Sari la conținut

Accident Prelungirea Ghencea 10/05/12 ora 23


costi_pci
 Share

Postări Recomandate

Never argue with idiots. Tu chiar te astepti ca 60% din forumul asta sa intelega ce inseamna a & (b | c)? Apropo de idioti, peste 80% din organe habar n-au de legile pe care trebuie sa le aplice. Si nu ma refer la amaratzii aia de la circulatie de pe strada (care sunt baieti tineri si capabili in majoritate), ma refer la aia de la birou care-ti fac PV. Ca sa nu mai zic de avocati, procurori si judecatori, care merg pe principiul "noi muncim noi nu gandim".

Editat de bogdan192
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 63
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Adica tu daca esti singur pe banda si faci S-uri sa incalzesti gumele si mergi dintr-o extrema in alta a benzii inseamna ca "schimbi directia de mers" ??? Nu, tot in aceeasi directie mergi... Depasirea are 2 elemente mari si late pentru a fi considerata depasire : schimbarea direcției de mers + ieÂşirea de pe banda de circulație sau din Âşirul de vehicule, asadar daca iesi din sirul de vehicule, sau daca schimbi banda de circulatie (de pe 1 pe 2, sa zicem) PE ACELASI SENS DE MERS, nu se considera depasire, pentru ca exista doar UNUL din cele 2 elemente "constitutive" ale depasirii...lipseste schimbarea directiei de mers.

Are u for real? Deci daca merg pe un drum cu o banda pe sens si trec prin stanga unui camion calcand sau nu axul longitudinal al drumului , eu nu schimb directia de mers, ca tot inainte merg...nici n-am depasit. In cazul asta, doar cand fac stanga sau dreapta, eventual intoarcere, poti spune ca am depasit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci daca merg pe un drum cu o banda pe sens si trec prin stanga unui camion calcand sau nu axul longitudinal al drumului , eu nu schimb directia de mers, ca tot inainte merg...nici n-am depasit.

Amice, esti orb? Nu esti in stare sa citesti si sa intelegi un text simplu? Cum dracu' de ti-au dat carnet?

 

Daca depasesti axul drumului e iesire din banda si fix asta scria acolo. Dar tu nu citesti sau nu esti capabil sa intelegi, ergo nu are sens sa mai postezi pe-aici pentru ca poluezi degeaba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Are u for real? Deci daca merg pe un drum cu o banda pe sens si trec prin stanga unui camion calcand sau nu axul longitudinal al drumului , eu nu schimb directia de mers, ca tot inainte merg...nici n-am depasit. In cazul asta, doar cand fac stanga sau dreapta, eventual intoarcere, poti spune ca am depasit.

 

Pretenas...daca ai calcat axul drumului ai schimbat directia de mers pentru ca ai intrat pe contrasens, deci aia e depasire. Daca nu calci axul longitudinal esti pe aceeasi directie de mers. Deci nu e depasire...e chiar asa greu de inteles? Aici nu era vorba de contrasens ci de strecurat printre masini...

 

Bogdane...aveai dreptate...

 

Never argue with idiots. Tu chiar te astepti ca 60% din forumul asta sa intelega ce inseamna a & (b | c)?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Art.45. - (1) DepăÂşirea este manevra prin care un vehicul trece înaintea altui vehicul ori pe lângă un obstacol, aflat pe acelaÂşi sens de circulație, prin schimbarea direcției de mers Âşi ieÂşirea de pe banda de circulație sau din Âşirul de vehicule în care s-a aflat inițial.

 

coloana. vin din spate. trec pe langa masini. nu parasesc banda. ajung in fata. = DEPASIRE !

pentru ca :

am trecut in fata altui vehicul + vehiculul era in acelasi sens de circulatie + am iesit din sirul de vehicule (chiar daca nu am iesit de pe banda) prin schimbarea direcției de mers Âşi ieÂşirea de pe banda de circulație sau din Âşirul de vehicule

 

este un SAU acolo ORI am iesit de pe banda ORI din sir.

e simplu.

 

si uitati-va si la raspunsul politiei. poate de acolo intelegeti mai bine, ca este considerata depasire, si devansarea pe aceeasi banda.

e destul de simplu ce explica gomez, sunt de aceeasi parere ori iesi de pe banda ori iesi din sir. Deic: depasesc prin schimbarea directiei de mers si iesirea de pe banda sau din sirul de vehicule in care m-am aflat.

Problema e una de lingvistica pana la urma. Unde pui punct propozitiei. Dar in ambele cazuri depasirea e daca ai trecut in fata altuia.

Art.45. - (1) DepăÂşirea este manevra prin care un vehicul trece înaintea altui vehicul ori pe lângă un obstacol, aflat pe acelaÂşi sens de circulație, prin schimbarea direcției de mers Âşi ieÂşirea de pe banda de circulație. (punct). Deci daca am iesit de pe banda clar e depasire.

Art.45. - (1) DepăÂşirea este manevra prin care un vehicul trece înaintea altui vehicul ori pe lângă un obstacol, aflat pe acelaÂşi sens de circulație, prin schimbarea direcției de mers Âşi ieÂşirea de pe banda de circulație sau din Âşirul de vehicule în care s-a aflat inițial. Tot depasire.

Luate impreuna, tot depasire. Fac si-o schema?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iisuse (adicatelea Son_of_god)...tu ai dreptate in ce spui tu cu iesitul si schimbatul benzii, eu te-am inteles, dar se pare ca tu nu ma intelegi pe mine.

Da, iesi de pe banda sau iesi din sirul de vehicule, dar nu este depasire PENTRU CA NU SCHIMBI DIRECTIA DE MERS!!! Chiar tu ziceai ca SCHIMBI DIRECTIA DE MERS si iesi din sir...dar ce nu vrei tu sa intelegi este ca in acest caz NU SCHIMBI DIRECTIA DE MERS

 

Eu m-am plictisit sa explic babeste, si de desenat (vorba ta) nu ma apuc. Cine vrea sa o considere depasire, bine, cine a inteles despre ce est vorba, toata stima! Si cu asta am incheiat orice fel de discutie sau interventie pe acest topic referitor la depasit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. Vin din spate cu bicicleta, merg pe dreapta drumului, niciodata nu sunt in sirul de vehicule ci pe langa el. Dau de masini oprite la semafor, trec pe langa ele fara sa schimb nici directia si nici pozitia in banda. Nu depasesc. Face unu' dreapta peste mine - nasol, dar aparent e vina lui legal.

2. Vin din spate cu motocicleta, merg langa axul drumului, nu sunt in sirul de vehicule ci pe langa el. Dau de masini oprite la semafor, trec pe langa ele fara sa schimb directia sau pozitia pe banda: nu depasesc. Face unu' stanga peste mine - iar nasol, dar legal iar e vina lui.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu va inteleg pe voi, spuneti ca nu schimbati directia de mers, ca faceti o devansare (sau oricum vreti sa o numiti). Si atunci nu-i depasire. Dar acest caz nu e valabil decat pentru vehiculele pe doua roti. Deci daca in lege nu e stipulat clar care-s exceptiile de la aliniatul respectiv, legea e una pentru toti, indiferent cu ce te deplasezi. Deci depasiti. Nu stiu de unde trage Adrian concluziile ca daca fac stanga/dreapta peste el pe banda e vina mea. Poate un alt articol de lege ar fi mai edificator in ceea ce sustine el. Ca politia intr-un caz similar a considerat ca e vina conservarului, e irelevant. Politia are niste concluzii preliminare, daca tu contesti procesul verbal atunci instanta are ultimul cuvant. Daca stie de cazuri in care INSTANTA a dat dreptate celui de pe doua roti, atunci imi reconsider si eu parerea. Pana atunci e doar ce-a zis un baiat (fie el si politist).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In lege scrie ca la schimbarea sensului de mers trebuie sa te asiguri si, acolo unde e cazul, sa acorzi prioritate. Daca faci dreapta peste bicicleta din dreapta ta inseamna ca nu te-ai asigurat.

 

Legea e una pentru toti, dar daca un vehicul pe doua roti poate sa faca manevra fara sa fie legal depasire atunci de ce vrei sa o numesti depasire doar pentru ca masinile nu o pot face? Tocmai ca te incadrezi in limita legii, daca voiau sa interzica in mod clar pentru biciclete si motociclete exista posibilitatea; nu au facut-o.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In lege scrie ca la schimbarea sensului de mers trebuie sa te asiguri si, acolo unde e cazul, sa acorzi prioritate. Daca faci dreapta peste bicicleta din dreapta ta inseamna ca nu te-ai asigurat.

 

Legea e una pentru toti, dar daca un vehicul pe doua roti poate sa faca manevra fara sa fie legal depasire atunci de ce vrei sa o numesti depasire doar pentru ca masinile nu o pot face? Tocmai ca te incadrezi in limita legii, daca voiau sa interzica in mod clar pentru biciclete si motociclete exista posibilitatea; nu au facut-o.

Dupa parerea mea sunt multe capitole care sunt neclare in lege si in multe din situatii politistul o interpreteaza asa cum are interesul sau cum il duce capul. Din cate inteleg eu, o motocicleta are voie sa depaseasca pe aceeasi banda (se considera depasire pt ca trece in fata si iese din sirul de vehicule), depasirea se poate face conform legii numai pe partea stanga. Deci daca faci dreapta peste un motociclist nu cred ca ti-o iei. Nu ar avea ce cauta motociclistul pe acolo, nici legal si nici pct de vedere al pazirii propriei bucati de piele. Cu exceptia cazului cand masina depasita e oprita pt viraj la stanga.

 

La biciclete si scutere mi se pare ca nu se considera depasire prin dreapta, pentru ca aia sunt obligati sa circule pe acolo. Deci daca faci dreapta peste un scuterist sau biciclist ti-o iei. La astia se considera neasigurare la schimbarea directiei de mers.

Editat de adyrip1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In lege scrie ca la schimbarea sensului de mers trebuie sa te asiguri si, acolo unde e cazul, sa acorzi prioritate. Daca faci dreapta peste bicicleta din dreapta ta inseamna ca nu te-ai asigurat.

Aici eu consider ca nu e cazul. Ca el nu avea ce sa caute acolo. Poate nu fac dreapta ci ocolesc o groapa. Nu-mi schimb directia, nu fac nimic ilegal. Poate e o denivelare in carosabil si "o luam" impreuna si rezulta impact. Tot eu sunt vinovat?

Legea e una pentru toti, dar daca un vehicul pe doua roti poate sa faca manevra fara sa fie legal depasire atunci de ce vrei sa o numesti depasire doar pentru ca masinile nu o pot face? Tocmai ca te incadrezi in limita legii, daca voiau sa interzica in mod clar pentru biciclete si motociclete exista posibilitatea; nu au facut-o.

Sunt unele benzi de circulatie mai largi ce permit ca doua masini sa se afle in paralel pe ele fara ca vreo masina sa depaseasca axul lateral. Impactul poate exista din aceleasi motive ca mai sus. Cine e de vina? Ala care era pe banda sau cel ce vine din spate? Sau se considera legea prioritatii de dreapta?

Consider cu aceasta interventie ca si eu mi-am spus punctul de vedere, argumentat pe baza legii. Sper sa nu existe incidentul care sa duca la elucidarea fara echivoc a acestui articol. Pentru ca s-ar lasa cu r.i.p.

Editat de son_of_god
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Am mai vazut... In principiu inseamna ca ai voie sa faci ce faci daca o dai prin stanga si fara sa tai linia continua sau dublu continua.Oricum asta e cu dus-intors, un motociclist mult mai experimentat decat mine care imi tot teoretiza ca mersul printre benzi sau la marginea drumullui e mai periculos decat mersul pe mijlocul drumului a mierlit-o acum 2-3 ani pentru ca ala care l-a calcat nu-l stia pe el si nici nu citea forumul asta. Pur si simplu baiatul care statea in coloana de la Piata Presei Libere (circa 22 ani) spre Miorita a turbat ca sta acolo zeci de minute in sir (nu existau inca pasajele alea) asa ca a plecat turbo la stanga si l-a calcat pe amicul meu (Nicolescu daca va mai amintiti, circa 60 de ani) si l-a omorat pe loc. Opel Astra versus Aprilia Mgana: Astra castiga. Respectvul desigur a luat cu suspendare ca in fond nu e mare lucru sa omori un singur om si sa schilodesti cat de cat un al doilea (ca avea si pasagera).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...