Sari la conținut

problema furca


Postări Recomandate

salut tuturor am si eu un rs 125 model 2002 si am urmatoarea problema...l-am cumarat de la cineva care a avut accident si acum am un amortizor moale unul tare...am intrebat pe cineva de dezmembreaza si mi-a zis ca asa trebuie sa fie unul moale unul tare...dar intervine urmatoarea problema...cand pun frana trage dreapta sub orice critica si imi atinge cauciucul de toba..:( e posibil sa fie stramb sau ceva semeringuri? multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut tuturor am si eu un rs 125 model 2002 si am urmatoarea problema...l-am cumarat de la cineva care a avut accident si acum am un amortizor moale unul tare...am intrebat pe cineva de dezmembreaza si mi-a zis ca asa trebuie sa fie unul moale unul tare...dar intervine urmatoarea problema...cand pun frana trage dreapta sub orice critica si imi atinge cauciucul de toba..:( e posibil sa fie stramb sau ceva semeringuri? multumesc!

 

fratica dute cu el la un mecanic, fa-ti o cruce mare ca ai ajuns acolo si pune bani la ciorapi, ca daca mai meri mult cu ea asa nu re vad bine deloc. Iar lu amicu ala al tau de ti-a zis ca asa tre sa fie(un amortizor mai moale si unu mai tare) zi sa se lase de meseria de a da sfaturi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fratica dute cu el la un mecanic, fa-ti o cruce mare ca ai ajuns acolo si pune bani la ciorapi, ca daca mai meri mult cu ea asa nu re vad bine deloc. Iar lu amicu ala al tau de ti-a zis ca asa tre sa fie(un amortizor mai moale si unu mai tare) zi sa se lase de meseria de a da sfaturi.

 

am inteles ...

 

cine stie cum se schimba semeringurile din amortizor? am desfacut amortizorul drept si e perfect drept nu e stramb dar nu mai tine de loc...semeringuri sparte cred ...cine ma poate ajuta cu un tutorial ceva...multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

AHAHAHAHA.

Omule, nu stiu daca existi cu adevarat sau nu, dar oricum esti o sursa de zambete pentru mine de fiecare data cand zici ca iti cumperi cate o tigaie.

 

Raman la opinia pe care am exprimat-o prima data. Ca cel mai bine te-ar ajuta 4 litri de benzina si o cutie de chibrituri.

 

Chiar exista oameni pe lumea asta care sunt in stare sa vanda asa ceva? Adica stiind ca ai troznit motorul suficient cat sa indoi furcile i-o dai unuia sa se urce pe ea si-l lasi sa mearga cu 120?

Editat de bogdan192
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

AHAHAHAHA.

Omule, nu stiu daca existi cu adevarat sau nu, dar oricum esti o sursa de zambete pentru mine de fiecare data cand zici ca iti cumperi cate o tigaie.

 

Raman la opinia pe care am exprimat-o prima data. Ca cel mai bine te-ar ajuta 4 litri de benzina si o cutie de chibrituri.

 

Chiar exista oameni pe lumea asta care sunt in stare sa vanda asa ceva? Adica stiind ca ai troznit motorul suficient cat sa indoi furcile i-o dai unuia sa se urce pe ea si-l lasi sa mearga cu 120?

 

nu e furca stramba repet ! doar ca nu mai tine amortizorul drept! atat am desfacut-o si e dreapta si nu a fost lovita rau ;)

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca se duce cu ea la un mecanic, nu mai merge carpeala. Chiar o sa trebuiasca sa dea bani multi pe piese noi. Plus ca ala nu munceste pe moca. El defapt ne intreaba aici cum sa se carpeasca. Vrea sa fie incurajat, placut, ajutat. E o tehnica destul de interesanta.

 

Spor la carpit amice, da daca am dreptate (si sincer cred ca am, furca aia nu e dreapta), o sa iti dai seama repede ca mai bine ii dadeai foc. Dai pe-o furca noua cu tot cu ulei, arcuri si semeringuri cat ai dat pe tot motorul. Ca daca iei veche din dezmembrari, ai sansa sa iei una la fel.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si asta ai aflat cum? Ochiometric? Ai luat la masurat furca? Ai rotit-o pe o masa plana? Ai dansat rumba cu ea?

 

I like you, you're silly.

 

e clar care e defectul ...semeringurile daca nu mai tine...si chiar daca era putin stramba tot trebuia sa tina ....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Omule, furca aia se misca cu totul in jug daca-ti da cu cauciucul de galerii. Ala nu e motor de mers pe el, e motor de dat foc pana nu-ti rupi gatul pe el.

 

Da tre sa recunosc ca ai ceva curaj. Eu nu m-as fi urcat pe o epava care trage singura dreapta cand franez, daramite sa-i dau cox pana la 120.

Editat de bogdan192
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Pune o poza cu motocicleta te rog.

 

Cat despre baiatul care a zis ca un telescop moale si unu tare nu are cum sa existe, te inseli. La 125 telescoapele nu sunt ca la motocicletele mari. Pe un telescop se afla arcul, pe celalat se afla amortizorul, unul lucreaza la compresie, celalalt "tine" la revenire si e normal cand le scoti din jug unul sa stea batz si unul sa fie "fleasca" - le-au gandit asa pt a fi usoare, s-au cum s-ar zice, mai race.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Pune o poza cu motocicleta te rog.

 

Cat despre baiatul care a zis ca un telescop moale si unu tare nu are cum sa existe, te inseli. La 125 telescoapele nu sunt ca la motocicletele mari. Pe un telescop se afla arcul, pe celalat se afla amortizorul, unul lucreaza la compresie, celalalt "tine" la revenire si e normal cand le scoti din jug unul sa stea batz si unul sa fie "fleasca" - le-au gandit asa pt a fi usoare, s-au cum s-ar zice, mai race.

lasa-mi un pm cu id tau te rog , o sa pun si poze in 20 de minute cam asa

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

prietene vad ca nu ti prea draga viata .. zau asa din ce ne spui tu furca aia danseaza rumba pe jug .. serios mai bine mergi cu bicicleta ca o inmormantare ii scumpa!

 

am desfacut ambele amortizoare si jugurl sunt perfect drepte ...cadrul e drept nu e problema tind sa cred ca amortizoarele sunt prea moi pentru ca daca o las pe cric amortizorul se ridica cand o pun pe roti si ma urc si eu pe ea deja are cursa la jumatate...cand este pe cric distanta dintre cauciuc si toba este de 4 cm cand sunt eu pe ea este de aprozimativ 2 cm si cand pun frana e logic ca ea culiseaza si atinge de toba...rog pe cineva care are rs 125 an 2002 sa masoare distanta dintre cauciuc si toba si sa facem o comparatie..multumesc!

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tu chiar nu vrei sa intelegi ca e stramba tigaia? nu exista motocicleta care sa stinga cu roata evacuarea atunci cand e comprimata maxim si pace! unde dracu' le gasesti ma? la fier vechi sau pe la tara? oricum, sunt sigur ca esti genul de om care-si mananca de sub buci...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e deloc logic. Mai cauta, ceva nu e in regula. Ceva are joc sau e stramb.

baieti am gasit problema si am si rezolvat...din lovitura cadrul sa strambat putin foarte putin si a miscorat unghiul dintre roata si esapament cu fix 1,5 cm cat imi atingea mie...singura solutie a fost sa tai din teava de esapament 2 cm si astfel sa dus mai in spate exact cat trebuie ca sa imi treaca roata pe langa ea :grinbandit: . mentionez ca acum e ok nu mai trage dreapta e ft ok chiar si cand franez...pot merge fara maini nu trage absolut de loc in nici o parte. Multumesc tuturor pentru sfarturi!

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

baieti am gasit problema si am si rezolvat...din lovitura cadrul sa strambat putin foarte putin si a miscorat unghiul dintre roata si esapament cu fix 1,5 cm cat imi atingea mie...singura solutie a fost sa tai din teava de esapament 2 cm si astfel sa dus mai in spate exact cat trebuie ca sa imi treaca roata pe langa ea :grinbandit: . mentionez ca acum e ok nu mai trage dreapta e ft ok chiar si cand franez...pot merge fara maini nu trage absolut de loc in nici o parte. Multumesc tuturor pentru sfarturi!

 

vai! VAI! :lol: nu mai pot! :crack: jur ca fac pe tine de ras! =))))))) cum ma asa ceva? :lol: RIP!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca se duce cu ea la un mecanic, nu mai merge carpeala. Chiar o sa trebuiasca sa dea bani multi pe piese noi. Plus ca ala nu munceste pe moca. El defapt ne intreaba aici cum sa se carpeasca. Vrea sa fie incurajat, placut, ajutat. E o tehnica destul de interesanta.

 

Spor la carpit amice, da daca am dreptate (si sincer cred ca am, furca aia nu e dreapta), o sa iti dai seama repede ca mai bine ii dadeai foc. Dai pe-o furca noua cu tot cu ulei, arcuri si semeringuri cat ai dat pe tot motorul. Ca daca iei veche din dezmembrari, ai sansa sa iei una la fel.

 

ai probleme psihice. mari.

 

du-te la un medic specializat.

 

iar initiatorul, sa se duca la mecanic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...