Sari la conținut

o tura de weekend


Zven
 Share

Postări Recomandate

Hello. Fiind incepator in ale :moto:(abia ce ma trecut de 1000km la ghidon) weekendu viitor as vrea sa fac un traseu numa bun pt cei ca mine :rock:.

http://goo.gl/maps/uKRjf Asta ar cam fi traseul. Momentan suntem doar 2(bandit 600 si un tdm850). Eu merg mai catinel(110-130 ca ma bate vantu rau mai sus si nu ma grabesc nicaeri).

As vrea daca se poate de la cei care au fost de curand pe la bulgari sa-mi zica(sau sa imi dea indicatii unde sa verific aceste informatii) daca pt moto se plateste taxa de pod si daca e nevoie sa iti iei si vigneta dupa ce treci de vama. Merci.

 

P.S. Pt doritori momentan suntem doar 2(bandit 600 si un tdm850). Eu merg mai catinel(110-130 ca ma bate vantu rau mai sus si nu ma grabesc nicaeri). Pranzu se va lua probabil la ostrov ca pestele se gateste super bine acolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aseara m-am intors pe Silistra-Ruse. Drumul e foarte bun, liber si frumos. Sunt destul de multe limitari la 60 la ora, dar n-am dat de urma de politist pe acolo, asa ca se poate merge linistit cu mai mult prin zonele alea.

 

A, si nu iti trebe nimic la motor. Doar buletinul la tine. La Silistra iti mai cere si talonul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@FanFane: merci de info. :cheers:

 

pt cei care sunt interesati sa mearga precizez ca nu am pretentii de genu se merge in grup sau alte alea. Alte detalii si info vedem pe parcursul sapt.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

S-ar putea sa vin si eu functie de vreme si de timpul disponibil.

N-ai precizat ziua si ora plecarii.

 

Eu voi intra pe centura dinspre Prelungirea Ghencea, asa ca vedem cum ne corelam ca loc si ora.

 

Urmaresc topicul.

 

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

S-ar putea sa vin si eu functie de vreme si de timpul disponibil.

N-ai precizat ziua si ora plecarii.

 

Eu voi intra pe centura dinspre Prelungirea Ghencea, asa ca vedem cum ne corelam ca loc si ora.

 

Urmaresc topicul.

 

 

nu am prezicat ziua plecarii pt ca e abia luni si poate apare neprevazutu. in principiu ar fi sambata sau duminica undeva pe la ora 9:00 dimineata plecarea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am fost miercuri si sambata lu pretenii bulgarii la veliko

miercuri m`a oprit politia ca am depasit pe linie continua dar nu mi`au facut nimic dat fiind faptul ca aveam banii p card si doar vreo 40 de lei cash...racheta boeing vjjjj :D

taxa de pod se plateste doar daca stai in coloana..mereu am trecut direct si nu a zis nimeni nimic..buletinu si pa pa

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte misto traseul...numai bun pentru o plimbare linistita, l-am parcurs acum vreo 2 luni.

Recomandarea mea ar fi sa mergeti de la Ostrov spre Baneasa - Ion Corvin - Cochirleni, din punctul meu de vedere e partea cea mai frumoasa a traseului - Dobrogea e de vis.

Iar motocicletele enumerate cred ca vor fi un pic mai confortabile pe asfaltul valurit decat CBR-ul care mi-a fost mijloc de deplasare.

 

[benzinarie la iesire din GR si in localitatea Baneasa (desi nu ar fi nevoie de alimentare, dar...e bine de stiut).]

Drumul e bun, liber - aproape fara trafic si eu nu am vazut politie, probabil daca nu exagerati nici nu veti avea motive sa va salutati.

 

PS: La Tutrakan e misto sa privesti orasul Oltenita de vis-a-vis :). La fiecare tura de Oltenita priveam Tutrakan-ul, dupa tura asta am vazut si "din oglinda".

 

PPS: nu platiti pod, vigneta sau alta taxa. Sa aveti actele de toate zilele.

 

Drum bun!

Editat de MarlboroMan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

merci de info oamenilor care au raspuns. eu in principiu o sa am si pasager. alti doritori mai sunt.

 

LE: la sugestiile lui MalboroMan poate prelungim traseul(http://goo.gl/maps/etxdj) si ramanem peste noapte pe undeva ca sa fie timp si de leneveala si o bere ... :cheers:

Oricum ar fi nu vreau sa alerga aiurea. Tura asta vreau sa o fac la relaxare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

[...]sugestii[...]

:cheers:

Oricum ar fi nu vreau sa alerga aiurea. Tura asta vreau sa o fac la relaxare.

 

Clic pentru o sugestie de traseu, nu am fost atent sa indic si ruta asta.

E pacat, mai ales daca sunteti hotarati la plimbare si va mai ganditi si la cazare sa mergeti pe autostrada.

 

Cernavoda - Fetesti - Calarasi - Oltenita - etc e bun si in principiu liber.

De la Fetesti la Calarasi mergeti pe langa apa, e misto.

 

E o idee, mie mi-a priit. (Eu nu as merge pe autostrada decat daca ar trebui sa scutesc timp sau daca as merge noaptea.)

 

:moto:

Editat de MarlboroMan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum se prezinta drumul de la Silistra la Ruse? Vreau sa vin duminica de la Neptun prin Cobadin-Baneasa si sa vin prin Bg. Unde este ultima benzinarie ?

 

vezi ca au scris niste baieti mai sus mai multe info.

In alta ordine de idei a cam picat traseul initial ... cam in totalitate. Totusi poate macar reusesc sa fac asta. http://goo.gl/maps/RdKev. Cei care au fost prin zona si stiu in ce stare sunt drumurile pe acolo le multumesc anticipat pt info(m-ar interesa in mod concert portiunea Valea Doftanei - Comarnic, 101S).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

[(m-ar interesa in mod concert portiunea Valea Doftanei - Comarnic, 101S).

Este asfaltal recent, drumul este bun, noi an fost pe 1 decembrie si era ok. Ca sa ajungi in Valea Doftanei ai mai multe variante, fie prin Plopeni-Cocorasti Misli-Telega, fie prin Plopeni-Poiana Varbilau-Alunis-Pietriceau, ambele trasee deosebite, asfalt bun.

Dupa ce ajungi in zona Cimpina poti sa o iei prin Poiana Cimpina-Provita-Valea Lunga-Moreni, ca sa eviti DN1.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum ajungi din Provita in Valea Lunga ? Am incercat si eu traseul ala si a trebuit sa trec printr-un rau cand drumul s-a terminat brusc, apoi am mers cativa km pe un drum mai mult forestier, plus inca ceva km pe pietris. Banuiesc ca am gresit eu pe undeva, dar clar nu m-as mai baga pe acolo...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si eu voiam in wknd asta o tura scurta de 5-6 ore, prin aer curat. Voiam ceva de genul asta, dar singur nu m-as duce.

 

va urmaresc si zic daca o sa am cum. zona doftana suna bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in principiu o sa ramana traseul intial(adica cel pana la doftana cu intoarcere pe dn1). Poate fac stanga inainte de Frasinet sa vin pe partea cealalta. Eu o sa merg la relaxare. O sa ma mai opresc din cand in cand sa fac poze si alte chestii de genu. Ma gandesc ca daca tot ma duc pana la Doftana poate trag si o baie la Paltinu in baraj ca si asa ziceau astia ca o sa fie canicula in weekend. S-ar putea la intoarcere sa ma opresc la Ploiesti peste noapte. In principiu ma gandesc sa plec pe la un 9:00 cel tarziu. mai vedem. In momentul in care am un program stabilit fix o sa anunt.

 

LE: Am uitat sa precizez ca de aseara sunt solo ca tipul cu care mergeam o apuca in alta directie cu niste amici.

Editat de Zven
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Banuiesc ca am gresit eu pe undeva, dar clar nu m-as mai baga pe acolo...

Sigur ai gresit, chiar este drum si asfaltat in 2010, intradevar cam ingust dar perfect pentru moto, iar peisajele sint deosebite, prin padure.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sigur ai gresit, chiar este drum si asfaltat in 2010, intradevar cam ingust dar perfect pentru moto, iar peisajele sint deosebite, prin padure.

Multam de informatie. :friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sigur ai gresit, chiar este drum si asfaltat in 2010, intradevar cam ingust dar perfect pentru moto, iar peisajele sint deosebite, prin padure.

 

Uitandu-ma acum pe o harta, cred ca am luat-o cumva spre nord si apoi vest. Adica Provita-Adunati-Costisata-Bezdead-Pucioasa. Sa inteleg ca traseul e prin Izvoru-Sultanu ? Poate pe la sfarsit de septembrie organizeaza o tura cineva care a mai fost pe acolo. Ca am tot auzit de traseul asta de la mai multi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Programul meu pt maine suna cam asa. Plecare la cel tarziu ora 09:00 din buc. Traseu principal http://goo.gl/maps/GBUZ9. E posibil ca pe parcurs sa se modifice asa http://goo.gl/maps/oo3I5. Ma voi opri la Campina sau Comarnic pt a ma intalni cu o amica. Depinde cum fac traseul si unde este ea cand ajung prin localitatile de mai devreme. Cel mai probabil ca oprirea va fi la intoarcere. In proportie de 80% o sa ma raman in Ploiesti sambata noaptea. Pana la Campina o sa merg intins cu opriri doar daca este cazul. De pe acolo o sa ma mai opresc pe ici pe colo sa mai fac o poza si sa o ard aiurea . Un punct de intalnire cred ca se poate pune petromul de la miorita pe la un 8:30 cel tarziu.

PS. la plecare eu voi merge pe dn1 pt ca autostrada mi se pare plictisitoare.

PS. in cazul in care vrea careva sa vb 0745287441.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

te rog frumos sa-mi spui si mie daca ai idee despre starea drumului(comarnic valea doftanei ,campina si cealalta portiune) ,mersi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

te rog frumos sa-mi spui si mie daca ai idee despre starea drumului(comarnic valea doftanei ,campina si cealalta portiune) ,mersi

 

Acum am venit de pe Transalpina, pe DN am ocolit Secaraia - Valea doftanei - Campina.

Asfalt murdar,nisip,balegar,vaci destule,asfalt crapat, gropi mari ( acum 6 luni erau crapaturi sau gropite ) intre Paltinu si Campina.

Am mers cu R-ul , drumul este demn de o plimbare linistita si atat, Achim cu GS-ul n-avea stres pe gropile alea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1000 km si pasager. Bravo, pentru curaj. Pasagera stie cati km ai la ghidon?

 

Valea Doftanei- Comarnic este cumva drumul ala partial asfaltat, abrupt pe urcare si f abrupt pe coborare, cu viraje f f stranse, care trece peste un deal chiar la iesire din VD? Daca da, congratz, ai ales un traseu super pt un incepator cu pasager in spate. :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

drumul e frumos ca si peisaje. acu postez de pe tel.diseara cand ajung acasa o sa dau mai multe informatii despre drum. in principiu asa cum a zis lumea mai sus nu pre e de dat ci mai degraba de plimbare linistita.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...