Sari la conținut

Accident Milostea (intre Tg Jiu si Rm. Valcea)


Adrian2011
 Share

Postări Recomandate

Ba, baieti...

Terminati cu prostiile astea!

Nu va mai dati cu parerea toti astia care n-ati avut in viata voastra un accident serios. Astia care doar ati cazut de pe loc ar trebui sa aveti bun simt si sa va abtineti.

Eu am intrat cu motocicleta cu 40-50km/h intr-o masina si m-am adunat de pe jos si eu si pasagerul, ne-am urcat pe motocicleta foarte putin sifonata si ne-am vazut de drum.

Cu alta ocazie am intrat intr-o masina cu 70-80km/h, pasagerul n-a avut nimic, eu am fost luat la spital pentru investigatii, dar nimic foarte serios.

Intr-o alta ocazie am facut accident tot la o viteza din asta de pana in 50km/h, am avut o fractura de clavicula cu deplasare, bla-bla, iar pasagerul se certa de mama focului cu aia care erau de vina.

In concluzie, ca sa mori sau sa omori pe cineva, sa reusesti sa rupi o motocicleta, s-o aduci in stadiul in care nu se mai poate face nimic cu ea, trebuie sa ai de la 90-100km/h in sus.

 

Mai terminati cu "soferii sunt de vina". NOI MERGEM PREA TARE pentru situatia si starea traficului din Romania. Cine intelege asta, se tempereaza si scapa, cine nu...

 

beer.gif

 

 

Prietene nu merita efortul de a explica! Nu stiu zicala: A invata din greselile altora. Nu vezi ca toti sunt "motociclisti" de tastatura!!!

Lasa-i sa se dea cu capul de sus, iar daca mai posteaza ceva in viitor inseamna ca nu au dat tare, daca nu....ehhh!

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 161
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Vizitator little wayne

Salut,

 

Dar ceva informatii suplimentare ai cumva?

Cum am mai mentionat anterior: au fost implicate vreo 3 masini si fotografia din articol nu prea se incadreaza deloc cu zona respectiva. Motorul fiind in sant, nu pe carosabil iar masina rosie era cea avariata de accidentul frontal avand tavanul in partea dreapta turtit. Cealata masina albastra (din cate imi amintesc) era in sant fata in fata cu motorul.

 

Condoleanta inca o data familiilor.

Totusi astfel de accidente ar putea fi evitate.

 

Aici e un videoclip educational care zic eu ca ar trebui sa-l vada (si sa fie revazut pana intra bine la cap) conducatorii de A dar cat si cei de B: http://www.youtube.com/watch?v=bGHMLU2gvdw

A se da atentie la minutul 0:46 .. caz similar acestui accident si cum putea fi evitat.

Omu,nu am detalii si nici nu as putea sa cer detalii de la o mama indurerata

Nici nu am intrebat numele colegei si nu stiu cine este...stiu doar ca se strang bani pentru ea la firma

Editat de little wayne
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Omu,nu am detalii si nici nu as putea sa cer detalii de la o mama indurerata

Nici nu am intrebat numele colegei si nu stiu cine este...stiu doar ca se strang bani pentru ea la firma

 

Nu, Doamne fereste .. nu asta iti ceream :(, ci doar daca cumva ai fi aflat din intamplare ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Aici e un videoclip educational care zic eu ca ar trebui sa-l vada (si sa fie revazut pana intra bine la cap) conducatorii de A dar cat si cei de B: http://www.youtube.c...h?v=bGHMLU2gvdw

A se da atentie la minutul 0:46 .. caz similar acestui accident si cum putea fi evitat.

 

bgood.gif asta( ca multe altele) ar trebui vizionat obligatoriu in cadrul cusurilor de conducatori moto/auto; dar din prea mult mandrie unii il ignora!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bgood.gif asta( ca multe altele) ar trebui vizionat obligatoriu in cadrul cusurilor de conducatori moto/auto; dar din prea mult mandrie unii il ignora!

 

Asa ar trebui .. dar din pacate la ce scoala de soferi se face la noi .. iar pentru A-ul inveti legislatia (pe care unii o ignora cu multa usurinta) dai un poligon pe care din a 3-a sau a 4-a sedinta deja puteam sa ma duc linistit la examen .. in concluzie no comment.

 

Sa nu zic ca merg cu alte persoane la volan si le spun: fa si tu frana de motor (cat. B ). Iar raspunusul de la ei: cum sa franez cu motorul? Iar rezultatul pe Transalpina frane incinse si situatii critice ca nu mai pot opri masina la vale.

De aici iti dai seama ce fel de scoala se face.

 

Dar sa nu uitam si mentaliatea multora dintre noi: mie nu mi se poate intampla.

Eu am invatat un lucru: mai bine evit eu si merg preventiv decat sa ma bazez pe celalat ca ma va evita el, de aceea pentru mine este o enigma cum poti sa produci un asemenea accident stupid intr-o curba cu vizibilitate redusa si in coama de deal.

Cat te costa 5 sau 10 secunde de asteptare in spatele celui pe care vrei sa-l depasesti? Din pacate pe unii ii costa viata. (e valabil pentru toate categoriile de soferi).

Editat de Adrian2011
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cînd am trecut eu (dinspte Tg Jiu spre Rm Vîlcea) am văzut o mașină roșie puternic avariată în față pe partea stîngă a carosabilului, o motocicletă căzută în șanț tot pe partea stîngă, o persoană care stătea pe iarbă și părea să fie din autovehicul avînd cămașa plină de sînge și un motociclist decedat lîngă ambulanță. Nu m-am uitat cu atenție pe dreapta deoarece senzația mea a fost că accidentul s-a produs în partea stîngă a drumului, cu moto mergînd spre Rm Vîlcea.

 

pentru mine este o enigma cum poti sa produci un asemenea accident stupid intr-o curba cu vizibilitate redusa si in coama de deal.

Cat te costa 5 sau 10 secunde de asteptare in spatele celui pe care vrei sa-l depasesti? Din pacate pe unii ii costa viata. (e valabil pentru toate categoriile de soferi).

 

Am scris mai sus că, după ce am văzut accidentul ăsta și priveliștea băiatului pasager care zăcea lipsit de viață pe iarbă, lîngă ambulanță, am fost depășit similar de un motociclist care mergea într-un grup de trei, ceilalți doi păreau mai rapizi iar el încerca să țină pasul cu grupul (i-am postat și numărul, poate citește și își alege pe viitor cu prudență colegii de excursii și momentele în care să depășească). Vîrf de deal, curbă fără vizibilitate către dreapta, linie continuă, tot tacîmul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cînd am trecut eu (dinspte Tg Jiu spre Rm Vîlcea) am văzut o mașină roșie puternic avariată în față pe partea stîngă a carosabilului, o motocicletă căzută în șanț tot pe partea stîngă, o persoană care stătea pe iarbă și părea să fie din autovehicul avînd cămașa plină de sînge și un motociclist decedat lîngă ambulanță. Nu m-am uitat cu atenție pe dreapta deoarece senzația mea a fost că accidentul s-a produs în partea stîngă a drumului, cu moto mergînd spre Rm Vîlcea.

 

Confirm cele mentionate. Pe partea dreapta era parcat pe marginea carosabilului a doua motocicleta si un tip in echipament vorbea la telefon si plangea.

 

Am scris mai sus că, după ce am văzut accidentul ăsta și priveliștea băiatului pasager care zăcea lipsit de viață pe iarbă, lîngă ambulanță, am fost depășit similar de un motociclist care mergea într-un grup de trei, ceilalți doi păreau mai rapizi iar el încerca să țină pasul cu grupul (i-am postat și numărul, poate citește și își alege pe viitor cu prudență colegii de excursii și momentele în care să depășească). Vîrf de deal, curbă fără vizibilitate către dreapta, linie continuă, tot tacîmul.

 

Din pacate asta nu e un motiv pentru care sa devi un "zeu" pe sosea :|. Si ce daca ceilalti sunt mai rapizi? Mai bine merg de unul singur in siguranta decat sa ma iau dupa doi care merg mai repede. Iarasi o problema de mentalitate infantila ca s-o numesc asa.

Si asa cum ai mentionat motocilcistul se pare ca nu a invatat nimic din accidentul pe langa care tocmai ce trecuse :(.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mă tot uit la poza aia din adevărul și nu recunosc nimic.

 

 

 

Nu știu dacă a văzut accidentul. Este posibil să mă fi depășit între Rm Vîlcea și Pitești.

 

Auci .. check this out: /index.php?/topic/665778-honda-cbr-600-f4i/

Numarul se potriveste.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu-i ala accidentul (adica poza e de la altul )

Trecut pe acolo la 20 sec dupa accident

Motorul era cred un monster sau oricum ceva cu cadru tubular rosu.

Amandoi de pe motore erau intisi pe camp la ceva distanta de accident imobili..

Ne depasisera mai devreme si pareau f grabiti.

 

Accident frontal cu masina sifonata rau.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mă tot uit la poza aia din adevărul și nu recunosc nimic.

 

 

 

Nu știu dacă a văzut accidentul. Este posibil să mă fi depășit între Rm Vîlcea și Pitești.

 

poza este de la un accident petrecut cam cu o luna in urma, cand moto a fost prinsa intre 2 masini...si nu s-a lasat cu victime.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cînd am trecut eu (dinspte Tg Jiu spre Rm Vîlcea) am văzut o mașină roșie puternic avariată în față pe partea stîngă a carosabilului, o motocicletă căzută în șanț tot pe partea stîngă, o persoană care stătea pe iarbă și părea să fie din autovehicul avînd cămașa plină de sînge și un motociclist decedat lîngă ambulanță. Nu m-am uitat cu atenție pe dreapta deoarece senzația mea a fost că accidentul s-a produs în partea stîngă a drumului, cu moto mergînd spre Rm Vîlcea. Am scris mai sus că, după ce am văzut accidentul ăsta și priveliștea băiatului pasager care zăcea lipsit de viață pe iarbă, lîngă ambulanță, am fost depășit similar de un motociclist **care mergea într-un grup de trei, ceilalți doi păreau mai rapizi iar el încerca să țină pasul cu grupul (i-am postat și numărul, poate citește și își alege pe viitor cu prudență colegii de excursii și momentele în care să depășească). Vîrf de deal, curbă fără vizibilitate către dreapta, linie continuă, tot tacîmul.

 

Am trecut pe acolo inainte sa ajunga ambulanta, fotografia este din arhiva ( motcicleta este alt model ). Cred ca cineva incerca un masaj cardiac unui baiat intins pe iarba iar privelistea era infioratoare, pieptul parea de jeleu, parca nu avea coaste. M-am gindit ca n-avea cum sa scape chiar daca vine ambulanta. N-am stiut ca a fost si pasager pe motor.

 

** si eu la fel

Editat de blue_led
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu mai continua cu prostiile

Principiul actiunii si reactiunii nu se aplica aici (aici este vorba de forta inertiei (a ta) adunata la actiunea celuilalt corp)

arunca o privire aici http://www.milkandcookies.com/link/205778/detail/ sau aici http://www.masini.ro/stiri/noutati-auto/video--mythbusters-prezinta-implicatiile-unui-accident-frontal/10479/

RIP :rose:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu inteleg o chestie. cand depasesti o masina pe linie continua, in curba fara vizibilitate-am facut-o de cateva ori cu scuterelul la viteze de 70-110- de ce trebuie sa te lovesti de vreo masina? am trecut printre ele...drumul permite sa te strecori printre 2 masini, in cel mai rau caz agati o oglinda...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu inteleg o chestie. cand depasesti o masina pe linie continua, in curba fara vizibilitate-am facut-o de cateva ori cu scuterelul la viteze de 70-110- de ce trebuie sa te lovesti de vreo masina? am trecut printre ele...drumul permite sa te strecori printre 2 masini, in cel mai rau caz agati o oglinda...

zeule!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu inteleg o chestie. cand depasesti o masina pe linie continua, in curba fara vizibilitate-am facut-o de cateva ori cu scuterelul la viteze de 70-110- de ce trebuie sa te lovesti de vreo masina? am trecut printre ele...drumul permite sa te strecori printre 2 masini, in cel mai rau caz agati o oglinda...

 

Mda .. no comment .. sa inteleg ca se numeste condus preventiv pe principiu "lasa ca se fereste celalta din calea mea" sau "ma evita celalat"? :)

Uite asa ajungi in coama dealului cu masina din contrasens si BANG! Creditul o viata de la Fane Trotil! (sau Fane 4 "Roate" in cazul de fata)

 

Deja incep sa-mi pun muuulte semne de intrebare (asa cum am mentionat mai sus cu scoala de soferi) si raman doar la enduro (nu neg ca nu este periculos si pe enduro) si nu ma mai incanta deloc idea de a merge pe 2 roti pe sosele.

Editat de Adrian2011
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu inteleg o chestie. cand depasesti o masina pe linie continua, in curba fara vizibilitate-am facut-o de cateva ori cu scuterelul la viteze de 70-110- de ce trebuie sa te lovesti de vreo masina? am trecut printre ele...drumul permite sa te strecori printre 2 masini, in cel mai rau caz agati o oglinda...

Nici tu nu esti pe treaba ta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu inteleg o chestie. cand depasesti o masina pe linie continua, in curba fara vizibilitate-am facut-o de cateva ori cu scuterelul la viteze de 70-110- de ce trebuie sa te lovesti de vreo masina? am trecut printre ele...drumul permite sa te strecori printre 2 masini, in cel mai rau caz agati o oglinda...

poate daca apuci sa vezi masina..daca te trezesti cu ea in fata nu mai ai ce face, s-a terminat.Asa ca nu te baza pe asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu inteleg o chestie. cand depasesti o masina pe linie continua, in curba fara vizibilitate-am facut-o de cateva ori cu scuterelul la viteze de 70-110- de ce trebuie sa te lovesti de vreo masina? am trecut printre ele...drumul permite sa te strecori printre 2 masini, in cel mai rau caz agati o oglinda...

Si daca pe contrasens vine un TIR, care te dezechilibreaza, sau altul ca tine care zice ca e ok sa depasesti in curba pe linie continua si faceti poc frontal? :moron:

Editat de adyrip1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu inteleg o chestie. cand depasesti o masina pe linie continua, in curba fara vizibilitate-am facut-o de cateva ori cu scuterelul la viteze de 70-110- de ce trebuie sa te lovesti de vreo masina? am trecut printre ele...drumul permite sa te strecori printre 2 masini, in cel mai rau caz agati o oglinda...

 

Teoretic ai loc, practic nu ai, daca nu iti fac ceilalti loc.

Acum ne dam doar cu parerea, nu putem da verdicte, numai "mortul" ne putea spune, dar....RIP!

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...