Sari la conținut

Postări Recomandate

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 9,8k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

intrebare intrebatoare:unde gasesc o sonda de ulei pt al meu rt?[nu se mai aprinde martorul din bord].

 

La reprezentanta BMW, Automobile Bavaria... nici nu te-ai gandit, nu? :disappointed:

 

Mesaj completat

intrebare intrebatoare:unde gasesc o sonda de ulei pt al meu rt?[nu se mai aprinde martorul din bord].

 

La reprezentanta BMW, Automobile Bavaria... nici nu te-ai gandit, nu? :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De unde stii ca este de vina senzorul?

Poate s-a ars becul..

am verificat,bineinteles. :lol:

Mesaj completat

La reprezentanta BMW, Automobile Bavaria... nici nu te-ai gandit, nu? :lol:

 

Mesaj completat

 

 

La reprezentanta BMW, Automobile Bavaria... nici nu te-ai gandit, nu? :lol:

m-am gandit,bineinteles,doar ca au aia niste preturi de cazi jos,{am fost acolo dupa ce mi-am cumparat balena,pt o verificare si revizie,dar... :disappointed: }

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu l-am schimbat, a fost 8 RON :lol:

 

E doar un simplu intrerupator cu mombrana...

 

Daca zici ca l-ai testat si esti sigur ca e ala de vina, pune mobra pe cricu central, da bulbu jos si mergi cu el la un magazin de piese auto; o sa fii placut surprins sa vezi ca gasesti de dacia nova sau supernova exact la fel :disappointed:

 

Musai sa mergi cu el in mana, ca is de mai multe tipuri si alea, da trebuie sa aiba exact acelasi filet.

 

Daca nu gasesti, mergi la un strungar si iti face un dop, urmand sa legi mai apoi firul ala direct la blocul motor, ca sa ti se stanga becul :lol:

 

Simplu :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e maxim 20 de euro sonda de presiune de ulei la reprezentanta. nu cred ca e asa de scump.

si de ce ai da de 10 ori mai mult pe un lucru? ca doar nu produce BMW sonde de presiune :disappointed:

 

si ei le cumpara de undeva, inmultesc cu 10 si le vand mai departe de dupa tejgheaua lor :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si de ce ai da de 10 ori mai mult pe un lucru? ca doar nu produce BMW sonde de presiune :lol:

 

si ei le cumpara de undeva, inmultesc cu 10 si le vand mai departe de dupa tejgheaua lor :lol:

mare dreptate ai Dane,de ce as da 20 euro? voi face cum ai spus tu,merci! :disappointed:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bulbul meu era pushcat de cand am luat motocicleta, la 74k km. Recent am hotarat sa il spal de ulei si sa vad pe unde curgea, ma gandeam ca era garnitura de la cilindru stanga care era dusa. Din cauza asta, pierdeam destul de mult ulei, care nu il ardea motorul, ci efectiv il arunca pe la bulbul ala.

 

Ca si optiuni, puteam sa imi iau unul nou de la BMW, ceea ce costa destul de mult la "stealer", pardon, dealer, sau sa iau unul SH de pe ebay, e plin de ele oricum, dar nu am incredere in piese sh si oricum cu transport tot acolo iesieam, sau sa caut alternativa auto.

 

Caut eu specificatile pe realoem.com, si ce vad...

 

12 OIL PRESSURE SWITCH 1 12/1997 12611277642 $18.21 +core

 

127.png

 

 

0,15 BAR

 

Ma duc frumos la non stopul de piese cu bulbu stricat in mana si imi da unul nou cu aceleasi caracteristici :disappointed:

 

Datorita arhitecturii motorului, sunt multe piese ce se potrivesc de la auto la mobrele boxer. Cum ar fii: cureaua de la alternator, electromotorul, filtrele de ulei si benzina, uleiuri, etc.

 

Ar fii frumos daca ar veni cu sfaturi concrete si altii de astfel de piese interschimbabile auto/moto.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mare dreptate ai Dane,de ce as da 20 euro? voi face cum ai spus tu,merci! :disappointed:
.p.s.la mine nu se aprinde :lol:.ca si piese interschimbabile auto-moto:filtrul de ulei de dacia supernova{am luat eu}. Editat de florinbarbone
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si ei le cumpara de undeva, inmultesc cu 10 si le vand mai departe de dupa tejgheaua lor :disappointed:

 

Aici esti carcotas... nu asa se pune problema; poate sunt unele piese pe care le poti gasi mai ieftin de la alt producator; nu discut si calitatea ca sigur si acolo sunt diferente si cateodata pot fi mari.

Iar chestia cu de 10 ori este mult prea exgerata.

 

Stiu si situatii cand piesele BMW s-au dovedit a nu fi deloc scumpe sau maxim cat cele alternative; deci, nu se pot face reguli.

 

Tocmai de aceea l-am sfatuit pe cel care cauta piesa asta sa intrebe la BMW ca nu trebuie plecat cu preconceptii; cateodata poti avea surpriza sa te inseli sau sa nu ai de ales (sa nu prea gasesti alterantive).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aici esti carcotas... nu asa se pune problema; poate sunt unele piese pe care le poti gasi mai ieftin de la alt producator; nu discut si calitatea ca sigur si acolo sunt diferente si cateodata pot fi mari.

Iar chestia cu de 10 ori este mult prea exgerata.

 

Stiu si situatii cand piesele BMW s-au dovedit a nu fi deloc scumpe sau maxim cat cele alternative; deci, nu se pot face reguli.

 

Tocmai de aceea l-am sfatuit pe cel care cauta piesa asta sa intrebe la BMW ca nu trebuie plecat cu preconceptii; cateodata poti avea surpriza sa te inseli sau sa nu ai de ales (sa nu prea gasesti alterantive).

Ok, nu e de 10 ori mai scumpa, dar: in Cluj de exemplu este dealer, nu reprezentanta. Dealer fiind, isi pune pretul care vrea la componente, nu pretul care l-ai primi intr-o reprezentanta. Agree?

 

S-aopi... nu e nevoie sa suni pt fiecare piesa in parte ca sa ii aflii pretul. site-ul ala realoem.com are deja preturile afisate, dar in dolari. avand in vedere ca e de cativa ani acolo, ma indoiesc ca pretul unui reper, oricare din lista aia a scazut intre timp.

 

asadar, in cazul nostru, bulbul, costa 18$ = 52.66 RON la cursul de azi al BNR. La astia 52 mai adugi 10% care este comisionul dealerului (aprox.) iese 57 RON. Grosso modo, sa zicem 60 RON.

 

Deci, 60 RON pentru un reper care il poti cumpara de la un magazin auto cu 8 RON. Unde mai pui ca trebuie sa astepti 7 zile ca sa iti ajunga, unde mai pui ca trebuie sa faci 4 drumuri pana ala dealer! Ca e musai sa dai avans pentru o piesa banala de 60 RON.

 

Vlad, nu contest calitatea superioara a consumabilelor si pieselor de schimb BMW, dar aici chiar nu este cazul sa ne scarpinam la urechea stanga cu mana dreapta, dupa cap :disappointed: . Un simplu bulb nu afecteaza nici cum bunul mers al mobrei. Daca te gandesti ca ai o scurgere si ti se aprinde becul cum ca nu mai ai presiune, oricum e prea tarziu.

 

Asadar, cand vine vorba de bulbul de presiune la ulei, calcati cu incredere pragul magazinelor auto.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

are si vlad dreptate. am patit eu. Am cumparat termostat la un BMW 320 d cu 250 de ron de la un alt producator ca e mai ieftin. Dar sa fiu cu sufletul impacat am sunat si la BMW oradea sa intreb cat costa piesa ( din pacate dupa achizitie). Si surpriza pretul era 230 de ron.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Normal, sa te interesezi inainte in toate locurile; cunosc dealer de piese in cluj care aducea la 60% in plus fata de dealer BMW piesele.

 

De asemenea, bobina de inductie costa 390 ron la dealer, 400 la un service si 120 eur la reprezentanta bosch. Am ales service pt ca venea de pe-o zi pe alta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut.

Va rog sa-mi spuneti care este diferenta intre un BMWF650GS cu 35kw si aceeasi motocicleta cu 25kw. Din informatiile culese de mine se pare ca este una si aceeasi motocicleta dar cu o limitare electronica. Cum poate fi inlaturata aceasta limitare ? Constituie o ilegalitate inlaturarea acestei limitari ?

O zi buna

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut.

Va rog sa-mi spuneti care este diferenta intre un BMWF650GS cu 35kw si aceeasi motocicleta cu 25kw. Din informatiile culese de mine se pare ca este una si aceeasi motocicleta dar cu o limitare electronica. Cum poate fi inlaturata aceasta limitare ? Constituie o ilegalitate inlaturarea acestei limitari ?

O zi buna

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut.

Va rog sa-mi spuneti care este diferenta intre un BMWF650GS cu 35kw si aceeasi motocicleta cu 25kw. Din informatiile culese de mine se pare ca este una si aceeasi motocicleta dar cu o limitare electronica. Cum poate fi inlaturata aceasta limitare ? Constituie o ilegalitate inlaturarea acestei limitari ?

O zi buna

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va rog sa-mi spuneti care este diferenta intre un BMWF650GS cu 35kw si aceeasi motocicleta cu 25kw. Din informatiile culese de mine se pare ca este una si aceeasi motocicleta dar cu o limitare electronica. Cum poate fi inlaturata aceasta limitare ? Constituie o ilegalitate inlaturarea acestei limitari ?

 

Asta se face pentru tarile civilizate unde exista o lege clara si mai ales politisti non-retarzi care aplica legile, pentru incepatori. Asadar, daca ai dreptul sa conduci peste 25kw, este legal. De asemenea aceste schimbari trebuiesc facute si in acte.

Da, puterea este redusa la 25kw/34ps electronic; se poate trece inapoi la puterea initiala prin eliminarea restrictiei la un service BMW.

Aceasta reducere este posibila cam la toate modelele BMW pana la 800cmc. (si 850R/GS/RT mai vechi)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...