Sari la conținut

Carnet International (International Driver Licence)


Tsunami
 Share

Postări Recomandate

Ma pregatesc pentru o excursie spre nord, singur, si o sa strabat Moldova, Ucraina, Belarus, Balticele pana in Norvegia.

Se cere carnetul international?

De unde se ridica,si, in cazul in care nu e obligatoriu, care ar fi avantajele cumpararii unui carnet de-asta?

Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"2. Automobil Clubul Roman elibereaza aceste permise cetatenilor romani domiciliati pe teritoriul Rom"

 

Tre sa fii tigan.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in canada, state, caraibe, europa de vest, slovenia, serbia, croatia, bulgaria, grecia am circulat cu carnet romanesc fara probleme. ies din tara frecvent.

cei de la acereu vor sa vanda ceva de care n-ai nevoie. eu intreb daca e obligatoriu in moldova, ucraina, belarus, tarile baltice, si daca nu e nevoie, care ar fi avantajele sa am unu?

 

are cineva?

cat costa si in cat timp ti-l elibereaza?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am mers in Rusia si in Ucraina si nu am avut probleme.

 

Eu, atata vreme cat am un permis UE, nu le-as da niciun banisor comunistilor de la ACR.

 

Ce-ai putea sa faci, daca esti paranoic, ar fi sa-ti traduci si legalizezi permisul si talonul in limba rusa. Atat. Iesi mai ieftin decat cu fituica lor comunista inutila la suprapret.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De exemplu m-am interesat pentru Tailanda si am alfat ca daca se intampla sa faci accident, indiferent de cine e vinovat, daca nu aveai IDL erai scos vinovat iar asiguratorul nu platea paguba.

Pentru Belarus si celelalte tari poti intreba la ambasada daca e nevoie. Cu siguranta poti circula cu actualul carnet (este recunoscut international) insa problema se pune daca ai nevoie si de IDL in cazurile speciale care se pot ivi pe drum.

 

 

tocmai am intrebat. tipa mi-a zis sa intreb politia, :cheers:

 

 

Eu am mers in Rusia si in Ucraina si nu am avut probleme.

 

Eu, atata vreme cat am un permis UE, nu le-as da niciun banisor comunistilor de la ACR.

 

Ce-ai putea sa faci, daca esti paranoic, ar fi sa-ti traduci si legalizezi permisul si talonul in limba rusa. Atat. Iesi mai ieftin decat cu fituica lor comunista inutila la suprapret.

 

good point.

dar masa de control, cat costa?

in canada era $20, valabil vreo 3 luni, parca, dar NUMAI alaturi de cel original.

 

jesus christ...

aseara am cautat pe net sa citesc impresii., si-am zis, hai bah dreak da-le banu sa fii mai catolic tu, in plus la vara merg in canada si state si sa beneficiez si de triple A.

si intru pe site la acr!!!!!!!

ce dracu de mizerie e organizatia asta?

parca citesc scanteia din '85. NICI O INFORMATIE UTILA, totul poleit cu cuvinte la care credeam ca de-acum sunt imun.

caut beneficii daca as fi membru in romania. mi se prezinta flota, :laugh:

caut sa citesc cat costa carnetul international. nimic.

 

cum dracu sa le dau banu?

sper sa-i cumpere o companie serioasa si sa-i concedieze pe toti.

 

aia de va plangeati ca romania nu mai are economie... :lol:

economia romaneasca de alde astia a fost condusa. fimi-ar scarba de asociatia asta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tradu-l in limbile care iti trebuie si e suficient

 

eu n-am facut nici macar chestia asta si nu mi-a cerut niciodata vreun politist asa ceva (si cred ca am fost oprit de vreo cateva zeci de ori in tarile in care am fost :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tradu-l in limbile care iti trebuie si e suficient

 

eu n-am facut nici macar chestia asta si nu mi-a cerut niciodata vreun politist asa ceva (si cred ca am fost oprit de vreo cateva zeci de ori in tarile in care am fost :)

 

mersi bobocule.'

mie de accidente imi e frica nu ca imi cere garcea actele si vrea si el acolo €10.

 

azi mi-au luat actele la belarus. meiercurea viitoare sunt in linie dreapta.

mai imi trebuie sa schimb lichidele sa imi fac sinchronizarea ca am in mama ma-sii o vibratie idioata care incepe de pe la 120 si cateva antrenamente, avand in vedere ca n-am multi km pe mistretu-asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mersi bobocule.'

mie de accidente imi e frica nu ca imi cere garcea actele si vrea si el acolo €10.

 

azi mi-au luat actele la belarus. meiercurea viitoare sunt in linie dreapta.

mai imi trebuie sa schimb lichidele sa imi fac sinchronizarea ca am in mama ma-sii o vibratie idioata care incepe de pe la 120 si cateva antrenamente, avand in vedere ca n-am multi km pe mistretu-asta.

 

 

drum bun si sa te intorci sanatos ! asta daca nu mai bem cafeaua aia promisa...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

drum bun si sa te intorci sanatos ! asta daca nu mai bem cafeaua aia promisa...

 

esti pe lista mate, pana atunci sa incercam sa ramanem intregi, :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu-ti trebuie nici un carnet international....

Insa, eu as fi dat oricit ascum citiva ani, cind am fost in rusia si mi-au oprit militienii carnetul de romania, pe un carnet de asta international pe care sa il las pe acolo...Asa, am fost nevoit sa circul vreo 2 luni cu adeverinta in rusa :rolleyes:

si am avut noroc de un amic de acolo ca am recuperat permisul,toata treaba ajungind oricum mai mult decit un carnet international

Dar, tinind cont ca nu mergi prin Rusia, nu cred ca e o problema.Prin toate celelalte tari,mai putin Norvegia, am fost si eu si nu am avut decit bucurii.Sper ca mergi acu, in iunie, cind noptile albe sint la maxim...

Drum bun!

Bob

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Probabil acest permis e pentru ce-i ce-si schimba domiciliul in alta tara, nu pentru tranzit. Esti obligat in XX luni sa-ti schimbi permisul. Cred ca unii te obliga sa mai dai un examen odata la ei in tara.

 

Din cate am auzit in Franta e 3000E cat B si 1000 Cat A. In schimb pana in 125cc moto maxi pedale fara ce-o fi nu-ti trebuie A-ul, doar un atestat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu-ti trebuie nici un carnet international....

Insa, eu as fi dat oricit ascum citiva ani, cind am fost in rusia si mi-au oprit militienii carnetul de romania, pe un carnet de asta international pe care sa il las pe acolo...Asa, am fost nevoit sa circul vreo 2 luni cu adeverinta in rusa :rolleyes:

si am avut noroc de un amic de acolo ca am recuperat permisul,toata treaba ajungind oricum mai mult decit un carnet international

Dar, tinind cont ca nu mergi prin Rusia, nu cred ca e o problema.Prin toate celelalte tari,mai putin Norvegia, am fost si eu si nu am avut decit bucurii.Sper ca mergi acu, in iunie, cind noptile albe sint la maxim...

Drum bun!

Bob

 

mersi,

din pacate, nu, sf. lui iulie. munca... heh?

dar si atunci va fi okay. am urmarit pe un live cam anul trecut si da, tot nu poti dormi din cauza luminii, :cheers:

 

www.mae.ro, sectiunea "Conditii de calatorie".

 

thx mate

 

Probabil acest permis e pentru ce-i ce-si schimba domiciliul in alta tara, nu pentru tranzit. Esti obligat in XX luni sa-ti schimbi permisul. Cred ca unii te obliga sa mai dai un examen odata la ei in tara.

 

Din cate am auzit in Franta e 3000E cat B si 1000 Cat A. In schimb pana in 125cc moto maxi pedale fara ce-o fi nu-ti trebuie A-ul, doar un atestat.

 

nope,

aia se refera la valabilitatea permisuloui romanesc.

carnetul intrnational nu e un carnet special, ci o traducere a celui romanesc. ala international merge mana-n mana cu cel original. teoretic nu poti avea 2 carnete odata, valabile.

cand am luat carnetul romanesc ar fi trebuit sa il predau pe cel canadian. practic n-am facut-o, dar daca imi lua carnetul romanesc nu il foloseam pe celalalt. era ilegal si... n-am nevoie de belele.

la fel si in canada/state. carnetul international se prezinta organelor ODATA CU carnetul eliberat de autoritati.

 

eu am circulat cu carnet canadian un an in europa de vest. daca ma opreau nu puteau demonstra ca eram acolo mai mult de 3 luni neintrerupt

 

de pe site-ul ministerului:

 

Nu plecați la drum fără cartea de identitate a maÂşinii. În țările UE aceasta trebuie prezentată împreună cu permisul de conducere.

 

bolgaria, moldova, austria, ungaria, cehia, slovacia, slovenia, croatia, italia, franta, spania, germania, luxembourg, belgia, olanda (cred ca-s toate), nicaieri nu m-a intrebat NIMENI de cartea de identitate. registration (talonul) era suficient.

sa am incredere in ministerul meu de externe?

 

jesus!

 

pardon, am uitat grecia si turcia

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mersi,

din pacate, nu, sf. lui iulie. munca... heh?

dar si atunci va fi okay. am urmarit pe un live cam anul trecut si da, tot nu poti dormi din cauza luminii, :cheers:

 

 

 

E bun si atunci, desi efectul e in scadere....

Oricum, nu stiu cum mergi si daca vei sta si la cort, insa iti recomand din toata inima o noapte pe malul marii,eu am stat la citiva km dupa Tallinn, e grozav sa vezi soarele cum apune si rasare in acelasi loc,adica in mare, in cazul meu la citeva minute diferenta....

Bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E bun si atunci, desi efectul e in scadere....

Oricum, nu stiu cum mergi si daca vei sta si la cort, insa iti recomand din toata inima o noapte pe malul marii,eu am stat la citiva km dupa Tallinn, e grozav sa vezi soarele cum apune si rasare in acelasi loc,adica in mare, in cazul meu la citeva minute diferenta....

Bafta

 

 

mersi, da, am o noapte in jurmala (latvia) si una in talinn (estonia), stai asa, here:

 

http://maps.google.ca/maps/ms?msid=204300251953385445323.00048ef1fa37247a8d0c2&msa=0&ll=57.751076,20.654297&spn=36.219233,127.880859

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din pacate, nu, sf. lui iulie. munca... heh?

dar si atunci va fi okay. am urmarit pe un live cam anul trecut si da, tot nu poti dormi din cauza luminii, :cheers:

 

Ambele dati cand am fost am fost sf de iulie si inceput de august. Nu am prins nopti cu adevarat albe dar se intuneca dupa 12 si la 3 era lumina. Partea misto este ca ai seara foarte lunga de iesit sau vizitat.

 

bolgaria, moldova, austria, ungaria, cehia, slovacia, slovenia, croatia, italia, franta, spania, germania, luxembourg, belgia, olanda (cred ca-s toate), nicaieri nu m-a intrebat NIMENI de cartea de identitate. registration (talonul) era suficient.

sa am incredere in ministerul meu de externe?

 

Asta cu cartea de identitate la tine este o aberatie, normal ca talonul e suficient.

 

mersi, da, am o noapte in jurmala (latvia) si una in talinn (estonia), stai asa, here:

 

http://maps.google.ca/maps/ms?msid=204300251953385445323.00048ef1fa37247a8d0c2&msa=0&ll=57.751076,20.654297&spn=36.219233,127.880859

 

Pot sa emit cateva pareri?

 

Cortul nu l-as cara, mai ales ca nu e vorba numai de cort in sine ci si de toate cele aferente; apoi intervine vremea, timpul pierdut cu strans/montat, disconfortul etc etc. In Baltice poti gasi cazare f ieftina iar in Norvegia e plin de campinguri cu casute rezonabile ca pret. Ma rog, si pt astea tb sa ai un sac de dormit si o mica perna la tine.

Ce vreau sa spun este ca la o tura ca asta sa dai in total cca 200€ (diferenta, ca si camparea costa) sa nu stai la cort parca nu e capat de tara. Ma rog, o sa vezi tu pe parcurs acolo.

 

Apoi traseul... din pacate nu ai cum sa incluzi Stockholm care e super dar nu merita zic eu vestul Suediei. Daca tot ajungi in Norvegia, de la Trondheim ij jos, mergi si spre vest (zona Alesund - Atlantic Road), apoi vino mai prin mijloc, nu rata pasul Trollstigen, apoi celebrul fiord Geiranger, mai ales ca ai GS nu rata drumul neasfaltat 258 (cauta ca reper Strynefjellet) si eventual tot pe mijloc in jos pana la Kristiansand (drumul nr. 9, la final, e super) de unde iei ferry spre Danemarka.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ambele dati cand am fost am fost sf de iulie si inceput de august. Nu am prins nopti cu adevarat albe dar se intuneca dupa 12 si la 3 era lumina. Partea misto este ca ai seara foarte lunga de iesit sau vizitat.

 

 

 

Asta cu cartea de identitate la tine este o aberatie, normal ca talonul e suficient.

 

 

 

Pot sa emit cateva pareri?

 

Cortul nu l-as cara, mai ales ca nu e vorba numai de cort in sine ci si de toate cele aferente; apoi intervine vremea, timpul pierdut cu strans/montat, disconfortul etc etc. In Baltice poti gasi cazare f ieftina iar in Norvegia e plin de campinguri cu casute rezonabile ca pret. Ma rog, si pt astea tb sa ai un sac de dormit si o mica perna la tine.

Ce vreau sa spun este ca la o tura ca asta sa dai in total cca 200€ (diferenta, ca si camparea costa) sa nu stai la cort parca nu e capat de tara. Ma rog, o sa vezi tu pe parcurs acolo.

 

Apoi traseul... din pacate nu ai cum sa incluzi Stockholm care e super dar nu merita zic eu vestul Suediei. Daca tot ajungi in Norvegia, de la Trondheim ij jos, mergi si spre vest (zona Alesund - Atlantic Road), apoi vino mai prin mijloc, nu rata pasul Trollstigen, apoi celebrul fiord Geiranger, mai ales ca ai GS nu rata drumul neasfaltat 258 (cauta ca reper Strynefjellet) si eventual tot pe mijloc in jos pana la Kristiansand (drumul nr. 9, la final, e super) de unde iei ferry spre Danemarka.

 

 

mersi mult,

 

as fi vrut mid-nite sun. din pacate... si plecarea in ultima parte a lui iulie e cam fortata si abia l-am convins pe un coleg si pe sef sa-mi preia saricinile, eu ramanand sa raspund la urgente pe drum.

 

iarasi din pacate, o sa fiu doar pe drum. asta e un preludiu la excursia de la anu'in siberia. asa ca si cortul e necesar, nu e vorba de bani ci de a-l folosi, aseza, ridica etc. l-am ales in asaa fel incat sa fie free-stand, care, daca nu e vant sa-l pot arunca rapid.

deci, de vazut nu voi vede nimic, decat soseaua. stiu, e pacat, pana si mandra-mi zice sa mai micsorez traseul si sa vad mai multe.

 

o sa revizuiesc ce mi-ai recomandat referitoare la drumuri.

 

sa-ti dea viata sanatate cat poti sa duci...

 

sa faci si antrenamente parapsihologice.... si cel mai important .. cere permisiunea primului motociclist al tarii biggrinbounce2.gif

 

btw...(stiu ca-i veche dar nu pot sa ma abtin) mergi cu trenu pan la granita?crackup.gif

 

bafta.

 

:lol:

 

referitor la mersu cu trenu...

v-a casunat si atunci aiurea.

atunci aveam un fe ze 6 cu gume bune, pilot 2 ct si era in plan s-o iau pe mandra prin helvetia. cum lipsisem mult din tara nu stiam daca exista posibilitatea asta.

in germanica asa se face. se merge noaptea cu trenu, se doarme pana-n croatia, acolo te dai ca un motociclist si nu pe autostrada, si inapoi, la fel.

 

in mijlocul excursiei va fi o surpriza de proportii.

iau avionu din norvegia pan la bucuresti, dau o floare mandrei, ca e suparata ca n-o sa fiu de ziua ei, si ma intorc sa iau motoru', heh?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in mijlocul excursiei va fi o surpriza de proportii.

 

Tu vorbesti serios?? Daca da, da totusi un telefon cu o ora inainte de a ajunge ca, cine stie, de suparare poate sarbatoreste cu altcineva :bounce:

 

deci, de vazut nu voi vede nimic, decat soseaua. stiu, e pacat, pana si mandra-mi zice sa mai micsorez traseul si sa vad mai multe.

 

Da, mare pacat. Eu abia astept sa ma duc iar sa ma bucur de frumusetile alea.

Deci, calatoria asta este doar un antrenament? Nu poti face 2 in 1, sa si vezi cate ceva?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

=================================================

=================================================

=================================================

=================================================

 

sunt fericitu detinator al unui carnet international fabricat din hartie igienica, si prins cu capse, de ... 600 de lei!!!

carnetul are un numar peste 1400, asta inseamna ca acereu a strans de la astia ca mine peste 800,000 lei!

 

traiasca romania, :lol:

 

in state a fost scandal cand li s-a cerut mericanilor $120 pe pasaport, in canada carnetu international costa $23, la noi, carnetu e $200

:laugh:

Editat de Tsunami
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai bine-mi dadeai mie banii aia. Iti scriam ceva frumos cu carioca pe un carton de sul de hartie igienica!

 

Si avea si mai multa valoare decat Carnetul International.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sunt fericitu detinator al unui carnet international fabricat din hartie igienica, si prins cu capse, de ... 600 de lei!!!

carnetul are un numar peste 1400, asta inseamna ca acereu a strans de la astia ca mine peste 800,000 lei!

 

traiasca romania, :lol:

 

in state a fost scandal cand li s-a cerut mericanilor $120 pe pasaport, in canada carnetu international costa $23, la noi, carnetu e $200

:laugh:

Din ce naiba sa isi scoata si acr-ul banii? Oricum nu mai au clienti. Mai tiparesc ceva fituici si te taxeaza la maxim.

Asta e... daca nu ne fura romanii nostrii, atunci cine ? :baldy:

Drum bun sa ai si sa te intorci sanatos.

Editat de Serban.S
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu pentru escursia mea am scos permisul.

la scurt timp dupa ce ma intorc, plec in canada.

permisul canadian mi-a expirat anul trecut. teoretic as putea sa merg cu asta,

asa ca am facut o intrebare la dollar-rent-a-car cu fotocopie dupa permisul actual romanesc si cel expirat canadian, ca, sincer, n-as vrea sa-mi stric acolo programul...

 

si ei imi raspunsera, raspuns copiat de undeva, standard,..

 

When renting at a Dollar location, all Drivers must present a valid, unexpired Drivers license in his or her own name from any U.S. state, U.S. territory, or foreign country at the time of rental. An International Driver’s License is also acceptable.

 

 

 

If the renter/driver's license is not written in English, you will need to obtain an International Drivers Permit (IDP) to present with the original driver's license.

 

 

 

An International Driving Permit serves only as a translation and is valid only if presented in conjunction with an Official Drivers License of the issuing country. The IDP can only be obtained by the country which issued the actual license

 

asa ca... permisul fiind doar in romana.. nu mi-am permis sa (ma) risc si am marcat banu'

eram mai fericit sa-i dau lui blackdirt...

 

mama lor de hoti...

 

am sunat si la omniasig unde-mi facui asigurarea medicala sa vad daca ei fac asa ceva, in fond e numai o traducere...

 

ei n-au voie sa aiba si alt obiect de activitate...

 

asa ca nu mi-au mai ramas optiuni..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu detin un astfel de carnet . Am condus cu el mai bine de o luna in Japonia si este OK.

 

acolo trebuie carnet pe stanga, :laugh:

 

n-am mers niciodata pe partea aialalta, dar cred ca e "weird"!

iar japonia ma atrage. e o lume noua, alta cultura, alte valori..

cred ca muncesc de se rup si asta cred e in sange..

 

ma sperie oricum. am petrecut 6 luni in franta si nu i-am inteles (inca), in japonia cred ca mi-ar trebui vo 20 de ani.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

=================================================

=================================================

=================================================

=================================================

 

sunt fericitu detinator al unui carnet international fabricat din hartie igienica, si prins cu capse, de ... 600 de lei!!!

carnetul are un numar peste 1400, asta inseamna ca acereu a strans de la astia ca mine peste 800,000 lei!

 

traiasca romania, :lol:

 

in state a fost scandal cand li s-a cerut mericanilor $120 pe pasaport, in canada carnetu international costa $23, la noi, carnetu e $200

:laugh:

Si acum ca si rezumat, ca eu nu mai inteleg: ai nevoie prin tarile prin care o sa treci de carnetul asta international?

Intreb, pt ca si pe mine ma bate gandul de o tura prin zona Marii Baltice, pana in Tallin.

Sau mai bine zis in ce tari, sau zone ale lumii, ai nevoie de carnetul asta?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si acum ca si rezumat, ca eu nu mai inteleg: ai nevoie prin tarile prin care o sa treci de carnetul asta international?

Intreb, pt ca si pe mine ma bate gandul de o tura prin zona Marii Baltice, pana in Tallin.

Sau mai bine zis in ce tari, sau zone ale lumii, ai nevoie de carnetul asta?

 

 

salut cucunule,

astia de la acereu zic ca e nevoie, restul lumii, nu,

ambasada belarus mi-a zis ca permisul romanesc e bun. cert e ca daca nu trebuia sa-mi inchiriez masina in canada sau carnetul canadian nu era expirat nu-mi scoteam permis international.

de 3 ani "o ard" prin europa in lung si-n lat. am inchiriat in franta de la europcar cu carnet romanesc si de la frankfurt la fel.

 

daca vrei sa fii catolic precum papa, da-i o traducere legalizata.

daca mergi prin polonia eu zic sa nu-ti faci grijanie, practic nu mai sunt frontiere

 

carnetul romanesc mi-a fost cerut in ungaria, turcia, bulgaria, croatia, serbia, slovenia. nimeni n-a emis nici cel putin o aluzie.

deci, eu dacahartia igienica de la acereu o am pentru canada, o s-o iau cu mine, dar pentru iuropa n-as da banu. mai mult, carnetul international n-o sa-l scot decat daca mi se cere expres. sunt sigur ca n-o sa fie nevoie

macar de banii astia 600 sa fi oferit si ei vreo asigurare, sa te remorcheze, sau asigurare de sanatate cel putin...

niste hoti.

Editat de Tsunami
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...