Sari la conținut

Timisoara


violetbiker
 Share

Postări Recomandate

Topicul cu steagu era mai interesant. Dileme/conflicte apropo de regiuni si etnii sunt peste tot in Europa si nu numai. Multe din ele sunt mult mai serioase decat "joaca" asta, si asta o spun cu parere de rau avand in vedere ca Banatul are particularitatile necesare ca sa reprezinte o regiune de luat in seama.

Dar a ajuns un topic in care singura dilema mai era cine a inceput cu jignirile si atacurile la persoana; opiniile pro sau contra identitatii si particularitatilor Banatului s-au pierdut in amestecul de injuraturi, jigniri, etatisme desuete, impaunari superficiale si alte cele.

In schimb topicul asta are mari sanse sa cam moara din lipsa de combustibil, la fel ca orice reactie..

 

Ar fi totusi cateva idei prin care putem sa il relansam :banana: :

 

 

Si acum,ontopic:cred ca intr-un final o sa continui seria de tricouri pe care am inceput-o acum vreo 5 ani cu clasicul,deja "Defend Banat".Urmatoarele modele vor fi "Legalize Banat" cu steagul Banatului in mijloc si "Sweet Home Timisoara".Astept grafician.

 

"

mihai_prd, on 12 December 2011 - 07:04 PM, said:

Mi se pare mie sau te-ai întâlnit cu niÂşte adjectivi acu fo 2 săptămâni Âşi ai fost cam mucles, nici pe departe fălos? Au mă înÂşel cumva...

 

A, Âşi încă nu ne-ai lămurit, eÂşti oltean (numai în mintea unor idioți asta e o ruÂşine) sau bănățean not român?

"

 

Am afla poate detalii interesante, si de alta natura, apropo de topic si de cine si de ce is baga nasu pe aici. :haha:

 

PS. Se merge pe ploaie cu motoarele la inaugurarea autostrazii? ... daca poate Chuck Norris io zic ca pot si timisorenii, amu sa ii vedem pe aradeni daca pot sa tina pasu... cu Chuck Norris :lol:

Editat de sebic
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 153
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

FYI

 

Premierele TimiÂşoarei

 

1718 – atestarea fabricii de bere, cea mai veche de pe teritoriul actual al României;

1728 – începutul canalizării Begăi, cel mai vechi canal navigabil de pe teritoriul actual al României;

1745 – construcția Spitalului Municipal;

1760 – primul oraÂş al monarhiei cu străzile iluminate cu lămpi;

1771 – primului ziar care a apărut pe teritoriul actual al României Âşi totodată primul ziar german din sud-estul Europei: „Temeswarer Nachrichten”;

1823-1826 - Janos Bolyai, servind la garnizoana din TimiÂşoara, lucra la elaborarea geometriei neeuclidiene

1854 – primul serviciu telegrafic într-un oraÂş al României de azi;

1855 – primul oraÂş al monarhiei habsburgice cu străzile iluminate cu gaz;

1881 – prima rețea de telefonie de pe teritoriul actual al României;

1884 – primul oraÂş din Europa continentală cu străzile iluminate electric, cu 731 de lămpi;[1]

1886 – prima stație de salvare din Ungaria Âşi România;

1895 – prima stradă asfaltată de pe teritoriul de azi al României;

1897 – primele proiecții cinematografice pe teritoriul actual al țării noastre;

1899 – primul tramvai electric într-un oraÂş din România de azi;

1953 – singurul oraÂş european cu trei teatre de stat în română, maghiară Âşi germană;

 

 

Pentru profani, veti gasi multe lucruri interesante despre Timisoara/Banat.

 

http://enciclopediaromaniei.ro/wiki/Timi%C5%9Foara

 

Vorbim cand tabara adversa se va pune in tema. Pana atunci sesiunea se suspenda.

:cheers:

 

http://enciclopediaromaniei.ro/wiki/Istoria_Timi%C5%9Foarei#

Editat de TM06UFO
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc.Inseamna mult pentru mine acest gest :)

 

... Eu:Ar fi fain sa avem un steag al Banatului.

Corul:Vreti sa va rupeti de tara,ungurilor!

Eu:Vrem doar sa ne afirmam identitatea.

Corul:Steagul e verde,sunteti unguri!

....

pai te asteptai la alt raspuns in conditiile in care ai pus un steag de-a dreptul oribil!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:rose: da tu si cu Sorin sunteti speciali.

 

Incercand sa fi sarcastic, ai spus un mare adevar ! Daca am avea mai multi oameni ca Sorin sau DucatiMeccanica, am fi un popor mai bun !

Ai fi de accord cu mine daca i-ai cunoaste personal pe fiecare dintre ei !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator little wayne

Stati linistiti,stim,am aflat,vi s-au terminat medicamentele,acum am inteles......trimitem acum un transport de calmante si antipsihotice,rezistati baieti,rezistati!Tara va sustine!!!! Moldovenii s-au oferit sa va inlocuiasca in caz ca nu mai suportati "patrotismul" si va mutati in Ungaria,Serbia sau Guatemala...Oltenii sint si ei pregatiti sa va inmulteasca populatia iar noi bucurestenii la fel de pregatiti sa va cheltuim banii.Salutari de la ORGANIZATIA BUCURESTENILOR NASCUTI SI CRESCUTI 100% DIN PARINTI SI BUNICI BUCURESTENI!!!CIAO MA!!

 

Pai no..banatu-i fruncea :crack: :crack:

 

tati daca la faza cu steagu' ati basito,macar un imn sa aveti si voi :crack

fata e "mindra si faloasa" si dupa umila mea parere va reprezinta :wink:

auzi la voi acolo ati auzit de unu Eminescu?

 

Eminescu ala a fost un moldovean coclit..pai crezi ca falosii aprecieaza un moldovean ..pleava subspeciei banatene

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator arian

Dupa topicul asta si celalalt cu steagu ce urmeaza acum?Topicul Chuck Norris e timisorean! ?Da am citit pe wikipidia mareata istorie a timisoarei,se pare ca a inceput cu berea si se termina cu....chuck norris.Sint sigur ca aia de la FMI stiu foarte sigur ce oras important e Timisoara si se vor gindi mai bine atunci cind ne vor mai ingropa definitiv in datorii incit poate dupa 350 de ani Timisoara va fi singurul oras din lume fara datorii la banci,pina atunci va urez viata lunga,sa va falfaiti cirpele prin timisoara si nu numai,o iarna placuta si asfalt uscat,ma retrag si eu de pe topicul asta daca violet a renuntat,ne vedem pe urmatorul....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din experienta inaintasilor mei ploiesteni, inventatori ai blietzkrieg-ului, va pot spune cum se obtine autonomia fie si pentru 24 de ore :grinbandit:

 

Un om in fiecare clopotnita, zdranganeala puternica pe la 3 dimineata, lumea buimaca o ia la trap din case si se aduna in centru. Acolo, un maestru al vorbelor, ii imbarliga ca sunt independenti din momentul ala.

 

Grija mare la alcool ca ala a terminat si republica din Ploiesti. Succes :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se apropie Craciunul.Am iesit de pe topicul asta.Sarbatori Fericite tuturor.

 

@Pantera:multumesc de aprecieri.

1. Ce legatura are prefectura cu ... primaria!?!

2. De fapt tu erai elementul conjunctural in aprecierile panterei; ai fost introdus, fara sa vrei, intr-o ecuatia fara necunoscute :lol:

3. Ai lasat topicul in suspans ... cel putin pentru unii sau altii :D

4. Noapte buna, topic! 'neatza la urmatoru'

Editat de sebic
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator arian

Din experienta inaintasilor mei ploiesteni, inventatori ai blietzkrieg-ului, va pot spune cum se obtine autonomia fie si pentru 24 de ore :grinbandit:

 

Un om in fiecare clopotnita, zdranganeala puternica pe la 3 dimineata, lumea buimaca o ia la trap din case si se aduna in centru. Acolo, un maestru al vorbelor, ii imbarliga ca sunt independenti din momentul ala.

 

Grija mare la alcool ca ala a terminat si republica din Ploiesti. Succes :cheers:

 

Gresit,nu mai iese lumea asa usor din case...daca bat clopotele la 3 dimineata singuri care ies din case vor fi pensionarii care or sa se calce in picioare prin oras intrebindu-se unul pe altu :ba unde plm pupam moastele si ale cui sunt???? In tara asta Blietzkrieg mai vezi doar din cind in cind la unele magazine cind anunta oferte la tigai.Toata tara e cuprinsa de febra tigailor,lumea se calca in picioare sa prinda o tigaie,de aici rezulta ca nu mincarea e problema in tara asta ci in ce sa o prepari.Sint curios cind ajunge oferta cu tigai si la timisoara cit de diferiti de restul tarii vor fi ei cu fruncea lor....chiar sint curios,se vor inghesui sau vor dovedi superioritate si vor sta cuminti la coada si vor cumpara doar cite una de fiecare poftindu-se politicos unul pe altul sa intre in fata??

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nici un avantaj că Banatul depinde de gunoiul de buCURești... se aplică și aici legile de rahat gândite cu curu de capate pătrate parlamentari balcanici. RIP.

 

Sarbatori fericite tuturor !

Pentru activitati de sezon vedeti postul acesta:

 

/index.php?/topic/671812-mos-craciun-vine-cu-motocicleta/page__view__findpost__p__3015745

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vai de p.u.l.a mea in ce tara de c.a.c.a.t traim... ni se fura si revolutia....

 

http://www.mediafax.ro/social/proiect-pentru-declararea-iasiului-oras-initiator-al-revolutiei-din-89-9056613/

 

Chiar trebuie separatism aici. Suntem calcati in picioare zi de zi..

Editat de TM06UFO
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

dai ma in gitul masii de dobitoci.astia in loc sa ne scoata di kakatul in care ne au bagat de 20 de ani nu fac altceva decat sa abata atentia de la pb.REALE ale rominilor!

TOATA clasa politica de le noi este corupta ,impotenta si din pacate la anul cand vor fi alegeri nu vom avea pe cine sa aducem la conducere pt ca toti sunt la fel de incapabili.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu nea Sorine, Banatul daca zici ca nu are steag trebuie sa aiba un steag/stema reprezentativ/a- regional/a, asa cum au toate regiunile istorice romanesti.

Dar nu pentru ca pe cetatenii banateni nu ii reprezinta steagul national tricolor, asa cum instigi tu sau alti 2-3.

Aici in tara noastra e un steag national si cine scorneste prostii precum "Banat is not Romania" cel putin nu are ce cauta pe Comunitatea Motociclistilor din Romania - de exemplu.

Deci esti ipocrit :

Eu:Ar fi fain sa avem un steag al Banatului.

Corul:Vreti sa va rupeti de tara,ungurilor!

Sunt ungur de vreo saptamana numai(de cand am deschis aceste topicuri) dar deja sunt persecutat de romani.Nu mai suport! :D

La mine in tara toate minoritatile nationale trebuie sa aiba drepturi europene si sa se simta bine sub steagul tricolor.

Asa cum s-au simtiti in Banat si un bunic de-al meu muntenegrean si o bunica de-a mea maghiara.

Eu:Vreti sa va vorbesc despre Revolutia de la Timisoara?

Corul:N-a fost revolutie,a fost o lovitura de stat organizata de un ungur.

revolutia trebuia sa inceapa la Iasi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Nu nea Sorine, Banatul daca zici ca nu are steag trebuie sa aiba un steag/stema reprezentativ/a- regional/a, asa cum au toate regiunile istorice romanesti.

Dar nu pentru ca pe cetatenii banateni nu ii reprezinta steagul national tricolor, asa cum instigi tu sau alti 2-3.

Aici in tara noastra e un steag national si cine scorneste prostii precum "Banat is not Romania" cel putin nu are ce cauta pe Comunitatea Motociclistilor din Romania - de exemplu.

Deci esti ipocrit :

 

La mine in tara toate minoritatile nationale trebuie sa aiba drepturi europene si sa se simta bine sub steagul tricolor.

Asa cum s-au simtiti in Banat si un bunic de-al meu muntenegrean si o bunica de-a mea maghiara.

 

revolutia trebuia sa inceapa la Iasi.

 

Nu a inceput la Iasi deoarece trebuie macar o pereche de cojones pentru Revolutie.

Noi nu vorbim in acest topic despre minoritati. Si daca am vorbi, nu avem treaba nimanui.

Da, Banatul ar putea avea insemne oficiale distinctive, asa cum au landurile Baden Wuettemberg, Hessen, Saarland etc in Germania. Acolo cum se poate?

Editat de DucatiMeccanica
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu a inceput la Iasi deoarece trebuie macar o pereche de cojones pentru Revolutie.

Noi nu vorbim in acest topic despre minoritati. Si daca am vorbi, nu avem treaba nimanui.

Da, Banatul ar putea avea insemne oficiale distinctive, asa cum au landurile Baden Wuettemberg, Hessen, Saarland etc in Germania. Acolo cum se poate?

 

Domnule, permiteți-mi să vă atrag atenția: în semnătura dumneavoastră s-a strecurat o greÂşeală, ați scris România cu r......sînt convins că nu a fost cu intenție, din grabă sau neatenție se poate întîmpla oricui, însă necorectând-o riscați sa dați apă la moară unora Âşi altora.

Sper că nu v-a deranjat remarca.

 

Stimă.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Vizitator _Raul_

Si inca un articol scris de mitici:

http://www.tion.ro/t...-murdar/1041879

:cheers:

 

Este o realitate, nu un articol scris de mitici.

Citindu-l, ma bufneste rasul. Prefectul are probleme cu praful si cu spalatul strazilor. Este tragic, la modul cel mai serios :baldy:.

De fapt, el nu are treaba decat cu procedura de infringement si cu scaunul lui pe care risca sa il piarda daca Romania depaseste cotele limita de poluare.

Oare de ce este inconjurata de braduti si garduri vii statia de masurare a noxelor de pe Calea Sagului?

Mi-a placut citatul din articol (daca este corect redat de presa):

"Incercați, dacă timpul vă permite, să spălați drumurile”, spune prefectul Mircea Băcală."

Va rog frumos! Va rog eu! Numai daca nu este o problema... De ce aceasta atitudine?! Eh, na!

 

Cu sau fara elucubratiile astea legate de problema poluarii, Timisoara este tot un mare jeg romanesc la nivel de strazi, amenajare a teritoriului, fatade cladiri, transport public, alimentare cu apa, caldura, etc. Ea, ca si Romania, este depasita de secolul in care traieste restul lumii.

Sa incerci sa redresezi ceva aici e ca si cum s-ar trezi unul sa amenajeze un cartier hi-tech intr-o groapa de gunoi.

Fiindca asta este Romania, inclusiv Timisoara. O mare groapa de gunoi a lumii evoluate, populata de animale si tomberonari.

Traim cu totii in ea, asa cum (mai) putem (sau nu), din motive mai mult sau mai putin obiective.

In conditiile astea tot ce mai lipsea era o aripa radicala, care sa iti explice superior cat de faloasa e mizeria si banalitatea de zona in care traiesc ei.

 

Nu stiu, dar ori mi s-a taiat mie filmul rau, ori unii chiar nu realizeaza in mijlocul a ce traiesc :scratch:.

Editat de _Raul_
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...