Sari la conținut

Audiofili


asdfghjk
 Share

Postări Recomandate

Avantajul tau , fiind din Bucuresti

Pentru bucuresteni mi se pare ca exista 2 variante:

- vrei o mobila la care sa nu strimbe din nas prietena/nevasta? ia orice iti iese-n cale

- vrei mai mult? sint o gramada de locuri unde se pot asculta tot felul de chestii, de la foarte ietine la foarte scumpe; daca tragi o fuga pe la showroomurile de profil o sa gasesti si niste sisteme virf de gama pregatite pt. auditie si o sa-ti dai seama daca e de tine sportul asta; daca asculti ceva care costa cit o masina (scumpa) si te lasa rece... probabil n-are sens sa dai banii nici pe ceva care costa cit un aspirator

 

https://www.avstore.ro/boxe/tip___boxe-de-raft/?sort=price_asc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 648
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Am un prieten d-asta audiofil la care ma duceam sa bem si il puneam pe fii-miu in camera lui de auditie sa doarma. Cum camera e la demisol si nu prea incalzita, dadea drumul la amplificatoare. Cam un 1KW de bucata (X2), oricum inclazeau destul de repede camera.

Ma intreb ce naiba faci vara in Romania. Iti trebuie un aer conditioant care sa scoata si caldura kilowatilor alora.

 

Parerea mea e ca echimamenti hifi se ia numai la SH, pentru ca e intretinut bine, e facut foarte bine si cu componente de calitate deci tine destul de mult, si pierde destul de repede din pret pentru ca si piata asta - ca multe altele - e incarcata de fitzosi care vor ultimul racnet, ultima moda.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai exista si varianta diy, mai ales daca aveti acces la echipamente de lucru cu lemnul si ceva cunostinte de electronica, sunt si planuri pentru boxe cat si kituri gata facute care numai trebuie montate. Eu mi-am facut o pereche dupa modelul asta http://www.audio-talk.co.uk/colin/MK02.JPG cu difuzoare fullrange de la markaudio http://www.markaudio.com/component/k2/itemlist/category/31-Raw-Drivers

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am un prieten d-asta audiofil la care ma duceam sa bem si il puneam pe fii-miu in camera lui de auditie sa doarma. Cum camera e la demisol si nu prea incalzita, dadea drumul la amplificatoare. Cam un 1KW de bucata (X2), oricum inclazeau destul de repede camera.

Ma intreb ce naiba faci vara in Romania. Iti trebuie un aer conditioant care sa scoata si caldura kilowatilor alora.

 

Parerea mea e ca echimamenti hifi se ia numai la SH, pentru ca e intretinut bine, e facut foarte bine si cu componente de calitate deci tine destul de mult, si pierde destul de repede din pret pentru ca si piata asta - ca multe altele - e incarcata de fitzosi care vor ultimul racnet, ultima moda.

Da' fiu-tu nu stie sa bage degete-n tiutare?
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ba stie. Numai ca am vazut asta la plozii altora asa ca eram prevenit, ca atare cind s-a marit nu l-am mai lasat acolo. Oricum avea pinza aia pe boxe.

Ar fi lesinat asta, tuiterele lui fiind de la Wilson Watt puppy. SH, dar tot cit o masina noua.

Oricum asta e de tinut minte. Copilul si sistemele audio scumpe - de fapt cam orice lucruri scumpe si suficient de fragile - se cam exclud reciproc (doar daca ai o camera sub cheie). La mine n-are decit niste Paradigm mici si mai vechi de bagat mina, 100$ la mina a doua.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Problema boxa-amplificator se rezolva prin boxa activa... mai corect monitor audio activ (adica cu amplificare proprie) Aici va recomand gama Yamaha HS, iar dintre acestea cu preponderenta HS7-le. Un magazin poate fi Senia sau Audio-sys... se gasesc usor...

 

Pt userul care voia Akai... Akai este un nume in audio, dar sistemul ala nici macar de estetica nu e cine stie ce. Si revin, decat niste sifoniere de boxe care sa darame tencuiala de pe perete, mai bine niste incinte pe doua cai, biampliifcate (fiecare cale cu ampliful ei, separate de crossover, cu incinte fabricate dupa calcule de vibratii, presiune a aerului s a m d) care sa redea fidel si la o putere decenta pt o sufragerie de bloc. Sa nu mai amintesc si faptul ca exista reglaje pentru joase si inalte astfel incat sa se adapteze si la asezarea nefericita din lipsa de spatiu, cum ar fi coltul camerei, sau prea aproape de perete, unde se amplifica frecventele joase in special.

 

Unele au protectie pentru tweetere sa nu vare careva degetul in ele, altele nu. Difuzoarele mari in general sunt libere pt a nu se interpune nimic intre cele doua membrane in afara de aer (membrana difului si timpanu') in plus difuzoarele sunt mai rezistente.

 

Deci incinta este cea care incununeaza sunetul final sau il strica. Desi trebuie sa avem in vedere si ce ajunge pana la ea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pentru casa, stau la casa din fericire :) sunt difuri Eminence de 15. Putere.. cat le-oi da. Nu mult, ca au 96dB la 1watt.

Si o sa le folosesti la maxim 10% din putere. Mai trebuie si un amp capabil sa miste difuzoarele alea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Dkw, am o comanda la TME pentru piese pentru ampul asta http://www.current-drive.info/projects/45

 

Nu am mai auzit/facut asa amp, transconductance, sunt curios cum o sa sune, revin cu impresii :)

 

Din ce au masurat unii (vezi www.firstwatt.com/pdf/art_cs_amps.pdf ) cel putin pe full range aceasta topologie merge bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu mai folosesc un amp Behringer EP4000 pentru 2 sub-uri Yamaha de 15", echipate stock cu difuzoare Eminence. Am preferat varianta cea mai la indemana, amp gata facut. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pentru cei interesati de un sunet trasnet.... set monitoare de studio Pioneer SDJ 05 fara nici cel mai mic defect sau zgarietura cu cutie si accesorii cum au fost cumparate.Extrem de intretinut si niciodata fortate la volum ridicat !!! pret 2000 ron

post-73592-0-77113800-1423313179_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Voiam sa pun un sunet "perfect" intr-un spatiu de 80m2, 8x10.

 

Am citit vreo luna, apoi m-am dus sa ascult pe la toti dealerii de scule.

Exclus PA-uri, am oscilat la Hi-Fi dar am trecut mai sus, am ramas la Referinta.

Acum, aveam o problema, bine... multe, dar voiam sa se auda bine daca se poate din oricare pozitie din sala.

Am renuntat la 5.1, am renuntat la subwoofer, am ramas la o configuratie stereo standard cu o linie adevarata...

 

Sursa, evident FLAC-uri.

Imi trebuiau un DAC cu preamplif, un splitter, un amplificator cu macar 4 canale si 4 boxe.

Dupa ce am ascultat un vraf, bai cum e omul, cand le asculti separat ai indoieli, dar cand le pui una langa alta totul devine clar si pretul se urca la cer...

 

Pana la urma am ramas la urmatoarea configuratie:

DAC cu preamplif stereo: Classe CP 800, http://www.classeaudio.com/products/cp-800.php

Amplificator 5 cai: Classe CA 5300, http://www.classeaudio.com/products/ca-5300.php

Boxe: Bowers & Wilkins 804 Diamond, http://www.bowers-wilkins.net/Speakers/Home_Audio/800_Series_Diamond/804-Diamond.html

Cabluri standard, XLR balansate, cu conectori auriti, iar de la amplificator la boxe, cupru 6mm2, splitter: Palmer PLS-02, http://www.palmergear.com/pls02.shtml

 

Au venit, le-am instalat de proba (le trebuie vreo 80 de ore sa se aseze membranele la boxe) intr-o camera mai mica 5x7, cu zgomot pe la 34 dB, adica... liniste.

Intamplator aveam un FLAC Dire Straits, Brother In Arms si le-am dat drumul:

 

Sunetul a venit... din nimic... :blink:

Am inchis ochii si a venit... Knopfler. Era acolo.

Mi s-a ridicat parul pe mine.

Mi-a venit greu sa nu intind mana sa-l caut.

Imi soptea in ureche. :hug:

Fabulos!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Boxele care m-au impresionat definitiv și nici măcar nu auzisem de ele până atunci, Audiovector SR3. Le-am găsit aproape de pomană într-un târg de mașini și vechituri.

Puteți găsi așa ceva la cei care merg prin DK, NO. Până la ele am avut B&O și credeam că sunt miezul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...

La ce-ti trebuie 4 boxe?

Felicitari , desi credeam ca e o chestie de snobism sau un efect placebo , intradevar dupa ce is fac ''rodajul''...se aud muuult mai bine boxele .

Nu spun ca rodajul nu s-ar auzi (de masurat se poate masura si dpdv strict fizic e absolut real) dar eu te sfatuiesc sa fii atent cind compari cu o referinta pe care ai auzit-o cu saptamini/luni inainte dar care nu mai e disponibila. Nu poti sti daca auzi o diferenta reala sau pur si simplu te-ai obisnuit. Auzul e cel mai pervers simt. Oricum, ce relevanta are? Se vor roda mai devreme sau mai tirziu. Iar cele din showroomuri sint rodate pt. ca se asculta des pe ele. Non-issue. Sau cumpara cineva boxe in ideea ca o sa sune bine odata? Sper ca nu. Editat de gn77b
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma iertati ca ma bag si eu, eram odata in Unirea, am auzit muzica, redata exemplar. M-am dus ca si Goofy dupa "miros",

am fost practic condus la reprezentanta Sony. Sursa venea din 2 perechi de boxe, l-am rugat pe vanzator sa mi le lase sa le aud independent. La fiecare pereche m-am departat sa vad care sunt vinovatele, si le-am depistat. Rezultatul a fost ca desi la combina mea ,Aiwa, aveam un rand de boxe le-am achizitionat si pe astea. acasa s-a vazut clar diferenta. Boxele sunt Sony SS-E357V 200W/8 ohmi facute prin Belgia.

Ca fapt divers cand am testat cam ce pot, pe la 12Hz nu se audea nimic (poate doar se intuia vibratia), in sufrageria mea de apartament cu doua camere, dar pe hol in dreptul baii era "cutremur"

Toata aparatura electronica care are legatura directa cu simturile noastre, nu se ia dupa poze, marca, specificatii (da astea pot fi orientative) ci ca sa corespunda nevoilor si pretentiilor pe care le avem.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Toata aparatura electronica care are legatura directa cu simturile noastre, nu se ia dupa poze, marca, specificatii (da astea pot fi orientative) ci ca sa corespunda nevoilor si pretentiilor pe care le avem.

Ce zici tu acolo e adevarat dar cu o mentiune.

O confuzie tipica (si, as zice eu, intentionat intretinuta) e ca, vezi-Doamne, aparatele alea au un fel de personalitate si chiar talent. Aparatul reproduce un act artistic terminat cu mult inainte de-a apasa noi pe "play".

Parerea mea e ca domeniul asta sufera de o lipsa de standardizare. Intr-o lume ideala sursele de semnal si amplificatoarele ar trebui sa fie doar fidele (fara "suflet", cum ar zice cineva care are ceva de vindut) iar singurul loc din lant in care sa fie si ceva arta peste stiinta sa ramine boxele. Pentru ca acolo intervin distorsiunile dominante si acolo trebuie facute cele mai multe compromisuri care (inca) nu pot fi puse intr-o ecuatie.

Mi se pare ca electronicele sint folosite pentru a compensa neajunsuri inerente boxelor. Si a umple unele buzunare :)

 

Acest post va fi contrazis de cineva in viitorul apropiat :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Apropo de povesti, istoria aparitiei cablurilor directionale e absolut simptomatica pt. audiofilie. Mi-e lene sa povestesc detaliile dar in mare e X ii povesteste lui Y o chestiune. Y intelege complet gresit dar paseaza informatia deformata mai departe. Vreo 10 ani mai incolo toata lumea stie varianta gresita, pentru ca intimplator Y a fost zvonerul potrivit la mometul potrivit :)

Editat de gn77b
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am o senzatie de voma si nu sunt insarcinat! Prefer oricand, batranul rostov105-s. Sunt pur si simplu prea multe in cutia aia de 4 kg... Fara suparare nu contrez nimic e doar o parere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aidi maaaaa ca da bine, e vopsit mijto... anul trecut erau si prin kaufland niste troace de astea

 

 

 

 

aaaa am mai intrebat sau nu.... cine are nevoie de doza pentru "audiotechnica" este cam ca asta http://www.ebay.com.au/itm/Audio-Technica-ATN95e-Replacement-Stylus-For-AT95E-Cartridges-/111573339719 numa ca e neagra

 

 

eventual schimb cu una mf-104 pentru unitra adam :)

Editat de Taz Asg
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intr-o lume ideala sursele de semnal si amplificatoarele ar trebui sa fie doar fidele (fara "suflet", cum ar zice cineva care are ceva de vindut) iar singurul loc din lant in care sa fie si ceva arta peste stiinta sa ramine boxele. Pentru ca acolo intervin distorsiunile dominante si acolo trebuie facute cele mai multe compromisuri care (inca) nu pot fi puse intr-o ecuatie.

Mi se pare ca electronicele sint folosite pentru a compensa neajunsuri inerente boxelor.

 

Acest post va fi contrazis

Așa se doresc a fi, așa sunt (cu unele limitări tehnice) majoritatea, nimeni nu dorește să facă amplificatoare neliniare. Problemele din lanțul audio sunt generate de difuzoare și urechi.

Pentru a face multe experimente audio am trecut la căști: e facil să schimbi câteva perechi de căști pe zi.

Într-o zi prolifică la vide-greniers / brocantes / marchés aux puces am găsit Marshall Major, House of Marley Destiny TTR și Bose QC15. În altă zi Koss Porta Pro și Sennheiser Momentum ( fără a menționa oribilele Beats ).

Ieși mult mai ieftin cu căști decât să testezi boxe.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...