Sari la conținut

Accident Milostea (intre Tg Jiu si Rm. Valcea)


Adrian2011
 Share

Postări Recomandate

"Curiozitate: cati din cei care scriu aici au mai reusit sa fie amendati de 5 ori intr-un an pentru viteza?"

 

nu am nici o amenda pe moto... dar asta nu inseamna ca merg legal.

sincer? ma mir ca nu am cel putin 5 amenzi pentru incalcarea vitezei legale... ochii buni, de vltur...

 

cred ca toti fortam nota. in general. depinde cat si unde...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 161
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Cat de tampit si idiot tre sa fii ca sa iei drept criteriu faptul ca a fost amendat de 5 ori intr-un an...

 

Asta spune foarte mult despre cat de usor judeca lumea in functie de aparente, fara sa stie contextul.

 

Poti lua 10 amenzi intr-un an pentru ca aveai mereu 70 in localitati din alea de ca.cat, (sate din alea cu 2 case ,traversate de europene cu 2 benzi pe sens)....

 

Si alta e sa iei amenda pt 180km/h in zona aia sau 140 km/h in oras..

 

Eu mi-am luat un 75 km/h acu 3 zile la iesirea dintr-un sat.....si-au fost baieti de zahar si m-au lasat cu 'avertisment'.

 

Duminica am facut o prostie si pe o strada efectiv goala cu 6 benzi, am reusit performanta de a fi prins cu radaru cu viteza de 105 km/h.

 

Da, eram in oras si aveam 105 km/h, dar vorbim de o strada cu 3 benzi pe sens, GOALA (Si a fost doar un sprint scurt,dar suficient cat sa ma pizdeasca).

 

La fel, am facut pe-a umilu', am fost politicos,am plecat capu, si m-au trecut cu 79 la ora si am scapat cu permisu neluat,doar cu amenda..

 

Eu recunosc, NU pot merge legal peste tot. Nu pot,nu am cum, NU POT!. Nu pot sa merg cu 50 la ora pe un drum cu 2 benzi pe sens, unde ai completa vizibilitate....doar pentru ca au facut aia strada prin 'sat'... (si vorbim de drum drept,fara curbe stranse sau alte chestii... Nu merg cu 120, dar cu 50 nu pot merge, cu un 70-75...sa simt ca se invart rotile si ca nu merg din inertie..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Accidentele astea mi se par un fel de selectie naturala.Atata i-a dus capul.

Pe motor orice greseala se deconteaza pe loc.Cu masina ai mult mai mari sanse sa scapi cat de cat intreg daca ai facut vreo prostie chiar daca e coaja.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Accidentele astea mi se par un fel de selectie naturala.Atata i-a dus capul.

Pe motor orice greseala se deconteaza pe loc.Cu masina ai mult mai mari sanse sa scapi cat de cat intreg daca ai facut vreo prostie chiar daca e coaja.

Nu vreau sa contrazic dar nu e intotdeauna asa...degeaba esti tu cu ochii beliti daca vine boul gramada pe tine...sunt fractiuni de secunda...si oricum nu trebuie sa judecam noi pe cei dusi!!!Pacat de ei si...fie le tarana usoara!

Editat de obeapaul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu vreau sa contrazic dar nu e intotdeauna asa...degeaba esti tu cu ochii beliti daca vine boul gramada pe tine...sunt fractiuni de secunda...si oricum nu trebuie sa judecam noi pe cei dusi!!!Pacat de ei si...fie le tarana usoara!

da paul, dar cand esti pe contrasens nu prea mai vine nimeni ca boul peste tine. RIP lor si sper ca altzii sa se gandeasca de 2 ori cand intra in depasiri de genul asta, ca viata e una.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai vizibilitate ca-n ....

Si daca e linie intrerupta ce, inseamna ca nu vin masini pe contrasens?

 

 

Ai vizibilitate bună doar dacă nu ai o mașină în față, dar, în acest caz, de ce să depășești ? :)

 

Dacă ai o mașină în față, nu e un loc în care aș depăși (eu, personal), drumul e în urcare și nu este foarte clar ce urmează, nemaivorbind de unghiul mort. Ideea e că trebuie să depășești prin exterior iar tu urci rampa în timp ce cei care vin din față coboară (e o rampă acolo, nu foarte puternică dar filmarea te păcălește). Oricum ar fi, poți aștepta puțin și urmează linia aia dreaptă lungă unde poți depăși liniștit (cu atît mai mult cu cît poți să o vezi ca-n palmă, cum zice ianachim)

 

Eroarea este a mea pentru că am afirmat că ar fi fost linie continuă acolo și îmi fac mea culpa. Din cîte se vede din filmare nu era linie continuă așa că motocicliștii nu au încălcat această regulă de circulație, în caz că asta le folosește la ceva. Din momentul în care i-am văzut pe marginea drumului nu m-am mai uitat cu atenție la marcaje și am presupus că era linie continuă deoarece mi se părea că situația din teren o cere.

Editat de bibi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

http://www.youtube.com/watch?v=1xZGHmUVwZY&feature=related

 

asta e un bun exemplu pentru situatiile in care habar n-ai ce te asteapta dupa curba. vizibilitatea e totul pana la urma.

in clip, omu probabil a crezut ca masina din fata ii face loc dar ala s-ar putea sa fi vazut x5-ul din timp.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cat de tampit si idiot tre sa fii ca sa iei drept criteriu faptul ca a fost amendat de 5 ori intr-un an...

 

Asta spune foarte mult despre cat de usor judeca lumea in functie de aparente, fara sa stie contextul.

 

Poti lua 10 amenzi intr-un an pentru ca aveai mereu 70 in localitati din alea de ca.cat, (sate din alea cu 2 case ,traversate de europene cu 2 benzi pe sens)....

 

Si alta e sa iei amenda pt 180km/h in zona aia sau 140 km/h in oras..

 

Eu mi-am luat un 75 km/h acu 3 zile la iesirea dintr-un sat.....si-au fost baieti de zahar si m-au lasat cu 'avertisment'.

 

Duminica am facut o prostie si pe o strada efectiv goala cu 6 benzi, am reusit performanta de a fi prins cu radaru cu viteza de 105 km/h.

 

Da, eram in oras si aveam 105 km/h, dar vorbim de o strada cu 3 benzi pe sens, GOALA (Si a fost doar un sprint scurt,dar suficient cat sa ma pizdeasca).

 

La fel, am facut pe-a umilu', am fost politicos,am plecat capu, si m-au trecut cu 79 la ora si am scapat cu permisu neluat,doar cu amenda..

 

Eu recunosc, NU pot merge legal peste tot. Nu pot,nu am cum, NU POT!. Nu pot sa merg cu 50 la ora pe un drum cu 2 benzi pe sens, unde ai completa vizibilitate....doar pentru ca au facut aia strada prin 'sat'... (si vorbim de drum drept,fara curbe stranse sau alte chestii... Nu merg cu 120, dar cu 50 nu pot merge, cu un 70-75...sa simt ca se invart rotile si ca nu merg din inertie..

 

 

zi-mi idiot ...dar eu nu's de acord cu tine. pentru mine e un criteriu important faptul ca iti iei 5 amenzi pe an pt viteza. de 5 ori a fost prins...si poate de zeci ...sute de ori n-a fost prins. si pana la urma el a murit...iar noi astia fara amenzi traim. simplu ! n-a respectat niste reguli de bun simt de foarte multe ori si a venit si momentul in care nu i-a mai mers!

sau tu incerci acum sa-ti justifici prostiile ...care de fapt nu's prostii (in opinia ta) ci doar nah...altii sunt idioti.

regulile trebuiesc respectate chiar daca strada este goala! nu-ti imagina ca eu le respect pe toate...dar daca sunt prins eu sunt idiotul...nu cei care stau in banca lor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

http://www.youtube.com/watch?v=1xZGHmUVwZY&feature=related

 

asta e un bun exemplu pentru situatiile in care habar n-ai ce te asteapta dupa curba. vizibilitatea e totul pana la urma.

in clip, omu probabil a crezut ca masina din fata ii face loc dar ala s-ar putea sa fi vazut x5-ul din timp.

 

No offense, da' cazu din clip este exemplu clar cand o razbunare pe soferu' de X5 e bine meritata...

 

2 benzi pe sens la urcare in pu.la mea si ratatul tot taie linia continua,si inca nu e cine stie ce curba...e foarte larga....

 

Sa-mi zica mie unu ca nu merita sa te intorci dupa ala si sa-i arunci un pietroi de 1 kg in parbriz?

 

zi-mi idiot ...dar eu nu's de acord cu tine. pentru mine e un criteriu important faptul ca iti iei 5 amenzi pe an pt viteza. de 5 ori a fost prins...si poate de zeci ...sute de ori n-a fost prins. si pana la urma el a murit...iar noi astia fara amenzi traim. simplu ! n-a respectat niste reguli de bun simt de foarte multe ori si a venit si momentul in care nu i-a mai mers!

sau tu incerci acum sa-ti justifici prostiile ...care de fapt nu's prostii (in opinia ta) ci doar nah...altii sunt idioti.

regulile trebuiesc respectate chiar daca strada este goala! nu-ti imagina ca eu le respect pe toate...dar daca sunt prins eu sunt idiotul...nu cei care stau in banca lor!

 

AI inteles gresit.

 

Da,este posibil ca cel care a fost prins de 5 ori intr-un an pt viteza, sa fi incalcat regula de inca 20 de ori,si inca grav (cu viteze mult mai mari)

 

SAU

 

a fost prins de 5 ori cu 60-70 la ora in localitati de ca.cat unde stau militienii la japca si unde nu reprezenta nici un pericol sa ai 60 70 la ora.

 

De aia zic, nu poti sti mereu contextul...

 

Stai linistit ca poti sa mori si fara nici o amenda luata in viata ta. Criteriul tau vad ca devine din ce in ce mai gresit...

 

Este ok sa fii prudent, este ok sa mergi sportiv unde iti permite vizibilitatea/aderenat/ drumul/traficul.......dar asta nu inseamna ca daca esti o maicutza pe strada, automat vei fi scutit de accidente sau de mai grav..

 

Stai linistit omule,nu incerc eu sa-mi justific in fata ta un radar cu 75 la ora intr-o zona unde nu era nici o masina,nici o curba, nici un ca.cat....

 

Daca fac prostii, le fac pe barba mea si n-o sa ma plang dupa aia "vai,uite ce mi-a facut"..

 

Si eu respect regulile,dar asta nu inseamna ca ma inclin la orice imbecilitate din codu' rutier...

 

Sunt zone de 50 in oras unde merg cu 40, doar ca sa pot evita vreun tampit care-mi sare de dupa o masina sau vreun (cuvant urat) care iese de pe banda lui sau care schimba banda subit...

 

Si sunt zone in oras unde merg cu 80,ca asa vrea pu.la mea si pt ca eu ma simt in siguranta la 80 pe zona aia... punct..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1346780259[/url]' post='3222040']

http://www.youtube.com/watch?v=1xZGHmUVwZY&feature=related

 

asta e un bun exemplu pentru situatiile in care habar n-ai ce te asteapta dupa curba. vizibilitatea e totul pana la urma.

in clip, omu probabil a crezut ca masina din fata ii face loc dar ala s-ar putea sa fi vazut x5-ul din timp.

 

exemplu clar de PRIORITATE DE VOLUM si SOFER DE JEEPboid.gif

motociclistul era pe banda lui , nici macar nu atinge linia continua

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai vizibilitate bună doar dacă nu ai o mașină în față, dar, în acest caz, de ce să depășești ? :)

 

A depasit tocmai fiindca era o curba in care el vroia sa puna genunchiul jos. Ca sa se incline pe curba atat de mult trebuia sa iasa mult pe exterior.

Cred ca el nu vroia sa depaseasca neaparat dar probabil ca avea de mult timp in cap curba aia si vroia sa o atace cu viteza.

Si mie mi se mai intampla uneori saa astept sa ajung la o anumita curba si ma frustreaza cand fix in curba mea gasesc pe cate unu care se misca cu 30/h. Dar nu ma apuc sa il depasesc aiurea. Oricum pana il depasesc a trecut si mama ei de curba.

 

Majoitatea dintre noi suntem hipnotizati de curbe. Ca asta e motivul pentru care unii au abonament la drumul pe Cheia.

 

Pacat de tineretea lor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A depasit tocmai fiindca era o curba in care el vroia sa puna genunchiul jos. Ca sa se incline pe curba atat de mult trebuia sa iasa mult pe exterior.

Cred ca el nu vroia sa depaseasca neaparat dar probabil ca avea de mult timp in cap curba aia si vroia sa o atace cu viteza.

Si mie mi se mai intampla uneori saa astept sa ajung la o anumita curba si ma frustreaza cand fix in curba mea gasesc pe cate unu care se misca cu 30/h. Dar nu ma apuc sa il depasesc aiurea. Oricum pana il depasesc a trecut si mama ei de curba.

 

Majoitatea dintre noi suntem hipnotizati de curbe. Ca asta e motivul pentru care unii au abonament la drumul pe Cheia.

 

Pacat de tineretea lor.

 

cat de similar gandim

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

No offense, da' cazu din clip este exemplu clar cand o razbunare pe soferu' de X5 e bine meritata...

 

2 benzi pe sens la urcare in pu.la mea si ratatul tot taie linia continua,si inca nu e cine stie ce curba...e foarte larga....

 

Sa-mi zica mie unu ca nu merita sa te intorci dupa ala si sa-i arunci un pietroi de 1 kg in parbriz?

 

Da uita-te si cateva secunde mai inainte, cum motociclistul trece de linia continua ca sa depaseasca masina rosie, in timp ce din fata ii venea masina. A scapat intreg cand a comis el o ilegalitate si si-a luat-o cand a comis altul alta. Nu e nici el ingeras.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da uita-te si cateva secunde mai inainte, cum motociclistul trece de linia continua ca sa depaseasca masina rosie, in timp ce din fata ii venea masina. A scapat intreg cand a comis el o ilegalitate si si-a luat-o cand a comis altul alta. Nu e nici el ingeras.

 

 

Prima mea reactie era sa te fac idiot...dar n-are sens..

 

Dupa logica ta,motociclistul merita din plin ce-a patit, pt ca ce dracu,cu 5 secunde inainte a incalcat si el linia continua.

 

 

Deci daca un motocicilst/sofer la un moment dat calca linia continua sau comite o mica ilegalitate, merita sa-l ia altu din plin ulterior..

 

Ba desteptu pu.lii....

 

Dar daca nu mai incalca linia continua motociclistu', atunci ce cacao mai ziceai?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prima mea reactie era sa te fac idiot...dar n-are sens..

 

Dupa logica ta,motociclistul merita din plin ce-a patit, pt ca ce dracu,cu 5 secunde inainte a incalcat si el linia continua.

 

 

Deci daca un motocicilst/sofer la un moment dat calca linia continua sau comite o mica ilegalitate, merita sa-l ia altu din plin ulterior..

 

Ba desteptu pu.lii....

 

Dar daca nu mai incalca linia continua motociclistu', atunci ce cacao mai ziceai?

 

Am zis eu ca el a fost de vina pt faptul ca a intrat ala peste el? Am zis eu ca e o merita sau ca era ok? Eu zic sa iei un Valium si sa te calmezi, eventual sa recitesti ce am scris si de data asta poate reusesti sa intelegi. Slabe sanse, dar poate poate. Incearca sa nu citesti printre randuri ci sa citesti exact ce am scris. Mai usor cu injuraturile, nu ne cunoastem si cel putin eu nu te-am injurat.

 

Spuneam ca nici motociclistul ala nu a fost un ingeras si inainte de a arunca cu pietre uita-te si in ograda ta. Desi la faza aia nu a facut nimic ilegal, daca mergea un pic preventiv nu se baga acolo in depasire, chiar daca nu era ilegal. Pentru ca putea sa vina un dobitoc de pe contrasens (cum s-a si intamplat) si il facea bucati. E un post cateva pagini mai in urma cu aceeasi mentalitate, "ce se poate intampla daca te bagi in depasire in curba fara viziblitate? Nimic, doar agati o oglinda." Nu era mai smart sa stea dupa masina din fata si sa depaseasca acolo unde avea vizibilitate? Dupa parerea mea si motociclistul si boul cu X5 au avut cam aceeasi mentalitate, de cocalari, rezultatul s-a vazut. Si dupa cum te agiti si cum raspunzi, probabil ca esti si tu tot prin zona aia.

Editat de adyrip1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Spuneam ca nici motociclistul ala nu a fost un ingeras si inainte de a arunca cu pietre uita-te si in ograda ta. Desi la faza aia nu a facut nimic ilegal, daca mergea un pic preventiv nu se baga acolo in depasire, chiar daca nu era ilegal. Pentru ca putea sa vina un dobitoc de pe contrasens (cum s-a si intamplat) si il facea bucati. E un post cateva pagini mai in urma cu aceeasi mentalitate, "ce se poate intampla daca te bagi in depasire in curba fara viziblitate? Nimic, doar agati o oglinda." Nu era mai smart sa stea dupa masina din fata si sa depaseasca acolo unde avea vizibilitate? Dupa parerea mea si motociclistul si boul cu X5 au avut cam aceeasi mentalitate, rezultatul s-a vazut.

 

Pai nu inteleg ce relevanta are faptul ca MOTOCICLISTUL nu era INGERAS? Prin simplul fapt ca ai spus asta sugerezi ca exista o legatura intre faptul c-a taiat si el linia continua si faptul ca l-a luat ala cu X5 ul...

 

Stii tu sigur ce vizibilitate avea motociclistu' cand a depasit linia continua?....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dacă ai o mașină în față, nu e un loc în care aș depăși (eu, personal), drumul e în urcare și nu este foarte clar ce urmează, nemaivorbind de unghiul mort. Ideea e că trebuie să depășești prin exterior iar tu urci rampa în timp ce cei care vin din față coboară (e o rampă acolo, nu foarte puternică dar filmarea te păcălește). Oricum ar fi, poți aștepta puțin și urmează linia aia dreaptă lungă unde poți depăși liniștit (cu atît mai mult cu cît poți să o vezi ca-n palmă, cum zice ianachim)

 

cam orice om cu capul pe umeri si cu ceva experinta n-ar depasi, pentru ca exact cum spui....nu vezi ce urmeaza, corelat la viteza cu care te deplasezi. lipsa de experienta...sau teribilismul/adrenalina ii pot face pe unii sa uite acest mic aspect ca nu ai vizibilitate raportata la viteza de deplasare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si tie ti se pare normal sa tai linia continua nu ? adica ... e la ordineaza zilei si nu e o ilegalitate, daca vrei o faci pe barba ta, cam asa vad ca o gandesti. trist si foarte gresit.

 

Am vazut prea multe drumuri in tara asta unde exista linia continua imbecila...

 

Daca am vizibilitate foarte buna,si nici nu-i curba, o voi incalca mereu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu ii intreb pe astia care n-au calcat in viata lor linia continua, daca e unul pur si simplu oprit (sa zicem ca i s-a stricat caruta chiar acolo) in mijlocul benzii, ce fac? Stau acolo pana vine macaraua si-l muta pe ala sau depasesc linia continua si-si vad de drum.

Eu intotdeauna cand depasec, fie cu masina, fie cu motocicleta, singurele reguli pe care le respect cu sfintenie sunt cele din manual si cele pe care le consider eu safe:

- sa am vizibilitate in fata, sa ma asigur 100%, ca nu vine cineva pe contrasens, sau daca vine sa ma asigur ca am loc (daca is cu moto) si ca m-a vazut.

- sa ma asigur 100% ca nu e altcineva care din spatele meu a inceput sa ma depaseasca pe mine.

- de linie ma doare fix in pwla de care e, atata timp cat am vizibilitate in fata si in spate si e pustiu de cat loc e. Cand sunt ca in situatia din clip, 2 benzi pe contrasens si eu am linie continua, nu ma bag daca sunt masini pe banda 1, am patit sa apara brusc un nervos din coloana de pe banda 1 de pe contrasens, sa se bage in banda lui 2 exact cand incercam eu sa depasesc. Trebuie avut in vedere ca cei de pe contrasens nu prea se asteapta sa depaseasca cineva linia continua. Eu o fac numai cand nu este absolut nimic pe contrasens, indiferent cate benzi are contrasensul.

- daca e coloana care se misca cu mortul bara la bara pe ambele sensuri ma bag printre ele indiferent de cate linii sunt desenate, efectiv nu ma intereseaza, ma bag pe unde pot ca sa scap de coloana.

- niciodata, dar niciodata nu depasesc in varf de rampa unde am vizibilitate in fata 0, desi masina din fata imi face loc pe sensul meu. Am patit cazuri cand din varful de rampa a aparut motociclist care depasea pe linie continua, daca ma bagam si eu ne ciocneam ca doi fraieri.

In general, niciodata nu depasesc daca nu sunt constient de ce se intampla in jurul meu si ce se intampla cateva masini in fata mea. Trebuie sa vad clar tot inainte sa ma bag. Mi se pare ca a depasi fara sa vezi in fata locul unde vei reveni pe banda ta.. ca o ruleta ruseasca, e ca si cum te arunci de pe bloc, sau in fata masinilor pe autostrada. E sinucidere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Belbody: n-ai cui sa-i explici...

 

Unii sunt tampiti si o sa ramana tampiti....

 

Respectati ma toate regulile si cand o sa va intoarca un bou pe linia continua sau cand o sa vina pe contrasens in voi .....atunci sa invocati "toata viata am mers legal, why me?"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu ii intreb pe astia care n-au calcat in viata lor linia continua, daca e unul pur si simplu oprit (sa zicem ca i s-a stricat caruta chiar acolo) in mijlocul benzii, ce fac? Stau acolo pana vine macaraua si-l muta pe ala sau depasesc linia continua si-si vad de drum.

Eu intotdeauna cand depasec, fie cu masina, fie cu motocicleta, singurele reguli pe care le respect cu sfintenie sunt cele din manual si cele pe care le consider eu safe:

- sa am vizibilitate in fata, sa ma asigur 100%, ca nu vine cineva pe contrasens, sau daca vine sa ma asigur ca am loc (daca is cu moto) si ca m-a vazut.

- sa ma asigur 100% ca nu e altcineva care din spatele meu a inceput sa ma depaseasca pe mine.

- de linie ma doare fix in pwla de care e, atata timp cat am vizibilitate in fata si in spate si e pustiu de cat loc e. Cand sunt ca in situatia din clip, 2 benzi pe contrasens si eu am linie continua, nu ma bag daca sunt masini pe banda 1, am patit sa apara brusc un nervos din coloana de pe banda 1 de pe contrasens, sa se bage in banda lui 2 exact cand incercam eu sa depasesc. Trebuie avut in vedere ca cei de pe contrasens nu prea se asteapta sa depaseasca cineva linia continua. Eu o fac numai cand nu este absolut nimic pe contrasens, indiferent cate benzi are contrasensul.

- daca e coloana care se misca cu mortul bara la bara pe ambele sensuri ma bag printre ele indiferent de cate linii sunt desenate, efectiv nu ma intereseaza, ma bag pe unde pot ca sa scap de coloana.

- niciodata, dar niciodata nu depasesc in varf de rampa unde am vizibilitate in fata 0, desi masina din fata imi face loc pe sensul meu. Am patit cazuri cand din varful de rampa a aparut motociclist care depasea pe linie continua, daca ma bagam si eu ne ciocneam ca doi fraieri.

In general, niciodata nu depasesc daca nu sunt constient de ce se intampla in jurul meu si ce se intampla cateva masini in fata mea. Trebuie sa vad clar tot inainte sa ma bag. Mi se pare ca a depasi fara sa vezi in fata locul unde vei reveni pe banda ta.. ca o ruleta ruseasca, e ca si cum te arunci de pe bloc, sau in fata masinilor pe autostrada. E sinucidere.

:agree: Total de acord cu tine.

 

Tocmai de aia incercam sa ii explic lui AdrianB ca in filmuletul ala nu vad decat un lung sir de greseli. Modul cum a depasit masina rosie (nu neaparat datorita linei continue ci faptului ca ii venea masina din fata pe banda 2), modul cum a depasit in curba in care s-a trezit cu X5-ul in fata. Daca era in spatele masinii aleia avea sanse sa evite? Categoric ala cu X5 a fost un bou, dar e un caz clasic de accident care putea fi evitat cu o minima gandire si precautie.

 

AdrianB nu e vorba de mers 100%legal, e vorba de mers in asa fel incat sa iti pazesti fundul. Nu te incalzeste cu nimic daca iti rupe unul picioarele cand mergeai legal si nu te incalzeste cu nimic daca ti le rupe cand mergeai ilegal. Hai sa nu ne pierdem in morala despre respectarea legilor, nici un om de pe planeta asta nu respecta 100% intotdeauna toate legile. Vorbim aici de legea auto-conservarii, chiar daca eu merg legal tre sa fiu constient ca e posibil ca restul sa fie niste idioti si atunci e numai si numai treaba mea sa imi pazesc fundul. Degeaba plange motociclistul ala din film, putea sa ia caramida si sa ii sparga parbrizul aluia cu X5-ul, dar asta nu schimba faptul ca daca isi folosea putin creierul nu se baga in depasirea aia. Evita cu totul situatia aia cu potential periculos. Oricum a avut noroc ca nu l-a facut ala bucati, macar sa invete ceva din asta.

 

Si cum am zis, cateva pagini mai in spate e un post de la cineva care zicea ca face frecvent treaba asta, intra in depasire pe linia de demarcatie intre sensuri, in curbe fara vizibilitate si ca nu crede ca e ceva rau in asta. Ca mai mult decat sa rupa oglinda unei masini care ar putea sa ii apara pe contrasens nu are ce sa se intample. Probabil aceeasi mentalitate o avea si ala cu X5-ul, tai si eu curba asta, ce poate sa se intample? Doar nu o veni cineva tocmai acum!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Tocmai de aia incercam sa ii explic lui AdrianB ca in filmuletul ala nu vad decat un lung sir de greseli. Modul cum a depasit masina rosie (nu neaparat datorita linei continue ci faptului ca ii venea masina din fata pe banda 2), modul cum a depasit in curba in care s-a trezit cu X5-ul in fata. Daca era in spatele masinii aleia avea sanse sa evite? Categoric ala cu X5 a fost un bou, dar e un caz clasic de accident care putea fi evitat cu o minima gandire si precautie.

 

AdrianB nu e vorba de mers 100%legal, e vorba de mers in asa fel incat sa iti pazesti fundul. Nu te incalzeste cu nimic daca iti rupe unul picioarele cand mergeai legal si nu te incalzeste cu nimic daca ti le rupe cand mergeai ilegal. Hai sa nu ne pierdem in morala despre respectarea legilor, nici un om de pe planeta asta nu respecta 100% intotdeauna toate legile. Vorbim aici de legea auto-conservarii, chiar daca eu merg legal tre sa fiu constient ca e posibil ca restul sa fie niste idioti si atunci e numai si numai treaba mea sa imi pazesc fundul. Degeaba plange motociclistul ala din film, putea sa ia caramida si sa ii sparga parbrizul aluia cu X5-ul, dar asta nu schimba faptul ca daca isi folosea putin creierul nu se baga in depasirea aia. Evita cu totul situatia aia cu potential periculos. Oricum a avut noroc ca nu l-a facut ala bucati, macar sa invete ceva din asta.

 

Si cum am zis, cateva pagini mai in spate e un post de la cineva care zicea ca face frecvent treaba asta, intra in depasire pe linia de demarcatie intre sensuri, in curbe fara vizibilitate si ca nu crede ca e ceva rau in asta. Ca mai mult decat sa rupa oglinda unei masini care ar putea sa ii apara pe contrasens nu are ce sa se intample. Probabil aceeasi mentalitate o avea si ala cu X5-ul, tai si eu curba asta, ce poate sa se intample? Doar nu o veni cineva tocmai acum!

 

Omule,tu suferi de mania contrazicerii...

 

Eu nu am comentat despre greselile riderului sau ca a depasit linia continua.

Eu doar m-am legat de dobitocu' ala cu X5 care l-a pocnit cu oglinda...

 

Privita prin ansamblu toata faza, evident putem concluziona ca riderul NU este prudent si ca ulterior Soferul de X5 este ultra dobitoc.

 

Dar eu m-am axat doar pe faza facuta de sofer. Nu ma intereseaza cat de prudent sau imprudent a fost riderul cu 10 secunde inainte.

 

Riderul in momentu' in care a fost acrosat de X5 putea sa fie la aceeasi distanta de linia continua si chiar daca nu avea masina pe sensul lui ,in dreapta sa.

 

Intelegi?

 

Deci cretinu cu X5 l-a pocnit nu ca ar fi mers el prea aproape sau fix pe linia continua.

 

ASta tre sa intelegi. Ala cu X5 este un dobitoc si a gresit si putea sa-l omoare.

 

Eu am ce am cu cretinii care-mi pun VIATA in pericol. Lasa-ma sa-mi pun EU viata in pericol,nu mi-o pune TU pentru mine.

 

Marlanu' ala cu X5 sunt sigur ca nici n-a clipit,nici n-a oprit si nici nu s-a uitat in oglinda sa vada daca riderul a patit ceva. Ci doar a injurat in masina ca "al dracu motociclist, mi-a spart oglinda"...

 

Cum am zis, sunt locuri unde NU am linie continua,dar nu depasesc neam. Pt ca nu am vizibilitate si pt ca e prea 'ingusta' situatia ca sa pot anticipa ce face cretinu' pe care-l depasesc.

Cum de asemenea,sunt locuri cu linie continua unde ma bag in depasire fara sa clipesc, pt ca am vizibilitate & este safe.

 

Veneam spre Iasi recent si un echipaj ultra (cuvant urat) de politisti au oprit un TIR pe sensul meu de mers, FIX pe un varf de tentativa de deal.

Cum pu.la mea frate sa fii asa tampit? Evident ca UNDE era oprit tiru,pe varf, era linie continua. Dupa tir era o CARUTA si un CAMION in spatele carutei.

Cand m am apropiat am franat usor si ma gandeam ce dracu e cu toti dobitocii astia opriti in linie,mai ales ca e linie continua..

Pe primii i-am depasit usor,fara sa fie nevoie sa calc linia continua (i-am depasit cu a I-a, cu 5-10 km/h)

Iar in dreptu tirului am depasit linia continua da' tot usor cu 5 la ora,pt ca nu prea-mi dadeam seama daca vine ceva din contrasens sau nu.

Eu ca eu,ca eram ingust si m-am strecurat, dar aia cu masinile si camioanele ce faceau in spate? coada pana gaboru' prost dadea amenda la TIR-ist?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut prea multe drumuri in tara asta unde exista linia continua imbecila...

 

Daca am vizibilitate foarte buna,si nici nu-i curba, o voi incalca mereu.

 

de la a face si la a trambita ca trebuie facut, e o cale lunga, si pentru tine se pare, greu de inteles diferenta. am zis eu ca nu calc linia continua ? am zis eu ca nu sunt cazuri in care am scapat la mustata ? nu cred , ca mi-as aminti. eu zic ca voi ce scrieti aici altii citesc, si ia drept regula.

e greu de inteles ca tu te lauzi cu ceva ce e ilegal, si altii incep sa o creada ca e ceva normal ?

 

 

 

foarte de acord cu tine, dar ca si lui adrian, de ce te lauzi cu asta ? e ceva de laudat ? e ceva ce faci pe basca ta, cu riscul / skillul / variabilele din momentul ala. pentru unii e regula, si atunci dispare reflexul de-a conta daca e sau nu linie continua, ca aia sunt prosti ca au pus-o acolo, si atunci o sa mergem ca in jungla.

daca vrei itzi dau exemple unde NU este linie continua si daca depasesti acolo e mai rau decat in curba unde a murit baiatul asta, pentru ca i s-a parut cuiva ca acolo s-ar putea depasii, cand este damb sau curba periculoasa sau alte alea.

se vrea a invata ceva din accidente ? pai nu ai cum, ca toti se dau mari ca ei au scapat din ce-a murit baiatul asta. pai atunci la ce mai scriem? sa vedem si altii morti ca vor sa se convinga daca se poate sau nu depasire pe contrasens in curba ca ai putut tu, si ala si ala si ala ?

nu mi se pare corect pentru ei.

pe de alta parte daca ei nu au pic de autoconservare si intra ca migul pe contrasens fara sa se asigure de 10 ori, poate ca nici ce scriu eu, nici ce scrii tu nu conteaza, dar poate sunt unii care citesc, si inteleg. macar pentru aia zic eu sa mentinem aici curat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...