Sari la conținut

Accident mortal autostrada Arad Timisoara


rob_debruce
 Share

Postări Recomandate

In afara de regretul pentru aceasta prima viata de biker secerata in 2012, cred ca trebuie sa tragem invataminte:

 

1. Sa circulam mereu preventiv si sa invatam sa "citim" manevrele celorlalti participanti la trafic, asa cum am mai scris,orice reducere de viteza aparent fara motiv poate ascunde o manevra ulterioara nechibzuita.

2. Sa ne facem cit mai vizibili in trafic. Nu stiu daca cineva a observat ca atit motocicleta cit si motociclistul aveau culoarea asfaltului ceea ce nu i-a dat prea multe sanse de a fi observat de catre mosul decrepit al carui creier cauta bolizi cu doua faruri, nu prima motocicleta a anului :( Mi se pare mai important sa cautam solutii concrete decit sa blamam in continuare si in mod steril lipsa de civilizatie si de cultura rutiera de la noi. Si asta pentru ca imbunatarirea situatiei este in mod sigur o chestiune de timp,in vreme ce se moare ACUM.

 

Circulati intotdeuna cu farurile aprinse si folositi echipament viu colorat dotat cu portiuni sau benzi reflectorizante. Daca nu vreti sau nu aveti asa ceva, folositi vesta reflectorizanta. Costa doar 10 lei, in schimb va poate salva viata! :cheers:

 

Vizibili nu vom fi niciodata in trafic. Bineinteles, trebuie sa facem tot ce depinde de noi, dar nu sa ne bazam ca or sa ne vada altii. Asa ca pctul. 1 este cel mai important.

As mai adauga si altceva. Ar trebui sa facem din cand in cand antrenamente cu motocicleta. Asta insemnand franari de urgenta si manevre de evitare. Teoria recomanda sa faci asa ceva la inceputul fiecarui sezon moto, indiferent de cat de experimentat esti. In cazul acestui accident, motociclistul si-a culcat motorul in loc sa franeze ramanand pe roti (foarte multi fac chestia asta din pacate, nu stiu daca din instinct sau asa au auzit ei ca se face, dar e total gresit). Nu stiu daca accidentul s-ar fi putut evita - manevra automobilistului probabil ca a fost prea brusca, frigul probabil ca a influentat si el reflexele motociclistului (si in mod sigur aderenta), dar poate ar mai fi avut o sansa.

 

Cat despre drumurile tarii noastre dragi...

E vorba de mentalitatea noastra paguboasa cu "Las' ca merge s'asa". Asta ne face sa fim atat de inventivi, dar sa traim mereu in mizerie si mediocritate.

 

Daca e autostrada, atunci ar trebui sa avem pretentia sa fie autostrada, cu toate marcajele, panourile de protectie, iesirile si ce mai trebuie ca sa putem circula in siguranta. Avem asa de putini kilometri de autostrada incat ne vine sa spunem, lasa ca e bine si asa, chiar daca nu e totul perferct macar s-au mai adaugat 30 in plus. Dar ar trebui sa avem pretentii mai mari de atat. Daca tot avem printre cele mai scumpe sosele din Europa, atunci ar trebui sa fie si printre cele mai bune. Cand ne cere statul taxe si impozite, are pretentia sa le dam intregi si la timp, altfel ne penalizeaza si ne executa. Nu credeti ca ar trebui sa existe reciprocitate?

 

Si felul in care circula soferii sta tot sub semnul lui "las' ca merge s'asa" si fiecare face ce il taie capul pe sosea. Asta si pentru ca la nivel oficial se declara ca numai viteza este de vina pentru producerea accidentelor. In realitate neatentia si indisciplina e cauza in 90% din cazuri, dar "organu" ii tot trage cu viteza ca sa aiba motiv sa stea la panda in boscheti cu aparatul radar cu gandul doar la bani.

 

Eu nu sunt adeptul pedepsei cu inchisoarea pentru accidentele de circulatie. Multe din ele chiar sunt accidente. Nu a vrut nimeni sa se intample, iar cei vinovati poate ca sunt oameni onesti care in viata lor nu s-ar fi gandit sa omoare pe cineva. Totusi, in cazuri ca cel de fata, ar trebui sa existe si pedepse. Pur si simplu trebuie sa intelegem ca nu putem face tot ce ne trece prin cap si ca ar fi bine sa respectam si niste reguli.

 

Este regretabil ca un om a murit, intr-o zi frumoasa in care ar fi trebuit sa aiba parte numai de bucurii, dar poate ca moartea lui nu va fi degeaba si vom invata cate ceva din aceasta tragedie.

RIP

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 266
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Pana acum se spunea, ca daca, o sa avem autostrazi o sa fie mai bine. Va fi o poola.

Politia spune ca de la inceputul anului avem deja 14 morti si 84 de raniti in urma accidentelor de circulatie. Suntem doar in 4 ianuarie...

Pur si simplu, romanii sunt dementi in trafic si cu asta basta, poate sa ne faca statul 30.000 de kilometri de autostrada, la noi poti sa mori si in parcare.

Scapa cine poate.

Rip baiatului. :disappointed:

Editat de TARKA 2
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca mosul s-a decis sa se intoarca (ilegal) macar trebuia sa o faca in siguranta, nu brusc si in viteza; adica trebuia sa semnalizeze si sa treaca pe banda II-a, apoi pe banda III-A, apoi sa incetineasca, sa opreasca, sa bage binisor botul masinii, si foarte incet sa intre pe sensul de intoarcere si apoi sa se replieze tot cu semnalizare, pe banda dorita spre drumul spre casa...in schimb el a facut manevra brusca de pe banda I-a, fara sa vada motociclistul...

 

RIP :rose:

 

Ti-a expirat banul primit si evident ca revi in forta cu o prostie. Daca asa procedezi in trafic, nu trebuie sa ne dai exemple de o astfel de conduita.

 

Succese!

 

 

Politia spune ca de la inceputul anului avem deja 14 morti si 84 de raniti in urma accidentelor de circulatie. Suntem doar in 4 ianuarie...

 

 

La o medie de 3 decese / zi inseamna ca la finalul anului ajungem la un numar de 1095 morti. Daca ne chinuim putin, scoatem o medie mai mica chiar daca am pleca la razboi cu furcile. :disappointed:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La o medie de 3 decese / zi inseamna ca la finalul anului ajungem la un numar de 1095 morti. Daca ne chinuim putin, scoatem o medie mai mica chiar daca am pleca la razboi cu furcile. :disappointed:

 

Ar fi bine sa ramana asa,la 3/zi, dar cifrele ultimilor doi ani arata dublul acestei medii, in decursul unui an.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Concluzia e ca romanul e tot rural in majoritatea cazurilor - peste 3/4 din locuitorii de la orase, care se dau acum cu masini "da West" sunt proveniti de la tara, sau prima generatie, de aia avem si asa cultura muzicala faina; nu-l poti convinge sa nu intoarca unde i se scoala, ca pe tarina lu' tac-su. Caruta, tractor, combaina sau X5, same shit... A doua concluzie e ca baietii de la PDL, dornici sa ne arunce din timp cu praf in ochi si de frica sa nu le ceara inapoi UE nerambursabilele au deschis "autostrada" inainte de a avea sensurile separate si semnalizate cum trebuie. Si iata cum inca un idiot a fost favorizat de sistem sa omoare un om...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

RIP......... La 75 de ani poate ar trebui sa se uite din fotoliu la televizor, nu sa stea la volan

 

Rahat cu perje.E aberant ce zici. Hai sa-i omoram pe toti cei trecuti de 60 ani....

Daca avea 20 ani,crezi ca schimba in vreun fel datele problemei?

 

Neatentia si prostia ( nu varsta ) au dus la decesul motociclistului.

 

RIP...

Ma gandesc la familia lui care dupa sarbatori,petrecere de revelion,sarmale,tort,sampanie... se pregateste (inuman de brusc) pentru inmormantare...

 

P.S. Aveti grija cu anvelopele.Daca intr-adevar le avea tocite, conteaza enorm (si eu am patit niste chestii datorita cauciucurilor varza....insa m-am invatat minte)

 

Concluzia e ca romanul e tot rural in majoritatea cazurilor - peste 3/4 din locuitorii de la orase, care se dau acum cu masini "da West" sunt proveniti de la tara, sau prima generatie, de aia avem si asa cultura muzicala faina; nu-l poti convinge sa nu intoarca unde i se scoala, ca pe tarina lu' tac-su. Caruta, tractor, combaina sau X5, same shit... A doua concluzie e ca baietii de la PDL, dornici sa ne arunce din timp cu praf in ochi si de frica sa nu le ceara inapoi UE nerambursabilele au deschis "autostrada" inainte de a avea sensurile separate si semnalizate cum trebuie. Si iata cum inca un idiot a fost favorizat de sistem sa omoare un om...

Sunt 100% de acord cu explicatia asta.

Peste tot sosele pline de melteni idioti si incapatanati (probabil rude cu maimutele din Parlament)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A doua concluzie e ca baietii de la PDL, dornici sa ne arunce din timp cu praf in ochi si de frica sa nu le ceara inapoi UE nerambursabilele au deschis "autostrada" inainte de a avea sensurile separate si semnalizate cum trebuie. Si iata cum inca un idiot a fost favorizat de sistem sa omoare un om...

 

Altu' !

 

Cum poti spune asa ceva? Ce "praf in ochi" vezi in accidentul acesta din fata vreunui partid politic?!?!?

 

Tu crezi ca in Croatia/Italia sau Germania pe timpul constructiei vreunei autostrazi, vine vreunu' sa sustina o asemenea porcarie?!?!?.

 

NU!! Oamenii sunt cu ochii in 4 pentru soseaua este neterminata si exista pericol ridicat de accidente. Populatia in acest timp au motiv de bucurie pentru ca in scurt timp vor avea inca o sosea de viteza, pe care vor ajunge mai repede la destinatie si in siguranta.

Atata timp cat un idiot intoarce pe un astfel de drum are vinovatie totala, nu PSD-ul, PNL-ul sau UDMR-ul pentru ca vor sa construiasca un tronson de autostrada.

 

Nu sunt singurul de aici care a mers pe acea portiune de drum, concluzia mea si a celuilalt user a fost ca drumul este semnalizat ok. Pe acea portiune din cate imi aduc aminte este si o limita de 80km/h, ce ar fi trebuit sa faca ministerul transporturilor in plus?..'bumpere' cumva???!?!?

 

Cat despre cauciuc, niciun model al vreunui producator nu va ajunge pe aceasta vreme la o temperatura optima. Cauciucul clar trebuia schimbat, cum si unii ar trebui interzisi la vot.

Editat de ZaiR
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Domnu' ZaiR,

 

Imi pare rau pt. dumneata! Dar cat timp faci greseli gramaticale , de exprimare, ai o atitudine rautacioasa, complexe de inferioritate fata de unii useri pe care-i urmaresti cu obstinatie, si nu-ti explici ideile pina la capat, nu iti voi raspunde, considerand ca faci parte din alta lume paralela cu a mea.

 

Poti sa nu mai comentezi postarile mele, eventual sa le raportezi!

 

Atentie!...nu as vrea sa constat ca esti doar un "belbody"...caz in care nu ti-as mai citi nici o litera din postari!...La Multi Ani!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Concluzia e ca romanul e tot rural in majoritatea cazurilor - peste 3/4 din locuitorii de la orase, care se dau acum cu masini "da West" sunt proveniti de la tara, sau prima generatie, de aia avem si asa cultura muzicala faina; nu-l poti convinge sa nu intoarca unde i se scoala, ca pe tarina lu' tac-su. Caruta, tractor, combaina sau X5, same shit...

Perfect de acord ! Exista si un sondaj pe tema asta: Doar 1 din 3 bucuresteni traieste la oras.

 

Tu crezi ca in Croatia/Italia sau Germania pe timpul constructiei vreunei autostrazi, vine vreunu' sa sustina o asemenea porcarie?!?!?.

NU!! Oamenii sunt cu ochii in 4 pentru soseaua este neterminata si exista pericol ridicat de accidente. Populatia in acest timp au motiv de bucurie pentru ca in scurt timp vor avea inca o sosea de viteza, pe care vor ajunge mai repede la destinatie si in siguranta.

Atata timp cat un idiot intoarce pe un astfel de drum are vinovatie totala, nu PSD-ul, PNL-ul sau UDMR-ul pentru ca vor sa construiasca un tronson de autostrada.

Iarasi foarte corect !

Editat de Orvo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu vad de ce sa ne certam si sa ne sfasiem intre noi, aici, pe motive politice, sau de infrastructura, sau altele....cind e f clar cum si de ce s-a produs accidentul (as putea sa-i zic crima, desi nimeni nu a dorit sa se intample!)...nu conteaza locul unde s-a produs, putea sa fie si in Sahara...putea motociclistul sa aiba cauciucurile date cu ulei, sau chiar pe pana, omul ala conservar nu trebuia sa faca acea manevra asa cum a facut-o! Punct!

 

RIP :rose:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca mosul s-a decis sa se intoarca (ilegal) macar trebuia sa o faca in siguranta, nu brusc si in viteza; adica trebuia sa semnalizeze si sa treaca pe banda II-a, apoi pe banda III-A, apoi sa incetineasca, sa opreasca, sa bage binisor botul masinii, si foarte incet sa intre pe sensul de intoarcere si apoi sa se replieze tot cu semnalizare, pe banda dorita spre drumul spre casa...in schimb el a facut manevra brusca de pe banda I-a, fara sa vada motociclistul...

 

RIP :rose:

 

Cat de idiot sa fii sa faci asa ceva ? Daca asta inseamna "siguranta" la tine nici nu mai ma mir, se vede ca esti scuterist iar scuteristii nu au ce cauta pe autostrada ... asa ca lasa-ne cu sfaturile tale pretioase si "sigure" :finger:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cat de idiot sa fii sa faci asa ceva ? Daca asta inseamna "siguranta" la tine nici nu mai ma mir, se vede ca esti scuterist iar scuteristii nu au ce cauta pe autostrada ... asa ca lasa-ne cu sfaturile tale pretioase si "sigure" :finger:

 

Neica, mergi cum masina si primesti un telefon ca mamitza ta a avut un accident, ca e la spital, pe moarte, ca mai are maxim o ora de trait si vrea sa te mai vada odata (sa-ti spuna unde a ascuns banii de betivanul de sot..)....ce faci? mergi pina unde se termina autostrada, si nu o mai prinzi pe mama in viata si pierzi averea?..sau comiti ilegalitatea contraventionala?..daca da, cum intorci?..ca mosul direct de pe banda 1 brusc?....sau binisor si te asigur cat poti si de multe ori?...

 

Cat de idiot sa fii sa faci asa ceva ? Daca asta inseamna "siguranta" la tine nici nu mai ma mir, se vede ca esti scuterist iar scuteristii nu au ce cauta pe autostrada ... asa ca lasa-ne cu sfaturile tale pretioase si "sigure" :finger:

 

Eu vorbeam din pozitia de conservar nu de calaret pe 2 roti....

 

Tu probabil ai fi pus masina perpendicular pe banda 1 si te-ai fi uitat in zare pina nu mai venea nimeni si apoi o taiai brusc prin interval, nu?..ca poate nu venea nimic de pe contrasens :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, tot din pozitia de conservar vorbeam si eu, ca circul mai mult cu conserva decat cu motorul. Si daca primesc un asemenea telefon, intorc la PRIMA IESIRE. Nu fac stanga ca bezmeticul ... mamitza daca e pe moarte sa se duca singura, nu sa mai moara si altcineva din cauza ei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, tot din pozitia de conservar vorbeam si eu, ca circul mai mult cu conserva decat cu motorul. Si daca primesc un asemenea telefon, intorc la PRIMA IESIRE. Nu fac stanga ca bezmeticul ... mamitza daca e pe moarte sa se duca singura, nu sa mai moara si altcineva din cauza ei.

 

Oricum ,,mamita '' mosului era ,,dusa'' demult, si nu cred ca l-a sunat nimeni. :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca mosul s-a decis sa se intoarca (ilegal) macar trebuia sa o faca in siguranta, nu brusc si in viteza; adica trebuia sa semnalizeze si sa treaca pe banda II-a, apoi pe banda III-A, apoi sa incetineasca, sa opreasca, sa bage binisor botul masinii, si foarte incet sa intre pe sensul de intoarcere si apoi sa se replieze tot cu semnalizare, pe banda dorita spre drumul spre casa...in schimb el a facut manevra brusca de pe banda I-a, fara sa vada motociclistul...

 

Pe orice AUTOSTRADA, cu cit creste numarul benzii de mers (banda 1 este linga sant si banda 3 este linga axul drumului) si te apropii de parapetul de delimitare al sensurilor de mers, viteza de deplasare CRESTE. Daca tu ai tupeul sa faci asa ceva pe o autostrada e treaba ta. Te-as invita sa faci asa o intoarcere oriunde in lume sa vezi ce patesti...

Ideea este ca oricum a facut mosul ala manevra aia, este ILEGALA. Si a murit un om.

Atat l-a dus capul , atat a facut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, tot din pozitia de conservar vorbeam si eu, ca circul mai mult cu conserva decat cu motorul. Si daca primesc un asemenea telefon, intorc la PRIMA IESIRE. Nu fac stanga ca bezmeticul ... mamitza daca e pe moarte sa se duca singura, nu sa mai moara si altcineva din cauza ei.

 

1)Poate nu mai ai timp sa mergi pina la prima iesire ca e f departe=alegi contraventia.

 

2)Nimeni nu zice sa intorci ca bezmeticul(asa a facut mosul) ci in mod prudent, cu maximum de masuri posibile:....treci incet si succesiv de pe o banda pe alta, te asiguri la ceilalti participanti, ajuns pe banda III pui avariile , incetinesti, si faci manevra f f incet...

 

3)nu prea o iubesti pe mamy....esti orfan? :rolleyes:

 

Pe orice AUTOSTRADA, cu cit creste numarul benzii de mers (banda 1 este linga sant si banda 3 este linga axul drumului) si te apropii de parapetul de delimitare al sensurilor de mers, viteza de deplasare CRESTE. Daca tu ai tupeul sa faci asa ceva pe o autostrada e treaba ta. Te-as invita sa faci asa o intoarcere oriunde in lume sa vezi ce patesti...

Ideea este ca oricum a facut mosul ala manevra aia, este ILEGALA. Si a murit un om.

Atat l-a dus capul , atat a facut.

 

Absolut de acord cu postarea ta!

 

Ce am vrut eu sa spun este ca mosul, daca tot a decis sa profite de acele GAP-uri dintre sensuri, macar sa se fi asigurat de 10 ori ca ajunge cu bine la intoarcere....adica dintre 2 rele sa o fi ales pe cea mai mica...Absolut de acord ca nu trebuia sa faca ce a facut...dar daca macar era de 10 ori mai prudent si o comitea cu intelepciune, nu ar fi avut loc accidentul ci doar ar fi fost injurat de ceva conducatori de vehicule. Evident ca nu sint de acord; pt mine "linia continua este un zid"..asa m-a invatat instructorul auto cind am facut scoala de soferi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1)Poate nu mai ai timp sa mergi pina la prima iesire ca e f departe=alegi contraventia.

 

2)Nimeni nu zice sa intorci ca bezmeticul(asa a facut mosul) ci in mod prudent, cu maximum de masuri posibile:....treci incet si succesiv de pe o banda pe alta, te asiguri la ceilalti participanti, ajuns pe banda III pui avariile , incetinesti, si faci manevra f f incet...

 

3)nu prea o iubesti pe mamy....esti orfan? :rolleyes:

 

Colega, tot o dai cu intoarcerea ta....toata lumea a inteles punctul tau de vedere si asta nu inseamna ca trebuie sa te si ''voteze''; in plus daca noi ,,inchidem ochii'' la manevre ilegale in trafic, ce vrei sa auzi la stiri despre noi ?

Oare nu suntem putin idioti la faza asta ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si pt. ca eu consider "linia continua un zid", si cind sint pe 2 roti pe linia Comarnic-Predeal si se merge la pas nu depasesc coloana auto, desi multi o fac...asa nu am luat amenzi si nici nu am avut surprize de altfel de la conservari...e drept ca m-am cam incins de la soare...

 

Am mai spus ....99% vina este a conservarului, motoristul a picat complet nevinovat!...orice ar zice cineva de cauciucuri sau viteza sau altceva...Pacat!

 

Colega, tot o dai cu intoarcerea ta....toata lumea a inteles punctul tau de vedere si asta nu inseamna ca trebuie sa te si ''voteze''; in plus daca noi ,,inchidem ochii'' la manevre ilegale in trafic, ce vrei sa auzi la stiri despre noi ?

Oare nu suntem putin idioti la faza asta ?

 

Pai eu te inteleg destul de mult,dar nu inteleg cum faci tu de nu "inchizi ochii"?..vrei sa spui ca daca vezi un conservar care a facut ce a facut mosul asta, fara consecinte, te duci dupa el pe sensul opus, il opresti si il porcaiesti?..sau suni la 112?...greu sa te cred....poate doar aici pe forum nu 'inchidem ochii"...ca fizic, in realitate nu ai ce sa le faci, eventual te alegi si batut...

Editat de soimumaltez
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ultima data cind am "inchis ochii", Alin, a fost la ultima iesire catre BV...plecasem dimineata de sambata si in Otopeni circulam pe banda 2....deodata de pe banda 1 din pozitie paralela cu mine incepe un conservar sa intre peste mine; l-am claxonat si am franat ca sa las nemernicul sa se duca; clatinam din cap a mustrare si m-a vazut si mi-a facut semn ca aveam loc pe banda 3 sa ma las impins de el....dar el nu vedea gipanele care veneau in viteza pe banda 3....erau 4 in masina...ca sa fi facut?...sa-i depasit si oprit in fata? sa-i porcaiesc?..sa-i fi explicat unde au gresit?....nu stiu care ar fi fost rezultatul. asa ca am "inchis ochii" si am acordat doar mustrarea cu claxonul prelung si caltinatul din cap....si am ajuns cu bine acasa.

 

deja devine cancan !(unii vor sa-si "inbunatateasca" numarul de postari)! condoleante familiei ! a murit un OM !!!! R.I.P !

 

Corect!..totusi este un topic din care trebuie sa invatam ceva!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1)Poate nu mai ai timp sa mergi pina la prima iesire ca e f departe=alegi contraventia.

 

2)Nimeni nu zice sa intorci ca bezmeticul(asa a facut mosul) ci in mod prudent, cu maximum de masuri posibile:....treci incet si succesiv de pe o banda pe alta, te asiguri la ceilalti participanti, ajuns pe banda III pui avariile , incetinesti, si faci manevra f f incet...

 

3)nu prea o iubesti pe mamy....esti orfan? :rolleyes:

 

 

1. Daca ar fi dupa mine, eu as pune in lege chestia asta ca infractiune, nu contraventie.

 

2. ti-au explicat colegii mai sus ce patesti daca faci asta pe autostrada. pentru senzatii tari recomand intrarea pe sens opus tot pe aceeasi banda ;)

 

3. da, trag pe nas, imi bag in vena si dorm in canal ... ce dracu ma esti asa mamos ? Unii baieti nematurizati asa ca tine pun mai presus de orice iubirea de mama si ar fi in stare sa faca crima pentru asta ... suferi de complexul Oedip ? Daca mama o fi pe moarte nu inseamna ca trebuie sa ma distrug eu sau sa distrug pe altul odata cu mine ... asa ca ma duc eu linistit pana la prima iesire de pe autostrada ca s-o gasi careva sa-i puna lumanare la cap ... plm hai c-o dam in diverse.

Editat de danny120669
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ultima data cind am "inchis ochii", Alin, a fost la ultima iesire catre BV...plecasem dimineata de sambata si in Otopeni circulam pe banda 2....deodata de pe banda 1 din pozitie paralela cu mine incepe un conservar sa intre peste mine; l-am claxonat si am franat ca sa las nemernicul sa se duca; clatinam din cap a mustrare si m-a vazut si mi-a facut semn ca aveam loc pe banda 3 sa ma las impins de el....dar el nu vedea gipanele care veneau in viteza pe banda 3....erau 4 in masina...ca sa fi facut?...sa-i depasit si oprit in fata? sa-i porcaiesc?..sa-i fi explicat unde au gresit?....nu stiu care ar fi fost rezultatul. asa ca am "inchis ochii" si am acordat doar mustrarea cu claxonul prelung si caltinatul din cap....si am ajuns cu bine acasa.

 

 

 

Corect!..totusi este un topic din care trebuie sa invatam ceva!

deci ai invatat ca NU TREBUIE SA INTORCI PE "AUTOSTRADA" ??( dubla continua ,simpla continua si(sau) fara sa te asiguri pe restul !!) ca poti sa omori pe cineva !!

Editat de valitaz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Danny,

 

1) :ok:

 

2) :eek:

 

3) :o

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

incearca din partea noastra sa faci tu manevra aia pe care o tot lauzi......da cand vine tiru' cu 110 km/h. sunt curios daca o sa mai fii de acord cu ea.

 

R.I.P. :rose:

 

p.s. am avut "bafta" sa ma trezesc pe autostrada cu masina plitiei care venea pe contrasens, crede-na naspa senzatie, mai ales ca era si ceata.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deci ai invatat ca NU TREBUIE SA INTORCI PE "AUTOSTRADA" ??( dubla continua ,simpla continua si(sau) fara sa te asiguri !!) ca poti sa omori pe cineva !!

 

Nu...gresesti..stiam demult si nu am facut asta niciodata!

 

Altceva mi s-a confirmat si desi stiam demult, mi se confirma mereu:

 

IN TRAFIC CU CAT ESTI MAI APROAPE DE CEILALTI (SAU CELALALT) PARTICIPANT LA TRAFIC, CU ATAT E MAI PERICULOS SI TREBUIE SA FI MAI ATENT!!!

 

...cind esti singur sau la distanta mare e "boierie" si mai putin periculos....deci este de evitat pe cat posibil sa circului "aproape" de alt vehicul. Cel mai bine sa te departezi cit mai repede.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...