Sari la conținut

Mi-a dat-o un taximetrist


FloRider
 Share

Postări Recomandate

Sal'tare!

 

Dupa cum zice si titlul, azi am fost lovit de un taximetrist fix in roata din spate! Eu eram oprit pe banda 2 sa acord prioritate la trecerea de pietoni si cand simt din spate o "imbranceala". Eu nu am cazut, mobra nu a cazut...doar am simtit cum m-a impins vreo 10-20 cm. Am constatat ca numarul mi l-a indoit.

 

Intrebarea mea este: exista posibilitatea sa-mi fi strambat (deplasat) axul de la roata spate, strambat janta (ceva din socul creat)? Sincer, nu am simtit ceva pe sosea (mergand pe ea) deoarece si drumul nu e asa drept (valuri in asfalt de la RATB, etc)

 

Mentionez ca viteza de impact era foarte mica. Ca si cand te-a imbrancit cineva din spate.

 

PS: Mi-a dat omul RCA (amiabila) dar nu m-as duce doar pentru un nr.de inmatriculare strambat.

 

Sfaturi, idei in acest caz?

 

Va multumesc!:cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea e sa nu-tzi faci nici o grija, gandeste-te ca roata de spate a suportat shocuri mult mai dure la denivelari des intalnite la noi (treceri peste calea ferata, linia de tramvai sau gropi trecute mai in viteza). ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Singura dauna reala pe care o motocicleta o poate "suferi" in astfel de cazuri este axul de la bascula (cel care trece prin cadru si eventual prin motor) pt ca se poate stramba de la usor/insesizabil pana la foarte serios fara ca restul componentelor sa fie afectate.

 

Cum ziceai ca viteza a fost mica probabil nu a patit nimic dar arunca totusi un ochi la cum "pica" bascula in cadru.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum, ma intreb...sa o culc pe asfalt ceva? Si sa-i folosesc asigurarea? :D

 

Nici nu am apucat sa o trec pe numele meu!:(

 

Sper sa fie primul si ultimul incident la "volanul" mobrei.

 

Va multumesc pentru raspunsurile voastre prompte.

 

PS: Suruburile ce prind foaia(lantul) asa de aproape stau de bascula (daca asa se numeste) - sunt incepator in specificatii tehnice.:rolleyes:

 

Singura dauna reala pe care o motocicleta o poate "suferi" in astfel de cazuri este axul de la bascula (cel care trece prin cadru si eventual prin motor) pt ca se poate stramba de la usor/insesizabil pana la foarte serios fara ca restul componentelor sa fie afectate.

 

Cum ziceai ca viteza a fost mica probabil nu a patit nimic dar arunca totusi un ochi la cum "pica" bascula in cadru.

 

Cadrul il am din fier. Pe vremea aia inca se construiau sa dureze...sa dureze...sa dureze!:laugh:

Editat de FloRider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vezi si cu asigurarea respectiva sa nu iti faci mai multe batai de cap decat este cazul. Mai bine o duci la un mecanic sa arunce un ochi priceput si iti spune ca totul e ok si o lasi asa. Decat sa o dai pe jos aiurea..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Motorul nu are nimic,dupa cum s-a zis si mai sus,absoarbe roata multe mult mai dure si e ok.

Din moment ce omul a fost salon si ti-a dat amiabila desi nu ai avut decat nr indoit,eu as zice ca nu e cazul sa te caci in omenia lui (pt ca 95% din taximetristi ti-ar fi indreptat nr si ar fi zis "uite frate,n-are nimic,nici nu te-am lovit ce draq")

 

Daca totusi esti stresat poti sa o duci la un mecanic sa se uite la ea,dar nush ce ar putea vedea.

Numai bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cel mai bine tu iti cunosti mobra...daca se comporta la fel atunci e ok...daca nu mergi la un doctor adevarat cu ea...cel mai simplu test e urmatorul pt un sasiu sau roata deplasata...arunci o galeata de apa pe asfalt si treci cu mobra prin ea daca se vad 2 urme e bai daca nu e ok...!Numa bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum, ma intreb...sa o culc pe asfalt ceva? Si sa-i folosesc asigurarea? :D

Nici nu am apucat sa o trec pe numele meu!:(

Sper sa fie primul si ultimul incident la "volanul" mobrei.

Va multumesc pentru raspunsurile voastre prompte.

PS: Suruburile ce prind foaia(lantul) asa de aproape stau de bascula (daca asa se numeste) - sunt incepator in specificatii tehnice.:rolleyes:

Cadrul il am din fier. Pe vremea aia inca se construiau sa dureze...sa dureze...sa dureze!:laugh:

daca tot ai asigurarea omului si nici nu te pricepi foarte bine, ar trebui s-o duci la un service moto sa iti faca o verificare, sa vezi daca e ok. ar trebui sa acopere asigurarea. asta ca sa stai si tu linistit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

×
×
  • Creează nouă...