Sari la conținut

Accident Piata Presei Pavilion H


Atharia
 Share

Postări Recomandate

Acum m-a sunat o prietena, a fost un accident grav in zona Piata Presei (in fata la pavilionul H), iar bikerul a fost luat de Smurd (nu stiu starea lui). Motocicleta este un SRAD cu nr AG - 10 - PLE. Cine il cunoaste pe biker poate da o mana de ajutor. Motocicleta e cam dauna (un prost i-a intors in fata si l-a luat in plin). Nu stiu detalii gen viteza, prioritate, vina cui este. Sa speram ca bikerul scapa ok(ish). Multa sanatate riderului!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 105
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

M-au sunat niste prieteni sa ma anunte de accident.

Am vorbit cu un coleg de la Floreasca, si din ce mi-a spus biker-ul nu e bine deloc. E in coma cu Glasgow 5. Din pacate sansele sunt mici (din experienta mea medicala). Sper totusi sa scape.

Vad ca au dat si pe banner la B1 despre accident.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parca sezonul a inceput mai tare decat in anii trecuti, a mai fost aseara un accident mortal undeva langa ploiesti..

Sanatate bikeru-lui.

este vorba de asta. /index.php?/topic/675977-accident-mortal-in-prahova/

 

dar e selectie naturala din ce se intelege.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Unu cu Opel Corsa negru a intors pe bulevard. Cred ca avea masina parcata pe trotuar de-a lungul bulevardului(orientata spre Casa Scanteii) si cand a iesit(dorind sa mearga spre Arcul de Triumf) nu s-a asigurat. Pacat de el si pacat si de motociclist. Teoretic amandoi sunt devina, moral este cel cu Opel.

Acum am venit acasa,eram cu mama mea in parc si am stat putin la fata locului. Motocicleta numai avea roata fata, furca era muci carene rupte/sparte. Pacat....

Editat de Bigfoot
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Unu cu Opel Corsa negru a intors pe bulevard. Cred ca avea masina parcata pe trotuar de-a lungul bulevardului(orientata spre Casa Scanteii) si cand a iesit(dorind sa mearga spre Arcul de Triumf) nu s-a asigurat. Pacat de el si pacat si de motociclist. Teoretic amandoi sunt devina, moral este cel cu Opel.

Acum am venit acasa,eram cu mama mea in parc si am stat putin la fata locului. Motocicleta numai avea roata fata, furca era muci carene rupte/sparte. Pacat....

 

pentru tine prioritatea e asa ceva de moral ....

Editat de Cristi_D
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pentru tine prioritatea e asa ceva de moral ....

 

Eu incerc sa fiu rational.

Daca mergi cu "suta" noaptea in oras exista riscul sa o patesti. Sau sa mergi cu suta dar macar sa fi atent la ce este in jurul tau. Daca esti motociclist de MC sau KFC....

Pune-te in locul soferului,care sigur nu a vrut sa faca asa ceva, chiar daca facea o aroganta.

Pune-te in locul motociclistului care o ardea si el. Nu cred ca sarea roata la 60km/h,spun asta pt ca am avut si eu un accident tipic mergeam legal si unu mi-a taiat fata. L-am luat la 50km/h si mi s-a indoit furca iar eu am zburat.

 

Nu vad de ce trebuie sa fi extremist si sa uiti CA POTI gandi si tu rational, cu picioarele pe pamant nu cu virgula capul in nori, subiectiv.

 

Sanatate motociclistului! Dumnezeu sa-l ajute!

Editat de Bigfoot
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu incerc sa fiu rational.

Daca mergi cu "suta" noaptea in oras exista riscul sa o patesti. Sau sa mergi cu suta dar macar sa fi atent la ce este in jurul tau. Daca esti motociclist de MC sau KFC....

Pune-te in locul soferului,care sigur nu a vrut sa faca asa ceva, chiar daca facea o aroganta.

Pune-te in locul motociclistului care o ardea si el. Nu cred ca sarea roata la 60km/h,spun asta pt ca am avut si eu un accident tipic mergeam legal si unu mi-a taiat fata. L-am luat la 50km/h si mi s-a indoit furca iar eu am zburat.

 

Nu vad de ce trebuie sa fi extremist si sa uiti CA POTI gandi si tu rational, cu picioarele pe pamant nu cu virgula capul in nori, subiectiv.

 

Sanatate motociclistului! Dumnezeu sa-l ajute!

 

tu ai o problema la fel ca soferul masinii .. eu zic sa iti rezolvi atitudinea asta cu ala avea 100 si bla bla aveai radar sa constati viteza sau .... un psiholog ti-ar fi de ajutor crede-ma ...

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lasati cearta ...

poate omu' are nevoie de sange, sa ne mobilizam, poate ...

poate-l putem ajuta...

 

Ce-a fost a fost... vedem dupa, important este identificarea unei modalitati (daca exista) de a-l ajuta...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tu ai o problema la fel ca soferul masinii .. eu zic sa iti rezolvi atitudinea asta cu ala avea 100 si bla bla aveai radar sa constati viteza sau .... un psiholog ti-ar fi de ajutor crede-ma ...

 

Ca sa nu poluez topicul aiurea cu nimicuri ca tine. Iti recomand un singur lucru. Invata sa schimbi vitezele si iesi la plimbare fa kilometrii si cu masina si cu motocicleta ( nu te uita la ele ) dupa aceea sa vi tu sa vb cu mine. Succes!

Vezi ca daca o sa tratezi condusul real ( nu GP racer pe playstation ) cu BLA BLA BLA o sa ajungi si tu ( Doamne fereste ) o stire la tv. Ia lucrurile mai in serios. Evita sa fi superficial. Dar ma rog astea vin odata cu kilometrii facuti.

 

Lasati cearta ...

poate omu' are nevoie de sange, sa ne mobilizam, poate ...

poate-l putem ajuta...

 

Ce-a fost a fost... vedem dupa, important este identificarea unei modalitati (daca exista) de a-l ajuta...

 

Imi cer scuze. :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca sa nu poluez topicul aiurea cu nimicuri ca tine. Iti recomand un singur lucru. Invata sa schimbi vitezele si iesi la plimbare fa kilometrii si cu masina si cu motocicleta ( nu te uita la ele ) dupa aceea sa vi tu sa vb cu mine. Succes!

Vezi ca daca o sa tratezi condusul real ( nu GP racer pe playstation ) cu BLA BLA BLA o sa ajungi si tu ( Doamne fereste ) o stire la tv. Ia lucrurile mai in serios. Evita sa fi superficial. Dar ma rog astea vin odata cu kilometrii facuti.

 

:ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca sa nu poluez topicul aiurea cu nimicuri ca tine. Iti recomand un singur lucru. Invata sa schimbi vitezele si iesi la plimbare fa kilometrii si cu masina si cu motocicleta ( nu te uita la ele ) dupa aceea sa vi tu sa vb cu mine. Succes!

Vezi ca daca o sa tratezi condusul real ( nu GP racer pe playstation ) cu BLA BLA BLA o sa ajungi si tu ( Doamne fereste ) o stire la tv. Ia lucrurile mai in serios. Evita sa fi superficial. Dar ma rog astea vin odata cu kilometrii facuti.

 

de ce o dai pe interesantu am permis B de 10 ani si vre-o 500.000 km dar 200.000km numai in oras ca de sunt agent de publicitate si dau zi de zi cu inteligenti ca tine si ca nefericitul ala de sofer asa ca ma "lesi" pentru tine neacordare de prioritete e ceva moral ///// ti-as lua permisu si ventilele de motor si masina evident .... si daca nu "vruai" sa poluezi topicul "egzista" PM daca chiar vrei sa imi zici ceva .... am si telefon .... si prieteni la politie :) hai ca o dai in sf asfalt uscat !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aici din cate se pare esti mai ok la Glasgow 5 decat la Glasgow 1, care e cel mai grav... :(

http://en.wikipedia.org/wiki/Glasgow_Coma_Scale

 

Sanatate multa si recuperare completa.

 

Daca nu e domeniul tau, nu te mai baga. Si cititul asta de pe internet are avantajele si dezavantajele lui. Macar de citeai articolul in intregime. E cam aiurea sa ii arati Wikipedia unui medic, care cu asta se ocupa ...

Daca vrei sa iti explic cum e scara Glasgow, o facem in privat (fara glume, fara ironii sau alte idei aiurea.)

Si ca sa intelegi de ce iti scriu ce am scris mai sus, scara Glasgow este de la 3 pana la 15 - nu exita 1!

Si inca odata, 5 e grav. Sper doar sa isi revina.

Editat de claudiu*
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Severe, with GCS ≤ 8

Moderate, GCS 9 - 12

Minor, GCS ≥ 13.

 

 

 

 

deci clar claudiu ai dreptate............cititi wiki ala cum trebuie

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De ce la fiecare topic despre un accident trebuie sa existe certuri care nu folosesc nimanui?Faptul e deja consumat,oricum nimeni nu tine cont de ceea ce se scrie aici,fiecare face tot cum il taie capul.De gresit gresim cu totii,indiferent ca suntem cu masina sau cu moto,partea urata e ca uneori greselile astea pot fi fatale.D-aia multi posesori de B nu suporta motociclistii si viceversa,pentru ca la fiecare accident se fac tabere,unu zice "ce daca mergea cu 200 la ora motociclistul" altu "si ce daca a intors pe linie continua conducatorul auto"...Atata timp cat regulile de circulatie nu sunt respectate exact asa cum sunt de catre ambele parti implicate intr-un accident,nu prea putem avea pretentia sa scoatem vinovata 100% doar una din persoane.Nu vreau sa creez polemici cu mesajul meu,nu sunt genul care posteaza prea des,insa acum am simtit nevoia sa imi exprim si eu parerea intr-un mod(sper eu) cat mai civilizat.Am si permis de B si recunosc ca am facut si eu mici greseli,care doamne fereste ar fi putut afecta pe cineva...motociclist/pieton/conducator auto.Doar ca am avut noroc si pana acum nu s-a intamplat asa ceva.Nu cred ca e posibil ca orice persoana cu permis,indiferent de categorie,sau pieton, sa nu fi incalcat vreo regula,suntem oameni cu totii.

 

Ii doresc multa sanatate motociclistului si foarte mult noroc pe viitor ca sa poata evita asemenea intamplare,iar conducatorului auto ii doresc sa ii fie invatatura si macar de acum sa fie mult mai atent in trafic.O seara placuta tuturor! :wave:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...