Sari la conținut

Prima motocicleta - YZF R1


dodo
 Share

Postări Recomandate

Accidente o sa ai orice ai face , cu orice gume , frine , viteze si alte acarete te-ai da. Important e sa nu te imbeti de viteze si accelerari fantastice , sa respecti puterea mobrei pe care o ai si sa nu ai impresia NICIODATA ca o stapinesti total. Cind vei ajunge la "total" , vei ajunge si la "final".

Pentru sfaturi despre pilotaj intra la sectiunea "Accidente" si vezi cum au ajuns unii in spital sau RIP , e mai tare ca orice tutorial despre mersul pe pista.

Editat de lil debul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 172
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

..cu motocicleta nu s-a mai intamplat nimic grav , doar o crapatura pe carena stanga si folia de carbon jumulita pe dreapta biggrinbandit.gif

 

Am inceput sa ma acomodez destul de bine cu ea , astazi m-am folosit de ea cu adevarat , nu doar pentru plimbari , de la 10 pana dup-amiaza la 18...si chiar am facut km buni doar in oras...am avut ocazia sa invat mai bine ca lumea chiar nu se asigura , ca m-au ajutat mult becurile xenon care le-am montat , ma vede lumea mai bine in oglinzi...

 

De la ultimul post am mai facut aproximativ 1000 km , si sper la cat mai multi fara incidente...multumesc pentru informatia legata de detonarea de la 8.000 rot/minbeer.gif ... am simtit-o de mai multe ori....

 

Inca o data , multumesc tuturor pentru sfaturile bune ! bigstar.gif

sa traiesti!asfalt uscat si nu te da la ea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

...salutari...am mai facut 1500 km de la ultimul post , majoritatea pe drumuri Craiova-Calafat-Dr.Tr.Severin..din fericire fara nici un incident..m'am acomodat cu ea , cat de cat..dar tot nu vede mai mult de 120 km/h :))))

..i'am montat o toba scurta DanMoto,in sfarsit nu mai suna a scuter de 49cmc :))))..maine o sa merg sa ii montez cauciucuri full slick fata/spate..si..cam atat pentru moment :)

 

..sper sa va scriu curand , la 5000 km !!!

post-68673-0-56834500-1347270377_thumb.jpg

post-68673-0-66404600-1347270389_thumb.jpg

post-68673-0-34884000-1347270404_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

maine o sa merg sa ii montez cauciucuri full slick fata/spate..

De ce? Ce te-a facut sa alegi slickuri pt strada in detrimentul cauciucurilor normale?

 

PS: noi sau SH?

Editat de banzay
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...o sa ii montez cauciucurile astea pana ii cumpar semi'slickuri noi..oricum cu motocicleta ma mai dau o saptamana si o bag la garaj si la aranjat , si pana la vara nu mai iese...iar legat de ploaie , cum a dat primul strop..cum in primul peco ramane :)) ..neaparat trebuie sa ii cumpar oglinzi , cat mai mari , chiar daca o sa arate mai urat..in astea nu vad nimic..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca te mai dai o saptamana cu mobra de ce`i mai cumperi cauciucuri? sa se strice si sa se duca dreacu compozitia lor? cauciucurile tre sa fie noi si moi...zici ca nu stii sa te lasi p curbe si etc , conclucie dc sa iei slic daca nu stii sa te dai? eu am michelin power pure 2ct si consider ca ma dau decent si nu am nevoie de slic...din cate am citit p`aici nu faci cele mai bune alegeri...cauciucul tine de siguranta...cumpara la anu unu cum dot 13 si 2-3 ani n`o ai probleme

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

Scuze dacă mă bag aiurea în discuție, dar țin să te anunț că au loc la BucureÂşti cursuri BMW Rider Training, modulul compact.

Costă 100 de euro Âşi trebuie să vii cu motorul Âşi cu echipamentul tău.

 

 

 

Dau un copy paste din anunț, cu mențiunea că invitația nu este valabilă doar pentru userul ”dodo”. Am fost Âşi eu la aceste cursuri la începutul lunii august, merită banii.

 

 

 

Automobile Bavaria Moto

 

Trei sesiun BMW Rider Training se vor desfasura in Bucuresti in intervalul 13-14-15-16 Septembrie langa sediul din Bucuresti- Baneasa al Automobile Bavaria, in incinta Selgros Baneasa

Grupa 1: 13 Septembrie 15:00-18:00 –> 14 Septembrie 09:00-12:00

Grupa 2: 14 Septembrie 14:00-17:00 –> 15 Septembrie 09:00-12:00

Grupa 3: 15 Septembrie 14:00-17:00 –> 16 Septembrie 09:00-12:00

 

 

Doua sesiuni se vor desfasura la Cluj in intervalul 27-28-29 Septembrie in incinta dealerului BMW Autotransilvania Cluj:

Grupa 1: 27 Septembrie 15:00-18:00 –> 28 Septembrie 09:00-12:00

Grupa 1: 28 Septembrie 15:00-18:00 –> 29 Septembrie 09:00-12:00

 

 

Taxa de participare este de 100 Euro (nu include motocicleta sau echipament de protectie). Participantul trebuie sa posede permis de conducere categoria A, valid. Pretul cuprinde explicatii teorietice si excercitii practice. Nu exista servicii locale de inchiriere motociclete sau echipamente.

Modulul de training va acoperi integral programul Compact Training dupa programa de la BMW Driver Training din Munchen si va fi completat de sfaturi individuale din partea instructorului BMW.

 

 

Compact Training:

Cu cat mergi mai mult cu atat mai multa incredere castigi, aceasta se aplica in special motociclistilor cu experienta redusa sau care au o intrerupere mare in utilizarea motocicletei.

 

Cursul Compact Training te va invata cum sa reactionezi cu incredere si calm in momente critice. Ca sa reusesti este necesar sa cunosti cum sa schimbi corect pozitia corpului si greutatea pe motocicleta impreuna cu manevre si impulsuri de virare care iti vor permite sa mentii in permanenta controlul motocicletei chiar si in cele mai surprinzatoare situatii. Exercitii practice de franare si de virare impreuna cu sfaturi individuale si mici “secrete” din partea instructorului vor completa programul.

 

Motocicleta utilizata (nu doar BMW) va trebuie sa aiba ITP si asigurare RCA valabile, sa fie in buna stare de functionare, sa aiba o toba de evacuare legala, sa aiba anvelopele cu uzuri in limite normale si nu mai vechi de 5 ani.

 

Ca echipament de protectie participantii trebuie sa poarte: casca de protectie, jacheta si pantaloni moto cu protectii, cizme moto si manusi.

Este important ca participantii sa aiba asigurare de sanatate valida care acopera si activitati moto. Asigurarea de sanatate de stat acopera aceste aspecte.

 

Pentru inscriere va rugam transmiteti datele de identificare personale (nume complet, adresa, CNP, date de contact) la adresa Motorrad@AutomobileBavaria.ro si veti fi contactati pentru alegerea grupei si pentru transmiterea proformei de plata a taxei de participare. Persoana de contact: Stefan Iliescu, tel: 0732.671.778.

 

In general nu sunt restrictii legate de starea vremii dar Automobile Bavaria isi rezerva dreptul sa modifice programul din motive de siguranta ale participantilor.

Spectatorii sunt bine veniti dar pentru copii si adolescenti sub varsta de 16 ani trebuie sa existe un insotitor.

 

Baftă!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cica, atunci cand scad temperaturile sub 20 de grade, se inchid si terasele... am fost rau :friends:. lasa slickurile, ia niste dunlop roadsmart sau qualifier, sunt si mai ieftine si foarte bune, dar ia-le la anu daca nu mai ai de gand sa mergi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cica, atunci cand scad temperaturile sub 20 de grade, se inchid si terasele... am fost rau :friends:. lasa slickurile, ia niste dunlop roadsmart sau qualifier, sunt si mai ieftine si foarte bune, dar ia-le la anu daca nu mai ai de gand sa mergi.

 

auch..bine punctat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

...Gata , o vand !!! Mi-au fost luate mintile de CBR RR , acum sa vedem , 600 sau 1000 ...

 

pe scurt pentru cine e interesat : 2300 euro : Bi-xenon (scurta/lunga) , pozitii led , pompa frana brembo , toba DM racing cu coloana de aer custom , cauciucuri RACETEC semislick in stare foarte buna , amortizor ghidon hyperpro , filtru aer K&N , ofer si toba originala , toate consumabilele noi , bujii noi , carburatoarele sincronizate in urma cu 100 km ! ofer si oglinzile racing si cele originala noi noute nemontate !!!

0758.388.555

Editat de dodo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu mica, probabil nu i se mai pare cul, nu-l mai incita cand se uita la ea. slickurile alea probabil erau tot pentru terasa. cat de tare o fi sa zici ca ai cauciucuri de circuit?

 

vezi dodo ca pe aici, baietii care stiu cum sta treaba cu mobrele sustin ca honda sunt niste glume la capitolu sportive si yamaha sunt alea adevarate, pentru hardcoristi. doar nu vrei sa-ti strici imaginea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu mica, probabil nu i se mai pare cul, nu-l mai incita cand se uita la ea. slickurile alea probabil erau tot pentru terasa. cat de tare o fi sa zici ca ai cauciucuri de circuit?

 

vezi dodo ca pe aici, baietii care stiu cum sta treaba cu mobrele sustin ca honda sunt niste glume la capitolu sportive si yamaha sunt alea adevarate, pentru hardcoristi. doar nu vrei sa-ti strici imaginea.

 

 

bah, dece sunteti rai, probabil a mers pe vre-un 600rr si a observat ca e mult mai usor de strunit decat un r1 carburat..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu suntem rai ci invidiosi, eu sufar cand vad ca unii schimba mobre ca pe ciorapi si eu n-am bani sa-mi iau manusi de iarna. e pura invidie, iti jur :))

frate, daca zicea ca trece la un f4i, la un SV, la un monster(chiar unu mai maricel) mai ziceam da e clar ca omu stie doar carene, stickere si look. de-aia comentam, ca alege prost a doua oara.

 

mobrele nu se aleg dupa dificultatea strunirii. eu dupa bandit m-am dat si cu un varadero, sa vezi acolo challenge in plm la cat de grea si inalta e. ce-o fi asa greu de strunit la R1 ca sincer eu cred ca e mai greu de miscat banditul meu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce-o fi asa greu de strunit la R1 ca sincer eu cred ca e mai greu de miscat banditul meu.

 

1 ) r1 e incoparabil mai greu de strunit decat orice naked bike, in primul rand are semighidoane in loc de ghidon, pozitia e automat aplecat pe ea, cu semighidoane ai bratul fortei mai mic deci necesita o forta mai mare pentru contravirare.

 

2) motorul de pe R1 nu-i faimos pentru modul liniar in care dezvolta puterea , e cam aiurea sa-ti accelereze motorul mai mult decat vrei tu , mai ales ca incepator, iar corectia din acceleratie se intimpla brusc si te dezechilibreaza in cele mai multe cazuri.

 

dece crezi ca multi zic ca merge motocicleta unde vrea ea si nu unde vrea incepatorul... chiar asa se si intimpla.

 

vrei sa faci un exercitiu, apleaca-te pe bandit pana lipesti casca de rezervor si ia cateva curbe scrie aici cat de controlabila ti s-a parut fata de pozitia normala .

 

 

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu am cum sa contrazic niciunul din argumentele tale, in schimb as vrea sa ajunga si la urechile baiatului. pana la urma, daca tot vrea sa fie rau exista FZ1 si alte nakeduri cu motoare rele care tot o sa-l invete ceva macar din cauza pozitiei si manevrabilitatii. m-am urcat pe un f4i si nu am reusit sa fac slalom(cu conuri imaginare) cum reusesc cu banditul.. chiar te limiteaza pozitia.

eu ma simteam masochist alegand mobra asta(ca greutate), de el nu stiu ce sa mai zic.

 

@dodo zi si tu drept, tie ti se pare ca doar SS-urile sunt motociclete si de-aia te invarti in jurul lor? ce alte mobre mai stii?

Editat de silencer
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...Gata , o vand !!! Mi-au fost luate mintile de CBR RR , acum sa vedem , 600 sau 1000 ...

 

pe scurt pentru cine e interesat : 2300 euro : Bi-xenon (scurta/lunga) , pozitii led , pompa frana brembo , toba DM racing cu coloana de aer custom , cauciucuri RACETEC semislick in stare foarte buna , amortizor ghidon hyperpro , filtru aer K&N , ofer si toba originala , toate consumabilele noi , bujii noi , carburatoarele sincronizate in urma cu 100 km ! ofer si oglinzile racing si cele originala noi noute nemontate !!!

0758.388.555

BRAVO BRAVO BRAVO si asa e un model expirat , alege cbr e altceva fata de modelul detinut acum de tine ,BUNA ALEGERE

bafta la vanzare

Editat de cmd
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...