Sari la conținut

ambreajul incalzit nu mai debreaza total


yuk
 Share

Postări Recomandate

am fortat putin (incins bine) prin padure, apoi vazand ca nu mai debreaza bine am incercat reglarea camasii (crezand ca au inceput sa se rupa fire din cablu care s-a intins) ...contrapiulita era stransa, dar jocul era grosolan 5-6 mm , apoi a functionat bine. Dupa o ora de stationare s-a racit si ambreajul prindea numai "sus de tot" , am fost nevoit sa revin la reglarul initial si nu s-a mai intamplat nimic ciudat(20km).

Sigur nu e cablul , este ceva din interior , oare ce ar putea fi ?

Editat de yuk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

uleiul nu este schimbat de curand, defapt are cam 5 mii si trebuie sa-l schimb

am auzit ca e de la ulei, ca ar fi prea subtire si can se-ncalzeste se subtiaza si mai tare.

 

tot din auzite, solutia ar fi un ulei mai gros.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este foarte simplu. Numai ai carne placile de frictiune de la ambreiaj. Asta am patit si eu cu Pegaso.... De aceea i-am cumparat placi noi, merge perfect acum.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

5-6 mm joc la maneta e normal, nu e grosolan, vezi in carte ce da producatorul

nu ai inteles !

 

La honda mea in carte zice ca jocul la maneta de ambreiaj sa fie intre 10 si 20 mm

nu ai inteles!

 

 

 

 

cursa cablului in camasa a avut un joc in gol (nu am masurat cursa , dar s-a redus cam 1/3 din curasa, apopi dupa racire si-a revenit) dar numai dupa ce ambreajul a fost forjat.

Dupa ce s-a racit a revenit la normal

 

.

 

 

 

 

Este foarte simplu. Numai ai carne placile de frictiune de la ambreiaj. Asta am patit si eu cu Pegaso.... De aceea i-am cumparat placi noi, merge perfect acum.

 

ma gandeam ca si cele metalice ar fi uzare rau iar la temperatura se deformeaza si afecteaza debrearea/debreerea ... sau cum ii zice :)

 

 

ps- presupun ca mobra are 145 mii km

Editat de yuk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...