Sari la conținut

DSLR si enduro touring


Postări Recomandate

Ieri am pus aparatul in topcase si cu toate ca era in geanta lui si intr-un prosop, am gasit obiectivul extins, deci vibratiile ajung fara probleme. Amortizor spate tare, cauciucuri cramponate si umflate, santuri luate in viteza, drumuri de tara, toate astea transmit vibratii si ma astept ca dupa cateva ture aparatul sa inceapa sa dea erori.

 

Nu prea imi vine sa tin geanta la gat, cu toate ca acum pare cea mai buna solutie. Voi in ce tineti DSLR-urile cand sunteti pe motocicleta?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ceva de genul asta ma gandesc ca ar merge (o cutie oarecare + spuma din orice magazin de constructii decupata in forma aparatului)

http://lostrider.smugmug.com/Motorcycles/Fall-Ride-09-1/P1030984-2009-08-28-at-14-04/632821520_ooEzw-XL.jpg

Mai multe idei aici:

http://advrider.com/forums/showthread.php?t=794964

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu il tin in borseta, la gat (cu bareta de prindere trecuta pe sub una din maini) si toate-s ok!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tankbag-ul este o idee foarte buna, am fost atent si am vazut ca vibratiile la rezervor sunt mult mai mici decat cele de la portbagaj. Un tankbag cu 4-5 cm de burete la interior ar fi bun. Apare problema cu ploaia dar cred ca se gasesc tankbag-uri impermeabile.

 

si link-ul de pe advrider este interesant. Totusi daca iei cutie + burete trebuie sa o dedici aparatului si inseamna sa renunti la topcase. Pentru ture scurte nu e problema dar pentru ture lungi...

 

va multumesc frumos!

 

Am gasit un filmulet interesant uitandu-ma prin link-urile lui bogdan_d

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

rucsac foto tinut in spate. daca nu faci chestii exagerate unde stii ca zbori de pe motor atunci nu ai dc sa iti fie frica in configuratia asta.

 

eu am un vanguard bin 50 e mic sa nu ocupa loc mult in topcase dar incape un dslr cu 1-2 obiective si alte maruntisuri

 

vanguard bin 50

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De 3 ani merg cu un Nikon D60 dupa mine peste tot. La inceput il puneam in topcase pana in a doua sau a treia iesire cand am vazut cum unui prieten ii erau batute gratarele de la dozele de bere si rosile erau bulion. Dupa, am un luat un tankbag MotoDetail pe care l-am captusit bine cu burete si in care pun aparatul foto in husa. Acum vreau sa compartimentez tankbagul cu burete fiindca e anevoios sa scot de fiecare data husa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Schumy, tankbag-ul are husa pentru ploaie? Nu intra apa dupa o ora de mers cu 80 km/h ?

 

Da, are husa.

Nu intra apa, carenele si parbrizul ajuta destul de mult in cazul meu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hello,

Sfatul meu este sa nu tineti aparatul agatat de voi atunci cand mergeti cu mobra. In cazul unei cazaturi, se poate transforma intr-o adevarata arma impotriva voastra. Cunosc caz in care o simpla sapuniera agatata de gatul cuiva, a creat mari neplaceri, cand pesoana a cazut cu pieptul si cu coastele pe ea. Mai bine in top case sau in alta parte bineinteles cu protectiile de rigoare.

 

Sa auzim de bine !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parere personala:

 

- rucsac - prea dificil sa-l scoti; nu merita, de cate ori mergeam cu el in rucsac si sapuniera in buzunar foloseam sapuniera. Basca la cazatura nu da bine.

 

- topcase - dificil de scos, mai usor ca la rucsac dar riscant... am futerizat un obiectiv scump total in topcase pe mobra de strada... destui kilometrii si crapa si acolo;

 

- la gat... sa fim seriosi, ce dslr poti sa tii la gat fara sa te incomodeze?

 

- tankbag - cea mai potrivita optiune... e cel mai la indemana si cel mai ferit - eu am un polar sau un windbreaker oricum in tankbag si foloseste pe post de protectie...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din rucsac e greu de scos si din tank bag, unde e infasurat in windstoper si polar, este usor de scos? doar pt ca ca tre sa dai rucsacul jos din spate?

 

Nu il tin infasurat... windstopper sau polar sunt intre el si rezervor... ca sa-l scot din tankbag desfac doar un fermoar. Pot sa fac chestia asta stand pe motor, nu trebuie sa ma dau jos... tine si la mers cu pasager.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tocmai ce scriam pe topicul de fotografie despre topcase si cutie antisoc , eu ma gandeam sa improvizez una dar nu imi venise ideea cu burete !

gata e pe lista de dorinte pentru sezonul viitor !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu prea am experienta cu tank bag urile,sunt care se pot prinde bine/securiza si pe rezervoare din plastic?

Cred ca poti folosi tank bag-uri cu ventuze si chingi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hello,

Sfatul meu este sa nu tineti aparatul agatat de voi atunci cand mergeti cu mobra. In cazul unei cazaturi, se poate transforma intr-o adevarata arma impotriva voastra.

Eu am avut un telefon in buzunar la pantaloni, finut, subtirel si tot mi-a lasat o vanataie imensa pe picior cand am picat fix pe el. Si nici viteza cine stie ce nu am avut... de atunci, nu prea mai tin nimic in buzunarele. Doar portofelul in buzunar la piept la geaca...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu il tin infasurat... windstopper sau polar sunt intre el si rezervor... ca sa-l scot din tankbag desfac doar un fermoar. Pot sa fac chestia asta stand pe motor, nu trebuie sa ma dau jos... tine si la mers cu pasager.

 

am inteles. rucascul care l-am propus e mic si compact, nu e nevoie sa te dai jos de pe motor.

 

fiecare cu tabieturile lui.

 

tankbag mic, captusit cu burete mult e ce-a mai ieftina si la indemana solutie, marea majoritate il au deja la indemana. buretele se gaseste peste tot...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu prea am experienta cu tank bag urile,sunt care se pot prinde bine/securiza si pe rezervoare din plastic?

 

 

Iar vis a vis de tank bag urile alea dedicate pt foto, de la 200/300/500$ tre sa fiu nebun sa dau atata.... Pt cine are bani,bravo lor...

 

De banii aia imi iau un obiectiv, o treaba..

 

Pentru tine cea mai buna si sigura varianta e un bagster+tankbag dedicat. Nu e foarte ieftin, dar sta cel mai bine. Mai e si varianta clasica de tankbag cu chingi, dar trebuie gasit un model cu prindere ok.

 

Eu am avut un telefon in buzunar la pantaloni, finut, subtirel si tot mi-a lasat o vanataie imensa pe picior cand am picat fix pe el. Si nici viteza cine stie ce nu am avut... de atunci, nu prea mai tin nimic in buzunarele. Doar portofelul in buzunar la piept la geaca...

 

Nici portofelul nu e ok. In caz de accident iti fisureaza coastele...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...