Sari la conținut

Sunet cand pun frana


cr1s71
 Share

Postări Recomandate

Salut, am o mica problema cu CBR-ica mea, daca pot sa spun asa: dupa ce apas frana fata mai mult de 50% scoate un sunet ciudat pentru un timp scurt, ca si cum as lua o groapa si ar lovi furca, numai ca de intensitate mult mai mica. Initial am crezut ca nu sunt prinse carenele bine si bate vreun pastic, dar le-am scos si le-am prins din nou bine, excluzand aceasta varianta.

Am inteles ca se produce in urma contactului placutelor cu discul. Poate fi din cauza faptului ca placutele sunt noi ? Vi s-a intamplat vreodata asta ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, am o mica problema cu CBR-ica mea, daca pot sa spun asa: dupa ce apas frana fata mai mult de 50% scoate un sunet ciudat pentru un timp scurt, ca si cum as lua o groapa si ar lovi furca, numai ca de intensitate mult mai mica. Initial am crezut ca nu sunt prinse carenele bine si bate vreun pastic, dar le-am scos si le-am prins din nou bine, excluzand aceasta varianta.

Am inteles ca se produce in urma contactului placutelor cu discul. Poate fi din cauza faptului ca placutele sunt noi ? Vi s-a intamplat vreodata asta ?

Sau discul stramb.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Verifica rulmentii de la roata vezi sa nu fie uzati asa am gasit eu la cbr-ul meu erau varza (uzati) i-am schimbat si nu mai facea figuri, simteam cum ma plimba pe drum, pune motorul pe cricul central apoi pune niste cale sub telescoapele de pe fata sa nu stea roata pe pamant apoi misti de roata stanga-dreapta sa nu aibe joc in rulmenti, bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca zici ca clac-ul ala se aude cand esti deja pe franare e posibil sa ai joc sus in rulmentii de la jug si sa se auda de acolo ... ca sa verifici sui pe motor, trage frana fata cu o mana si cu mana cealalta pune un deget sus fix intre jug si cadru apoi roaga un prieten sa traga simultan de ghidoane in fata, daca simti ceva joc la deget de acolo e.

Editat de ThunderByte
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, am o mica problema cu CBR-ica mea, daca pot sa spun asa: dupa ce apas frana fata mai mult de 50% scoate un sunet ciudat pentru un timp scurt, ca si cum as lua o groapa si ar lovi furca, numai ca de intensitate mult mai mica. Initial am crezut ca nu sunt prinse carenele bine si bate vreun pastic, dar le-am scos si le-am prins din nou bine, excluzand aceasta varianta.

Am inteles ca se produce in urma contactului placutelor cu discul. Poate fi din cauza faptului ca placutele sunt noi ? Vi s-a intamplat vreodata asta ?

 

salut!

Ai verificat sa nu ai joc la ghidon, eu avea coronitele de la ghidon uzate si cand apasam frana tare troznea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Daca este ca o clampaneala mai poate fi de la discurile flotante, ai uzura mare si trebuiesc stranse(bucsile) sau schimbate(discurile).

Ca sa verifici misca-te cumva fata/spate pe mobra infranata de fata, ar trebui sa se auda clang-ul si pe loc.

Editat de l.u.v
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Normal ca poate sa fie si de la rulmenti,dar eu la fostul motor am verificat toti rulmentii si pana la urma am zis sa verific si crash-pad-urile.Suruburile nu erau foarte rau slabite,dar ele erau in prinderea motorului de cadru(nu stiu cum e la F4).Asa ca la franari puternice si gropi mici se auzea un "trosc".M-am prins de asta cand am ridicat motorul pe galerii.Am strans la cuplu suruburile si dupaia nu a mai aparut zgomotul.De asemenea,am mai avut un zgomot pe franari si gropi de la ram-air la care s-au slabit suruburile(nu stiu cum e la F4).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Rulmentii de la jug nu sunt. I-am verificat. O sa ma duc zilele astea la un mecanic.

salut.ce va de genul am patit si eu la un srad .de vina au fost discurile flotante,ele la nituri aveau si o saiba foarte subtire in valuri,asta din ce am vazut eu ( ca sa imi ia din tensiunile stanga dreapta)unele din ele lipseau si de aici avea loc un pacanit la franare mai brusca sau puternica. cateodata in mers le si auzeam cum zdranganeau. eu momentan am pus un fir subtire de cupru ,mai maleabil si nu am mai avut probleme.asta pana ajung sa le mai presez putin. tu poate ai etrierii flotanti. verifica jocul lor. parearea mea :cheers:

post-44532-0-03156700-1349714710_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...