Sari la conținut

Accident iesire Corbeanca spre Otopeni in dreptul Bilancia


figg
 Share

Postări Recomandate

ce conteaza lipsa de experienta la ce sa intamplat ,daca ala cu masina ia taiat calea pe linie continua si sa trezit cu el in fata ce mai puteai face in momentul acela? intr-adevar greseala lui ca a avut viteza dar si incepator greu rezisti tentatiei de a merge incet mai ales cu vitezomana..

 

Din primul an am avut 750SS si nu cred ca as fi mers mai tare daca aveam ceva de 1000 sau busa, dar cand ai cap si-l folosesti pe post de cauciuc-fata.. ai dreptate.

 

MAREA PROSTIE pe care a facut.o a fost ca a luat PASAGER

La final se va ajunge ca a fost prost cand s-a apucat de motociclism, nu ca a dat peste un betiv. ;)

 

Odihneasca-se in pace fata si sanatate copilului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 123
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

tu dupa ce ti .ai luat carnetul unde te.ai dat???

 

in padure, in curtea scolii????

 

si cu cat ai incercat sa mergi???

 

stiu zona ai ca in palma de cel putin 3 ori pe saptamana merg pe acolo

dupa ce treci de bilancia iti vine sa i dai gaz instant

 

CRREZI ca esti in siguranta caci pana la salonul de barci si OMV nu e nimic in jurul tau

deci oricata experienta ai avea "peisajul " te fura

 

nu poti merge toata viata cu frica in san ca iti va intoarce unul in fata

 

MAREA PROSTIE pe care a facut.o a fost ca a luat PASAGER

 

Man, in ziua in care am luat carnetul, experienta 0. Am luat 1-2 prieteni la plimbare, mai pe seara , pe innoptate, am luat nevasta prin oras. A 3-a zi, plecat la 3 dimineata spre mare, unde am ajuns complet inghetzat. A 5-a zi, accident in Piata Ferentari cu prietena in spate, ea 2 coaste fisurate. Am facut toate timpeniile, intreaba-l pe Mihai Varadero. Sint un norocos, moartea nu m-a vrut. Experienta inseamna ca stii ca oricind poate aparea ceva neprevazut, si asta inseamna ca o puteti mierli amindoi. Daca ai experienta, nu te mai fura peisajul, instinctul de autoconservare lucreaza foarte bine. La mine functioneaza perfect, atitea intimplari traite, e o chestie de x procente sa ti se intimple daca uiti ca esti ca un gindac atunci cind esti pe 2 roti.

Poate DACA avea experienta de pilotaj, incerca vreo fandare o alta frina, poate se uita in alta parte si reusea o evitare. Nu stiu, poate.... . Ar fi stiut ca in caz de frinare de urgenta , cu pasager, nu are nici o sansa sa mai opreasca. Poate .... .

Aviz amatorilor care-si iau sportive.

Editat de JAGI
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da si ai uitat sa spui ca atunci o mierlesti mai repede cand esti prea increzut in propriile tale ''aptitudini'' cu pare sa fii si tu...nu este o regula in viata de zii cu zii..ca tie nu ti-a sarit un betivan in fata nu te face mai presus ca el , si experienta ta si a mea si a tuturor face 0 cand e sa dai de draq.am intales ce vrei sa spui tu dar regula de aur nu se potriveste la toti, la fel cum nu toti ne nastem cu curu in puf. Si lasa-ma frate cu faza cu pasageru...eu stau impreuna cu prietena mea, daca am de mers pana acasa la parinti ce propui sa fac? sa o trimit cu autobuzu si eu cu motoru? sau la o plimbare... ii spun stai in casa ca daca vine vre-un betiv si intra in noi? si ei ii plac mobrele , e pasionata, si stie si ea riscurile pe care a spus ca si le asuma.si nu imi da cu vrajeala ca tu nu ai dus niciodata pe nimeni in spate, sau toti care vorbiti de pasageri, cand ati dus si 100% ati dus , voi sunteti mai cu experienta ca nu ati avut alcolici in fata? in cazul de fata baiatul nu are nici o vina parerea mea, si nici fata Dumnezeu sa o ierte

Editat de O_Stefan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu la cate am citit si am vazut, la intersectii, cand vad masina ca vrea sa intre de pe o straduta din lateral rup franele pana ajung pe la 50 60 70, indiferent de drum, dar se poate intampla si la vitezele astea ceva rau, asa ca nu esti sigur de nimic. Dumnezeu s-o ierte pe fata si multa sanatate baiatului!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da si ai uitat sa spui ca atunci o mierlesti mai repede cand esti prea increzut in propriile tale ''aptitudini'' cu pare sa fii si tu...nu este o regula in viata de zii cu zii..ca tie nu ti-a sarit un betivan in fata nu te face mai presus ca el , si experienta ta si a mea si a tuturor face 0 cand e sa dai de draq.am intales ce vrei sa spui tu dar regula de aur nu se potriveste la toti, la fel cum nu toti ne nastem cu curu in puf. Si lasa-ma frate cu faza cu pasageru...eu stau impreuna cu prietena mea, daca am de mers pana acasa la parinti ce propui sa fac? sa o trimit cu autobuzu si eu cu motoru? sau la o plimbare... ii spun stai in casa ca daca vine vre-un betiv si intra in noi? si ei ii plac mobrele , e pasionata, si stie si ea riscurile pe care a spus ca si le asuma.si nu imi da cu vrajeala ca tu nu ai dus niciodata pe nimeni in spate, sau toti care vorbiti de pasageri, cand ati dus si 100% ati dus , voi sunteti mai cu experienta ca nu ati avut alcolici in fata? in cazul de fata baiatul nu are nici o vina parerea mea, si nici fata Dumnezeu sa o ierte

 

Colegu, citesti printre rinduri ce am postat? Am zis clar ca la inceput am facut toate prostiile, am luat pasageri din prima zi de permis. Am avut si microbuze puse de-a latul pe Turbozone intre Ploiesti si Comarnic, daca eram cu 2 secunde mai rapid, ma faceam afish. Tocmai pt ca am trecut si eu intimplari periculoase, ma face sa tin cu adevarat la viatza mea. Cind mi-am luat permisul, nu aveam internet acasa, acest forum i-l citeam ocazional, printre rinduri.

Evident ca oameni cu atitudinea ta pot face ce vor, e viatza lor. Retine ca ORICUI i se poate intimpla, esential este sa CONSTIENTIZEZI asta. Toti incepatorii merg pe premisa ca lor nu li se intimpla. Norocul ti-l faci singur, etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tocmai m-am intors de la spital. Ionut este bine, constient singuru lucru pe care nu isi aduce aminte este momentu impactului. In rest stie absoult tot. O sa urmeze o operatie destul de grea maine pentru pozitionarea si fixarea definitiva a femuruli. INCA ARE NEVOIE DE SANGE.

Am aflat un pic mai in amanunt si dinamica accidentului. Nu este oficiala dar este din surse sigure 100%.

 

Ionut se deplasa pe banda 3 spre Bucuresti cu o viteza in jur de 90-100 ceea ce este FOARTE LEGAL pentru cei care spun ca a avut viteza. Politistul aproape in dreptul lui nu am inteles bine dar undeva la vreo 20 de metri de pe banda 3 pe care circula el spre Poliesti a intrat frontal pe contrasens (banda 3 spre Bucuresti) dupa care a virat stanga (nu perpendicular ci doar putin). Totul s-a intamplat intr-o fractiune de secunda Ionut doar avand reflexul de a se apleca dreapta pentru a evita colizunea. Din pacate a intrat frontal putin aplecat in dreapta in partea stanga fata a masinii. In momentul impactului Ionut a sarit in dreapta oprindu-se in camp ( chiar el a povestit ca s-a trezit inconjurat de "verdeata" dupa care a lensinat de durere) iar fata a cazut pe carosabil oprindu-se pe pietris. Nu exista semne de franare nici din partea lui nici din partea politistului. Iar viteza cu care se deplasa politistul nu o cunosc dar este mai mult ca sigur ca nu incet.

 

Totul a fost filmat de camerele de supraveghere a depozitului, magazinului chiar nu stiu ce este Bilancia.

 

Oficial politistul este de vina 100% dar ramane inca putine de investigat pana la finalul achetei.

 

Fiecare poate sa traga concluzii dar eu personal nu tin cu nimeni incerc sa fiu cat se poate de impartial. Este vina politistului, nu are nici o legatura ca Ionut era incepator doarece s-au mai intamplat accidente pe DN1 asemanatoare in care efectiv esti spulberat de nicaieri. A fost omul la timpul si locul nepotrivit. Asta e parerea mea cel putin

 

Daca este sa zic ceva "negativ" este ca Ionut nu a facut rost de un echipament si pentru pasager, dar si asa eu zic ca este discutabil.

 

Am atasat 2 poze facute aseara de mine cu telefonul prin gardul de la Bilancia deoarece pazicul de acolo nu ne-a lasat sa intram in curte. Imi pare rau pentru calitatea imaginilor.

 

Imi mai cer scuze daca am scris incorect sau nu prea se inteleg ideeile dar de ieri dimineata am dormit doar 2 ore.

post-68392-0-57969200-1345745014_thumb.jpg

post-68392-0-64101000-1345745027_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai sa nu ne contrazicem ca nu ajungem la nici un consens si mai facem si un offtopic naspa aici. Poti pleca tu cat de CONSTIENT ca o viata ai si cat de pretioasa e ea, pentru ca daca e sa ai ghinion si in p...da dai de cuie asa mai pe romaneste sa intalegi ce vreau sa spun

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Doamne fereste cum arata masina ,nu vreau sa-mi imaginez cumulul celor 2 viteze(masina+motocicleta) in momentul impactului

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

chiar nu se poate pastra un topic fara comentarii gen "incepator+viteza", "eu daca eram ", " daca ar fi facut " si asa mai departe??

credeti ca toate postarile aberante de pe aici au rost??

 

 

conteaza sa fiti alaturi de Ionut pe de o parte si...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si ce? E un topic despre incepator pe moto puternic si viteza si pasager si sofer beat.

 

Pasagerul nu-l mai pot ajuta. Ionut e in spital. Ce anume vrei sa-mi spui, ca daca postez eu 3 cuvinte aici pentru ailalti care or mai citi, lui n-o sa-i fie la fel?

 

Unii ganditi cu coatele.

 

Uite o s-o scriu cu litere mari, poate o citi-o vreun incepator care se gandeste sa faca aceeasi greseala:

 

MOTOR PUTERNIC + INCEPATOR + PASAGER + SOFER BEAT = NENOROCIRE. TI SE POATE INTAMPLA SI TIE. SLOW THE FUCK DOWN

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vorbesc in cunostiinta de cauza, l-am vazut pe acel ionut cum mergea (portiuni f scurte) , iar motorul il are de la un prieten. Nu neg vinovatia gaborului , dar, ca incepator , NU IEI PASAGER mai ales pe supersport,mai ales cand tu abia te cari pe tine.

 

Haidi frate , iar incepem ?

Incepator ,motor puternic , pasager si PROBABIL cauciucuri varza , nu ? Avea macar casca de firma , sau de aia anti-amenda ?

Moare un om , altu' e varza , in spital si tu vii sa ne explici ca esti EXPERT.

RIP , in mortii ei de viata , ca daca dreptatea era o sirma , o indreptam eu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Haidi frate , iar incepem ?

Incepator ,motor puternic , pasager si PROBABIL cauciucuri varza , nu ? Avea macar casca de firma , sau de aia anti-amenda ?

Moare un om , altu' e varza , in spital si tu vii sa ne explici ca esti EXPERT.

RIP , in mortii ei de viata , ca daca dreptatea era o sirma , o indreptam eu.

experti pe aici cu duiumul, unul mai expert ca altul...

 

ca asa e romanul le stie el pe toate..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Numai experti full contact....

Am fost de fata cand la adus pe Ionut la spital si va zic ca este groznic si eu am fost pus in acceaasi situatie si am fost intins pe jos si in targa smurdului nu mai vb ca niste pinguini din madagascar ( numai ca am avut mai mult noroc si eu am scapat cu osul fracturat si prietena cu ruptura de muschi partiala picior ...

Daca se crede unul aici atat de zmeu ca el face si drege jur ca am sal pandesc in trafic cu masina si cand o sal vad ca trece pe langa mine am sa virez brusc stanga spre el si sal vad atunci cum o sal ajute pe el instinctul de expert.

nu aveti pic de omenie in voi omul are nevoie de sange si ajutor si voi ...

Editat de karavei
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Numai experti full contact....

Am fost de fata cand la adus pe Ionut la spital si va zic ca este groznic si eu am fost pus in acceaasi situatie si am fost intins pe jos si in targa smurdului nu mai vb ca niste pinguini din madagascar ( numai ca am avut mai mult noroc si eu am scapat cu osul fracturat si prietena cu ruptura de muschi partiala picior ...

Daca se crede unul aici atat de zmeu ca el face si drege jur ca am sal pandesc in trafic cu masina si cand o sal vad ca trece pe langa mine am sa virez brusc stanga spre el si sal vad atunci cum o sal ajute pe el instinctul de expert.

nu aveti pic de omenie in voi omul are nevoie de sange si ajutor si voi ...

 

:cheers: ce te-ash ajuta si eu

 

 

Si bogdan, taci naiba ca iara scoi perle pe gura...tu nu ai auzit ca mergea cu viteza legala baiatu? sau esti orb, lasa-ne cu lectiile tale acuma

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

chiar nu se poate pastra un topic fara comentarii gen "incepator+viteza", "eu daca eram ", " daca ar fi facut " si asa mai departe??

credeti ca toate postarile aberante de pe aici au rost??

 

 

conteaza sa fiti alaturi de Ionut pe de o parte si...

 

 

sunt curios , care din voi ATI SUNAT sa.i dati vestea omului ca i.a murit sotia???

 

credeti ca omul asta va fi suparat DOAR pe militianul beat ???????

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Polemicile despre viteza si faptul ca era incepator sunt strict inutile. Si daca era cu un 125cmc si mergea cu 80, tot la fel patea daca SCURSURA aia de politai BEAT facea acelasi lucru.

 

Problema este:

1. Pedepsele prea blande (in unele tari e omor calificat daca omori un om fiind beat la volan si iei 15 ani, nu 4 ca in RO din care faci 1.5-2)

2. Controalele prea rare (in ultimii 5-6 ani nu am fost oprit la niciun control de rutina)

3. Coruptia si spaga prea inradacinate (probabil politaiului i s-a rupt ca e beat, a zis ca daca e ceva arata legitimatia, da o bere si scapa)

 

1+2+3 = o sa se gaseasca intotdeauna o gramada de betivi / inconstienti la volan pe sosele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Polemicile despre viteza si faptul ca era incepator sunt strict inutile. Si daca era cu un 125cmc si mergea cu 80, tot la fel patea daca SCURSURA aia de politai BEAT facea acelasi lucru.

 

Problema este:

1. Pedepsele prea blande (in unele tari e omor calificat daca omori un om fiind beat la volan si iei 15 ani, nu 4 ca in RO din care faci 1.5-2)

2. Controalele prea rare (in ultimii 5-6 ani nu am fost oprit la niciun control de rutina)

3. Coruptia si spaga prea inradacinate (probabil politaiului i s-a rupt ca e beat, a zis ca daca e ceva arata legitimatia, da o bere si scapa)

 

1+2+3 = o sa se gaseasca intotdeauna o gramada de betivi / inconstienti la volan pe sosele.

 

Traim in Romania, zona Balcani. Aici coruptia e veche de mii de ani, va fi coruptie mare multe secole de acum incolo. Eu pun pariu ca in tzarile civilizate va creste coruptia, nicidecum nu va scade la noi.

La noi, legea nescrisa referitor la accidentele rutiere considera ca daca ai pus piciorul pe drum public, e de datoria ta in primul rind sa-ti porti de grija. Acesta e motivul pt care se acorda pedepse de genul 3 ani cu suspendare pt omor in urma unei intoarceri pe linia continua. Deci, ai iesit din curte, ca simplu pieton, casca ochii cit cepele, inclusiv pe trotuar. Nu mai zic de cazul in care te-ai suit la ghidon.

 

Cunosc din presa un caz in care un amarit intr-o Dacie omorit de un SUV care venea din sens contrar, aflat in depasire, a fost bagat in urma procesului la culpa comuna. Nu s-a descoperit in urma masuratorilor nici o intentie a decedatului de a trage de volan spre dreapta, spre acostament, accidentul mortal producinduse aproape de axul drumului.

 

Mergi pe exterior, te ia unul de pe contrasens, mergi pe interior, te ia unul care face dreapta brusc, si nu te vede. Ce-i de facut?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deci se confirma ca poti sa mergi prudent si cu creier ca ai pasageru in spate si fix din cauza asta ti-o iei. cum ziceam si mai devreme, daca il manca in poponeata(lucru nedorit si blamat la maxim pe aici) si deschidea putin gazu sa-i arate fetei cum e la 130 fata de 100 nu mai era acolo cand a intors dobitocu. mai mult ghinion de atat nu cred ca poate exista.

 

mai mult, ce se poate face sa se accentueze la maxim circumstantele accidentului? adica politist BEAT plus linia continua, plus decesul, astfel incat ordinarul sa infunde puscaria. stiu ca nu prea se da cu executie la accidentele auto dar tocmai ce-mi zice un coleg ca tipu ala de a omorat un om pe trotuar cu ferrari-ul si pe urma a fugit e la puscarie acum, deci, se poate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa vedeti ce inseama sa fi un om nenorocit.

 

Exact dupa accident politistul nu a recunoscut fapta. Nu era vina lui asa a zis.

 

Dupa ce a fost informat ca exista inregistrare video cu accidentul a recunoscut ca a fost de vina.

 

A 2-a zi (ieri) a vorbit cu parintii lui Ionut sa se ofere sa ii plateasca spitalizarea sa fie mutat la o clinica in Austria tot acolo sa faca recuperarea pe banii lui si sa plateasca inmormantarea fetei si poate niste pagube. A fost refuzat.

 

Azi numai recunoaste ca a fost el de vina zice ca e cupla comuna ca Ionut avea peste 180, ca era cu pasager desi nu avea voie, si ca ar fi cel mai bine sa se inteleaga. Aceastea au fost cuvintele lui.

 

Va rog frumos daca exista un avocat specializat pe astfel de cazuri sau cunoasteti pe cineva imi puteti lasa un PM.

 

Va multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa vedeti ce inseama sa fi un om nenorocit.

 

Exact dupa accident politistul nu a recunoscut fapta. Nu era vina lui asa a zis.

 

Dupa ce a fost informat ca exista inregistrare video cu accidentul a recunoscut ca a fost de vina.

 

A 2-a zi (ieri) a vorbit cu parintii lui Ionut sa se ofere sa ii plateasca spitalizarea sa fie mutat la o clinica in Austria tot acolo sa faca recuperarea pe banii lui si sa plateasca inmormantarea fetei si poate niste pagube. A fost refuzat.

 

Azi numai recunoaste ca a fost el de vina zice ca e cupla comuna ca Ionut avea peste 180, ca era cu pasager desi nu avea voie, si ca ar fi cel mai bine sa se inteleaga. Aceastea au fost cuvintele lui.

 

Va rog frumos daca exista un avocat specializat pe astfel de cazuri sau cunoasteti pe cineva imi puteti lasa un PM.

 

Va multumesc!

 

in mod NORMAL AR TREBUI SA L INFUNDE IN PROCES

 

insa in realitate

 

SA L RUPA DE BANI PENTRU CA PROCESELE IN ROMANIA SUNT DE CACA

 

este tanar si daca organismul nu e pus la punc cum trebuie....operatie /aranjari/pozitionari de oase va avea mai mult de suferit mai tarziu

daca familia lui ionut nu isi permite ar fi bine sa se folosesca de banii militianului pentru AUSTRIA

 

trag in urma unui accident de moto cu un genunchi destul de nasol

ieri am fost la RMN 650 ron

Editat de ianachim
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...