Sari la conținut

Audiofili


asdfghjk
 Share

Postări Recomandate

Hello,

 

Si pe mine m-a luat microbul de ceva vreme.Sunt putin egoist si ma bucur singur ascultand muzica la casti.

Am pana acum o pereche de Denon AH-D1100 si mai nou o pereche de AKG K7XX.

Vreau sa cumpar in viitorul apropiat un DAC+AMP de casti probabil un Fiio E17 dar nu prea se mai gasesc.

 

O zi buna.

 

Nu cred ca e vorba de egoism; mergand pe o pereche buna de casti cuplata la un Laptop-DAC-amplificator casti si ascultand formate lossless obtii o experienta comparabila cu un sistem "full" dar la un pret cu cel putin un ordin de marime redus. Ce-mi palce la perioada actuala e ca cu un DAC bun poti scoate sunet de calitate din orice laptop/PC atata timp cat fisierul audio e unul calitativ.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 622
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Muritorul de rand poate nu are bani de mcintosh si alte scule cu pretentii, se mai multumeste si cu ceva vechi dar bun, vintage cum zic unii.

Mai ascultam si la chestii mai ieftine, dar asta nu inseamna ca nu avem pretentii la un sunet bun. Bun nu perfect,acolo e greu de ajuns.

Eu am akai amu 33 si sony cdp nu mai stiu seria e vechi de prin 85,boxe rft 50w. Se aude foarte bine, nu sunt genul care sa schimbe draperiile cand schimba boxele sau amplificatorul dar emit anumite pretentii cand vine vorba de auditie.

Bun topic! Pacat ca unii strica atmosfera cu....fasuri...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Muritorul de rand poate nu are bani de mcintosh si alte scule cu pretentii, se mai multumeste si cu ceva vechi dar bun, vintage cum zic unii.

Mai ascultam si la chestii mai ieftine, dar asta nu inseamna ca nu avem pretentii la un sunet bun. Bun nu perfect,acolo e greu de ajuns.

Eu am akai amu 33 si sony cdp nu mai stiu seria e vechi de prin 85,boxe rft 50w. Se aude foarte bine, nu sunt genul care sa schimbe draperiile cand schimba boxele sau amplificatorul dar emit anumite pretentii cand vine vorba de auditie.

Bun topic! Pacat ca unii strica atmosfera cu....fasuri...

:peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca e vorba de egoism; mergand pe o pereche buna de casti cuplata la un Laptop-DAC-amplificator casti si ascultand formate lossless obtii o experienta comparabila cu un sistem "full" dar la un pret cu cel putin un ordin de marime redus. Ce-mi palce la perioada actuala e ca cu un DAC bun poti scoate sunet de calitate din orice laptop/PC atata timp cat fisierul audio e unul calitativ.

 

+1, un sunet bun e mai usor de obtinut (financiar) dintr-un rig de casti fata de un sistem audio stereo din cauza costurilor mai scazute ale componentelor si din cauza eliminarii camerei de auditii din lantul audio. Momentan ascult la un sistem de casti format din sennheiser hd650 + asus essence stx cu planuri viitoare de upgradat amplificarea.

Ca si combinatie audiofila entry level/best value pentru bani recomand castile Creative Aurvana Live care suna mult mai bine decat ar avea voie in categoria asta de pret + o placa de sunet asus xonar dg (aprox 400 lei total) sau in combinatie cu un player fiio x1 pentru rig mobil.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ca sa continuam,, pik-up Unitra Adam, corector de ton RIAA( hand made) amplif Sony 2x150W pe doua canale,, 4 boxe din care 2x75W (joase inalte) si 2x75 W ( medii inalte) legate crosover.

Editat de Taz Asg
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu ma descurajezi, dar nici nu pot fi incadrate la capitolul gunoaie, asa cum sustii.

Stiu ca se auzeau destul de bine si privind fiabilitatea erau fruncea!

Si da, am gasit de cumparat si un gramofon, dar suma pe care mi-a cerut-o omul trebuia s-o imprumut din banca, asta daca as fi vrut sa am in casa o astfel de scula! :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multe de muzica populara romaneasca, usoara, rock, folk...inclusiv un disc original cu Elvis, d-ala de se vinde pe net cu mii de Euro...dar nu vind discuri, ca imi place sa le ascult uneori, asa din nostalgie. Pot eventual sa fac schimburi fiindca am si ceva dubluri...dar sa vina caldura, ca discurile si aparatura audio aferenta sint depozitate la mansarda, si acolo nu am caldura si mi-e jena fizic sa stau sa scotocesc pe temperaturi dintr-o cifra!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multe de muzica populara romaneasca, usoara, rock, folk...inclusiv un disc original cu Elvis, d-ala de se vinde pe net cu mii de Euro...dar nu vind discuri, ca imi place sa le ascult uneori, asa din nostalgie. Pot eventual sa fac schimburi fiindca am si ceva dubluri...dar sa vina caldura, ca discurile si aparatura audio aferenta sint depozitate la mansarda, si acolo nu am caldura si mi-e jena fizic sa stau sa scotocesc pe temperaturi dintr-o cifra!

pai la ceva schimburi ma gandeam si io :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Despre asta e vorba. Pick-up-ul este un tesla hc 07.
Batrane, la schimburi ma bag si eu. Am ceva muzica populara care presupun ca ti-ar face placere. Daca ai ceva povesti, leaga cainele si vin si cu apa plata :)

post-79005-0-97730700-1422619994_thumb.jpg

Editat de Kza
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am ezitat inainte sa postez asta, dar fie...

 

Acuma ceva ani era sa iau un pickup Arcam entry-level. Am avut totusi mintea sa cer un sfat cuiva si mi-a scos besinile din cap. Recent coincidenta a facut ca tot acel cineva sa-mi demonstreze (complet intimplator si neplanuit) pe ce aruncam banii.

Daca bagati bani in viniluri si aparatele aferente de chestie, ca fumatul de pipa, nu-i nici o problema. Daca e vorba de calitatea sunetului... Eu zic ca se poate mai bun si mai ieftin.

 

Am vazut chiar saptamina trecuta un pickup Hyundai (!) cu aspect vintage (!!) in Carrefour (!!!!)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am ezitat inainte sa postez asta, dar fie...

 

Acuma ceva ani era sa iau un pickup Arcam entry-level. Am avut totusi mintea sa cer un sfat cuiva si mi-a scos besinile din cap. Recent coincidenta a facut ca tot acel cineva sa-mi demonstreze (complet intimplator si neplanuit) pe ce aruncam banii.

Daca bagati bani in viniluri si aparatele aferente de chestie, ca fumatul de pipa, nu-i nici o problema. Daca e vorba de calitatea sunetului... Eu zic ca se poate mai bun si mai ieftin.

 

Am vazut chiar saptamina trecuta un pickup Hyundai (!) cu aspect vintage (!!) in Carrefour (!!!!)

legat de calitatea sunetului: Dark Side Of the Moon, Picup Unitra Adam ( magnetic drive - fara motor si angrenaje). inclusiv o persoana care nu are habar de muzica a zis " ba se aude mai bine la tarapanaua aia veche decat la cd...

 

Depinde de jucarie, mai bun si mai ieftin... nu cred. Exista insa varianta mai scumpa de picup, care citeste discul ( vinil) cu laser :)

Editat de Taz Asg
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Despre asta e vorba. Pick-up-ul este un tesla hc 07.

Batrane, la schimburi ma bag si eu. Am ceva muzica populara care presupun ca ti-ar face placere. Daca ai ceva povesti, leaga cainele si vin si cu apa plata :)

KZA, exact de doza asta am si eu nevoie, pentru un pickup Tesla. Stii cumva pe unde as putea s-o gasesc? Am cautat peste tot...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

legat de calitatea sunetului: Dark Side Of the Moon, Picup Unitra Adam ( magnetic drive - fara motor si angrenaje). inclusiv o persoana care nu are habar de muzica a zis " ba se aude mai bine la tarapanaua aia veche decat la cd...

 

Depinde de jucarie, mai bun si mai ieftin... nu cred. Exista insa varianta mai scumpa de picup, care citeste discul ( vinil) cu laser :)

Pickupurile alea cu laser sint niste abureli de marketing care au fost respinse, culmea, chiar de vinilistii hardcore.

 

Sfatul meu e sa incerci sa asculti niste sisteme digitale bune. Daca o sa fii sincer cu tine o sa-ti faci pickupul cadou unui magazin pt. nostalgici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fiecare format audio (vinil/caseta/DAT/CD etc) are avantajele si dezavantajele lui.

 

Conteaza enorm calitatea inregistrarii pe acel suport (oricare ar fi el), abia apoi poti sa faci comparatii ascultand pe aceeasi amplificare, cu aceleasi boxe, in aceeasi camera, in aceeasi pozitie. Si vei comuta de mai multe ori intre surse pt a-ti da seama care suna mai bine.

 

Bineinteles, depinde si ce inseamna pt unii "mai bine" :)

 

Sunetul care m-a impresionat pe mine cel mai mult (totul e subiectiv) era scos de un sistem CD+pre+power Accuphase si boxe Jamo Oriel. Nu sunt scule pt muritorul de rand, dar te ajuta sa-ti educi urechea, sa stii unde trebuie sa ajungi cu o redare a unei inregistrari bune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu prea ascult muzica in casa dar in schimb am pus pe masina difuzoare si tweetere de la micro precision amplificate de un helix cu preamplificare pe lampi si un alpine cu preout-uri de 4v cu procesor integrat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In legatura cu unele posturi de ieri:

 

http://www.laweekly.com/music/why-cds-may-actually-sound-better-than-vinyl-5352162

 

Nu e chiar un articol scurt, dar merita :)

corect... :

 

It's also clear that the vinyl experience is about more than just sound. Pete Lyman, co-owner and chief mastering technician at Infrasonic Sound, an audio and vinyl mastering studio in Echo Park, says he believes listeners are gravitating toward vinyl for the physical experience of owning, holding and flipping an LP.

"I don't think that [sound is] really the appeal for people right now," Lyman says. "They like the collectability factor. They like the whole ritual and process of listening to it. They're more engaged with the music that way."

 

sa asculti muzica la picup e dincolo de orice experienta :) si daca ai ( la fel cum au amicii de aici ) "proper sound system" o sa iti schimbi parerea despe :)

Editat de Taz Asg
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

N-am nimic cu vinyl-ul, Doamne fereste :) Majoritatea DJ-ilor pe care ii cunosc personal, mixeaza pe vinyl.

Articolul zicea ca la vinyl e vorba mai mult de experienta per total, nu doar de sunet. Si voia cumva sa zica, cum ca mai nou e un pic de hipstereala si cu vinylul, cam cum e cu filtrele vintage la poze tip instagram. E din nou cool sa faci toate actiunile care se faceau acum 30 de ani.

 

Insa... atata timp cat vinylul taie din dynamic range... clar sunetul are de suferit.

Am sound system cel putin decent, insa n-am legat niciodata Pickup la el. Atata timp cat in casti(monitoare) aud cam exact ce aud si in camera, consider ca e un prag la care poti numi ca asculti o reproducere corecta a cam ce vrea artistul sa spuna.

 

Desi.. in club cand combina baietii cu sunete de pe vinyl, parca se aude un pic mai deep. Dar presupun ca e doar un placebo vizual.

 

Si ca sa fim trolli pana la capat.... atata timp cand trosneste si pocneste a foc de tabara acolo, evident ca se aude cald la subconstient :)))))))

Editat de LimpTA
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

KZA, exact de doza asta am si eu nevoie, pentru un pickup Tesla. Stii cumva pe unde as putea s-o gasesc? Am cautat peste tot...

Habar nu am. Am intrebat si eu... Tot nimic. Si aici vad ca discutiile sunt aprinse

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Vizitator changed the title to Audiofili
  • Vizitator pinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...