Sari la conținut

Prima motocicleta - YZF R1


dodo
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 158
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

cica, atunci cand scad temperaturile sub 20 de grade, se inchid si terasele... am fost rau :friends:. lasa slickurile, ia niste dunlop roadsmart sau qualifier, sunt si mai ieftine si foarte bune, dar ia-le la anu daca nu mai ai de gand sa mergi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cica, atunci cand scad temperaturile sub 20 de grade, se inchid si terasele... am fost rau :friends:. lasa slickurile, ia niste dunlop roadsmart sau qualifier, sunt si mai ieftine si foarte bune, dar ia-le la anu daca nu mai ai de gand sa mergi.

 

auch..bine punctat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

...Gata , o vand !!! Mi-au fost luate mintile de CBR RR , acum sa vedem , 600 sau 1000 ...

 

pe scurt pentru cine e interesat : 2300 euro : Bi-xenon (scurta/lunga) , pozitii led , pompa frana brembo , toba DM racing cu coloana de aer custom , cauciucuri RACETEC semislick in stare foarte buna , amortizor ghidon hyperpro , filtru aer K&N , ofer si toba originala , toate consumabilele noi , bujii noi , carburatoarele sincronizate in urma cu 100 km ! ofer si oglinzile racing si cele originala noi noute nemontate !!!

0758.388.555

Editat de dodo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu mica, probabil nu i se mai pare cul, nu-l mai incita cand se uita la ea. slickurile alea probabil erau tot pentru terasa. cat de tare o fi sa zici ca ai cauciucuri de circuit?

 

vezi dodo ca pe aici, baietii care stiu cum sta treaba cu mobrele sustin ca honda sunt niste glume la capitolu sportive si yamaha sunt alea adevarate, pentru hardcoristi. doar nu vrei sa-ti strici imaginea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu suntem rai ci invidiosi, eu sufar cand vad ca unii schimba mobre ca pe ciorapi si eu n-am bani sa-mi iau manusi de iarna. e pura invidie, iti jur :))

frate, daca zicea ca trece la un f4i, la un SV, la un monster(chiar unu mai maricel) mai ziceam da e clar ca omu stie doar carene, stickere si look. de-aia comentam, ca alege prost a doua oara.

 

mobrele nu se aleg dupa dificultatea strunirii. eu dupa bandit m-am dat si cu un varadero, sa vezi acolo challenge in plm la cat de grea si inalta e. ce-o fi asa greu de strunit la R1 ca sincer eu cred ca e mai greu de miscat banditul meu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu am cum sa contrazic niciunul din argumentele tale, in schimb as vrea sa ajunga si la urechile baiatului. pana la urma, daca tot vrea sa fie rau exista FZ1 si alte nakeduri cu motoare rele care tot o sa-l invete ceva macar din cauza pozitiei si manevrabilitatii. m-am urcat pe un f4i si nu am reusit sa fac slalom(cu conuri imaginare) cum reusesc cu banditul.. chiar te limiteaza pozitia.

eu ma simteam masochist alegand mobra asta(ca greutate), de el nu stiu ce sa mai zic.

 

@dodo zi si tu drept, tie ti se pare ca doar SS-urile sunt motociclete si de-aia te invarti in jurul lor? ce alte mobre mai stii?

Editat de silencer
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...Gata , o vand !!! Mi-au fost luate mintile de CBR RR , acum sa vedem , 600 sau 1000 ...

 

pe scurt pentru cine e interesat : 2300 euro : Bi-xenon (scurta/lunga) , pozitii led , pompa frana brembo , toba DM racing cu coloana de aer custom , cauciucuri RACETEC semislick in stare foarte buna , amortizor ghidon hyperpro , filtru aer K&N , ofer si toba originala , toate consumabilele noi , bujii noi , carburatoarele sincronizate in urma cu 100 km ! ofer si oglinzile racing si cele originala noi noute nemontate !!!

0758.388.555

BRAVO BRAVO BRAVO si asa e un model expirat , alege cbr e altceva fata de modelul detinut acum de tine ,BUNA ALEGERE

bafta la vanzare

Editat de cmd
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

..nici macar nu ma chinui sa raspund la commenturile deloc interesante...da , mi-a ramas mica , da..suna bine sa spui ca ai caucicuri "de curse" , da..da mai bine cbr-u la terase...da da da .. si mult bla bla bla...m-am saturat din 10 replay-uri sa vad 9 de c*c*t..e cum ziceti voi...o dau pentru simplu fapt ca e mult mai grea decat cbr-ul , si vreau ceva pe injectie pentru incut..asta cu carburatoare e putin prea brutala...si vreau ceva mai nou , minim 2006/2007...e vreo problema in asta ?

 

...daca era sa ma iau dupa voi , "inteligentii" de pe toate topic-urile acum eram de mult mort.dar uite ca am facut si cateva mii de km si nu am cazut , am putut sa ma si abtin la ceea ce am zis la inceput si nu am depasit 120-130 km/h...!!! asa ca ... inca o data va rog , inceputati in mama ei de treaba cu prostiile daca nu isi au locul !

 

multumesc cmd...chiar multumesc....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:))

discutiile astea o sa continue pana te cureti de tot(de pe forum) sau de caracterul care te face sa alegi in continuare gresit si sa te certi aiurea.

daca erai un talentat nu puneai intrebarile care le-ai pus si nu dadeai raspunsurile care le-ai dat si erai deja la a x-a pereche de cauciucuri tocite pe exterior.

abia atunci probabil poti sa-ti pui r1 sau rr la semnatura fara sa fi luat la misto.

vezi ca e un agusta f4 pe bursa, poti sari direct la ultimul nivel. nu se compara cu niciuna din alea pe care te-ai urcat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand ca n-ai apucat sa mergi cu ea cat sa stii ce poate. Cate mii de km ai facut tu in 3 luni?

Zici ca e prea grea. Pai are 205kg la plin. Asa au toate. CBR-ul de 600 are intre 190 si 202kg si ala de 1000 intre 200 si 211kg, in functie de an. E adevarat ca ala de 600 pare mai usor pentru ca e mic, dar 5-10kg nu-i o diferenta pentru care sa schimbi motocicleta.

http://www.bikez.com/motorcycles/yamaha_yzf-r1_1999.php

http://en.wikipedia.org/wiki/Honda_CBR1000RR

http://en.wikipedia.org/wiki/Honda_CBR600RR

Crezi tu ca o sa scapi de morcov pe CBR? 120 cat mergi tu prin toate in treapta 1 daca vrei si ajung acolo la fel de repede, cam 3 secunde. Crezi ca daca ai facut 1000-2000km ai scapat? N-ai tavalit-o ca ti-a fost frica sa ii dai. Cand o sa-ti treaca frica si o sa crezi ca ai invatat sa mergi incepe distractia.

http://www.sportrider.com/performance_numbers/146_motorcycle_performance_numbers/honda.html

 

Ti-a zis lumea sa nu-ti iei R1 ca nu-i de tine si ti-ai luat. Mergi cu maxim 120 cu ea. Adica asa cum ai fi mers si cu un GS500, doar ca mai stresat.

Ti-ai luat cauciucuri de curse. Pune o poza cu ele sa vedem la ce ti-au folosit.

Acum iti iei 1000rr mai puternic decat R1 ca ai auzit tu ca e bland CBR-ul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut. vreau sa fiu primul: rip dodo. era un baiat bun, stia sa se dea si era cerebral, respekt! pentru cei care comenteza: da, era incepator si avea r1, dar va dadea clase la multi d-astia batrani, va invartea casca pe cap cand trecea pe langa voi. a avut ghinion in ziua aia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

..nici macar nu ma chinui sa raspund la commenturile deloc interesante...da , mi-a ramas mica , da..suna bine sa spui ca ai caucicuri "de curse" , da..da mai bine cbr-u la terase...da da da .. si mult bla bla bla...m-am saturat din 10 replay-uri sa vad 9 de c*c*t..e cum ziceti voi...o dau pentru simplu fapt ca e mult mai grea decat cbr-ul , si vreau ceva pe injectie pentru incut..asta cu carburatoare e putin prea brutala...si vreau ceva mai nou , minim 2006/2007...e vreo problema in asta ?

 

...daca era sa ma iau dupa voi , "inteligentii" de pe toate topic-urile acum eram de mult mort.dar uite ca am facut si cateva mii de km si nu am cazut , am putut sa ma si abtin la ceea ce am zis la inceput si nu am depasit 120-130 km/h...!!! asa ca ... inca o data va rog , inceputati in mama ei de treaba cu prostiile daca nu isi au locul !

 

multumesc cmd...chiar multumesc....

 

Esti la inceput, ti-e frica, e ok. Ce te faci insa atunci cand vei crede ca incepi sa stapanesti mobra, vei face 1-2 ani de mers si vei avea senzatia ca le stii pe toate ? Momentul ala e cel mai periculos... in rest, asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am mers pe R1 '99 si mi-a placut. Fata de un FZR600 din 90 cu ciclistica pe careo avea NOE la arca ... R1 e bomboana.

 

Am mers pe R6 2002..parea mai agresiva in gaz, probabil pentru ca provenea de pe circuit si sigur avea un -1.

 

Am mers pe ZX9R '99. StreetFighter. Am stat demoralizat 2 zile si am finalizat cu-n plans. Ce e drept, amortizorul de ghidon punea multe plusuri...dar pe total, o ciclistica cum nici acel R1 nu avea. Frumos..si sunetul, tot.Cat cuplu..frate, ce de-a cuplu. Si iarasi, ce sunet avea toba aia. Nu urla, dar din mers se auzea magnific.

 

 

Nu stiu, am fost tentat o perioada sa trec pe miar, dar nu am bani. asa ca mai trag un sezon de batranul FZR...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

smile.gif)

discutiile astea o sa continue pana te cureti de tot(de pe forum) sau de caracterul care te face sa alegi in continuare gresit si sa te certi aiurea.

daca erai un talentat nu puneai intrebarile care le-ai pus si nu dadeai raspunsurile care le-ai dat si erai deja la a x-a pereche de cauciucuri tocite pe exterior.

abia atunci probabil poti sa-ti pui r1 sau rr la semnatura fara sa fi luat la misto.

vezi ca e un agusta f4 pe bursa, poti sari direct la ultimul nivel. nu se compara cu niciuna din alea pe care te-ai urcat.

Ba coae! Cati ani ai? Ori tu esti mic ori, ti-a ramas mic creierul. Ca sa dai sfaturi legate de moto unora ar trebuii sa ai macar una din cele doua calitati care tie iti lipsesc cu desavarsire:experienta pe moto sau inteligenta. Faptul ca ai dat comenturi care au uns la "colon" pe mai greii forumului si esti digerat pe aici iti da tie impresia ca vorbele alea care iti intorc invective in vitata de zi cu zi sunt numai bune de servit din spatele calculatorului. Ai luat carnetul anu asta, ti-ai luat un cazan si vad ca nu-ti mai incapi in piele daca nu otravesti si pe altii cu lumina intunericului din teasta ta. Deabia mergi pe motoreta aia a ta si deja stii tu cum e cu toate motoarele si ce motor ii vine mai bine unuia sau altuia. Lasa-l ma pe om sa isi ia ce vrea el ca nu isi ia motocicleta din pensia lu bunica-ta. Sfatuiesti lumea sa toceasca cauciucurile pe exterior pe drumurile publice si pe urma te miri ca prostu la accidente din cauza vitezei. Eu zic ca tu degeaba faci 100 de mii ca km ca la cat esti de dus nu esti in stare sa pricepi nimic din ei ca sa poti sfatuii pe altcineva...asa ca mai bine abtine-te! N-ai fost in stare sa faci jaloane cu un F4i si stii tu cum e cu R1 asta. Te-am mai vazut pe un topic cand la fel ca si aici il jigneai pe unu care nu stiu ce motor mai tare ca al tau isi luase si il provocai sa faca intrecere cu tine pe Cheia ca sa vada ca .....aici tu sa ne spui ce trebuia sa rezulte in urma acelei provocari. Fi sincer ...ti-ai luat un Bandit mai mult ca sigur cu peste 50-60 de mii de km pt ca pe asta ti l-ai permis si ai un gust amar de fiecare data cand vezi pe unu care isi permite sa se joace cu motoare la care tu doar visezi momentan. Nu e nimic rau in a fi aspirational dar nu e bine sa fii hater.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ai de plm cum m-ai citit ba spartule ba.

in primu rand ar trebui sa frunzaresti putin topicu asta sa vezi de ce e luat omu la baza.

in al doilea rand, threadu in care provocam posesorii de ss era pt ca erau d-astia care si-au luat miare si merg cu ele doar in oras. vroiam sa-i scot afara ca sa se distreze mai bine decat intre semafoare si ca sa invete si ei ca mersu cu mobra e mai mult decat blana si frana pe bulevard.

 

restu postului tau in care ma categorisesti fara sa ne cunoastem il ignor.

sper doar sa ajungi sa faci diferenta intre sfat si caterinca. poti sa-mi citesti si sfaturile aruncate pe diverse topicuri si poate pe urma iti mai schimbi parerea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...