Sari la conținut

Audiofili


asdfghjk
 Share

Postări Recomandate

Acum 10 ore, DKW a spus:

Multzam de ponturi! Ramane sa studiez mai adanc.

Cablul ala face banu si asta ti o spun dpdv al unei pers anticonsumerism.

Acum 10 ore, DKW a spus:

Este bun la casa omului, mai ales ca are si functia de feedback destroyer plus reglaj volum pe intrare.

Da mistoaca scula, am vazut o la un prieten care si canta la cateva instrumente muzicale si am decis sa caut ceva parametric pt home iuzar.

Ulterior am gasit acest Kenwood ge 7030 ce curata sunetul precum o spalatoreasa de 5 stele. Sincer nu am inteles de ce nu i-au pus mufa PS2 pt legarea lui la un mouse ca cele 16 benzi sa fie modulate mai usor. 

La 30.01.2023 la 21:45, DKW a spus:

Multzam de ponturi! Ramane sa studiez mai adanc.

 

Ieri am lucrat la ultimul cablu de curent si pot spune ca nu am pierdut timpul degeaba. Se aude fucking-awesome!!

image.thumb.png.983f83532d050538f38120e1b916c7f5.pngimage.thumb.png.16318fc98e6bfb3da8a11575d308874b.png

Sunetul este echilibrat, plin si fara impuritatile fostului cablu cu care a venit prelungitorul. Inaltele nu mai sunt agresive, pot fi ascultate 8h fara sa-ti mai oboseasca urechile ❤️

Arunca un cohi si peste descrierea modelului. ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 648
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

S-a notat! Am in plan sa mai cumpar un egalizator, sa pot separa sunetul pentru boxele de bass, folosesc incinte separate pentru low bass si full range. Langa toate astea mai trebuie si un crossover pntru iesirile de woofer de pe egalizatoare pentru un sub ambiental tip ''intarziere de sunet'', dar pentru ala trebuie sa gasesc boxa potrivita sau sa confectionez una.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ZaiR, se pare ca exista si ce vreau eu. Receiver STEREO, cu HDMI, blutuf, sa conduca si boxele in cauza. dar e scumpicel...of of, mai mai :))

https://www.avstore.ro/amplificatoare/denon-dra-800h/?gclid=Cj0KCQiA2-2eBhClARIsAGLQ2Rn-XDaPEXOXdj0AB3i6Md54zDncxgI6QeAdkIx2zEDYtyKjeUo5o-gaAq6lEALw_wcB#black

 

https://www.avstore.ro/amplificatoare/marantz-nr1200/


Mai analizez subiectul....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 57 minute, Adrian M. a spus:

@ZaiR, se pare ca exista si ce vreau eu. Receiver STEREO, cu HDMI, blutuf, sa conduca si boxele in cauza. dar e scumpicel...of of, mai mai :))

https://www.avstore.ro/amplificatoare/denon-dra-800h/?gclid=Cj0KCQiA2-2eBhClARIsAGLQ2Rn-XDaPEXOXdj0AB3i6Md54zDncxgI6QeAdkIx2zEDYtyKjeUo5o-gaAq6lEALw_wcB#black

 

Bros, nu vreau sa te superi pe mine sau sa ma hateresti, dar asta la greutatea pe care o are nu scoate acei wati din descriere oricat s-ar strofoca sa suga din priza curent pentru boxe.

Aia e putere muzicala in niciun caz reala. Pe majoritatea amplificatoarelor, sub cablul cu care le legi la priza apar niste descrieri. Daca aparatul consuma sub 500w nu o sa reproduca in veci cei 100w cu care se mandresc in boxe. Sound ul este facut de cate un cip digital care lureaza dupa cum a fost scris de programator sa-ti rupa urechile si atat!

Astea-s aparate de facut scandal si nu o sa gasesti hifi in ele cat ti-oi dori pentru ca ai dat un purcoi de bani pe ele

Acum 57 minute, Adrian M. a spus:

Neaparat analizeaza treaba pentru ca altfel arunci banii pe geam. Ca sa nu-ti mai zic ca marantz face parte din acelasi consortiu chinezesc cu Denon mutat de pe aliexpress in magazine Hifi...

 

Incearca sa legi un poweramp de zona 2 din onkyo. Este ceea ce-ti trebuie si nici nu faci vreo modificare sistemului de acum ramanand sa folosesti aceeasi telecomanda.

Uite, printre sculele de suflet pe care le am e si un NAD thx 216 si care scoate 100W in 8ohmi avand 21kg fiind DOAR amplificator. Pe mijloc are un traf urias facut in Suedia pentru a scoate acea putere. Explica-ti cum vrei de ce este diferenta asta atat de mare intre Denon si acest model in conditiile in care greutatea lui e mai mult decat dubla. Crezi ca cei de la NAD nu au vrut sa gaseasca o sursa de economie fara sa renunte la calitate si au reusit chinezii sa refaca roata?! Nope!

 

Baiatul asta face un test la modelul 2200 si explica in 12min ce tre sa cauti.

 

Vad pe net ca ar fi unul in TM la un pret cilivizat, tu de unul ca asta ai nevoie... nu sa mai cumperi alta copie la ceea ce ai acum.

 

Bafta!

 

 

Acum 1 oră, DKW a spus:

S-a notat!

Face banu, nu am sa ma fac de kakao pe aici si fara actiuni la vreo firma de care am vb.

 

Acum 1 oră, DKW a spus:

Am in plan sa mai cumpar un egalizator, sa pot separa sunetul pentru boxele de bass, folosesc incinte separate pentru low bass si full range.

Langa toate astea mai trebuie si un crossover pntru iesirile de woofer de pe egalizatoare pentru un sub ambiental tip ''intarziere de sunet'', dar pentru ala trebuie sa gasesc boxa potrivita sau sa confectionez una.

Nu te bate gandul sa iei un preamplificator cu lampi? Am ascultat cateva chinezarii de calitate care suna bine si pot spune ca bass ul este mai cald, sunetul mai rotund.

Din ce spui, mi se pare ca tu cam sunetul ala il cauti.

 

Daca te apuci sa ti confectionezi boxele, foloseste MDF, iar pe partea unde este montat dif ul de bass foloseste in plus un strat de aluminiu pentru a impiedica disiparea frecventelor difuzorului in incinta.. Sper ca m am facut inteles cumva.. Cele de la Celestion mi se par cele mai profi pentru puteri mari

De a lungul timpului am facut cateva seturi de boxe de la zero folosind doar dif uri de calitate. Ulterior am ramas cu cateva de la SEas si Roksan Candy. Inima sunetului dintr-o boxa ramane filtrul si daca ai nevoie de asa ceva iti pot da o persoana ce are pe stoc mai multe Crossovere, toate noi aduse din niste depozite ce se inchid din Anglia. Este singura persoana care stie sa vorbeasca despre constructia lor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai ca vin eu cu un exemplu, Behringer EuroPower 2000, galagie maxima 400W in 8 ohmi, workpower 250w per canal, consum 1600de wati d-astia romanesti.

21 minutes ago, ZaiR said:

Nu te bate gandul sa iei un preamplificator cu lampi? Am ascultat cateva chinezarii de calitate care suna bine si pot spune ca bass ul este mai cald, sunetul mai rotund.

Din ce spui, mi se pare ca tu cam sunetul ala il cauti.

 

Daca te apuci sa ti confectionezi boxele, foloseste MDF, iar pe partea unde este montat dif ul de bass foloseste in plus un strat de aluminiu pentru a impiedica disiparea frecventelor difuzorului in incinta.. Sper ca m am facut inteles cumva.. Cele de la Celestion mi se par cele mai profi pentru puteri mari

De a lungul timpului am facut cateva seturi de boxe de la zero folosind doar dif uri de calitate. Ulterior am ramas cu cateva de la SEas si Roksan Candy. Inima sunetului dintr-o boxa ramane filtrul si daca ai nevoie de asa ceva iti pot da o persoana ce are pe stoc mai multe Crossovere, toate noi aduse din niste depozite ce se inchid din Anglia. Este singura persoana care stie sa vorbeasca despre constructia lor.

Am in gand un preamp cu lampi, dar e trecut pe lista a 2-a de prioritati momentan.

Legat de boxe, folosesc niste Yamaha AX15 ca top/full range si Yamaha AX15W pentru bass, toate au difuzoare Eminence, pentru live & listen. Celestion-urile merg brici pe boxe de live sau cabinete de chitara, etc. Daca nu aveam boxele actuale m-as fi orientat spre niste Celestion.

La AX15 partea misto consta in faptul ca au tweeter-e cu goarna, mult mai bune la auditii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, DKW a spus:

Hai ca vin eu cu un exemplu, Behringer EuroPower 2000, galagie maxima 400W in 8 ohmi, workpower 250w per canal, consum 1600de wati d-astia romanesti.

 

Auch! In acest caz o sa simti diferenta cand vei pune cablurile de curent despre care am vb mai sus

In ele o sa auzi rezerva de putere de care ai nevoie la ce consumatori ai. Fidelitatea lor o vei auzi imd.

Sunt curios, la bornele boxelor ..cablurile nu ti se innegresc?

Acum 1 oră, DKW a spus:

Am in gand un preamp cu lampi, dar e trecut pe lista a 2-a de prioritati momentan.

Si in acel moment ai inchis orice subiect de pe aici :D

Acum 1 oră, DKW a spus:

Legat de boxe, folosesc niste Yamaha AX15 ca top/full range si Yamaha AX15W pentru bass, toate au difuzoare Eminence, pentru live & listen. Celestion-urile merg brici pe boxe de live sau cabinete de chitara, etc. Daca nu aveam boxele actuale m-as fi orientat spre niste Celestion.

Bun, macar stii ce cauti. Pe viitor o sa am la cine sa apelez pentru sfaturi cu toate ca as vrea sa ma opresc cu investitiile audio.

 

Acum 1 oră, DKW a spus:

La AX15 partea misto consta in faptul ca au tweeter-e cu goarna, mult mai bune la auditii.

Goarnele sunt misto pentru round ul mediilor cu inaltele si disiparea lor in incapere, pardon...aer liber ca pentru asta au fost facute.

 

 

Intrebare, unde asculti muzica? Ca la ce monstruozitati detii ..poti sa faci linistit un festival :D

Editat de ZaiR
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

24 minutes ago, ZaiR said:

Sunt curios, la bornele boxelor ..cablurile nu ti se innegresc?

 

Intrebare, unde asculti muzica? Ca la ce monstruozitati detii ..poti sa faci linistit un festival :D

Nu, ca folosesc speakON de la Neutrik.

 

Ascult in casa. 😁 In linii mare este un sistem care a fost folosit la sonorizari de cluburi si concertele aferente, dar nu a mai meritat deranjul, eu incercam sa vin cu sunet de CD cand majoritatea veneau cu boxe de 1000 in 2 ohmi, in aceiasi bani. Plus deranjul de a fi prezent la toate evenimentele, pentru integritatea sculelor. Asa ca am pensionat sistemul si il folosesc acasa la maxim 10% din ce poate, dar se aude intr-un mare fel.

Asa, de amorul artei, as vrea sa mai iau 2 AX10 pentru ''intarzieri de sunet'', dar cred ca ma da nevasta afara din casa. 😂

Cam asa arata sistemul cand era prin carciumi.

17554309_425742601108880_7409333984150651721_n.thumb.jpg.5ab72171af81b6367dd85c2aaf164215.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 52 minute, ZaiR a spus:

 

 

 

Intrebare, unde asculti muzica? Ca la ce monstruozitati detii ..poti sa faci linistit un festival :D

Un festival mai micut, intr-o sala cu o acustica buna. Intr-o sala "surda" festivalul scade si mai mult.

Yamaha AX15 are un SPL pe la 98-100 db.  Valoarea asta este mica, in comparatie cu ce se gaseste in acest moment pe piata. Cam aceeasi poveste si in cazul subwoofere-lor mentionate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

20 minutes ago, MirceaB said:

Yamaha AX15 are un SPL pe la 98-100 db.

Mai exact 98, ce trece de 102 db este deranjant la indoor. Daca nu stai bine cu auzul nici alea de 120 db nu te vor deranja.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 30.01.2023 la 21:45, DKW a spus:

 

Am inteles, next level! Bravos!

La 30.01.2023 la 21:45, DKW a spus:

 

Auditii placute. Cu toate ca cu unele d astea as invata sa cant la chitara si as testa mai toate instrumentele electrice incepand cu vioara electrical😈

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, DKW a spus:

Mai exact 98, ce trece de 102 db este deranjant la indoor. Daca nu stai bine cu auzul nici alea de 120 db nu te vor deranja.

Legat de cei 98 db, ai dreptate, in cazul boxelor Yamaha.  In interior, depinde de acustica spatiului si de multi alti factori iar afara depinde de cum te astepti sa sune muzica. Vrei o petrecere micuta, da merge si cu 98 db. Vrei un pic de "feeling" in stomac, atunci cam trebuie sa treci de 128-130 db in cazul topurilor.  

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 hour ago, MirceaB said:

Vrei un pic de "feeling" in stomac, atunci cam trebuie sa treci de 128-130 db in cazul topurilor.  

Ce sa fac cu 128-130 db la interior? Eu folosesc acum sistemul pentru placere personala, si chiar si cand am luat sculele, acum 12 ani, nu m-am orientat catre galagie ci catre claritate. Prefer o acoperire mai buna cu boxe suplimentare in locul puterii vrac. Doar pentru sonorizari la diverse evenimente merita putere/galagie multa, logistica putina.

2 hours ago, ZaiR said:

Am inteles, next level! Bravos!

Auditii placute. Cu toate ca cu unele d astea as invata sa cant la chitara si as testa mai toate instrumentele electrice incepand cu vioara electrical😈

Este cam overkill, un cabinet de 30-40W bun este arhisuficient incat sa deranjezi vecinii. Am avut curiozitatea sa-l testez intr-un club, inainte de concert, am si hobby-ul cu chitarile asortat. 😅

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

27 minutes ago, September said:

:D 

Instrumentele reci, 60dB. Cârciumi.

Interior acasă 1W este superb pentru claritate.

Pe scule bune.

10W sunt suficienți la petreceri.

Știm, pentru fiecare 3dB în plus, dublăm puterea. 

Corect! Dar conteaza si ce suprafete reflexive sau absorbante sunt in camera.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 10 ore, DKW a spus:

Este cam overkill, un cabinet de 30-40W bun este arhisuficient incat sa deranjezi vecinii. Am avut curiozitatea sa-l testez intr-un club, inainte de concert, am si hobby-ul cu chitarile asortat. 😅

 

Esti overkill si asa! :))) Am ramas cu un  Harley Benton, Les Paul copie chinezeasca care-mi place enorm cum suna, chitara avand un lem plin fiind foarte grea in comparatie cu  ce am mai avut la reconditionari basic.

 

IMG_20200610_125730.thumb.jpg.76572acfadd12f100655e28c49f096ea.jpg

 

Din ea folosesc niste efecte Behringer jucandu-ma pe un Marshall si un Hartke.

image.thumb.png.1238a7f5376fafb7f971183fbd5a354c.png

Ibanezu Gio mi-a placut maxim. I-am dat-o unui prieten pe o doza de pickup Ortofon 2m Grey

 

Marshallu are un sunet clar, si orice atingere imi lasa impresia ca sunt un soi de Gary Holt necunoscand nici notele muzicale. Hartke-ul este un amplificator de bass caruia vreau sa ii schimb difuzorul de 8" cu care a venit. Daca-l dau ma tare..prrie, posibil sa aiba si amplificatorul vreun condensator bulit. Vad cum am timp.

Daca ai vreo recomndare de difuzor pentru el, lasa-mi aici un link :cheers:

 

Editat de ZaiR
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 29 minute, Doctor X a spus:

Tre să vă luați un de-ăsta dacă aveți urechi ultrasensibile. ;)

https://evidenceaudio.com/products/source-ac-power-cable?variant=43106483699948

 

 

Il ai? ❤️

Daca da, zi cum ti se pare :)

Editat de ZaiR
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

3 hours ago, ZaiR said:

Daca ai vreo recomndare de difuzor pentru el, lasa-mi aici un link :cheers:

 

Vezi la Senia, stiu ca au difuzoare Eminence separat, mai confectioneaza si ei boxe si folosesc Eminence. Sau in fostul Muzica, erau unii care aduceau cam orice.

5 hours ago, MirceaB said:

Am specificat foarte clar că 128-130 ai nevoie afară pentru un pic de "feeling".

Aici este loc de o intreaga discutie. Eu prefer varianta cu mai multe boxe chiar si outdoor, nu mai sunt adeptul ''feeling-ului'' de mai bine de 20 de ani.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, DKW a spus:

Vezi la Senia, stiu ca au difuzoare Eminence separat, mai confectioneaza si ei boxe si folosesc Eminence. Sau in fostul Muzica, erau unii care aduceau cam orice.

 

dankes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Citat

Ieri am lucrat la ultimul cablu de curent si pot spune ca nu am pierdut timpul degeaba. Se aude fucking-awesome!!

Nu vreau sa-ti stric entuziasmul referitor la cablurile minune, dar te-ai gandit vreo data sa faci un test sincer, "in orb" sa vezi daca chiar iti dai seama de diferenta dintre cabluri?( un cablu corect dimensionat pentru sarcina folosita si cu o calitate cel putin medie vs cablul minune)

Bineinteles ca trebuie mai intai sa-ti doresti sincer sa faci un astfel de test pentru ca rezultatul s-ar putea sa fie dureros :)

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La ce fel de test te referi?

Baga 3 cabluri diferite si asculta cu ochii inchisi muzica? Ca nu inteleg..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

On 2/3/2023 at 3:42 PM, binox said:

Nu vreau sa-ti stric entuziasmul referitor la cablurile minune, dar te-ai gandit vreo data sa faci un test sincer, "in orb" sa vezi daca chiar iti dai seama de diferenta dintre cabluri?( un cablu corect dimensionat pentru sarcina folosita si cu o calitate cel putin medie vs cablul minune)

Bineinteles ca trebuie mai intai sa-ti doresti sincer sa faci un astfel de test pentru ca rezultatul s-ar putea sa fie dureros :)

 

Aici putem s-o dam intr-o discutie interminabila, mai ales in domeniul asta. Cele mai bune cabluri pentru transmis semnalul au continut ridicat de argint, cele mai bune sunt cele cu conductor plin si dubla ecranare, dar nu sunt practice daca le tot muti.  Cele de putere sunt multifilare de sectiune mare, cu trese de otel antirupere si manta foarte groasa, dar pentru economie de material s-a renuntat la tresele de otel de multi ani.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 03.02.2023 la 15:42, binox a spus:

Nu vreau sa-ti stric entuziasmul referitor la cablurile minune, dar te-ai gandit vreo data sa faci un test sincer, "in orb" sa vezi daca chiar iti dai seama de diferenta dintre cabluri?( un cablu corect dimensionat pentru sarcina folosita si cu o calitate cel putin medie vs cablul minune)

Bineinteles ca trebuie mai intai sa-ti doresti sincer sa faci un astfel de test pentru ca rezultatul s-ar putea sa fie dureros :)

 

Cablurile de curent sunt o aberatie in contextul bransarii direct la priza. 

Cand bransati un cablu de curent de sute de euro/metru, trebuie sa va ganditi ca in spatele prizei este o retea electrica partial buna, partial facuta pe genunchi, cu N contacte si perturbata cu X armonici de catre cosumatori puternic inductivi... (cos Fi, Putere activa, Putere reactiva... etc)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 03.02.2023 la 14:19, ZaiR a spus:

Il ai? ❤️

Daca da, zi cum ti se pare :)

Nu-l am, pentru că, pentru nevoile mele, nu își justifică prețul, dar îl știu la un workshop de acum mulți ani, ținut într-un club din București. S-a testat pe amplificatoare pentru chitară și la vremea aia am auzit diferența față de cablurile ordinare.

Pe site-ul distribuitorului e descris așa:

 

Citat

Conductori din cupru IGL™ (distorsiuni mult reduse faţă de folosirea metalelor inferioare calitativ).
Conductori solizi, monofilari (reduce mult pierderile).
Conductorul "cald" şi cel neutru sunt confecţionaţi din câte 4 miezuri de cupru monofilar de 12 awg.
Geometrie spiralată. ceea ce îmbunătăţeşte dimensionalitatea şi păstrează dinamica semnalului.
Conectori de cea mai bună calitate: Wattgate 320 IEC şi Marinco 8215 NEMA.
Acoperire de 100% a stratului de ecranaj, ceea ce reduce drastic interferenţa la masă, pentru o alimentare cu tensiune alternativă mai "curată".

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...