Sari la conținut

Situatii din trafic


Postări Recomandate

Nu există o viteză reglementată pentru fiecare bandă în parte. Excepția apare acolo unde sunt indicatoare care indică viteza minimă pe fiecare bandă, pe care le-am văzut pe șosele în rampă, cu mai multe benzi.

Deci poți circula cu 100 pe banda 2, pe autostradă, fără să te poată amenda cineva, dacă nu este indicat altceva (cu titlu de reglementare expresă).

sa nu iesi de la tine din sat ca te calca vre-unu mai grabit cu gipan

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4,5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

sa nu iesi de la tine din sat ca te calca vre-unu mai grabit cu gipan

 

Și'n sat și'n afară circul cu gipanul, tocmai ca să fiu safe, să pot circula cu ce viteză vrea mușchii mei, că e mare și mă poate vedea de departe. Și apoi, noi ne respectăm (între noi), ăștia cu gipane.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu există o viteză reglementată pentru fiecare bandă în parte. Excepția apare acolo unde sunt indicatoare care indică viteza minimă pe fiecare bandă, pe care le-am văzut pe șosele în rampă, cu mai multe benzi.

Deci poți circula cu 100 pe banda 2, pe autostradă, fără să te poată amenda cineva, dacă nu este indicat altceva (cu titlu de reglementare expresă).

Legea zice clar ca e interzis sa circuli nejustificat pe benzile > 1. Daca pe autostrada pe 2 se merge cu 100, banda 1 e pt. biciclisti cred...
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu există o viteză reglementată pentru fiecare bandă în parte. Excepția apare acolo unde sunt indicatoare care indică viteza minimă pe fiecare bandă, pe care le-am văzut pe șosele în rampă, cu mai multe benzi.

Deci poți circula cu 100 pe banda 2, pe autostradă, fără să te poată amenda cineva, dacă nu este indicat altceva (cu titlu de reglementare expresă).

Hai mai oameni buni...se presupune ca daca aveti permis nu trebuie explicat ca la gradinita.

Cand am zis "viteza neadaptata benzii pe care se afla" m-am referit la "banda 1 melcul, banda 2 bicicleta,banda 3 masina,banda 4 motocicleta", nu la banda 1 minim 50,banda 2 minim 70,banda 3 minim 90,banda 4 minim 120 (am scos din burta vitezele, pt exemplu doar)....ca sunt viteze minime indicate prin semne, asta e alta mancare de peste (cazuri particulare, desi de obicei limitele alea minime sunt de bun simt, fiind foarte usor de respectat,,,ceva gen minim 80 banda 2 parca).

 

Daca esti singur pe toata autostrada , e de porc(si probabil si ilegal) sa stai tu mot pe banda 2-3-4, chiar daca mergi cu 100...bine, sunt exceptii de genul banda 1 este mai cu gropi/denivelari (cum este a1 parca) si atunci poti sa stai pe banda 2....dar cand vezi ca vine unul din spate mai tare, frumos e sa te retragi, lasi sa treaca....dar cum spuneam, astea sunt exceptii.

 

In alta ordine de idei (ca un rand de off nu il baga de seama adminul poate :) ), stie cineva de unde as putea cumpara un trandafir japonez/chinezesc (hibiscus) de interior, cu flori "batute" (adica are petale duble)? De preferat galben,de preferat pui, de preferat in buc, dar poate fi si in alta localitate, daca se poate livra....tot caut de ceva vreme si nu gasesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scrie in codul rutier ca trebuie sa circuli pe banda 1-a cat mai mult. Deci daca mergi pe 2 fara justificarea nici nu conteaza ce viteza ai.

 

Art.42. - Când circulatia se desfasoara pe doua sau mai multe benzi pe sens, acestea se folosesc de catre conducatorii de vehicule în functie de intensitatea traficului si viteza de deplasare, având obligatia sa revina pe prima banda ori de câte ori acest lucru este posibil, daca aceasta nu este destinata vehiculelor lente sau transportului public de persoane.

 

In alte tari se da amenzi cand mergi nejustificat pe banda > 1, aici inca e ok sa opresti pe banda de urgenta si alte cele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...poți circula cu 100 pe banda 2, pe autostradă, fără să te poată amenda cineva...

 

Nu ma mai mir ca aveti parte de atatea "patzanii" in trafic.

» Post actualizat in 17 Sep 2015 17:36

Poti circula cu 100 pe banda 2 pe autostrada doar daca depasesti.

 

In rest doar cu 70. :blink:

Editat de --=HD=--
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Update legat de treaba cu baiatul care a avut masina lovita si a carei lovitura am filmat-o.

 

Am trecut azi pe acolo in speranta ca e masina acolo si a fost. Am oprit si am intrebat pe acolo. Intr-un final am dat de o persoana care il cunoaste pe cel care e proprietarul masinii si acum astept sa fiu sunat de catre dansul.

Sa vedem ce iese :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Update legat de treaba cu baiatul care a avut masina lovita si a carei lovitura am filmat-o.

 

Am trecut azi pe acolo in speranta ca e masina acolo si a fost. Am oprit si am intrebat pe acolo. Intr-un final am dat de o persoana care il cunoaste pe cel care e proprietarul masinii si acum astept sa fiu sunat de catre dansul.

Sa vedem ce iese :)

 

Iese o patzanie. Doar ca nu stiu ce cauta aici, pentru ca nu este cu motociclisti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ete na, lasa omu' in pace. :)

Doar nu o sa scrie foileton legat de asta si sigur nu te zgarie la retina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...nu te zgarie la retina.

 

Iti spun sincer ca ma zgarie pe retina tot ceea ce se intampla pe topicul asta. Numai lucruri fortate... Si totul a inceput cu stangul. Spre exemplu, chiar in primul filmulet postat aici, nu avem parte de altceva decat de un motociclist... frustrat.

 

 

La minutul 0:08 se vede cum un TAXI isi anunta intentia de a vira la dreapta prin semnal, iar motociclistul, in loc sa reduca din bun simt viteza pentru a-i permite manevra, isi continua deplasarea, ba chiar mi se pare ca trage si putin de gaz, doar sa arate el cat de aproape a fost de o nenorocire. Ca sa nu mai zic ca, daca ar fi sa judecam la sange, de multe ori chiar deplasat, asa cum judecati voi pe aici actiunile soferilor, am putea spune chiar ca motociclistul a avut intentia de a depasi prin dreapta, el aflandu-se initial pe aceeasi banda cu TAXIUL. Si aproape ca as putea baga mana in foc ca motociclistul nu a dat semnal atunci cand a schimbat banda.

La minutul 0:11 avem situatia in care motociclistul se deplaseaza foarte incet peste liniile de tramvai, in timp ce din stanga, de pe banda 3, apare un Tico care se deplaseaza mult mai repede. Motociclistul vede ca acesta are intentia de a se incadra pe banda 2 sau de a se baga in parcare (chiar nu mai conteaza). Si ce face? Pur si simplu accelereaza pentru a-l bloca. Eu inteleg ca Tico nu a dat semnal, dar totusi... Acum ce facem... ?! Fortam lucrurile sa se intample doar ca sa avem cu ce ne lauda pe Forum?

Si daca, mai grav, nu este doar o vanatoare de senzational, ci pur si simplu asta este mentalitatea motociclistului, astea sunt apucaturile lui, acesta este stilul lui in care se deplaseaza de obicei, atunci n-are ce cauta in trafic.

In primul rand ca in trafic conteaza foarte mult anticiparea situatiilor ce ar putea deveni periculoase. Este important sa prevezi actiunile celorlalti, astfel avand posibilitatea de a evita greselile acestora. Cu alte cuvinte, nu trebuie sa ajungi in situatia de a se urca un nene cu Tico pe tine. Aia nu inseamna altceva decat ca ai o problema in a conduce preventiv, iar asta ar trebui sa te puna pe ganduri. Eventual, lasi pentru o perioada permisul si motocicleta, mergi pieton si poate ai supriza sa vezi ca te descurci mai bine.

Editat de --=HD=--
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va salut! Scuze daca scriu unde nu trebuie dar pe search nu am găsit topicul care ma interesa... Pe scurt e vorba despre un accident ușor în care am fost implicat, adică am fost lovit de un taximetrist care vroia sa facă stanga pe o strada si nu m-a văzut,eram in spatele altei mașini...in fine motorul are ghidonul puțin strâmb,crash bar zgariat, câteva zgârieturi pe semnalizare etc.treaba e ca omul are asigurare la....Astra.ce fac in cazul asta ca Astra e in faliment.unde ma duc sa fac constatarea?multumesc!

Editat de SSJ Alex
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va salut! Scuze daca scriu unde nu trebuie dar pe search nu am găsit topicul care ma interesa... Pe scurt e vorba despre un accident ușor în care am fost implicat, adică am fost lovit de un taximetrist care vroia sa facă stanga pe o strada si nu m-a văzut,eram in spatele altei mașini...in fine motorul are ghidonul puțin strâmb,crash bar zgariat, câteva zgârieturi pe semnalizare etc.treaba e ca omul are asigurare la....Astra.ce fac in cazul asta ca Astra e in faliment.unde ma duc sa fac constatarea?multumesc!

 

http://www.romaniatv.net/dosarele-de-dauna-de-la-astra-preluate-de-fga-cum-puteti-cere-despagubiri_241358.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc! Pățania mea a fost următoarea:ieri pe Cuțitul de argint pe la 20.15 ma îndreptam spre semafor sa fac stânga spre Tineretului insa nu am mai apucat ca nenea taximetristul nu a văzut ca eram "intre mașini" si s-a gândit sa forțeze sa facă stânga pe o strada...eu am o julitura pe tibie si cam atât,motorul a suferit mai mult sa zic asa.deci fraților inca suntem INVIZIBILI. Azi dimineața la Camera comerțului făceam stânga cu inca o mașină,pe verde,norocul meu a fost ca am văzut cum venea începătorul(la propriu ca avea mămăligi) si am frânat apoi si mașină la fel ca altfel nu mai ajungeam la munca.inca odată deci...o luam pe urmele rușilor... Încet dar sigur...

Editat de SSJ Alex
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Caldura mare, motoare incinse, asfalt arzator, ma strecor printre masini si raman blocat intre doua VW Passat pe la Unirii, ma uit la un sofer, bam, oglinda pzzzzzzt, rabatata frumos electric, traiasca tehnolojia!! :alcy:

Editat de Ciprian-Yamaha
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru nentul care a postat ultima filmare....

1. Te-ai c*"@t pe ține când ai auzit o frâna, reacția corecta era ssă te dai un pic la o parte, mai pe contrasens...sau gaz prin spatele pietonului...

2. De ce să faci morală când poți să stai calm în banca ta și să nu ajungi flegmat și batut acasa? Până la urma se trage și de la mersul asta bătrânesc așa

3. Poliția nu este jucăria ta pe care să o plimbi tu după cai verzi... Dacă omul ti-a răspuns frumos tu de ce mai faci gargară?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. Reactia corecta din fata calculatorului este cosinus deX sub radical de 14!

Cand cineva vine tare din spate si risca sa se propteasca in cel din fata, in 99% din cazuri va evita spre stanga, adica tot spre contrasens. Deci te duci spre stanga exact sub rotile lui. Mai ales ca ala evita exact masina de pe banda 1, oprita la trecerea de pietoni.

2. Tu puteai sa taci? Eu nu, ba cred ca faceam si mai rau.

3. Cu politia ai dreptate.

Editat de ZAPPY
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 4 malaci cu brațul cât capul meu aș fi tăcut...sau înjurătură scurtă și fugă...ca-i sănătoasă...

La punctul 1 cred ca ai dreptate dar...nici să stau să mă uit cum vine spre mine nu e reconfortant.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...