Sari la conținut

Honda Africa Twin CRF 1000 si 1100


Postări Recomandate

Intr-adevar, este foarte manevrabila. Chiar si la viteze mici si foarte mici. Nici macar sub 10km/h nu simt nevoia sa iau picioarele de pe scarite. Protectia la vant este foarte buna. Sunt foarte impresionat de consum. La drum lung, la o viteza de 95-100 km/h in treapta a 6-a are un consum mediu de 3,8. In oras, in schimb, consuma cam 7 - 7,5 (evident ca daca merg mai "cuminte" ii scade consumul :)) ) Este foarte confortabila. Daca cu banditul facem pauze cam la fiecare 50-70 km, cu asta am facut aproape 140 km pana sa simt nevoia unei pauze. O pozitie foarte confortabila si pentru pasager (dupa ce ii pun si topcase pe post de spatar va fi perfecta). Pentru mine ar fi bun parbrizul touring, mai inalt, dar nu consider asta ca un minus, pentru ca nu e atat de deranjant, plus ca se poate rezolva foarte usor prin montarea unui inaltator de parbriz sau chiar schimbarea lui cu unul touring. Faptul ca au inversat pozitia butoanelor de claxon si semnalizare necesita un pic de timp pentru a te obisnui. In primii km claxonam de fiecare data cand vroiam sa schimb directa :))))) sau in anumite faze cand vroiam sa claxonez si apasam pe butonul de semnalizare. Dar acum m-am obisnuit si e ok.

 

Ce am scris mai sus sunt pareri in comparatie cu Banditul. Stiu ca sunt clase complet diferite, dar aia e singura motocicleta cu care o pot compara. Am precizat asta ca sa nu aruncati cu pietre. :)))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,4k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Ieri i-am montat si suportii de genti laterale. Tot de la Givi, pentru Trekker Outback.

 

post-35709-0-51703600-1469522484_thumb.jpg

post-35709-0-15008700-1469522492_thumb.jpg

post-35709-0-81823500-1469522506_thumb.jpg

 

In toamna sper sa-i montez si topcase si, in functie de buget, sa iau si gentile laterale.


» Post actualizat in 26 Jul 2016 08:46

Super

 

Ce tankbag folosesti? Vad ca urmeaza foarte bine linia rezervorului. Eu am unul de la Givi pe care l-am folosit pe bandit, dar e pentru motocicletele cu rezervorul mai drept, nu asa țuguiat, si nu sta extraordinar.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cosminst :

 

Tank bag = GIVI GRT705 waterproof. Dupa ani de hoinareala prin EU,de la Nordkapp in Sicilia, din Albania pana prin Alpi si Dolomiti, dupa GIVI Trekker Outback pe V Strom si SW Motec TRAX EVO pe XT1200Z Super Tenere am ajuns la concluzia minimalismului si comodidatii.

 

1. Tank bag-ul sa fie cat de cat incapator, peste 15l si direct waterproof, sa nu mai trebuiasca sa-i pun vreo husa in caz de ploaie: lene + comoditate :)

2. Side case-urile sa fie usoare, soft bag, direct waterproof sau innerbag-urile sa fie waterproof, deci si in cazul asta fara necesitatea unor huse de ploaie si alte cele. De asemenea rack-ul de prindere sa obstructioneze cat mai putin look-ul mobrei. Drept urmare am decis Hepco &Becker Royster Street cu prindere C Bow. Oricum, le voi purta doar la calatorii mai lungi de 5 zile.

3. Topcase-ul sa fie cat mai usor, doar pentru calatorii mai lungi de 3 zile. Am decis Hepco & Becker GOBI 42l cu spatar si rack metallic.

4. Pentru iesirile de 1-3 zile, inclusiv off road, o sa utilizez vreun tail soft bag waterproof pe care inca nu l-am ales.

Editat de yamoco
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai cati cu AT-ul nou suntem in total pana acum ?

 

Eu am cunostinta de:

 

1. Dan Demetrescu (motorteam)

2. cosminst2008

3. yamoco = subsemnatul :)

4. Mircea Leschian

5. ???

 

Apropo ... era vreounul dintre voi sambata, 23.07, aprox ora 10:00 AM prin Palinis / Sibiu ca mi s-a parut ca a trecut o AT CRF1000L iar eu eram la o terasa langa Arenele Platos (partia de schi) ?


» Post actualizat in 26 Jul 2016 12:14
Duminica a fost Transalpina.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cosminst :

 

Tank bag = GIVI GRT705 waterproof. Dupa ani de hoinareala prin EU,de la Nordkapp in Sicilia, din Albania pana prin Alpi si Dolomiti, dupa GIVI Trekker Outback pe V Strom si SW Motec TRAX EVO pe XT1200Z Super Tenere am ajuns la concluzia minimalismului si comodidatii.

 

1. Tank bag-ul sa fie cat de cat incapator, peste 15l si direct waterproof, sa nu mai trebuiasca sa-i pun vreo husa in caz de ploaie: lene + comoditate :)

2. Side case-urile sa fie usoare, soft bag, direct waterproof sau innerbag-urile sa fie waterproof, deci si in cazul asta fara necesitatea unor huse de ploaie si alte cele. De asemenea rack-ul de prindere sa obstructioneze cat mai putin look-ul mobrei. Drept urmare am decis Hepco &Becker Royster Street cu prindere C Bow. Oricum, le voi purta doar la calatorii mai lungi de 5 zile.

3. Topcase-ul sa fie cat mai usor, doar pentru calatorii mai lungi de 3 zile. Am decis Hepco & Becker GOBI 42l cu spatar si rack metallic.

4. Pentru iesirile de 1-3 zile, inclusiv off road, o sa utilizez vreun tail soft bag waterproof pe care inca nu l-am ales.

 

Gentile si topcase-ul de la Givi le iau doar pentru plimbari lungi. Plus ca m-am saturat de bagaje textile pe care trebuia sa le leg cu tot felul de chingi ca sa nu fluture si sa ma dezechilibreze (asa cum se poate observa in pozele puse de mine cu banditul). Pentru ruta casa-serviciu si retur sau ture scurte de 1-2 zile ar fi stupid sa car toate gentile dupa mine :))) Oricum, concediul asta o sa am aceleasi genti laterale textile si rollbag in spate pentru ca mi-am epuizat bugetul :))) Iar tankbag-ul mi se pare o piesa foarte importanta la fiecare plimbare. D-asta te intrebam ce model e pentru ca pare ca sta foarte bine, fata de cel pe care il am eu acum.

Editat de cosminst2008
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare.

Modelul meu e tricolor, manual

post-19875-0-02653800-1469537365_thumb.jpg

 

Am aproape 3000 km din care doar vreo 100 pe macadam.

Cuplu incredibil, ciclistica extraordinara, nu simti pasagerul.

 

Am avut Africatwin rd07a si inainte BMW 650 ST.

Deocamdata am pus doar cric central si crashbar-uri de la SW Motech.

Studiez un parbriz touring sau inaltator ( am 1,79 si mi-ar prinde bine )...

Urmeaza genti laterale si anul viitor alt sezon cu alte cauciucuri - probabil Metzeler Tourance sau similar.

Merg 85% sosea si restul easy offroad.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gentile si topcase-ul de la Givi le iau doar pentru plimbari lungi. Plus ca m-am saturat de bagaje textile pe care trebuia sa le leg cu tot felul de chingi ca sa nu fluture si sa ma dezechilibreze (asa cum se poate observa in pozele puse de mine cu banditul). Pentru ruta casa-serviciu si retur sau ture scurte de 1-2 zile ar fi stupid sa car toate gentile dupa mine :))) Oricum, concediul asta o sa am aceleasi genti laterale textile si rollbag in spate pentru ca mi-am epuizat bugetul :))) Iar tankbag-ul mi se pare o piesa foarte importanta la fiecare plimbare. D-asta te intrebam ce model e pentru ca pare ca sta foarte bine, fata de cel pe care il am eu acum.

https://www.hepco-shop.de/meinbike/honda/crf-1000l-africa-twin/c-bow-softtaschenhalter-schwarz.html

 

https://www.hepco-shop.de/meinbike/honda/crf-1000l-africa-twin/easyrack-topcasetraeger-schwarz.html

 

https://www.hepco-shop.de/produkte/gepaeck/softbags/royster-softbags/seitentasche-royster-22-ltr-mit-schwarzem-reissverschluss-fuer-c-bow-halter.html

 

https://www.hepco-shop.de/produkte/gepaeck/sideboxes-topcases/gobi/gobi-topcase-dark-grey-42-ltr.html

 

Cam asta am comandat deocamdata in ceea ce priveste bagajele. Fara chnigi ...... :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare.

Modelul meu e tricolor, manual

attachicon.gifimage1.JPG

 

Am aproape 3000 km din care doar vreo 100 pe macadam.

Cuplu incredibil, ciclistica extraordinara, nu simti pasagerul.

 

Am avut Africatwin rd07a si inainte BMW 650 ST.

Deocamdata am pus doar cric central si crashbar-uri de la SW Motech.

Studiez un parbriz touring sau inaltator ( am 1,79 si mi-ar prinde bine )...

Urmeaza genti laterale si anul viitor alt sezon cu alte cauciucuri - probabil Metzeler Tourance sau similar.

Merg 85% sosea si restul easy offroad.

Da, cauciucurile si eu sunt de parere ca trebuie schimbate. Mai ales ca mi-au ridicat pulsul de cateva ori pe asfalt ud. Cricul central iar e o achizitie foarte utila. Parbrizul touring ar fi foarte folositor si pentru mine (am aproape 1,90). Dar, incet-incet se rezolva toate. Dar pana atunci, hai la plimbare :peace: !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Saptamana asta ni se mai alatura un "ortac" : 'zece de rosu" , vine de pe un 2012 V Strom 650, i-a sosit AT-ul argintiu la motorteam :)


» Post actualizat in 02 Aug 2016 06:48

Un pic de Transalpina :)


» Post actualizat in 03 Aug 2016 04:51
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca apuca mai mult de 2 ani si 4 luni la mine, modific din Yamoco in Hondoco ... :) :) :)


» Post actualizat in 05 Aug 2016 17:17
No' c-am comis-o 😊
Yamoco-n Hondoco + inmatriculare 👍
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Are cineva idee de ce între viteza a 4a si a 5a mi se întâmplă să rămână pe liber? Asta am patit-o de mai multe ori pe n situații similare: în depășire, turat în a 4a până la 6000, tras ambreiajul, dat a cincea, eliberat ambreiajul si tras de gas. Doar că se tura în gol. Trebui să mai trag o dată de ambreiaj si sa mai bag o dată în a 5a ca să o ia. Aveți idee din cauza face așa?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi s-a intamplat si mie de 2 ori, odata 4/5 si odata 5/4. Treaba e cunoscuta pe forumuri, nu suntem singurii, se intampla la foarte multi. Cauza n-o stiu si cred ca nici cei de la Honda n-o stiu :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi s-a intamplat si mie de 2 ori, odata 4/5 si odata 5/4. Treaba e cunoscuta pe forumuri, nu suntem singurii, se intampla la foarte multi. Cauza n-o stiu si cred ca nici cei de la Honda n-o stiu :(

 

Este vorba de DCT?

Cu cizme de MX sau fara?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am cetit pe adv topicul unor tipi ce customizeaza mobre. Si baieti harnico ce sunt au facut bucati afrikana cea noua. Pe langa laide si hype au atras atentia cum ca e tare putina(catre deloc) vaselina in anumite pct cheie pt mentenanta. La jug la oase si bascula. Probabil si la rulmentii de la roti. Merita aruncat un ochi era recomandarea. FYI

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Are cineva idee de ce între viteza a 4a si a 5a mi se întâmplă să rămână pe liber? Asta am patit-o de mai multe ori pe n situații similare: în depășire, turat în a 4a până la 6000, tras ambreiajul, dat a cincea, eliberat ambreiajul si tras de gas. Doar că se tura în gol. Trebui să mai trag o dată de ambreiaj si sa mai bag o dată în a 5a ca să o ia. Aveți idee din cauza face așa?

 

Am patit si eu asta. Modelul manual , merg cu cizme trial...

Cred ca-i singura inexactitate care ma deranjeaza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Honda Africa Twin CRF 1000 si 1100
  • Kristian K pinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...