala......sa o eviti..evident..

si te invata baietii si diferenta dintre super sport si super bike!!!

....cate lucruri ai prins!!

fugi si ia alta tastatura..ca pe asta ai udat-o aiurea!!!

Editat de octavius
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ENTER PISI.... se zice :bounce: :bounce: !!!!..enter.pise...e din alt film!!!

 

mai gresesc si eu atat in limba romana cat si in alte limbi :blbl: !!

dar pentru asta e "edit"!!!.....

...

topicul e genial..... :scratch:

e foarte important ca incepator sa stii care e cea mai brutala......sa o eviti..evident..

si te invata baietii si diferenta dintre super sport si super bike!!!

....cate lucruri ai prins!!

fugi si ia alta tastatura..ca pe asta ai udat-o aiurea!!!

Da ,da mai bine citea topicurile la fiecare categorie in parte si era cel mai castigat ! Acum in consecinta trebuie sa suporte , daca e luat la impins vagoane ca uite asa se invata meserie !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Motocicletele super sport de 1000 cc sunt extraordinare pentru inceput, nu pateste nimeni nimic, nu ai cum sa cazi cu ea ca este de 1000 si.. nu cade, cand te intalnesti cu altii care au 600 esti mai jmecher.. numai avantaje are cine cumpara 1000 cc,

prestatia lui este una bine meritata ca are 1000 cc, DECI toti incepatorii sa treaca direct pe hayabuse ca se invata foarte repede si nu pateste nimini nimic.

Cine spune ca trebuie sa incepi cu 125 sau ceva pana in 80hp este fraier si nu stie, pentru ce sa te inveti ca sti!!

Si inca ceva cine are motocicleta de 600 este mai inferior in fata unuia care are 1000 deci pentru ce sa fi inferior ? :unsure:

 

Este exact ca la autoturisme, din ce este mai puternica este mai usor de controlat si ai rezerva de putere pregatita, pentru ce sa ma chinui cu matizul cand am ferrari la acelas pret, cu toti stim ca daca ar fi toate masinile la acelas pret, toata lumea avea ferrari. :bounce:

Editat de aladin1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...