Sari la conținut

Bucuresti - Transalpina cu intoarcere pe Transfagarasan


hardKnot
 Share

Postări Recomandate

Strangerea vineri 14 sept. la 8:00, la Petrom de langa iesirea pe A1(cel de langa McDonalds). In felul asta evitam aglomeratia de sambata.

 

Traseul ar fi Bucuresti-Pitesti-Rm.Valcea-Horezu-Ranca-TA-Sebes-*Sibiu*-TF-Pitesti-Bucuresti

 

Pe autostrada un 140 sa nu ajungem noaptea(sunt aprox 400km pentru prima zi).

 

 

Se innopteaza in Sibiu sau in apropiere, cu intoarcere sambata pe Transfagarasan.

Deocamdata suntem 3 motoare, 5 persoane.

 

:banana:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca sa vezi cine merge pe Transfagarasan din nou :) Sa aveti parte de drum fain, dar sa va cautati in avans cazarea. Eu am luat teapa odata, venind cu mandra de pe Transalpina. ;)

Editat de switch
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hello mr switch! nu te alaturi?

pentru cazare o sa vorbim la un motel de la marginea sibiului.. dam un telefon inainte si nu e problema. Intr'adevar e nasol sa cauti dupa cazari seara obosit..

 

:cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hello mr switch! nu te alaturi?

pentru cazare o sa vorbim la un motel de la marginea sibiului.. dam un telefon inainte si nu e problema. Intr'adevar e nasol sa cauti dupa cazari seara obosit..

 

:cheers:

Cristi tata, as veni cu placere, dar tu mergi VINERI (14) / sambata. Eu n-am liber Vineri. Insa iti pot spune care e starea transalpinei pentru ca voi merge pe acolo joi :) Cu masina, din pacate, dar asa e la munca :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@switch da, intr'adevar.. mai aveam niscavai zile de concediu pe care le'am fofilat pe ici pe colo.. daca tot plange lumea pe forum ca e aglomerat si altele am zis sa facem o plimbare strategica cu aglomereala mai putina.

 

Transfagarasaniul il prindem sambata cand e lume multa, dar presupun ca o sa fie mai liber pe sensul pe care mergem noi.

 

@CND & larry85 - tocmai asta e ideea.. sa evitam aglomeratia. cat despre Ranca-voineasa... aia e jumate de Transalpina, noi mergem pentru toata bucata din tort :bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ranca - Sebes nu merita,mai bine Ranca-Voineasa ai ce vedea.........:rolleyes:

 

1) Folosirea expresiei "merită" în loc de "se merită": +1.

2) Rânca > Oașa: mai mult peisaj decât teren de motociclit, dar Oașa > Șugag > Sebeș (exceptând câteva pasaje cu lucrări) este cel mai bun drum virajat din țară: asfalt nou, curbe de viteza medie și mare, vizibilitate bună. Duci cauciucul până în buză cu bucurie. Orgasmic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1) Folosirea expresiei "merită" în loc de "se merită": +1.

2) Rânca > Oașa: mai mult peisaj decât teren de motociclit, dar Oașa > Șugag > Sebeș (exceptând câteva pasaje cu lucrări) este cel mai bun drum virajat din țară: asfalt nou, curbe de viteza medie și mare, vizibilitate bună. Duci cauciucul până în buză cu bucurie. Orgasmic.

 

Perfect de acord ,asta am spus si eu ....ai ce vedea , :D

Recomandarea mea este sa nu mergeti pe Transalpina la prima ora sau seara ,e ceata de nu vezi marginea drumului....nemarcat.

Poate merg si eu de vineri mai vedem....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intr-adevar, daca se pleca sambata poate mergeau mai multi (nu stiu daca si eu, ca vineri sunt de garda, dar am mai plecat eu din garda de nebun si de unu singur de-atatea ori, asa ca ma mai gandesc!...).

Daca-mi este permis as spune si eu cate ceva, anume ca traseul e cel corect din toate punctele de vedere, mai ales din cel al abordarii 1/2 sudice a Transalpinei dinspre S spre N si nu invers.

E-adevarat, mai ales in perioada asta a anului sunt probleme cu ceata, dar pana ajungeti voi la Novaci se cam risipeste (daca va fi o zi frumoasa).

Nu va opriti in Ranca; e oribil! Cine a dat avizul pentru constructiile din acea zona ar trebui tras pe roata!

Nu prea aveti unde campa (daca mergeti cu cortul) in 1/2 nordica a Transalpinei, si nici inainte, la Obarsia Lotrului, unde nu mai e nimic din ceea ce era frumos acum multi, prea multi ani..., deci ar trebui sa treceti prin ea in aceeasi zi cu 1/2 sudica, dar e pacat sa faceti totul in fuga; poate ar fi bine sa o faceti a doua zi, dar asta va lungeste traseul celei de-a doua zile, chiar daca Transfagarasanul e mult mai bine asfaltat, mai ales in partea lui argeseana, ca acum un an, doi. Voi decideti.

Poate ca ar fi bine (de gustibus et coloribus non est disputandum!...) sa nu faceti drumul pana la Sugag, ci s-o luati la dreapta, pe un drum mai prost - dar pe o portiune redusa - spre Jina; peisajul e superb, iar drumul, dincolo de Jina, e perfect pentru motorete! Si puteti face rezervare undeva in zona, de exemplu la Sibiel, unde puteti vedea si muzeul de icoane pe sticla.

Cam atat (sper ca n-am vexat pe nimeni cu acest reply!...).

Toate cele bune si drumuri numai pe sufletul vostru!

Editat de marook
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tocmai ce am aflat si eu ca am o restanta pe 14 la ora 12:30.... am tot vazut aici pe topic ca sunt destui baieti are vor sa plece sambata, ce ziceti baieti mai plecam un grup sambata ? cine vrea sa vina ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1347111264[/url]' post='3225721']

Poate ca ar fi bine (de gustibus et coloribus non est disputandum!...) sa nu faceti drumul pana la Sugag, ci s-o luati la dreapta, pe un drum mai prost - dar pe o portiune redusa - spre Jina; peisajul e superb, iar drumul, dincolo de Jina, e perfect pentru motorete! !

 

Nu mai este cazul. Drumul spre Jina este proaspat facut. Asfalt ca-n palma.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu si cnd suntem... pentru ....plecare sambata dimineta... daca decideti sa se plece si sambata dati un semn

 

 

 

tocmai ce am aflat si eu ca am o restanta pe 14 la ora 12:30.... am tot vazut aici pe topic ca sunt destui baieti are vor sa plece sambata, ce ziceti baieti mai plecam un grup sambata ? cine vrea sa vina ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu si cnd suntem... pentru ....plecare sambata dimineta... daca decideti sa se plece si sambata dati un semn

 

 

 

 

 

asta daca se hotarasc si cei 3 de la inceput sa amane pentru sambata, sa fim 6 motoare, ce zici hard knot ? daca nu eu ziceam sa mai plecam un grup de cati reusim sa ne strangem sambata dimineata !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E o mica problema....sambata+duminica =Transalpina+Transfagarasan.....hmmm.... cam la limita...cam obositor.

Tot de vineri ar merge sau fara Transfagarasan....:unsure: .

 

Eu as merge de vineri dimineata .... no rush.(e plin de radare,am venit azi din Gorj.....)

Editat de CND
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am facut astazi TransAlpina si contrar asteptarilor cu privire la aglomeratie,a fost destul de lejer.

Am dormit la 20 km de Ranca,la 8.30 m-am pus in miscare,Novaci--Ranca--TA--Voineasa--VL--Buc,la 17,30 eram in Buc cu pauze de poze,papa la Dedulesti,mers max 100 pe A 1,in rest ma ajutat statia CB montata pe moto,am mers intins,nu au fost controale radar.

Drumul bun,dar cu surprize gen nisip..pietricele,spre Voineasa e cam denivelat dar practicabil,rau insa pt.SS-uri.

 

TA e nemarcat,avantaj ca poti depasi oriunde dar nu are parapeti,oricum si daca avea nu trebuie sa ii cunoasteti.

Editat de ALEX-CRUISER
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...