Sari la conținut

transfagarasan si transalpina


ianachim
 Share

Postări Recomandate

plec miercuri 18 iulie pe la 17.30 si ma cazez la cabana capra

dimineata de joi la rasarit bag un dublu transfagarasan si ies pe la curtea de arges spre ramnic de unde plec spre transalpina cu intrare pe ranca si iesire pe sibiu

am luat deja o dubla la capra pt maine noapte

nu dorm pe drum....insa daca e vreme ok ma mai opresc la o poza

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1342549051[/url]' post='3181478']

Buna decizie, in weekend, cele doua sunt aproape ca DN1. Pe TA cel putin nu gasesti 5mp langa sosea sa opresti, unde n-a oprit deja un jipan sau o Dacie 1300 n-a intins gratarul.

 

tocmai de aceea fac asta insa si asa va fi lumela capra abia am gasit cazareperioada de vacanta si concedii

insa clar in wkend iti bati joc de nervii tai

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

plec miercuri 18 iulie pe la 17.30 si ma cazez la cabana capra

dimineata de joi la rasarit bag un dublu transfagarasan si ies pe la curtea de arges spre ramnic de unde plec spre transalpina cu intrare pe ranca si iesire pe sibiu

am luat deja o dubla la capra pt maine noapte

nu dorm pe drum....insa daca e vreme ok ma mai opresc la o poza

 

tu esti tentant in ce propui...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca scapam de Transfagarasam poate iesim impreuna azi la 18 din Buc.

 

Fetita o arde pe supersport si plange la drumuri proaste.

 

Later edit:

Asa cum am vorbit la telefon, maine in jur de ora 8:30 ne vedem in Ramnicu Valcea si mergem spre Transalpina, iar seara aterizam in Bucuresti.

Editat de paispe
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ba baiatule... asta nu e ora la care sa pui o printesa sa se trezeasca :laugh:

 

daca te inhaiti cu cine nu trebe...

sau poate ca stai intr-o padure adormita...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

IANACHIM. te rog posteaza aici ceva impresii asupra calitatii drumului, semafoare-reparatii, a cazarilor-pret-disponibile, alte costuri...

Intentionez un circuit intre 13-18 August care sa includa TA si TF.

Multumesc

Editat de TeDy 'M
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pana la urma cati km sunt Bucuresti Sibiu pe transfagarasan si intoarcere pe transalpina? Nu-mi spune niciun site distanta pe traseele astea? E ok asfaltul? Merge facut traseul intr-o zi? Ar trebui sa fie vreo 500km + autostrada dus intors care poate fi parcursa in 45 de minute. Daca e bun drumul m-as baga la traseul asta intr-o zi. Daca-s bucati cu asfalt peticit devine obositor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pana la urma cati km sunt Bucuresti Sibiu pe transfagarasan si intoarcere pe transalpina? Nu-mi spune niciun site distanta pe traseele astea? E ok asfaltul? Merge facut traseul intr-o zi? Ar trebui sa fie vreo 500km + autostrada dus intors care poate fi parcursa in 45 de minute. Daca e bun drumul m-as baga la traseul asta intr-o zi. Daca-s bucati cu asfalt peticit devine obositor.

 

iti zice google maps, sunt ~750km, dus transalpina + intors transfag, facubili intr-o zi :rolleyes:

 

de asfalt nu stiu ce sa-ti spun, n-am fost anul asta.

Editat de frigider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am facut tura asta pe 14-15 Iulie, cu cazare la Sibiu, 1 Transalp 600, 1 TDM 900, 1 Vstrom 650, 1 YBR 250.

 

Distanta data de Google Maps e corecta, iar ca stare a drumurilor:

 

- Bucuresti - Novaci prin Baia de Fier, totul ca-n palma. O bucata scurta de A1 cu circulatie pe un singur sens, posibil sa nu mai fie, se lucra la o pasarela;

- Novaci - Intersectie 7A cu 67C (Obarsia Lotrului?) - iarasai ca-n palma, nemarcat;

- Intersectie - aproape de Sugag - 2 bucati mai lungi (dar sub 1 km) neasfaltate, drum de pamant nivelat, practicat lejer cu YBR de proprietara. Plus cateva portiuni mai scurte cu asfalt lipsa, plus mult nisip in curbe;

 

Inainte de Sugag noi am facut dreapta (mergeam la Sibiu) pe 106E, si chiar va recomand drumul. Are o portiune la inceput cu ace de par foarte inclinate cu asfalt nou, dupa care trece prin cateva comune foarte frumoase, drum ingust printre case stil vechi, plus niste panorame intre ele care merita.

 

La Sibiu am stat la pensiunea Nane, putin dupa aeroport cum am venit noi. 100 RON camera dubla, conditii foarte OK, mic dejun super, loc in curte pt parcat motoarele, iar gazda (Cosmin) foarte de treaba.

 

La intoarcere pe TF a fost cam asa:

 

- Sibiu - Cartisoara - foarte bun, fara lucrari, nimic special;

- Cartisoara - Balea Lac - asfalt bun, fara probleme;

- Balea Lac - Curtea de Arges - asfalt degradat, dar fara probleme majore. Reparat fata de anul trecut pe conturul lacului, se merge mult mai OK;

- Curtea de Arges - Bucuresti - asfalt bun, nimic special.

 

Foarte important de mentionat e ca daca vrei sa te bucuri cu adevarat de drumuri, nu prea merita sa le faci in weekend. Cand am fost noi, pe TA era aglomerat, multe masini care abia se tarau, iar pe TF mult mai rau, in ultimele curbe inainte de Balea erau coloane oprite pt ca la Balea era omor si se trecea foarte greu.

 

Plimbare placuta va urez :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta poate cu pixul pe harta!

Practic nu ai cum sa faci traseul asta de 780 km intr-o zi..

 

 

inseamna c-am realizat imposibilul :bounce:

 

mi-a mai crescut inima. la fel si tovarasul B374, cu el am fost. :bigstar:

Editat de frigider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

M-am exprimat gresit, ma refer sa mergi sa si intelegi ceva din traseu, nu doar sa tragi de gaz sa-ti rupi poponeata in sa, doar sa-ti iasa kilometrii la numar si sa atarni la panoplie ca ai facut TA SI TS intr-o zi..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...