Sari la conținut

Accident mortal autostrada Arad Timisoara


rob_debruce
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 266
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

1) Conditiile de trafic

 

Orice motociclist din tara asta are de-a face cu traficul dement pe cere-l avem. Totul pleaca de la mentalitate, nesimtire, aroganta, idiotenie, prostie si asa mai departe.

Asta n-o sa se schimbe in ani de zile, deci vom rula in aceleasi conditii, daca nu din ce in ce mai periculoase !

 

2) Imbunatatirea conditiilor de trafic ?

 

Nu avem puterea sa schimbam legile, chiar daca e in folosul tuturor. Nu avem puterea sa schimbam gandirea idiotului de la volan sau de la ghidon. Nu avem puterea sa cream un trafic mai sigur, deoarece suntem prea putini. Celor mai multi le place asa cum e : cu legi blande, care pot fi incalcate usor si cu pedepse minime. Fiecare le incalca cand are ocazia sau simte nevoia, chiar daca pe forumul asta e plin de sfinti si judecatori. Si eu si tu si restul facem la fel, chiar daca pana acum n-am produs necazuri.

 

In situatia asta, trebuie sa constientizam ca in momentul in care ne-am urcat pe motor nu legea ne salveaza dreptatea sau VIATA, ci noi insine ! Nu mai ramane nimic de facut cu ceilalti ci cu noi.

In momentul in care e vorba de VIATA ta, nu mai conteaza a cui e vina ! Daca mori, chiar nu mai conteaza pentru tine, decat in mica masura pentru rudele si apropiatii tai ! LEGEA SAU "DREPTATEA" NU TE ADUC INAPOI !

 

3) Vina, corectitudine...dreptate ...vs aptitudini si prudenta !

 

In concluzie, ceea ce e CORECT e ceea ce faci tu incat sa ajungi intreg acasa, indiferent ce fac restul idiotilor din trafic. Acesta e jocul, acestea sunt regulile ! Scapa cine poate ! Altfel spus, daca nu esti in stare, lasa-te de moto!

 

Nu mai dati vina pe scolile de soferi si instructori sau pe legislatie. Nimeni altcineva nu va pazeste viata decat voi ! Asa ca nu asteptati de la altii sa va invete totul. Sunt informatii pe net cate vreti, exersati, invatati franarea de urgenta, countersteering si asa mai departe. Fiecare avem nevoie sa STIM sa PILOTAM motocicletele, nu sa le conducem. Trebuie sa fii in stare cat de cat sa eviti o situatie limita. Aptitudinile nu ti le da nimeni, formeaza-ti-le singur ! Nu astepta sa te invete cineva caruia nu-i pasa decat de banii tai. Ai o singura viata si daca tii la ea, inveti singur, orice-ar fi.

 

Dar asta nu e suficient daca nu stim sa PREVENIM situatiile astea. Din pacate, in ziua de azi nu prea mai ai cum sa iesi cu motorul la o plimbare si sa uiti de toate, sa te relaxezi ca intr-un vis frumos, pentru ca atunci cand esti cu capul in nori, ajungi mai repede acolo . In orice moment cand esti relaxat, in afara starii de alerta, risti s-o patesti. Asta e valabil si ca sofer.

 

4) Ce lectie primim din accidentul asta ? Ca motociclisti in primul rand.

 

Din fiecare accident incercam sa invatam ceva. Ce? Nu cine e de vina, nu cine trebuie sa plateasca ! Trebuie sa invatam ce trebuie sa facem ca sa nu patim la fel !

 

Cand vezi o masina care se deplaseaza foarte incet pe autostrada (=drum pentru viteza), indiferent ca ala e un idiot , TU trebuie sa intri in alerta maxima ! Poate un caine e pe sosea si nu-l vezi, poate are o problema si prostul nu s-a gandit sa puna avaria. Trebuie sa scanezi rapid imprejurarile si sa te gandesti la cele mai naspa situatii ....cum ar fi fost in cazul asta posibilitatea de a intoarce. E foarte clar, pentru cineva care stie sa previna, ca atunci cand un sofer incetineste fara motiv, fara semnale de nici un fel, va face o tampenie ! Ori va frana brusc ori va vira !

 

De cate ori n-ati patit in oras, ca un sofer sa incetineasca destul de mult (frana de motor) si in ultima clipa sa puna frana brusc, pentru ca a gasit un loc de parcare ? Si fara sa semnalizeze. Soferul ala nu avea o viteza normala pentru sectorul ala de drum, ceea ce era un semnal destul de clar ca se va intampla ceva.

 

In al doilea rand, pleci la drum, nu pleca fara sa fii sigur ca ai conditii bune sa te opresti. Degeaba spuneti de cauciucuri, ca nu contau. Chiar contau ! Poate suficient cat sa ramana in picioare, la impact. Cu gume sterse e periculos chiar si vara ! Oare de ce ?

 

Cati dintre voi aveti la masina gume de iarna in fiecare iarna ? Nu sterse. Probabil ca stiti ca un cauciuc de iarna care are zimti, se incalzeste nu atat de mult prin frecarea cu asfaltul ci prin frecarea dintre zimti (pe sectiune sunt niste linii ondulate ff subtiri care au acest rol). La moto nu e chiar asa, dar un cauciuc de moto se incalzeste mult mai repede decat unul auto, pentru ca e mai moale. Si un cauciuc sters nu se va incalzi, pentru ca nu are aderenta. Fara frecare nu se poate incalzi.

Sau daca era chiar atat de frig incat sa nu se poata frana in caz de urgenta, trebuia sa stea acasa. Era mai bine pentru toti.

 

 

Deci, fiti in alerta mereu, nu lasati garda jos nici macar atunci cand mergeti pe drum drept fara masini...s-ar putea sa iasa un animal in cale - apropo de accidentul lui Matasosu.

Invatati sa faceti si altceva decat sa va conduceti ''normal'' motocicleta.

Faceti-va vazuti cu veste, cum spunea Galen mai sus.

Nimeni in afara de voi, nu e interesat ca voi sa ajungeti intregi acasa. De voi depinde in primul rand, nu de ceilalti, care vor conduce in continuare la fel pe aceleasi drumuri proaste, intretinute de aceiasi oameni corupti din conducere.

 

Asta e jocul, astea sunt regulile !

 

Asfalt uscat si ochii`n 4 ! Sa aveti un an fara incidente.

 

R.I.P. motociclistului :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Nu, categoric nu sunt de acord cu tine. Si refuz o astfel de atitudine minimala si subjugativa.

LEGEA SAU "DREPTATEA" NU TE ADUC INAPOI !

Ce pretentii mai pot avea la asemenea afirmatie??? Ia baga tu pedepse cu executare ptr. astfel de "accidente" sa vezi cum, pe cale de consecinta, numarul acestor "accidente" se va diminua.

 

Sa-ti dau un ex: daca pe o trecere de pietoni 4 pers. trec pe rosu in timp ce alte 10 stau si asteapta verdele, iar din acele 4 pers. 2 sunt spulberate de o masina in trecere care desi a incercat sa-i evite nu a reusit... ce crezi tu ca se va intampla cu celelalte 2 pers care-au scapat?? Vor mai trece vreodata pe rosu??? Dar celelalte zece care asteptau verdele de pe trotuar?? Vor trece vreodata pe rosu avand imaginile unui astfel de accident in minte???

 

Ia baga-l tu p'asta care-a intors pe autostrada in puscarie cativa ani, si fa-l exemplu... Oare cati prieteni de-ai lui vor mai intoarce pe linie continua???

Eu nu mai pot cu afirmatia asta "fiecare incalca legile"... chiar mi se ridica tensinea din cauza ca aceasta afirmatie este alaturata unei atitudini permisive, de piua. Da, fiecare incalca legea, dar spune-mi si mie, cand stii ca faci ceva interzis, tu NU TE UITI in stanga si-n dreapta?

 

Te intreb si pe tine, SubInfluentza, de cate ori ai fortat o intrare sau ai facut o aroganta te-ai gandit si te-ai asigurat ca ai loc ca, cel putin, ai inlaturat cele mai evidente cauze de accident???

Mosneagu' asta a intors pur si simplu durandu-l in pix. Nici de el nu i-a pasat, daca era vre-o masina mare in spatele lui???

 

Eu nu as pedepsi insasi intorsul in sine, ci atitudinea sfidatoare a soferului: intorc pe unde mi se scoala, dupa mine pototul.

 

Te contrazic cu desavarsire: avem puterea sa schimbam legile, insa atunci cand un grup de oameni se unesc s-o faca nu au sustinerea comunitatii. Atunci intervin orgoliile, neputinta mentala de a vedea imaginea de ansamblu si prostia umana care se agata de diverse tertipuri stupide in loc sa isi uneasca fortele intru scopul propus. Ba ca e AMR in sus sau in jos, ba ca daca vine ala eu nu vin, ba ca unii se cred mai motociclisti decat altii si tot felul de astfel de idiotenii imature specifice comportamentului de gradinita.

 

Sa nu mai zic si de acele persoane care vor sa se faca chestii atat timp cat altii sunt dispusi sa le faca. Apoi, e plin de critici si de "razboinici" capabili. toti capabilii apar dupa razboi.

 

Acesta e jocul, acestea sunt regulile ! tocmai din cauza celor de mai sus. Cata vreme vom sta capra, maine poimaine sa nu va surprinda cand se vor sui peste tine cu masina pe strada direct.

D'aia se si intampla ce se intampla, pentru ca ne place sa stam capre, cu capul plecat in loc sa ne uinim draq si sa punem osu' la munca, fiecare cu ce poate.

 

Yo m-am luat rau cu toti pe diverse forumuri auto si odata ce le darami tertipurile stupide si prostiile bagate in cap de televiziuni, majoritatea sunt oameni cu care te poti intelege si chiar ne sustin.

Asa ca, lasa-ma cu atitudinea asta subjugativa.

 

De ani buni tot strig la unitate intre noi, motociclistii.

Asta e, e mai usor sa stam pe forum decat sa ne organizam. Suntem chiar foarte multi si daca am abandona atitudinea asta de "cel mai motociclist dintre motociclisti" eu cred ca am reusi sa facem ceva.

Insa este mai usor sa stam capra si sa ne invinovatim pe noi insine, sa adoptam o atitudine subjugativa ...

 

Daca anul viitor, sau in primavara asta imi vine mie randul???

Asta-i singura intrebare care-ar trebui sa v-o puneti fiecare si asa trebuie gandit!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu, categoric nu sunt de acord cu tine. Si refuz o astfel de atitudine minimala si subjugativa.

LEGEA SAU "DREPTATEA" NU TE ADUC INAPOI !

Ce pretentii mai pot avea la asemenea afirmatie??? Ia baga tu pedepse cu executare ptr. astfel de "accidente" sa vezi cum, pe cale de consecinta, numarul acestor "accidente" se va diminua.

Odata ce esti mort, nici o lege din lume nu te mai aduce inapoi.Deci nu-ti poti increde viata in asa ceva. Oriunde in lume poti sa mori din vina altuia, indiferent cat sunt de aspre legile. Chiar si in America, Germania sau ce tara vrei tu. Deci o lege buna scade riscul, dar nu iti da viata inapoi daca cineva a gresit. E mai important sa te feresti, decat sa te duci inainte cu dreptatea in mana !

 

Sa-ti dau un ex: daca pe o trecere de pietoni 4 pers. trec pe rosu in timp ce alte 10 stau si asteapta verdele, iar din acele 4 pers. 2 sunt spulberate de o masina in trecere care desi a incercat sa-i evite nu a reusit... ce crezi tu ca se va intampla cu celelalte 2 pers care-au scapat?? Vor mai trece vreodata pe rosu??? Dar celelalte zece care asteptau verdele de pe trotuar?? Vor trece vreodata pe rosu avand imaginile unui astfel de accident in minte???

Mi se pare in afara subiectului....Daca 4 motociclisti pleaca la drum, si 2 sunt zdrobiti de un tir, ceilalti 2 se mai urca pe motor vreodata ? Nici nu are sens discutia asta. Sau daca faci aluzie la pedepse aspre, afla ca asta e o utopie in Romania. Legi aspre o sa avem poate peste inca 20 de ani, daca o sa vrem (romanii, in general). Eu vorbeam de sezonul ce vine si inca 2-3, care vor fi cam tot la fel.

 

Ia baga-l tu p'asta care-a intors pe autostrada in puscarie cativa ani, si fa-l exemplu... Oare cati prieteni de-ai lui vor mai intoarce pe linie continua???

Eu nu mai pot cu afirmatia asta "fiecare incalca legile"... chiar mi se ridica tensinea din cauza ca aceasta afirmatie este alaturata unei atitudini permisive, de piua. Da, fiecare incalca legea, dar spune-mi si mie, cand stii ca faci ceva interzis, tu NU TE UITI in stanga si-n dreapta?

Tocmai, ca atata timp cat toti vom face in continuare ce-am facut pana acum, cei pe 2 roti nu au decat sa se fereasca singuri, deoarece nu au cum sa schimbe atitudinea celui care greseste... Nici cu violente in trafic, nici cu proteste si petitii. Asa e traficul nostru si trebuie sa ne ferim ca dracu` de tamaie ca si cum toti ar vrea sa ne dea pe jos de pe motor.

 

Te intreb si pe tine, SubInfluentza, de cate ori ai fortat o intrare sau ai facut o aroganta te-ai gandit si te-ai asigurat ca ai loc ca, cel putin, ai inlaturat cele mai evidente cauze de accident???

Intotdeauna. Poti sa fii sigur de asta. Pe moto ma uit o data in oglinda si ma intorc capul "de 10 ori" inainte sa fac o manevra. Cu conserva la fel. Sunt chiar paranoic, daca vrei, cand vine vorba sa ma asigur cand fac o manevra.

 

 

Eu nu as pedepsi insasi intorsul in sine, ci atitudinea sfidatoare a soferului: intorc pe unde mi se scoala, dupa mine pototul.

De acord!

 

Te contrazic cu desavarsire: avem puterea sa schimbam legile,

Imi pare rau, dar visezi ! Suntem prea marunti ca sa putem face asta... Cand vom iesi cu miile pe strazi ca la protestele din zilele trecute, atunci vom avea sansa, dar nu garantia ca vom reusi. Deocamdata e un VIS prea frumos. Fac pariu pe o lada de bere cu tine ca in urmatorii 5 ani tot la fel o sa circulam sau poate chiar mai rau, din punct de vedere al legilor si nesimtirii participantilor la trafic. As vrea sa cred ca o sa pierd.

 

...insa atunci cand un grup de oameni se unesc s-o faca nu au sustinerea comunitatii. Atunci intervin orgoliile, neputinta mentala de a vedea imaginea de ansamblu si prostia umana care se agata de diverse tertipuri stupide in loc sa isi uneasca fortele intru scopul propus. Ba ca e AMR in sus sau in jos, ba ca daca vine ala eu nu vin, ba ca unii se cred mai motociclisti decat altii si tot felul de astfel de idiotenii imature specifice comportamentului de gradinita.

 

Sa nu mai zic si de acele persoane care vor sa se faca chestii atat timp cat altii sunt dispusi sa le faca. Apoi, e plin de critici si de "razboinici" capabili. toti capabilii apar dupa razboi.

 

Acesta e jocul, acestea sunt regulile ! tocmai din cauza celor de mai sus. Pana nu inlaturam cauza, nu putem decat sa combatem efectul: SA NE FERIM CAT PUTEM de orice situatie posibila, atat cat ne duce mintea pe fiecare.

 

Cata vreme vom sta capra, maine poimaine sa nu va surprinda cand se vor sui peste tine cu masina pe strada direct.

D'aia se si intampla ce se intampla, pentru ca ne place sa stam capre, cu capul plecat in loc sa ne uinim draq si sa punem osu' la munca, fiecare cu ce poate.

Da, asa este. DEOCAMDATA, asta e jocul, astea sunt regulile. De ce te superi pe mine ? Ca nu am incredere in ceilalti, la fel ca tine ? Ca nu cred intr-o forta unita care sa puna binele in fata ? Ca nu cred ca noi toti care ne riscam viata pe 2 roti am putea schimba ceva in viitorul apropiat ? Nu am motive sa cred ca majoritatea romanilor care au permis cat.B vor pedepse mai aspre. Eu mi-as dori sa se intample asta si mi-as dori ca majoritatea sa doreasca asta.

 

Yo m-am luat rau cu toti pe diverse forumuri auto si odata ce le darami tertipurile stupide si prostiile bagate in cap de televiziuni, majoritatea sunt oameni cu care te poti intelege si chiar ne sustin.

Asa ca, lasa-ma cu atitudinea asta subjugativa.

Nu e nici o atitudine subjugativa. Pur si simplu, suntem prea slabi ca sa ne sustinem cauza. Degeaba ne batem cu caramida in piept pe forumuri !

 

De ani buni tot strig la unitate intre noi, motociclistii.

Asta e, e mai usor sa stam pe forum decat sa ne organizam. Suntem chiar foarte multi si daca am abandona atitudinea asta de "cel mai motociclist dintre motociclisti" eu cred ca am reusi sa facem ceva.

Insa este mai usor sa stam capra si sa ne invinovatim pe noi insine, sa adoptam o atitudine subjugativa .

 

Daca anul viitor, sau in primavara asta imi vine mie randul???

Asta-i singura intrebare care-ar trebui sa v-o puneti fiecare si asa trebuie gandit!

Ca sa nu-ti vina randul, cunoaste-ti motorul ca pe propriile maini si picioare. Condu preventiv, fara sa ai incredere in ceilalti ca vor respecta legea sau regulile de bun simt. Nu visa la legi care reduc accidentele spre zero sau la bun simt in tara asta. Sunt prea multi prosti in viata, care se cred mai presus de cea mai aspra lege (vezi zilnic la stiri!)...nu merita sa te astepti de la ei sa respecte legea sau pe tine.

 

Atata timp cat traficul e o constanta, doar tu ramai variabila care schimba ecuatia intr-un rezultat pozitiv .

Editat de SubInfluentza
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tot nu sunt de acord cu tine, insa nu am timp sa aduc argumente acum si nici nu e locul pe acest topic.

Da-mi un pm, poate ne intalnim la o bere sa discutam mai multe.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai baieti, eu observ la mine, mai ales acum, pe timp de iarna cand circul zilnic cu masina, ca devin tot mai frustrat pe tema idiotilor din trafic.

Parca pe vremuri treceam mai usor peste tampeniile altora, dar de la o vreme parca fiecare drum cu masina e o fiertura de nervi si injuraturi ...

Ori devin eu tot mai instabil emotional ori pe zi ce trece se inmultesc dobitocii din trafic ...

Chiar ma gandeam acu' cateva zile c-ar trebuie sa ma mai calmez, ca ajung sa fac cu inima de nervi prin masina ...

Si parca devin si tot mai agresiv cu astfel de specimene, nu ratez nici o ocazie sa-i "f*t" daca pot, cu claxoane, blitz-uri, etc. chiar ieri am reusit de aproape l-am scos pe un idiot in decor, care de pe banda de mers inainte dadea sa se urce peste mine, la stanga. Si m-am bucurat malefic cand l-am fazut ca sare bordura ... Alteori imi imaginez o palma imaginara care zboara prin trafic si le arde cate una sanatoasa dupa cefa idiotilor, la fiecare prostie pe care o fac ...

Nu stiu ce sa mai zic ... parca devine tot mai nasol ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tot nu sunt de acord cu tine, insa nu am timp sa aduc argumente acum si nici nu e locul pe acest topic.

Da-mi un pm, poate ne intalnim la o bere sa discutam mai multe.

 

poate subinfuenta nu s-a exprimat bine, dar e clar ce vrea sa spuna. poti sau nu sa fii de acord cu el. in mare parte eu sint. iar cu legile aspre, iti spun numai atit: noul cod penal care va intra in vigoare anul asta relaxeaza regimul sanctionator.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand un gand se duce catre cel ce nu mai este.. Dumnezeu sa'l odihneasca!

 

 

Apoi,Kosh ,sunt fan declarat, insa dintre mica discutie intre tine si subinfluenta, inclin sa'i dau dreptate lui. Uite, ma iau pe mine de exemplu.

 

Eu nu o sa ies niciodata in piata ca sa sustin orice din mai multe motive:

- cred ca ar fi inutil si am alte probleme existentiale, cel putin asa gandesc acum, poate odata cu varsta senectutii..mai stii..;

- sunt comod - desi constientizez ca nenorociri se pot intampla oricui, oriunde, oricat de motociclist sau nemotociclist ar fi, ca am o atitudine mai mult sau mai putin asumata de genul .. mi se balarangane :scratch: [in schimb sunt inventiv dupa cum se vede] si undeva in subconstient lancezeste acolo invelit intr'un strat de orgoliu - mie nu mi se poate intampla. Stiu realitatea contrazice modul asta de gandire - insa nu m'am eludat intr'un exemplu de comportament civic sau moral dar nu am pretentia ca sunt altfel decat sunt;

- mi'as dori sa vad o comunitate unita intr'o singura voce.. dar asez ideea asta exact pe acelasi palier cu - mi'as dori sa traim intr'o tara mai civilizata, cu bunastare mai bine distrubuita intre cetateni, etc etc.. Asa ceva in Romania .. eu unul consider ca nu se v'a intampla in timpul vietii mele active.

- sincer mi se cam rupe'n 14 de AMR (generic vorbind.. puteti sa puneti orice in loc) - nu ii stiu, nu stiu in ce fel m'ar putea reprezenta, nu'i vreau;

- si in general vorbind, lege sau nu.. prefer sa impart eu cartile (a se citi - sa'mi pazesc eu pielea atat cat pot) . Am in jurul meu 2 avocati de succes, nu o data i'am auzit punandu'si problema daca vor castiga sau nu procesele desi dupa litera legii si dupa toata jurisprudenta aveau dreptate. Deci eu personal privesc legea ca pe ceva destul de flexibil la o adica - iarasi nu zic ca e bine sau rau.. zic doar ca asa fiintez eu;

 

In schimb nu as dezminti deloc nici postul tau, insa l'as vedea mai degraba completandu'l pe al lui subinfluenta. Consider ca Legea poate fi considerata (alaturi de echipare corespunzatoare, belit ochii, cascat urechile..etc etc) inca un factor de preventie(psihologica macar, a mea ca si participant la trafic) si prea putin un factor decisiv in a influenta daca ajung sau nu cu bine acasa si dupa urmatoarea iesire.

Imi cer scuze daca nu am fost coerent sau cursiv.. e 4 dimineata si am ceva (mai multa) sampanie la bord .

 

Ca sa conchid, sunt de acord ca traficul e o bataie de joc. Sunt de acord ca ceva trebuie facut. Nu sunt de acord sa fac eu personal ceva in privinta asa(din motivele enuntate mai sus) - si tocmai de aceea mi'as dori sa fiu reprezentat de o entitate puternica - iar cum acea entitate nu exista ori daca exista eu nu ma regasesc in ea.. revin la ce am spus la inceputul frazei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tot nu sunt de acord cu tine, insa nu am timp sa aduc argumente acum si nici nu e locul pe acest topic.

 

Sorine noi ne stim de mult timp si ai tot respectul meu pentru lupta pe care o duci.

Din pacate de data asta nu ai dreptate decat partial.

Fara sa va dati seama amandoi aveti dreptate. Cum spunea si interlocutorul tau accidentele se intampla oriunde. Asa ca e bine sa fii prevezator.

 

De fapt in tara nostra nu faptul ca se incalca legile e problema. Problema este mitocania.

Mitocania si nesimtirea ne deranjeaza pe noi si asta nu are legatura cu legile.

Daca pe un mitocan il sperie o amenda asta nu inseamna ca e mai putin mitocan. Inseamna ca este un mitican speriat dar care pana la urma tot o comite. Ca asa e el. Si o sa o comita cu toate riscurile unei amenzi.

 

Iar mitocania nu o poti combate cu 10 AMR-uri si asta presupunand ca in alea 10 AMR-uri nu se vor infiltra mitocani. Ca e plina tara de ei.

Si in cazul asta il intelegem si pe omul de mai sus ca nu are incredere Cine ii poate garanta ca nu vor fi mitocani in acele structuri care ar trebui sa ne reprezinte? Eu in mod sigur ii pot garanta ca mitocanii sunt peste tot.

 

In mod sigur nimic nu ne poate apara de soarta bietului om ucis nevinovat pe o autostrada din Romania. Noi suntem singurii care ne putem apara.

 

Da ai dreptate in privinta puterii unitatii. Dar ca sa faci asta iti trebuie mai mult decat 3-4 voluntari. Asta nu e o treaba de voluntariat sa iti intre bine in cap. Este o treaba serioasa care trebuie facuta la modul serios. O treaba care pentru rezultate mici inghite fonduri mari pe care nu ai de unde sa le iei.

Asa cum tu l-ai invitat pe baiat la o bere sa discutati asa te invit si eu la un ONG puternic care face treaba dar are si fondurile necesare. Asta ca sa vezi cam ce iti trebuie pentru a avea rezultate. Sa vezi cum arata Un ong care la un semn poate bloca toate soselele din tara. Un ONG care sta la masa de discutii cu minstrii. Lucru pe care noi nu l-am putut face niciodata.

 

Poate asa vei intelege ca este utopic sa ne gandim la unirea motociclistilor pentru realizari marete.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

se intampla ca avem liber la teve.

ca avem guta si salam la emisiuni matinale. dragusance si crudute care ajung vedete peste noapte, fara nici un merit bineinteles.

nu mai citeste nimeni o carte. nu mai avem nici un sistem al valorilor adevarat si suntem indobitociti constant si constient.

evident vom fi mai usor de manipulat.

dar nu e topicul de vorbit despre asta.

total de acord cu ozzy la partea cu mitocania - la aia cu ong-urile nu ma bag ca nu ma pricep.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exista portiuni de drum, destul de multe unde nu este gard.Cateva poze.Cele mai sangeroase nu le-am afisat din motive obiective.

 

 

R.I.P. Trist inceput de an!! Cum naiba sa intorci pe autostrada ,mama ei de soferie de muzica usoara!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

In momentul cand alegi sa devii motociclist in romania ar trebui sa stii destul de clar la ce riscuri te expui. Nu s-au stricat drumurile imediat dupa ce ai luat permisul si nu au iesit soferii prosti pe strada ca sa te omoare pe tine. Asa suntem noi romanii, o tara de frustrati care dam vina unul pe altul dar nimeni(sau prea putini) nu pune osul la treaba pentru a schimba ceva (macar moral). Eu traiesc cu gandul ca o sa mi-o iau si eu o data, dar pana atunci prefer sa merg anticipativ.

Si as mai spune ceva cu referire la sport vs chopper.

Unui motociclist pe sportiva, odata cu experienta, i se ascut anumite simturi si se dezvolta unele reflexe ce il fac sa evite mai usor asemenea accidente, totul intamplandu-se instinctiv, fara a sta pe ganduri. Dar din pacate o mare parte dintre acesti motociclisti sunt kamicazee fani ghost-rider.

Un chopper-ist nu prea e asa, el e mereu calm, melancolic, admira peisajul, neobisnuit cu extremele. Foarte rar este pus in situatia sa franeze tare, pentru ca nu merge tare, nu se intrece cu nimeni. In momentul cand ii apare in fata un sofer prost, pana se trezeste el din melancolie, pana spune "Oh shit!" deja s-a apropiat prea tare si lipeste levierul de frana de semighidon. Daca ar fi stiut cum sa franeze, poate nu ar fi evitat accidentul dar sigur nu intra cu capul in aripa

 

@Kosh Hai sa facem toti cate 10 ani de puscarie preventiv. Ce zici ? Daca tu intri pe contrasens, omori un motociclist si primesti 50 de ani de inchisoare, poti fi sigur ca TU nu o sa mai intri pe constasens. Ceilalti o sa invete lectia tot dupa ce o vor gafa. Nu intereseaza pe nimeni ca ai facut tu inchisoare sau ca ti-ai vandut casa sa platesti amenda pentru o parcare neregulamentara. Cu totii vom spune "eh nu mi se intampla tocmai mie"

@Subinfluenta De acord cu tot ce ai spus pana acum.

Editat de rylalex
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

ba nu este chiar asa.. ca oamenii multi de frica stau potoliti.. asa ca daca s-ar trage cateva sentinte cu executare pentru accidente auto/moto iti garantez ca pe termen mediu - lung numarul de accidente ar scadea semnificativ, iar atentia participantilor la trafic ar creste exponential!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta-i si ideea de pedeapsa: if you can't do the time, don't do the crime !

Scopul pedepsei are doua tinte: pedepsirea ta si exemplificarea cazului tau in fata societatii in vederea descurajarii.

Cati dintre voi n-ati sparge o banca si n-ati fura bani (care sunt asigurati) daca-ti sti ca nu veti "plati" niciodata pentru asta. Daca-ti avea garantia asta insasi de la cea mai suprema autoritate in stat??

 

Sunt accidente si accept ideea de accident, insa ce s-a intamplat in acest caz, cu siguranta, nu a fost accident. Nu poti sa tot incalci legi frecvent ferm convins ca tie nu ti se poate intampla.

Cine stie de cat timp acest sofer a mai comis asemenea greseala. Eu vad intentie sau, cel putin miserupism... Singurul "accident" in acest caz vad doar prezenta motociclistului in ecuatie.

 

Clar, mosu' asta ar trebui sa stea intr-o camaruta mica si rece cativa ani, doar sa reflecte...

Din nou, daca nu esti in stare sa-ti asumi responsabilitatea pentru ceea ce faci si cum te comporti in trafic... mai bine te duci cu RATB-ul decat cu mijlocul de locomotie detinut (masina, motociclieta, bicicleta, whatever)

 

Ati vazut cum multi soferi isi aduc aminte ca au familie numai dupa ce comit un accident in care poarta toata culpa? Mai ales taximetristii... insa, cand trag aiurea de volan in stanga si-n dreapta fara sa se uite, atunci nu se mai gandesc ca au familie...

Tare suspect mi se pare sa te gandesti la familie doar in momentul in care stii ca ai de platit pentru fapta ta ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...