Sari la conținut

Audiofili


asdfghjk
 Share

Postări Recomandate

nimeni nu dorește să facă amplificatoare neliniare

Cam toate firmele audiofile is doresc asta, de fapt e esenta audiofiliei: adaugarea unor "condimente", combinata cu abureala ca lucrul asta e complicat si costisitor de implemantat.

Si atita vreme cit unii oameni cred ca Pamintul are 6000 de ani, nu gasesc nimic de mirare in faptul ca de multe ori audiofili pot sa imbratiseze cele mai absurde convingeri care citeodata pot fi desfiintate prin logica, fara data suplimentare.

 

Castile sint o chestie de gusturi, sint un fel de rau necesar. Eu nu le vad ca inlocuitoare de boxe.

» Post actualizat in 19 Feb 2015 17:39

Apropo de vinil si de casti, a murit Joseph Grado acum 2 saptamini, am aflat cu aceasta ocazie ca doza magnetica stereo a fost inventata de el.

http://www.theverge.com/2015/2/8/8000965/audio-engineer-joseph-grado-dead-at-age-90

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 648
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Cam toate firmele audiofile is doresc asta, de fapt e esenta audiofiliei: adaugarea unor "condimente", combinata cu abureala ca lucrul asta e complicat si costisitor de implemantat.

 

 

Castile sint o chestie de gusturi, sint un fel de rau necesar. Eu nu le vad ca inlocuitoare de boxe.

 

"Condimentele" se pun separat cu on/off, nu ți le bagă nimeni pe gât atât timp cât THD este primul parametru în aproape orice specs-list.

Căștile nu sunt un rău necesar, sunt căști și nu sunt înlocuitoare de nimic. Nu văd ce poate face o boxă ( speaker ) și nu poate face o cască ( ear-speaker ),

asta în cazul cel mai uzual când doar asculți muzică, nu ești Eric Clapton și nici nu vrei să impresionezi vecinii sau prietenii.

Dintre toți prietenii mei cu "scule" știu unul singur care are o incintă insonorizată (nevastă-sa cântă la operă în Paris ) . Restul, ca majoritatea, doar plimbă boxele prin cameră așteptând minuni.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

THD la audiofili? :) Sa inteleg ca esti nou in domeniu... Amplificatoarele "audiofile" nici nu mentioneaza THD-ul sau il considera irelevant.

 

Castile sint o pacoste din multe puncte de vedere. Sint incomode, trebuie sa fii atent la cabluri, cele deschise (cam toate castile bune) se aud tare si din exterior etc. Eu nu bag dopuri din alea in ureche, nu le suport si e dovedit ca afecteaza auzul mai mult decit cele supra-aurale. Vine o generatie de surzi. Iar ascultatul muzicii poate fi si este si o activitate sociala.

N-am intelese care-i faza cu incinta insonorizanta. ???

Editat de gn77b
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

THD la audiofili? :) Sa inteleg ca esti nou in domeniu... Amplificatoarele "audiofile" nici nu mentioneaza THD-ul sau il considera irelevant.

THD la audiofili este precum countersteeringul la motocicliști prea obvious pt a fi mentionat, este acolo implicit

 

Castile sint o pacoste din multe puncte de vedere. Sint incomode, trebuie sa fii atent la cabluri,

Mai des găsești căști fără cabluri decât boxe fără cabluri

cele deschise (cam toate castile bune) se aud tare si din exterior etc.

Cât o boxă tot nu se aud

Eu nu bag dopuri din alea in ureche, nu le suport si e dovedit ca afecteaza auzul mai mult decit cele supra-aurale.

Afectează auzul copiilor care au iphone de la 5 ani

Iar ascultatul muzicii poate fi si este si o activitate sociala.

în club, de acolo vin și surzii, nu de la intra-aurale

N-am intelese care-i faza cu incinta insonorizanta. ???

Priceless. Insonorizată nu insonorizantă

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

N-am intelese care-i faza cu incinta insonorizanta. ???

are o camera captusita cu burete si antifonata si alea alea. camera in care url...... canta nevasta-sa care e cantareata de opera :) Camera e facuta asa special, ca sa nu il dea vecinii de bloc afara :D :alcy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"THD la audiofili este precum countersteeringul la motocicliști prea obvious pt a fi mentionat"

Nu prea am inteles comparatia pt. ca la inceput putini stiu sa faca countersteering. Sau poate asta era si ideea. Cauta o revista audiofila online si vezi cam care e atitudinea fata de masuratorile electrice.

 

"Mai des găsești căști fără cabluri decât boxe fără cabluri"

In ziua in care o sa gasesti un audiofil care sa accepte wireless-ul ala, sa ma anunti si pe mine. Aici vorbim de oameni care-si upgradeaza cablurile stock cu altele de sute sau mii de euro. Deci da, esti nou :D

 

"Cât o boxă tot nu se aud"

Daca mi-as aduce castile deschise la serviciu cred ca as lua bataie. Bine, probabil as lua bataie mai putin decit daca as aduce boxele.

 

"Afectează auzul copiilor care au iphone de la 5 ani"

Ideea era ca nu oricine le suporta.

 

"în club, de acolo vin și surzii, nu de la intra-aurale"

De ce nu poate fi si acasa nu pot sa pricep.

 

"Insonorizată nu insonorizantă"

N-am auzit niciodata termenul, am auzit doar camera surda, tratata acustic, anecoica sau anecoida. Vad ca exista in DEX, am mai aflat ceva. Chiar am fost in interiorul uneia la faceultatea de mecanica, se folosea cica la depistarea anumitor defectiuni la motoare prin analiza sunetului produs. Senzatia e creepy, nu auzi ce zice unul care vorbeste la 1m in fata ta, stind cu spatele.

Si exista destui oameni care-si trateaza acustic (cit de cit) camerele in care asculta muzica.

 

 

Oricum, topicul e o gluma de la inceput la sfirsit.

Editat de gn77b
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"THD la audiofili este precum countersteeringul la motocicliști prea obvious pt a fi mentionat"

Nu prea am inteles comparatia pt. ca la inceput putini stiu sa faca countersteering. Sau poate asta era si ideea. Cauta o revista audiofila online si vezi cam care e atitudinea fata de masuratorile electrice.

 

Audiofilii în termeni moto sunt cei care au trecut de TOTW măcar ca și lectură iar acum sunt la Motovudu ( sigur doar ca lectură ! :D )

 

"Mai des găsești căști fără cabluri decât boxe fără cabluri"

In ziua in care o sa gasesti un audiofil care sa accepte wireless-ul ala, sa ma anunti si pe mine.

Sennheiser MM 550-X

Aici vorbim de oameni care-si upgradeaza cablurile stock cu altele de sute sau mii de euro. Deci da, esti nou :D

Oamenii ăia care upgradează cablurile poate ar putea încerca un Oppo PM1

 

 

"în club, de acolo vin și surzii, nu de la intra-aurale"

De ce nu poate fi si acasa nu pot sa pricep.

Acasă e mumă-sa cu telecomanda de la boxe iar pe ipod zice la 80 % că e nociv. În club n-ai ce face.

 

"Insonorizată nu insonorizantă"

N-am auzit niciodata termenul, am auzit doar camera surda, tratata acustic, anecoica sau anecoida. Vad ca exista in DEX, am mai aflat ceva.

E bine și așa

post-39353-0-39721300-1424475300_thumb.jpg

 

Si exista destui oameni care-si trateaza acustic (cit de cit) camerele in care asculta muzica.

Or exista, eu știu doar un caz. Cam extrem, ce-i drept.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Audiofilii în termeni moto sunt cei care au trecut de TOTW măcar ca și lectură iar acum sunt la Motovudu ( sigur doar ca lectură ! :D )"

Nu inteleg, audiofilii chiar cumpara produse audio si au o preocupare legata de ce iese din ele. Poate din interes real, poate din snobism, poate din alte motive.

 

 

"Sennheiser MM 550-X"

Sint tot casti inchise, probabil exista vreun motiv pt. care virfurile de gama sint toate deschise (nu numai la Senn, peste tot)

Nu stiam de ele dar nu ma mira nimic, Senn acopera o gama larga, de la pocnitorile alea de 70 de lei pina la HD800 sau ce-or mai fi scos. E o firma care sigur face produse bune (nu am ascultat nimic din virfurile lor de gama, am avut o pereche pe la 200 dar le-am vindut ca nu prea ma imbiau, Gradourile sint net deasupra) dar isi stiu si marketingul foarte bine. "Vrei niste casti care sa se asorteze cu ultima moda in materie de frizuri urbane? Incearca noile Hipsterbeats etc"

 

 

"Oamenii ăia care upgradează cablurile poate ar putea încerca un Oppo PM1"

Sau orice alte casti scumpe si/sau bune. Oferta e att de mare ca probabil iti permiti sa le selectezi si dupa culoare.

http://www.dvdplanet.ro/stax_sr_009?page=2

 

 

"Acasă e mumă-sa cu telecomanda de la boxe iar pe ipod zice la 80 % că e nociv. În club n-ai ce face."

Aici deja am insistat prea mult pe un subiect nediscutabil: preferintele subective. In general audiofilii care renunta boxe si trec pe casti o fac din constringeri de genul copil mic iar restul sint pur si simplu cascofili convinsi.

 

 

"Or exista, eu știu doar un caz. Cam extrem, ce-i drept."

Daca nu se aude ecou la pocnitul din degete probabil nici nu e nevoie. Am fost recent la cineva care are sistemul intr-o mansarda cu tavan fals din rigips si cu suprafata mica de perete expus (rafturi pt. discuri si diverse). Nu se auzea ecou deloc la pocnit din degete. La mine se aude si inca mult dar sa scap de el ar insemna sa fac lucruri mult prea radicale. In general intr-o sufragerie care-si pastreaza si functia "de baza" e greu spre imposibil sa faci ceva extrem.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vine o generatie de surzi. Iar ascultatul muzicii poate fi si este si o activitate sociala.

Stii doar ca multe amplificatoare au cate doua iesiri pt casti :D

Asta cu activitatea sociala nu stiu cat se aplica pt audiofili, ca doar nu asculta playlisturile alea de clubbing. O fi importanta ideea de spectacol, iar compania cred ca tine mai des de snobism. Si in niciun caz nu as nega dimensiunea asta sociala, dar nici nu mi se pare ca ar fi o problema pt cei care care vor sa asculte muzica acasa.

 

Eu apreciez tocmai intimitatea pe care ti-o ofera niste casti inchise, circumaurale. Nu cu firele sunt probleme, ci cu confortul pe perioade extinse si mai ales vara. Castile inchise nu mai sunt in urma nici in categoria rezonabila (pt audiofili) de preturi. Modele ca AKG K550 costa in jur de 300 e.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stii doar ca multe amplificatoare au cate doua iesiri pt casti :D

Asta cu activitatea sociala nu stiu cat se aplica pt audiofili, ca doar nu asculta playlisturile alea de clubbing. O fi importanta ideea de spectacol, iar compania cred ca tine mai des de snobism. Si in niciun caz nu as nega dimensiunea asta sociala, dar nici nu mi se pare ca ar fi o problema pt cei care care vor sa asculte muzica acasa.

 

Eu apreciez tocmai intimitatea pe care ti-o ofera niste casti inchise, circumaurale. Nu cu firele sunt probleme, ci cu confortul pe perioade extinse si mai ales vara. Castile inchise nu mai sunt in urma nici in categoria rezonabila (pt audiofili) de preturi. Modele ca AKG K550 costa in jur de 300 e.

Nu prea inteleg discutia, pentru ca nu discutam despre interzicerea boxelor sau ceva. Fiecare isi cumpara ce vrea si nu eu sint cel care a zis ca boxele bate castile, altii au zis ca boxele nu se justifica pt. ca obtii acelasi sunet mult mai ieftin cu casti.

Repet: nu stiu daca e asa sau nu pt. ca (asa cum am zis) nu am ascultat virfurile de gama dar e de notat ca (de exemplu) Grado fac toate castile deschise. La Senn, de la un pret incolo, toate sint deschise. Probabil pt. ca inginerii lor nu s-au informat destul pe motociclism.ro

 

Concret. La serviciu am casti (jeguri de la Carrefour) pt. ca lucrez in birou "open space" (o prostie, daca ma intrebati pe mine, dar o prostie omniprezenta din cauza aburelii cu incurajarea comunicarii). Citeodata nu poti sa faci treaba fara casti. Cu toate astea, dupa 2-3 ore de ascultat simt ca-mi vine sa le dau de perete. Daca mai porti si ochelari si-ti preseaza pavilionul pe urechi, e cu atit mai placut.

Iar acasa, cu toate ca Grado-urile suna mai bine decit boxele din anumite puncte de vedere, le ascult de 5 ori pe an.

Ca ultim "argument" (pun ghilimelele pt. ca nu exista un raspuns "corect"), mie mi se para esentiala senzatia aia de plasare stabila a unui instrument in spatiul fizic al camerei. E sarea in mincare. Unii spun ca acea senzatie se obtine doar cu casti foarte scumpe. Chiar regret ca la ultimul drum la Bucuresti n-am apucat sa ascult citeva modele.

Editat de gn77b
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, nici eu nu prea mai inteleg discutia. M-am legat numai de chestia cu muzica-activitate sociala" care nu prea se aplica cand vine vorba de ascultat in intimitatea propriei case.

Si apropo de soundstage la un pret mai mic, daca le vezi, incearca Shure SRH750 sau 840, sunt comode si cu ochelari.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu mai iau nimic pe neascultate. Grado-urile asa le-am luat acuma 10-11 ani de la un baiat din Bucuresti pe care a trebuit sa-l implor, nu avea increde ca ar ajunge nevatamate. Dupa multe insistente a cedat. Ceea ce confirma ce spunea VdO mai sus, audiofilii sint maniaci cind vine vorba cu grija fata de echipament dar orice padure are uscaturi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Asta cu activitatea sociala nu stiu cat se aplica pt audiofili, ca doar nu asculta playlisturile alea de clubbing. O fi importanta ideea de spectacol, iar compania cred ca tine mai des de snobism. Si in niciun caz nu as nega dimensiunea asta sociala, dar nici nu mi se pare ca ar fi o problema pt cei care care vor sa asculte muzica acasa.

 

Eu apreciez tocmai intimitatea pe care ti-o ofera niste casti inchise, circumaurale. Nu cu firele sunt probleme, ci cu confortul pe perioade extinse si mai ales vara. Castile inchise nu mai sunt in urma nici in categoria rezonabila (pt audiofili) de preturi. Modele ca AKG K550 costa in jur de 300 e.

 

 

M-am legat numai de chestia cu muzica-activitate sociala" care nu prea se aplica cand vine vorba de ascultat in intimitatea propriei case.

Si apropo de soundstage la un pret mai mic, daca le vezi, incearca Shure SRH750 sau 840, sunt comode si cu ochelari.

Perfect de acord. Și pe mine m-a derutat chestia cu "socialul", greu de imaginat cum poți face audiofilia activitate "socială".

Dar cum la noi - RO - primul layer e unul de exhibiționism, "merge și așa"

SRH menținate de tine sunt perfecte și cu ochelari.

On:

A apărut "Experience Hendrix" pe Play Store cu 19 lei.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma, de fiecare data cind aud la cineva texte pe linia "mi-e sila de cit cocalari sint", "romanii sint exhibitionisti" etc, mi se cap aprinde un beculet rosu. Va las pe voi sa ghicii de ce.

 

Revenind... da' hai s-o luam asa. Care-i faza cu toti posesorii de boxe? De ce si le cumpara? Nu numai romani, de oriunde din lumea asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai sa-ti explic: sint sceptic, pina la proba contrarie, cind vad judecati de moralitate. Altii sint exhibitionisiti, altii sint asa si pe dincolo.

 

O sa explic inca o data. Alegerea casti vs boxe e pur subiectiva Dar factorul pincipal care e in favoarea boxelor e senzatia de scena realista, care, dupa mica mea experienta si dupa ce am mai auzit la cei mai priceputi, nu prea exista in casti. Si unde exista, oricum vorbim de preturi mari. Am citit multe review-uri, inclusiv la Audeze de 2000$ si Stax de si mai multe mii si senzatia care mi-a ramas e ca pt. a te amagi ca auzi o scena e nevoie de multa imaginatie. Si vorbim deja de preturi la care-ti iei boxe SH foarte bune. Poate chiar noi. Evident, daca ai copil mic, daca nu te lasa nevasta, daca nu ai domiciliu foarte stabil, daca ai vecini hipersensibili, nu e o solutie.

Nu văd ce poate face o boxă ( speaker ) și nu poate face o cască ( ear-speaker )

Nu trebuie sa vezi, trebuie sa auzi. Daca nu sint la Tg. Jiu, probabil la Lyon gasesti niste showroomuri unde sa intelegi ce fac boxele si nu fac castile. Daca ai fi auzit o scena sonora cum trebuie nu mai scriai asa ceva. Si daca e pe teava argumentul ala "da sa dai de 10 ori doar pt. atit", ii sugerez sa te gindesti la o femeie care tie ti se pare foarte frumoasa si dupa aia sa ti-o imaginezi cu un ochi "doar" cu 2 cm mai sus decit celalalt. Si sa te uiti mai sus si sa vezi ca nici vorba de "de 10 ori". Editat de gn77b
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bos pana nu pui timpanu pe niste LCD2-uri sau macar o pereche de HIFIMAN400 cu un amp si un dac cat de cat capabil (si un FiiO face treaba la bani putini) n-o sa mai plangi dupa boxe. AVStore le are la display si sigur o sa te lase sa le asculti. Astea fiind zise, mosh grasanu recomanda pentru bugete minuscule fara pretentii de audifilie o pereche de Samson SR850 si un Asus Xonar U7 daca nu vreti sa dati banii de o motocicleta noua pe casti si DAC/amp-uri bengoase pe care oricum nu o sa le puteti aprecia intr-o camera fara antifonare.

Editat de bigFatAss
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mie mi se pare ca experinta ascultarii la casti e foarte diferita de experienta ascultarii la boxe. Castile au avantaje evidente (incepind cu pretul) dar nu e deloc acelasi lucru.

E atit^ de simplu, si totusi unora le trebuie romane pina pricep.

 

Intimplator, discutia mi-a stirnit curiozitatea si din una-n alta am dat peste acest reddit, ask me anything cu Tyll Hertsens, bossul de la innerfidelity.com. Dar vai, ce ne spune el?

 

Intrebare:

Do you prefer to listen on to a flagship headphone (I'd guess your HD 800s) or a flagship 2 speaker system?

 

Tyll Hertsens:

I'd prefer listening on a good speaker system, but headphones have advantages as well.

The high-end of dynamics and imaging is on speakers, headphones will never touch that.

The high-end of resolution is on headphones, and speakers will never touch that.

And, of course, headphones are way better on an airplane, or motorcycle, or in bed at night with someone trying to go to sleep next to you, or when your kids are watching SpongeBob DVDs in the back seat of the van, or.........you get the idea.

 

Aha. Cam ce-am spus si eu si ce-ar trebui sa-i zica bunul simt oricui.

 

 

Si ca sa vezi coincidenta :D

 

Q: What other hobbies are you into?

 

A: I do a lot of motorcycle riding, both dirt and touring. Current bikes: '75 Yamaha TY175 trials bike for the back yard; '85 Honda CB360 cafe for around town; '85 Yamy XT350 and TT350 for short distance dual sport and trail riding respectively; KLR 650 for longer distance dual sport; and '05 Yamy FJR1300 for long distance touring.

 

http://www.reddit.com/r/headphones/comments/19c7eo/i_am_tyll_hertsens_editor_at_innerfidelitycom/?limit=500

Editat de gn77b
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Caveat: Am intalnit audiofili si pot sa-mi dau seama ca eu nu sunt asa ceva.

Da, imi place muzica inregistrata si redata bine. Da, sunt conditionat sa o ascult la volum redus, intr-o camera neizolata, si de obicei noaptea, cand zgomotele ambientale sunt minime.

Da, n-am bugete de zeci de mii de lei pentru o singura piesa (daca le adun pe toate s-ar putea sa ajung pe la vreo zece, da asa in decursul anilor).

Da, sunt biased de toate conditiile astea.

 

Am avut norocul sa ascult linistit set-up-uri mai ieftine sau mai scumpe. Citeste ce am scris mai sus sau mai jos in nota asta.

 

Man, pune o pereche de casti open mid end pe urechi legate la un DAC si un amp decent, da drumul unui flac, ia o gura de coniac sau whiskey si inchide ochii. O sa vezi ca oamenii pe care-i citeai pe net mananca mult (cuvant urat) pe reddit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu beau cognac. Ma multumesc cu perechea de Dynaudio Confidence 3 din sufragerie. Apropo de exhibitionism.

O sa vezi ca oamenii pe care-i citeai pe net mananca mult (cuvant urat) pe reddit.

Nu-i asa ca esti convins ca pe net rahatul il maninca tot timpul altii? :D Editat de gn77b
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cine are cateva sfaturi pentru antifonarea unei camere de auditie? E vorba de un living de 25mp . Casa e gata doar in rosu ,deci nu am de spart nimic .(nimic regretabil oricum)

 

Aparatura e un AS-500 , Elac 68.2 si un arcam rdac.

 

Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce te intereseaza sa nu te auda altii sau sa nu ai reflexii?

Anti reflexie vata minerala si panza deasupra. Pentru ca sa nu te auda altii poti peste vata sa-ti pui rigips. Pardoseala o faci flotanta adica peste beton pui vata (este speciala) deasupra OSB de 18mm (nu trebuie sa se atinga de margini) si peste ce vrei tu, usa capitonata. Pentru izolatie fonica buna am auzit ca se poate folosi cu succes si cofragul de oua.


» Post actualizat in 10 Mar 2015 22:34

Ps De bas se scapa cel mai greu prin masivitatea peretilor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Anti reflexie vata minerala si panza deasupra. Pentru ca sa nu te auda altii poti peste vata sa-ti pui rigips. Pardoseala o faci flotanta adica peste beton pui vata (este speciala) deasupra OSB de 18mm (nu trebuie sa se atinga de margini) si peste ce vrei tu, usa capitonata. Pentru izolatie fonica buna am auzit ca se poate folosi cu succes si cofragul de oua.

Exista gips-carton special pentru insonorizari, olecuta mai scump, dar si respectarea tuturor etapelor de montaj asigura calitatea.

Da, cofragul de oua este insonorizarea "saracului", dar cu aproape acelasi efect ca buretele doar ca nu reduce din vibratii la volum mare, dar sparge reflexiile nedorite.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...