Sari la conținut

Transfagarasan Noaptea, Pe Ceata


Purghy
 Share

Postări Recomandate

Inca nu imi vine sa cred aventura pe care am trait-o ieri cand o banala excursie pana la Curtea de Arges s-a transformat intr-o reala aventura de :hug: . Eu, atw, Alexxx si Stilgar, atrasi de fascinantul Transfagarasan, ne-am aventurat seara pana la Balea, inconstienti de pericolul ce ne astepta dupa. Cand am iesit din cabana era noapte de-a binelea si ne-a intampinat o patura de ceata de nu vedeai la juma' de metru, abia ne-am gasit motoarele. Si pentru ca nu aveam bani de stat am decis sa purcedem la drum, alta solutie nu era. Dar mai intai trebuia sa-l dibuim.... :crack: Era un frig de crapau pietrele, iar noi eram transpirati de atata incordare si nu vedeam nimic in fata - am mers doar cu pozitiile ca lumina se intorcea inapoi si cu semnalul pus. Si era o liniste mormantala, atat de liniste ca ne auzeam gandurile care, pun pariu, erau la unison: "nu suntem normali!" Cel mai mult m-a fascinat, pe langa experienta asta total neobisnuita, uniunea care se creaza in astfel de momente si le multumesc pentru asta prietenilor :(

Asa ceva mai rar...

Am ajuns acasa tarziu in noapte si atunci am realizat ca de fapt asta inseamna a fi motociclist, sa infrunti pe doua roti ceea ce viata iti rezerva, si bune si rele, alaturi de cei dragi. :P

 

 

Ii las si pe ceilalti protagonisti sa povesteasca (mai ales pe Alexxx :crack: ) si sa puna poze. O sa le descarc si eu mai pe seara.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 51
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Mda, din ciclul "Ne antrenam pentru turul Romaniei intr-o singura zi" :crack: va prezentam excursii "la cheie" [nu la Cheia :blink: ]: cum sa ajungi pe Transfagarasan fara sa-ti propui asta.

Inspiratia m-a facut sa ma imbrac bine, singura zona afectata fiind mainile [cu doua perechi de manusi !!! :( ]. Deci, pentru mine a fost memorabil, nu am cuvinte.

Dupa 3 sferturi de drum intre Vidraru si Cabana Capra, dupa zeci de curbe cu nisip si frunze ude care faceau sa te gandesti cam cu e cu slickuri pe ploaie, ma trezesc ... pe jos. :crack:

Curba stransa la dreapta, mult prea mult nisip, gazul constant, rezultat inevitabil. Motorul a facut dreapta imprejur :what: iar eu am ramas in fund pe asfalt. Si cand ma gandesc ca am luat curbe ca aia muuult mai tare, raschetand scaritele, dar ... frigul, nisipul, entuziasmul [de ce nu?] si evident lipsa aderentei m-au pus jos. Adica clar, eu nu am nici o vina. :hug:

Copii, zic si eu ca stiu acum de ce: purtati protectii, eu eram full: pantaloni cordura cu protectii hard la genunchi [slava Domnului ca ii luasem de 2 saptamani], ghete, armura, geaca de piele [julita putin la cotul drept], evident casca si manusi [neatinse]. Bobberu :lol: nu are nimic [doar semnalu drept desprins de ghidon si scarita dreapta putin lovita, toba nitel zgariata]. Si cand ma gandesc ca am mers 4000 km fara protectii la genunchi .... :P [ieri am facut 5000 km].

La Balea a fost un cosmar pe viu, nu se vedea practic nimic, eu eram oricum in transa asa ca nu am mai constientizat pericolul, dar ... inca vreo 200 km tot aveam impresia ca imi fuge spatele, am mers foarte incet, abia pe Valea Prahovei am inceput sa prind din nou curaj. Oricum, aproape tot drumul ne-am confruntat cu probleme de aderenta, chit ca era asfaltul uscat.

 

Am parcurs ieri 570 km [parca asa am calculat eu], am plecat la 11 si ne-am intors la 3 dar a meritat. Sper ca nu e ultima excursie desi vad ca iar se schimba vremea.

 

Later edit: tocmai a cazut si Rossi, parca am fi frati ... :crack:

Editat de alexxx
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cand povestiti parca ma vad pe mine si pe Ingerul albastru cu ceva timp in urma in aceeasi aventura.numai ca noi am fost "insotiti si de averse " torentiale de ploaie :hug:

Alexx, bine ca ai scapat ieftin, un motiv in plus de a nu uita aceasta minunata aventura.Foarte frumos si inspaimantator in acelasi timp ( cel putin asa mi s-a parut mie)

Asteptam poz(n)ele! :P :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

foarte misto! pana si, eu care ma dadeam mare "expert" in transfagarasan, am ramas impresionat. Ca ma gandisem si eu sa aleg ruta asta, din bucuresti, noaptea dar am zis sa nu intind coarda. experientele asta se tin minte pana la adanci batraneti, asa ca merita incercate.

cred ca o idee foarte faina cu transfagarasanul, ar fi o tura, chiar inainte de a se inchide...(1 noiembrie, cica)

Sau si mai tare ar fi sa afli, cand se deschide si sa-i dai drumul ca la reduceri, cand se deschid usile supermarketului...

Anyway :hug:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

been there, done that (sau pe aproape).

in drum spre Cabana Vidraru (a se vedea topicul deschis de DoruMaster). cind deja nu mai era zi, eral pe la km 59 pina la Bilea lac. la 28 am intors sa ma uit la borna ca trecusem de ea si nu apucasem sa vad,la km 27 (a se tine minte 27) am facut stinga spre cabana si acu sa te tii: disperat de lipsa de kilometraj, de intuneric si niste 'mambo' de curbele alea cretine de pe drumul spre BileaLac am inceput sa o calc, la prima urma de lumina m-am oprit, nu m-a primit nimeni desi unii din cabana m-au vazut, asa ca am incercat sa dau telefon, nu aveam semnal, intretimp m-am prins sa nu era aia cabana, am mai mers iar pina la urmatoarea lumina, era o chestie cu pod rulant (deci nici asta nu era cabana) si am continuat (pentru ca pe drum s-au vazut niste faruri), i-am oprit pe cei cu masina si i-am intrebat daca mai sus este vreo cabana; "2km domne" (de parca asta ma ajuta). in cele din urma am ajuns la cabana si mi-am dat seama ca intr-adevar "nu sunt normal" (pe sagetile alea de la baraj scrie clar Cabana Vidraru 14Km; si ce drum frumos e pe acolo.....si scurt)

 

DE TINUT MINTE: MERGETI CU PRUDENTA CA ALUNECA (2 accidente grave in mai putin de 24 ore, de care stiu eu; politia mai are un pic si isi face sectie acolo...)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alexxx frumoasa aventura dar ...atunci cand ne-am cunoscut am cezut ca esti mai normal :crack:

 

Bine ca ati ajuns cu bine inapoi !

 

bafta

 

Super misto, dar mai bine era daca dormeati acolo si faceati retur a doua zi !

 

 

Imi cer scuze ca te-am dezamagit :hug:

Sincer nici mie nu-mi vine sa cred ce am facut, dar asa cum a spus si Purghy, sunt momente cand prietenii fac ca totul sa para mai frumos si iti dau incredere :P

Si da, trebuia sa ramanem, stim cu totii asta dar nu aveam bani de cazare. :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Excursia noastra pana la Curtea de Arges a inceput "un pic" mai tarziu decat planificasem (adica in loc de 9:30 am plecat pe la 12) si s-a prelungit "un pic", pe principiul:

"Daca tot am ajuns la Curtea de Arges, hai sa mergem pana la Vidraru"

"Daca tot am ajuns la Vidraru, hai sa mergem pana la Cumpana"

"Daca tot am ajuns la Cumpana, hai sa mergem pana la Balea"

Deh, unii nu stiu cand sa se opreasca. :P

 

Cand am iesit de la Balea, dupa o masa in regim de austeritate (eu am plecat de acasa fara portofel - nema bani, nema card, nema acte), ne-am trezit ca afara e intuneric, frig, ceata si nici macar nu se mai vede drumul. Cum bani de cazare nu aveam, n-am avut de ales decat sa mergem acasa... prin Brasov. :hug:

Primii cativa km i-am facut practic legati la ochi, nu vedeam nimic la mai mult de 3m in fata.

 

Poze are Purghy mai multe, eu am facut doar cateva.

Penultima este cu privelistea care ne-a intampinat la plecarea de la Balea. :(

post-6232-1162169286_thumb.jpg

post-6232-1162169451_thumb.jpg

post-6232-1162169512_thumb.jpg

post-6232-1162169546_thumb.jpg

post-6232-1162169586_thumb.jpg

post-6232-1162169608_thumb.jpg

post-6232-1162169663_thumb.jpg

post-6232-1162169720_thumb.jpg

post-6232-1162169745_thumb.jpg

post-6232-1162169791_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

give me some more

cine nu a fost nu stie ce a pierdut

hehe cuprins de febra drumului ieri am fost pana la tulcea

pozele ce urmeaza exprima intensitatea trairii drumului

Petrom-Ploiesti ora 01:00 noaptea

alexxx si atw

post-10190-1162189442_thumb.jpg

post-10190-1162189471_thumb.jpg

post-10190-1162189495_thumb.jpg

post-10190-1162189521_thumb.jpg

post-10190-1162189544_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exact cum zicea @MrORL cel mai indicat ar fi sa pun niste chestii negre cu ceva alburiu ca sa descriu cel mai bine ce NU se vedea in jurul nostru dar ma rezum la a posta niste poze facute inainte de a fi inconstienti :P

Ultima este facuta chiar cand am ajuns la Balea - baieti, voi ati observat ceata atunci, nu v-a ridicat nici un semn de intrebare privind intoarcerea, nu? Nici mie, atat de entuziasmata eram!... :( :hug:

 

 

damn cu pozele astea care nu vor sa se incarce bine! Sorry guys, le pun mai tarziu ca nu merge...

Editat de Purghy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Super excursie!!!

Am avut si noi o experienta asemanatoare la Balea dar a durat vreo 10-15 min si simteai ca te trec fiorii nestiind unde esti. Si era in plina zi.

Alta experienta memorabila si plina de adrenalina a fost la 3 luni dupa ce am nascut cand am evadat o noapte la mare. Am facut toata autostrada pe o ploaie torentiala cu fulgerele cazand la o aruncatura de bat de noi. Dar cum nu mai iesisem din casa de vreo 4 luni decat sa plimb carutul in parc putea sa dea si cu lava ca tot nu ne opream. Dar oricum nu ma puteam abine sa nu ma gandesc tot timpul ce protejat ai fi in masina... cand cadea cate un fulger :hug:

 

Off topic: Apropo de noapte am plecat acum vreo luna cu sotul si ploada de 5 luni la Lepsa din Buc, prin Brasov si apoi am taiat-o prin munti pe drumul Tg. Secuiesc - Focsani. Era un drum infect, mai rau decat drumul forestier, 11 noaptea, singura lumina era cea data de luna plina, nici un sat si drumul nu se mai termina. Au trecut doua carute pe langa noi si oamenii se trezeau si se uitau la dementii cu Mercedesul care o luasera pe acolo. Apoi ne-am mai intalnit cu un Jeep si ne-am uitat unii la altii parca zicand: "Uite alti nenbuni! Sa-i intrebam daca mai este mult pana se termina drumul in directia din care vin?". Brrrrrr, a fost ca in filmele de groza... si barbati'miu a mai si stins farurile la un moment dat ca tare frumoasa era luna. Nu pot sa atasez filmuletul cu o bucatica din drumul ala :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...