Sari la conținut

Situatii din trafic


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 4,5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

"Ce treaba are stilul de condus cu faptul ca acel mos cu dacia 1300 a vrut sa intoarca pe linie dubla continua si i-a iesit direct in fata fiind izbit lateral de motor si rastunandu-l ?"

Cam astea sunt comentariile acolo. Nu stiu cand o sa va treziti... Cand ma uit la primul filmulet postat pe acest Topic, ma gandesc ca nu prea exista sanse.

Sa vezi ca da soferul semnal si in loc sa-l lasi sa se bage, tu sa accelerezi cu nesimtire si sa-i inchizi unghiul ca sa-i demonstrezi ca a facut nu stiu ce greseala inchipuita de tine...

 

 

Mie mi-ar fi rusine sa vin cu filmuletele astea si sa le prezint ca fiind incidente in trafic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

HD, astea sunt utile pentru incepatori, cel putin eu de aceea postez - mai bine sa citeasca aici ce se intampla decat sa afle pe propria piele.

 

Lucrurile cu care ati venit pana acum sunt absolut normale in trafic. Pana la uma, asa cum am mai spus-o si cu alte ocazii, in trafic circula niste oameni, nu niste roboti, asa ca se mai fac si greseli. Din nefericire, baietii astia cu camere de filmat tind sa forteze niste lucruri banale sa devina mai grave. Daca ala de pe banda 2 da semnal ca trece pe 1, tu accelerezi sa ajungi in paralel cu el si astfel sa-i demonstrezi ca era sa faca nu stiu ce nenorocicre?

 

Eu zic sa ne uitam mai atent in ograda noastra:

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu vorbesc de pustii astia teribilisti, ci de a fi motociclist in general.

Spre exemplu, cat am fost cu masina mi s-a intamplat extrem de rar sa imi taie careva calea (de, prioritate de gabarit), in schimb cu motocicleta nu cred ca am iesit vre-odata si sa nu fi incercat macar unul sa forteze trecerea. Cand esti incepator (pustan sau vii de pe auto), chestia cu bagatul in fata devine esentiala - trebuie sa TE ASTEPTI sa ti se bage in fata, nu sa iti acorde prioritate.

Plus chestiile cu 'nu te-am vazut', 'dar ai loc, in plm...', ochii in telefon si altele similare.

 

Repet, eu citesc si sper ca si junii citesc acest topic tocmai pentru a invata din intamplarile altora, nu ale mele. Chiar si asa, shit happens, uneori berbecii le fac de nu ai nicio sansa (am patit-o, chiar daca am facut tot ce scrie in manual la 'conducere preventiva')

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ultimele commenturi sunt date de oameni care nu pot sa mearga tare pentru ca nu au loc de burta, motocicletele lor sunt mai incete decat Loganul de MAI si talentul pe 2 roti nu exista, exista in schimb ipocrizia.

 

Sictir ma ! Daca ti-e frica sa risti...daca nu vrei sa faci chestii ilegale...la ce naiba te sui pe motocicleta? aaaa...da...pentru ca in viata ta monotona, singurul lucru riscant sunt cei 200 de kilometri pe care ii faci cand iesi din oras cu 70-80 de kilometri la ora...ajungi intr-un bar unde totul ti se pare scump...scrii pe motociclism ca ai gasit un bar scump pe unde nu o sa mai calci...te intorci acasa la viata ta nasoala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai inteleg sentimentul...in ultima vreme am inceput sa-mi doresc R1200GS sau power cruiser...dar asta nu inseamna ca daca imi cumpar asa ceva imi voi schimba parerea intr-una ipocrita.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

(..).daca nu vrei sa faci chestii ilegale...la ce naiba te sui pe motocicleta? (...)

 

 

Deci lol.

Cam ingust punctul de vedere.

Editat de Mr.Wattmaster
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da pretenash...e ilegal sa depasesti viteza LEGALA, e ilegal sa faci dreapta pe rosu, e ilegal sa depasesti linia continua si este ilegal sa depasesti coloana aflata in stationare, dealtfel e ilegal sa ai evacuare sport, xenoane si semnalizatoare led...daca nu m-am facut inteles e ok...ma astept la asta, dar daca respecti regulile poti la fel de bine sa astepti in masina, unde ai aer conditionat, muzica si scaune din piele...ventilate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ultimele commenturi sunt date de oameni care nu pot sa mearga tare pentru ca nu au loc de burta, motocicletele lor sunt mai incete decat Loganul de MAI si talentul pe 2 roti nu exista, exista in schimb ipocrizia.

 

Sictir ma ! Daca ti-e frica sa risti...daca nu vrei sa faci chestii ilegale...la ce naiba te sui pe motocicleta? aaaa...da...pentru ca in viata ta monotona, singurul lucru riscant sunt cei 200 de kilometri pe care ii faci cand iesi din oras cu 70-80 de kilometri la ora...ajungi intr-un bar unde totul ti se pare scump...scrii pe motociclism ca ai gasit un bar scump pe unde nu o sa mai calci...te intorci acasa la viata ta nasoala.

 

 

Tu esti chiar pierdut, daca n-ai inteles esenta a ceea ce spun eu aici prin filmuletele alea: NICI NOI NU SUNTEM USA DE BISERICA! Atunci cum sa aratam cu degetul intr-o singura directie? Cine vorbeste despre ipocrizie... Sictir, ma!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da pretenash...e ilegal sa depasesti viteza LEGALA, e ilegal sa faci dreapta pe rosu, e ilegal sa depasesti linia continua si este ilegal sa depasesti coloana aflata in stationare, dealtfel e ilegal sa ai evacuare sport, xenoane si semnalizatoare led...daca nu m-am facut inteles e ok...ma astept la asta, dar daca respecti regulile poti la fel de bine sa astepti in masina, unde ai aer conditionat, muzica si scaune din piele...ventilate.

 

Nope

 

Judecand dupa clipurile postate mai devreme si cum ai venit tu cu replica, la ilegalitati d-alea te referereai. Vezi cum se intelege aiurea?

 

Ca altfel facem destul alte pocinoage cum le-ai enumerat mai sus. Incepand cu clasica toba stock care o schimbam imediat (e mai degraba necesitate aia)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da pretenash...e ilegal sa depasesti viteza LEGALA, e ilegal sa faci dreapta pe rosu, e ilegal sa depasesti linia continua si este ilegal sa depasesti coloana aflata in stationare, dealtfel e ilegal sa ai evacuare sport, xenoane si semnalizatoare led...daca nu m-am facut inteles e ok...ma astept la asta, dar daca respecti regulile poti la fel de bine sa astepti in masina, unde ai aer conditionat, muzica si scaune din piele...ventilate.

 

Bine, ma... Vad ca esti greu de cap. Uite, o luam altfel: Esti de acord ca atunci cand tu o arzi cu 280 si te infigi intr-o conserva care nu-ti acorda prioritate, sa se considere CULPA COMUNA?

Editat de --=HD=--
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai ma refer la orice ilegalitate...nu cred ca exista ilegalitati mari si ilegalitati mici...asta daca nu luam in calcul ilegalitatile legate de 'criminalitate'.

Orice om care se urca in saua unei vitezane va fi atras de putere si de frane in primul rand...iar daca inveti sa faci si nebunii cu ea, de ce nu...iar daca aud treaba cu...ar putea fi mama sau bunica ta pe strada...nu...mama sau bunica mea dorm noaptea, nu se plimba de nebune, noi motociclistii avem prostul obicei de a ne rani singuri cand lovim masini, s-a intamplat rar sa moara pietoni pentru ca a trecut un mobrist pe o roata.

 

@HD...desigur...sau poate sa zica oricine ca a fost vina mea, macar sa-si faca omul masina...eu sunt mort asa ca nu ma prea intereseaza.

Editat de Supapa_Jr
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ultimele commenturi sunt date de oameni care nu pot sa mearga tare pentru ca nu au loc de burta, motocicletele lor sunt mai incete decat Loganul de MAI si talentul pe 2 roti nu exista, exista in schimb ipocrizia.

 

Sictir ma ! Daca ti-e frica sa risti...daca nu vrei sa faci chestii ilegale...la ce naiba te sui pe motocicleta? aaaa...da...pentru ca in viata ta monotona, singurul lucru riscant sunt cei 200 de kilometri pe care ii faci cand iesi din oras cu 70-80 de kilometri la ora...ajungi intr-un bar unde totul ti se pare scump...scrii pe motociclism ca ai gasit un bar scump pe unde nu o sa mai calci...te intorci acasa la viata ta nasoala.

 

pai daca iti iei motocicleta esti obligat sa risti? dar cu masina sunt obligat sau nu sa risc urmand acelasi principiu? (esti si putin mai protejat in masina, parca as risca mai mult cu masina)

nu inteleg ce legatura vezi tu intre frica/bun simt/ilegalitate si mijlocul de transport, as putea sa vad o legatura intre astea si individ, dar fieru nu se conduce singur sa stii.

 

iti doresc numai drumuri pustii, ca sa nu mai 'risti'.

 

si daca unu vrea sa isi ia motocicleta si sa mearga cu 30 la ora nu vad care ar fi problema ta. daca intra in tine cu 30 la ora sa zicem ca ai sanse mari sa scapi cu viata si fara sechele, dar cu unu care o arde cu 150 nu pot sa zic acelasi lucru.

 

nu am avut nici un eveniment in ultima perioada. se pare ca soferii sunt foarte atenti cu mine, multumsc colegilor care le-au rupt oglinzile (aaa, cred ca are legatura mai mult stilul de mers, sau oglinzile rupte, nu stiu inca)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa ce iti cumperi o motocicleta care face 150 in treapta unu si 299 in treapta 5 vino si da-mi mie lectii de viata...pana atunci, spor la facut experienta pe 250, este o alegere foarte buna pentru inceput...nici unul din cei pe care i-ai vazut in filmuletul Bahaos in Bucuresti nu este incepator...cu totii au cel putin 5 ani de mers TARE pe strada si pe circuit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu iti dadeam lectii de viata, vreau doar sa inteleg de ce cineva e 'obligat' sa 'riste' doar pentru ca are x roti cu care se deplaseaza.

 

Alegerea mea este foarte buna atat pentru inceput cat si pentru oras, pe unde ma invart zilnic, iti recomand si tie daca vrei sa nu iti mai fiarba apa la motor ziua ;)

Iti urez si eu tie spor la adunat experienta in continuare, si nu confunda experienta cu o super putere gen invincibiltate.

 

Deci daca imi iau o motocicleta care prinde 151 in treapta unu mi se deblocheaza puterea speciala de a da lectii de viata altora? sau cum?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu, da vezi ca mai ai trepte sa-i dai si peste 150 :D. In general la viteze mari se mai ingusteaza privelistea. Pe la 200 se face drumu mai mic si curg chestiile foarte repede pe margini. Daca bicla poate, la peste 250 chestiile din jurul tau deja se deruleaza prea repede ca sa te prinzi ce sunt si chestiile din fata se apropie foarte repede de tine. E o senzatie misto, de aia multi o cauta. Nu zic ca-i bine.

 

Aia care s-au prins ca nu e safe or sa-ti explice de ce nu e bine s-o faci pe drumuri publice. Ailalti devin statistici.

 

in general in viata e bine sa incerci cat mai multe, altfel punctul tau de vedere asupra chestiilor e limitat.

De exemplu HD, care e un troll, nu e troll ca asa e el. E troll saracu ca nu stie mai bine. Sta in coconul lui de autosuficienta.

Editat de bigFatAss
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De exemplu HD, care e un troll, nu e troll ca asa e el. E troll saracu ca nu stie mai bine. Sta in coconul lui de autosuficienta.

 

Acum, ca ai scris randurile astea, am stat si m-am gandit si am realizat ca ma indrept vertiginos spre 2 decenii de motociclism si aproape 30 de motociclete detinute, din diferite categorii.

» Post actualizat in 11 Sep 2015 16:31

...nici unul din cei pe care i-ai vazut in filmuletul Bahaos in Bucuresti nu este incepator...cu totii au cel putin 5 ani de mers TARE pe strada si pe circuit.

 

Este clar ca am multe de invatat de la ei. Te urmaresc cu interes...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...