Sari la conținut

Tura in Alpi cu Vlad 5 - 2012


Postări Recomandate

Absolut superb!

Felicitari grupului pt o tura alpina reusita :ok: Abia asteptam sa v-a intoarceti ,sanatosi-voiosi,cu povesti si fotografii grozave :)

 

PS:inspirata din toate turele lui Vlad,maine noapte vom pleca inspre Alpi...Daca mai aveti ceva atentionari,sfaturi-astept si v-a multumesc anticipat. Laura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

PS:inspirata din toate turele lui Vlad,maine noapte vom pleca inspre Alpi...

 

Drm bun! :ok:

 

 

----------------------------------------------------------

 

 

Continuare cu poze de la Jungfraujoch:

 

P1050262.jpg

P1050275.jpg

P1050284.jpg

P1050289.jpg

P1050290.jpg

Unbenannt.jpg

P1050298.jpg

P1050306.jpg

 

Una peste alta o experienta interesanta insa noi am facut greseala ca ne-am dus cam tarziu; asta a insemnat ca vremea superba de dimineata se cam dusese iar sus am prins ceata, deci nu ne-am putut bucura din plin de peisaj si apoi faptul ca poate am mai fi stat acolo sus dar ne-am dat seama ca e tarziu si ca pe langa cele 90min pt coborare mai aveam nevoie de alte 2 ore sa ne intoarcem la hotel unde intariam la cina.

 

P1050307.jpg

 

Si asta nu era totul, Bia si Marcel ne-au vizitat in seara aceea, ei fiind in plimbare catre Scotia si Irlanda. :cheers:

 

P1050310.jpg

Editat de khk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Absolut superb!

Felicitari grupului pt o tura alpina reusita :ok: Abia asteptam sa v-a intoarceti ,sanatosi-voiosi,cu povesti si fotografii grozave :)

 

PS:inspirata din toate turele lui Vlad,maine noapte vom pleca inspre Alpi...Daca mai aveti ceva atentionari,sfaturi-astept si v-a multumesc anticipat. Laura

Ce traseu aveti? eu o sa dau o tura sambata sau duminica, nu mi am facut inca planul, poate ma intalnesc cu voi la o berula :cheers:

 

On Topic: Bravos pt iesire lui Vlad si participantilor, erati o trupa faina. Bine ca ati apucat sa vedeti totusi ceva de banii aia la Jungfrau, tre sa manance si gura alora de la tren si turismu din regiune. Oricum in ultimii ani turistii cei mai multi sunt chinezi si indieni,ca europenii nu mai au cu ce....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

On Topic: Bravos pt iesire lui Vlad si participantilor, erati o trupa faina.

 

Am realizat ca n-am apucat sa facem nicio poza impreuna, nici macar n-am apucat sa-ti vad motocicleta, ai plecat repede dimineata :(

Oricum, ma bucur ca ai venit sa ne vizitezi.

 

 

-----------------------------------------------------------------------

 

Joi dimineata am luat ultimul mic dejun la hotelul din Elvetia; urma sa ne intoarcem in Austria, urmatoarea cazare tot in Tirol dar acum in partea de nord, aproape de Bavaria.

In timp ce aranjam bagajele, gaza noastra (doamna Woodstock, cum a numit-o Calin) a venit la garaj sa ne admire motocicletele. Am mai stat putin de vorba si printre altele a tras ea concuzia ca nu o ducem asa de rau cand a vazut 9 BMW-uri in garaj :D

Am plecat pe grupulete, cand a fost gata fiecare. Primul parca a plecat Adi M caruia reusisem sa-i fac spontan o programare la BMW Innsbruck ca sa-si schimbe cauciucurile la GS pt. ca nu prea mai mergea "treaba" pe curbe cu cele vechi.

Apoi ne-am luat la revedere de la Bia si Marcel si le-am urat drum bun mai departe catre Scotia.

 

P1050313.jpg

 

Eu am plecat si i-am asteptat mai sus, pe Oberalppass, pe Adi-dexxter si pe Marius.

 

P1050314.jpg

P1050315.jpg

 

Imediat dupa Andermatt am oprit sa facem poze la TeufelsbrĂźcke. Din pacate trecusem de mai multe ori pe acolo dar nu stiam de el pana nu am citit in atlasul Alpilor.

 

P1050324.jpg

P1050329.jpg

P1050336.jpg

 

Am mers mai departe catre Klausenpass si sus pe pas am facut pauza de cafea unde i-am asteptat si pe Daniel si Radu care au vrut sa parcurga St. Gotthard, atat pasul nou cat si cel vechi.

 

P1050344.jpg

P1050347.jpg

P1050357.jpg

 

Dupa Klausenpass am mers pana la Glarus de unde navi ne-a ghidat un drum frumos ce serpuia deasupra si apoi de-a lungul lacului Walensee.

 

P1050361.jpg

 

Am traversat apoi Lichtenstein si am intrat in Austria pe la Feldkirch.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

era f misto adventure-ul lui Radu. sa fi fost Triple Black? parca asa ii zice modelului...

 

Nu era triple black ca nu l aveau atunci cand m am hot sa iau...e normalul rauch grau...

 

Si e simplu ca toate accesoriile cumparate nu le am montant inca din cauza unor pb avute cu furca si n am vrut sa ma iau la certuri una alta, dar acu dupa revizia anuala urmeaza impodobitu cu cateva prostioare :cheers:

 

Am realizat ca n-am apucat sa facem nicio poza impreuna, nici macar n-am apucat sa-ti vad motocicleta, ai plecat repede dimineata :(

Oricum, ma bucur ca ai venit sa ne vizitezi.

 

 

Kein problem, ne vedem cu alta ocazie, desi dupa ce apare bebelu la noi nu cred ca mai pup drum de Viena asa usor :friends:

 

In alta ordine de idei am facut ieri pasul petit saint bernard si Iseran, vreme buna, drumul cam slabutz calitativ pe urcare din val d isere, multe mobre, un mastodont de om cu 1600 le care mi a taiat fatza etc :angryfire:

 

weekendul asta cred ca urmeaza Galibier si Madleine.

 

In alta ordine de idei am terminat 1L de ulei in 5500km dupa revizia de 1000.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

vreme buna, drumul cam slabutz calitativ

 

 

Drumuri mai proaste ca in Austria anul asta n-am mai vazut demult.

Daca am ajuns sa ma bucur de curbe la intoarcerea in Romania, ce sa mai comentez ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

weekendul asta cred ca urmeaza Galibier si Madleine.

 

Pe Galibier e frumos peisajul si drumul; iti permiti, in 3h esti acolo de la Geneva. ;)

Daca imi aduc bine aminte, si Briancon, putin mai jos, era dragut.

 

Ce e Madleine? E scris corect asa?

Vad ca din Galibier se face un drum si mai mic, Les Mandettes, o fi ceva rost de macadam? :moto:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Splendide locuri ! :rolleyes:

 

... mi'ar placea sa cred ca ma pot lipi si eu la un episod din asta: ,,Tura in Alpi cu Vlad" 6, 7, 8 ... chiar si 10, intr-un caz fericit pentru mine ! Imi doresc asa mult sa ma dau prin muntii aia ! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

neneaaaa

da carnati cu varza..... cand bagam!,,,,,,,crackup.gif

 

Erau unii marfa in Stelvio sus chiar in pas, e un nene simpatic foc cu o taraba...5EUR - doi carnati,vara murata si o chifla mare, un deliciu!!... :cheers:

 

Pe Galibier e frumos peisajul si drumul; iti permiti, in 3h esti acolo de la Geneva. ;)

Daca imi aduc bine aminte, si Briancon, putin mai jos, era dragut.

 

Ce e Madleine? E scris corect asa?

Vad ca din Galibier se face un drum si mai mic, Les Mandettes, o fi ceva rost de macadam? :moto:

 

Am tastat gresit. Madeleine http://fr.wikipedia.org/wiki/Col_de_la_Madeleine, este una din etapele celebre de prin turul Frantei. S ar putea sa fie macadam, ramane de vazut daca e si voie, ca stii cum e pe aici :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

prima langa Andermatt si a doua pe Klausenpas....cred :unsure:

 

de la 3 la 8 pe coclauri langa Rueras si ultima la Samnaun

 

pe langa Teufelbrucke (prima poza) am fi trecut cu siguranta ca fraierii fara sa ne oprim daca nu era Vlad

post-6295-0-64989000-1343496782_thumb.jpg

post-6295-0-99586200-1343496881_thumb.jpg

post-6295-0-11493900-1343497242_thumb.jpg

post-6295-0-22258100-1343497327_thumb.jpg

post-6295-0-24667100-1343497369_thumb.jpg

post-6295-0-68450500-1343497494_thumb.jpg

post-6295-0-57513300-1343497617_thumb.jpg

post-6295-0-62566700-1343497735_thumb.jpg

post-6295-0-49905600-1343497781_thumb.jpg

post-6295-0-75045200-1343497895_thumb.jpg

post-6295-0-93204300-1343497999_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

prima langa Andermatt si a doua pe Klausenpas....cred :unsure:

 

Corect ;)

 

Am traversat apoi Lichtenstein si am intrat in Austria pe la Feldkirch.

 

Dupa Feldkirch, urmatoarul reper pe traseul nostru era Silvretta Hochalpenstrasse. Cu cativa km inainte de locul de taxare am oprit sa alimentam si sa luam pranzul la o terasa apoi, dupa ce ne-am pus in miscare, a inceput sa ploua cu galeata si am reusit in final sa gasim un loc sa ne adapostim.

 

P1050363.jpg

P1050364.jpg

 

Din fericire, dupa mai putin de jumatate de ora ploaia s-a potolit si am inceput urcarea pe Silvretta. Dupa caldura de pana atunci, urcarea prin padure cu aerul ala fresh de dupa ploaie a fost mai mult decat binevenita. Am coborat Silvretta catre Ischgl, trecand mai intai prin Galtür unde anul asta de revelion, impreuna cu Radu si gasca de la ski, am fost cateva zile prizonierii zapezii, statiunea fiind total izolata. Acum, alta viata, totul verde si linistit. :rolleyes:

In cele din urma am ajuns la ultimul loc de cazare, la Tarrenz in Tirol, unde aveam sa petrecem ultimele doua (pt. unii trei) ale excursiei. Dupa ce am parcat motocicletele in garaj, prima bere inainte de cina a mers ca unsa... :friends:

 

Vineri dimineata, si la rugamintea proprietarului hotelului, ne-am strans pentru poza de grup. (din pacate Daniel a ratat momentul)

 

P1050366.jpg

 

A fost iar o zi cu "program de voie"; proprietarul, si el mare motociclist, posesor de 12 motociclete (si un superb Porsche 911), ne-a pus la dispozitie harti cu trasee pe tava. Unii au mers la Garmisch, eu cu Radu si Adi M am considerat interesant unul dintre acele trasee si am facut tura de pasuri, mai inati pe Hahntennjoch, apoi in Germania pe Oberjoch, iar in Austria prin zona padurii Bregenz, pe Hochtannbergpass, Flexenpass, Arlbergpass...

 

P1050368.jpg

P1050372.jpg

P1050384.jpg

P1050386.jpg

 

Seara ne-am strans cu totii la ultima cina cu tot grupul; mare parte dintre colegii de drum plecau sambata inapoi catre casa.

Sambata dimineata, dupa micul dejun, ne-am luat la revedere iar eu cu Daniel am plecat pe Fernpass catre intalnirea BMW de la Garmisch unde urma sa ne intalnim si cu Adi-dexxter, el plecand inainte sa-si monteze nou-achizitionatul Garmin.

 

P1050390.jpg

P1050394.jpg

P1050396.jpg

 

(va urma)

Editat de khk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...

Si eu asteptam poze si impresii de la Garmisch.

 

pai... parca ai ajuns si tu vineri la Garmisch, sau ma insel?

 

impresii... ce sa zic, din trei editii la care am ajuns, de data asta mi-a placut cel mia mult, desi n-a fost nimic extraordinar sau ceva nou. Am avut noroc si am parcat toti trei (eu, Adi si Daniel) in interior, ne-am schimbat repede si am plecat la dat tura pe la expozanti, probat echipament, cumparat cate ceva, luat pranzul cu bere si wurst... vazut ca de obicei stunt-show-ul lui Chris Pfeiffer, interesanta mai ales partea cu dihania de K1600 :D

 

P1050436.jpg

P1050416.jpg

P1050466.jpg

P1050421.jpg

P1050473.jpg

P1050398.jpg

P1050476.jpg

 

Apoi am dat o tura prin Garmisch unde evident erau bmw-uri cata frunza si iarba, am prins si parada pe strada pietonala...

 

P1050485.jpg

P1050480.jpg

 

Ne-am intors pe la Plansee unde am facut o scurta pauza, am luat cina la hotel iar duminica dimineata Adi a plecat catre Italia, eu si Daniel catre Viena, drum frumos, in mare parte fara autostrada, cu pauza de pranz sus la KitzbĂźheler Horn.

 

P1050490.jpg

P1050489.jpg

P1050501.jpg

 

Cam asta a fost din partea mea.

 

Ramane de vazut daca va mai exista o Tura 6, avand in vedere ca vreau sa ajung si prin alte parti cu moto (si nu numai) si nu am timp sa le fac pe toate; se pare insa ca deja sunt doritori si daca va fi, am cazut de acord ca fi neaparat RGA cu 3 zile la final pt. plaja la Nisa si plimbat pe coasta. Vedem daca o sa vrea cineva sa dam o fuga si in Corsica.

 

:cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai... parca ai ajuns si tu vineri la Garmisch, sau ma insel?

 

:cheers:

 

 

Asa este. Am fost in acea vineri, insa era deschiderea. Cu siguranta in urmatoarele zile a fost mai mare nebunia acolo si implicit si spectacolul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Vedem daca o sa vrea cineva sa dam o fuga si in Corsica.

 

:cheers:

 

Vrem :) depinde de perioada si de cum o sa fie noul membru al familiei, dar m as hazarda si as zice ca ma bag la partea cu Corsica. La noi e in plan de ceva vreme dar nu s a nimerit nici pe calea aerului inca. :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...