Sari la conținut

Situatii din trafic


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 4,5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Nu au. Ar trebui sa aiba. Despre trotinetele electrice chiar găsești articole in presa online pe aceasta tema, aparute in ultimele luni. Cu punct de vedere de la Rutiera cu tot.

Am sapat un pic si nu am gasit (inca) vreo diferență legala intre scaunul electric si orice alt autovehicul de pe drumul public. Mai caut....

» Post actualizat in 07 Aug 2018 09:22

Partea "buna" la astfel de accidente este ca dupa unul, doua, noua o sa apara niste norme. Sper. Sau macar niste decizii ale instantelor care vor putea fi folosite ca precedent.

Si cu trotintele cel putin, o sa tot fie accidente, ca s-au inmultit si ieftinit.

Editat de XaeL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aveti mare grija in parcarile mallurilor, in special la Plaza si toate mizeriile astea unde au turnat un material care oricum e alunecos dar in momentul in care intra masinile cu apa de afara se face sticla. Stiam ca e alunecos, am intrat cu viteza de 5 la ora, nu am tras gazul deloc violent, dar la un speed bumper pur si simplu cand a revenit nu am putut sa o controlez,, oricat de mult am tras usor de gaz, am reusit sa o tin putin dar am trantit-o intr-un final. Aproape nicio paguba, doar o carena putin sarit si ciobita...dar aveti mare grija, va sfatuiesc sa nu intrati cand e ud afara. Mai bine parcati afara...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aveti mare grija in parcarile mallurilor, in special la Plaza .

In parcarea de la Plaza era sa cad si de pe picioare. Rahatul ala de pe jos e patinoar cu un pic de apa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

Eu vreau sa stiu ce frantura din populatie urmeaza sa devina pericolul public nr1.

Batrani chiori ,pustani vitezomani si galagiosi ,femele ucigase ,aia cu ceafa lata ,handicapati...astia toti au fost discutati .Ce urmeaza ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scot azi moto si treburile ma duc pe un pod in renovare. Sunt niste restrictii pe acolo si niste semne de circulatie amenajate adhoc. Cand sa trec si eu, bate o rafala si dărâmă un semn d-ala pe mijlocul benzii. Din fericire cea din sens opus. Ținând cont ca a fost in primii cinci km facuti vara asta, o trec la patanii...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Localitatea Calugareni, Romania, azi dimineata..

post-97306-0-06558200-1533737164_thumb.jpgpost-97306-0-02531900-1533737171_thumb.jpg

 

Astea sunt adevaratele vite in trafic.. din ele se trag cele din Bucuresti.

Badum tss!

Editat de AlexAB
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

oamenii au taiat gardul ca ii incomoda si nimeni nu a facut nimic in privinta asta

mai poti sa zici ceva? poti eventual sa le dai foc tuturor si sa speri ca urmatorii care se stabilesc in zona sunt mai normali la cap...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

oamenii au taiat gardul ca ii incomoda si nimeni nu a facut nimic in privinta asta

mai poti sa zici ceva? poti eventual sa le dai foc tuturor si sa speri ca urmatorii care se stabilesc in zona sunt mai normali la cap...

 

Ce a dracu e pielea pe tine... Problema e si la cetateni care sunt inconstienti pt ca au taiat gardul dar vina principala apartine autoritatilor din Romania care au gandit cu cwrul acea sosea, la fel ca multe altele din tara. Cu acel gard practic au sectionat localitatea in doua in conditiile in care aceasta este o comuna si nu un oras unde ai alte posibilitati. O mare problema in Romania si o cauza principala pt numarul mare de accidente cu victime si pagube materiale mari este faptul ca nu s-au facut niste ocoliri pt localitati, asa cum sunt in Bulgaria. Bulgaria o tai in doua si treci prin cateva localitati, cred ca mai putin de 10 in timp ce in Romania iei "in plin" fiecare localitate care exista pe harta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lasa, ca aici e implicata si mandria aia romaneasca de a avea casa la sosea. Esti cetatean de mana a doua daca nu iesi din curte direct in european.

Ia cu street view si vezi cate case noi sunt pe acolo...

Editat de XaeL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La noi e simplu: dacă europeana trece prin miezul localității ai restricții de viteza și se întâmplă accidente. Dacă prin cine știe ce mister o ocolește, nu mai sunt restricții și accidentele se întâmplă la viteza mai mare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Rahat! Drumuri europene cu bumpere, "baligi" din beton (Cluj - Oradea de exemplu), semafoare, treceri de pietoni etc. Soselele la noi au fost facute pe ulitele satelor, la altii primprejur.

Faza astazi pe la 15.20: Sos Jiului, mergeam spre Pta Presei. La semaforul de la intersectia cu Dridu 4 masini oprite pe 2 benzi, prima pe banda 1 scoala. Semaforul rosu de ceva vreme, deci nu avea cum sa mai dureze mult. Vw rosu (tiguan cred) din spatele scolii se strecoara cumvs, nu stiu cum pt ca eram la vateva zeci de m in spate, printre masinile de pe banda 2, iese pe contrasens (dubla continua, neimportant) si, in scartait de roti, vireaza dreapta pe Dridu tocmai cand se facuse verde la semafor. Asta da manevra de as al covrigului, :finger:

» Post actualizat in 08 Aug 2018 19:52

Sa mai zic si de ala care, aproape de podul din Aviatiei, iesind de pe o strada din dreapta si profitand de faptul ca de pe banda 1 cineva intra pe aceeasi strada, a iesit incetisor si s-a pus de-a latul pe toata strada, fix in fata unei catedrale 4x4 care a franat violent? Clar voia sa faca stanga, peste benzi si linii de tramvai, dar de ce sa se opreasca fix in fata aluia cate venea cu 40km/h minim?!? Probabil i-o fi trecut prin cap ca pe sina ar putea veni unul mai mare si mai greu. Daca m-as fi bagat, printre siruri sau prin stanga catedralei, ma lipeam cu bizonul? Probabil ca da.

Editat de john17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost la o plimbare prin Tara Oasului si alte zone dintre Neamt si Baia Mare. Pana sa ma intorc acasa- toate bune. Insa intr-un interval de nici 25 minute, am dat peste mai multi nebuni:

- vin pe drum principal, coborare, iese un prost cu un beamveu (daca ar conta marca) si face stanga, ignorand total claxoanele. Il evit, apoi opresc pe mijlocul benzii sa intreb daca vede. Trage langa mine si-si cere scuze, cica avea bagaje in masina si nu m-a vazut. Dar nici nu s-a uitat. Ma rog, las prostul in pace.

- intersectia cu Manastirea Neamtului, vin dinspre Secu- iese o vaca (conduce un Fiat) de pe drumul manastirii si face stanga, aceeasi situatie. O las sa treaca, fandand dreapta si franand, apoi ma duc in stanga ei si o intreb daca vede. Se uita ca la ET. Ma rog, las vaca in pace si plec.

- intrare ain Petricani, in fata mea e un Ford (fiesta, daca nu ma insel) rosu, mai vechi, semnal stanga, se d aun pic mai pe centru, franeaza, dau sa trec prin dreapta, aveam loc destul, viteza mica. Brusc da semnal dreapta si vireaza. In fata mea. Franez blana (fara sa patineze nimic, eram incarcat cam vreo 430 kg), il intreb daca e sanatos pe sofer. Mai era du doua femei si inca un prost in masina, nu imi dau seama ce vorbeau. Aici pot fi eu scos vinovat, ca nu am pastrat distanta corespunzatoare. Oricum, am franat la timp, viteza mica, nu s-ar fi intamplat nimic. Dar daca lasi prostul in pace, are impresia ca a procedat corect. Nu a comentat.

- localitate invecinata cu a mea (Radeni), merg pe drumul cu prioritate (singurul asfaltat, daca ar avea importanta), iese un destept cu caruta de pe drum secundar. Bine, nu el, ci calul era deja pe sosea, eu fandand dreapta si franand. Abia a oprit bietul animal, noroc ca niciunul nu aveam viteza mare. Uatever, evitabil, nici nu m-am enervat, dar mi-am facut cruce. Cu dreapta. Fara nicio mana pe ghidon. Pot fi pedepsit pentru asta.

 

In esenta- cam asa sta treaba: in vest se circula civilizat, lume aiti face loc, este atenta. In zona Moldovei e... nasol. Adica nu din cale-afara, dar nu se compara cu vestul tarii. Mi-am reconfirmat aceasta parere. Am fost plecat de duminica, m-am intors in seara asta.

 

A, sa nu uit: intre Carlibaba si Iacobeni ar fi bine sa nu va faceti drum, decat daca aveti mobre de enduro. Si sa nu le lasati pe marginea drumului, e multe ciori prin zona si are magneti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Toti astia cred ca aveau abtzibilduri din alea cubo cruce si niste litere, deci erau ocrotiti. Si cand ma gandesc ca acu' vreo 8 ani am penetrat un kangoo cu calugarite de la agapia venite la capitala. Din spate, eu vinovat, dar si ele se protapisera in intersectie intr-o pozitie total contra naturii. Pan' peste spatarul banchetei am bagat capul inauntru, prin luneta. Si soferita avea poza din permis cu abajurul pe cap! :crack:

Editat de john17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A, sa nu uit: intre Carlibaba si Iacobeni ar fi bine sa nu va faceti drum, decat daca aveti mobre de enduro. Si sa nu le lasati pe marginea drumului, e multe ciori prin zona si are magneti.

Facut cu moto de la profil, incarcat bine... X-(

 

Am zis mersi ca n-am aparat dentar :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

oamenii au taiat gardul ca ii incomoda si nimeni nu a facut nimic in privinta asta

profit dublu!

si fer vechi si nici nu mai trebuie sa ocoleasca!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...