Sari la conținut

1 DECEMBRIE ........sa mi flutur steagul


Postări Recomandate

asa cum am planificat" drumul nu a vrut sa iasa deloc sub 600 km

nori ploaia ceata au vrut a ne opri

insa codrul si soarele fu frate cu ROMANUL

 

totul bine si " senin pana ce am intrat in tinutul "FEDERAL

 

DAR

 

gulasul fu bestial

 

bucuresti

cheia .umeda si alunecoasa.

bv centura

sf ghe

miercurea ciuc

odorheiul secuiesc

sighisoara

bv

bucuresti

 

 

rasarit portocala

cer albastru

nori pufosi

ploaie chiciuroasa

asfalt scarbos

anvelope tocite

morcov in cwr

peisaje superbe

3 grade - 10 grade

40 - 180 km/h

omleta cascaval pane gustoase

expreso tare

alex / juma de ora

gulas in ungurime NOTA 10

drumuri in ungurime NOTA 10

UNGUROAICE.... ascunse in casa

posada fu uscata si perfecta

 

am chinuit cat am putut de mult urechile MINORITATILOR prin satele si orasele prin care am bantuit

si le. am FALFAIT TRICOLORUL prin fata

Editat de ianachim
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

a fost o tura de mers nu de pozat

 

imi lipseste aparatul mic rapid si de care nu ti pare rau

cu "sculele" pierzi mult timp

noroc cu nrg care venea greu...tare greu....dar si cand trecea dracul mai prindea......

 

pentru cine apuca primavara....

chiar e super traseul mai ales pe verde crud

 

in pofida vremii inchise din zona "federala

noua ne a placut rau de tot si ne am promis sa ne ducem pe acolo 3 zile

 

A facut traseu pe google maps, ma :) :D :laugh:

 

ne Ai prins....

700 km zice viamichelin.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

BRAVO IANACHIME !!!!!! Asa se face, fa-ne invidiosi ( cei ce stau la gura sobei , cu zapada deasupra casei)

 

INVIDIE..... SA AVETI PE "Africanii de 420 zile nu pe mine cu 12 ore

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator MosRahao

foarte frumoasa tura. desi amanuntul de a "le-o da peste nas" ungurilor nu-l inteleg si mi se pare modest ca si motivatie. asta ca sa nu zic ca-i ieftin ca gest...

 

insa, e o iesire frumoasa cu motocicleta si sunt poze frumoase. bravo!

Editat de Festina Lente
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

foarte frumoasa tura. desi amanuntul de a "le-o da peste nas" ungurilor nu-l inteleg si mi se pare modest ca si motivatie. asta ca sa nu zic ca-i ieftin ca gest...

 

insa, e o iesire frumoasa cu motocicleta si sunt poze frumoase. bravo!

 

:10:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ba sa fie

voi nu mai stiti deloc de gluma.....

 

dupa ce am vazut BALATON prima data am hotarat sa votez la alegeri cu ungurica pate ne anexeaza si ne fac si noua ordine ca la ei

 

problema e cu UNGURI/romani care stramba din nas cand reporterul ii intreaba in romana si ei nu stiu/vor sa vorbeasca.......

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar... nu se poate vorbi de "falfait tricolorul in nas"... In Covasna si Harghita am vazut ccel putin la fel de multe steaguri tricolore (ale Romaniei) ca si pe Valea Prahovei. In Busteni si Sinaia steaguri mai rar... in schimb la greu luminite si pregatiri pt jumulit "bibilicile" de sarbatori.

Si daca tot vorbim de pasaret si genul... :D

"tin pe aceasta cale sa multumesc unui domn de bine" cu Tuareg cu nr de Bucuresti, care a fost atat de amabil sa ia un radar in Baile Tusnad si sa il tina pe prietenul nostru ocupat fix cat sa trecem si noi, incalcand bineintele limita de viteza :)

 

Si niste poze

post-8373-0-80576800-1354437052_thumb.jpg

post-8373-0-98390300-1354437111_thumb.jpg

post-8373-0-96997400-1354437173_thumb.jpg

post-8373-0-28525300-1354437293_thumb.jpg

post-8373-0-87442800-1354437349_thumb.jpg

post-8373-0-66241800-1354437570_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asa cum am planificat" drumul nu a vrut sa iasa deloc sub 600 km

nori ploaia ceata au vrut a ne opri

insa codrul si soarele fu frate cu ROMANUL

 

totul bine si " senin pana ce am intrat in tinutul "FEDERAL

 

DAR

 

gulasul fu bestial

 

bucuresti

cheia .umeda si alunecoasa.

bv centura

sf ghe

miercurea ciuc

odorheiul secuiesc

sighisoara

bv

bucuresti

 

 

rasarit portocala

cer albastru

nori pufosi

ploaie chiciuroasa

asfalt scarbos

anvelope tocite

morcov in cwr

peisaje superbe

3 grade - 10 grade

40 - 180 km/h

omleta cascaval pane gustoase

expreso tare

alex / juma de ora

gulas in ungurime NOTA 10

drumuri in ungurime NOTA 10

UNGUROAICE.... ascunse in casa

posada fu uscata si perfecta

 

am chinuit cat am putut de mult urechile MINORITATILOR prin satele si orasele prin care am bantuit

si le. am FALFAIT TRICOLORUL prin fata

Hm ! Si din chestia asta ti-ai facut o datorie de onoare sa mergi atatia km, sa-ti falfai tricolorul in fata MINORITATILOR in tinutul FEDERAL ? Lor ce li se falfaia la vederea ta? Noroc ca nu ai avut ceva vopsea prin bagaje prin Alpi, sa le manjesti la aia tablele cu inscriptii bilingve . Ai batut degeaba drumurile "ieuropei",nu ai invatat nimic !
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hm ! Si din chestia asta ti-ai facut o datorie de onoare sa mergi atatia km, sa-ti falfai tricolorul in fata MINORITATILOR in tinutul FEDERAL ? Lor ce li se falfaia la vederea ta? Noroc ca nu ai avut ceva vopsea prin bagaje prin Alpi, sa le manjesti la aia tablele cu inscriptii bilingve . Ai batut degeaba drumurile "ieuropei",nu ai invatat nimic !

 

nu pot decat sa ma amuz la gandirea ta si sa ti raspund asa:

 

am vrut sa fac autocolante si sa le lipesc pe denumirile in maghiara cu denumirile in romana

dar cum am spus mai sus am plecat sa ne dam si sa profitam de vreme inca buna

ca am legat de 1 decembrie treaba asta este alta treaba

 

am primit benzina de la un partid nationalist" ca sponsorizare ......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

foarte frumoasa tura. desi amanuntul de a "le-o da peste nas" ungurilor nu-l inteleg si mi se pare modest ca si motivatie. asta ca sa nu zic ca-i ieftin ca gest...

 

insa, e o iesire frumoasa cu motocicleta si sunt poze frumoase. bravo!

 

Eu ii inteleg motivatia de a le "falfaii tricolorul" in HARCOV.

Asta de cand l-am auzit intr-un reportaj pe un minoritar care spunea ca "pentru unguri ziua de 1 Dec este zi de DOLIU NATIONAL".

Bravo voua pentru plimbare si imagini.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator MosRahao

ba sa fie

voi nu mai stiti deloc de gluma.....

 

dupa ce am vazut BALATON prima data am hotarat sa votez la alegeri cu ungurica pate ne anexeaza si ne fac si noua ordine ca la ei

 

da, bre, intelesei acum. stii? prima oara am arborat steagu` pe mobra in ungaria. plecam in prima mea calatorie mai apriga. un prieten din Italia, Mario_MT_3, e membru al forumului, m-a rugat sa-i aduc un steag romanesc. Nu m-am hotarat ce steag sa-i iau asa ca i-am luat doua, unul mic si unul putin mai mare. Si cum am trecut io granitza, pe masura ce mergeam prin ungaria, ma intersectam cu tot soiul de motociclisti, multi avand arborat steagul tarii lor. ungurii aveau si cate doua. :-)))

 

asa ca mi s-a facut rusine ca eu am doua in bagaj si l-am arborat pe cel mic. l-am legat cu o sfoara capatata de la un maghiar, intr-o carciuma de tzara din HU. apoi, in apropierea lacului Balaton, steagul mi-a fost de mare folos... am povestit aici: http://calatoriifestinalente.wordpress.com/2011/08/28/ati-venit-la-balci-la-noi-1-romaniaungaria-austria/

 

mai vreau sa adaug un text care mi-a placut. scuze ca ma lungesc. nu ma omor dupa scrierea lui Mandrutza, dar aici a zis-o bine:

 

Dragi prieteni maghiari, germani, turci, tatari, bulgari si evrei...

 

De ziua noastra, as vrea sa stiti ca va multumesc.

 

Va multumesc, dragi magiari pentru frumoasele orase din Transilvania, pe care poate ca puteam sa le pastram mai bine. Va multumesc pentru ca stiu cat de greu e in ziua de azi, cand noi sarbatorim o patrie mai mare, sa nu va ganditi ca voi v-ati ales doar cu o patrie mai mica.

 

Va multumesc, dragi germani. Nu doar pentru castelele teutone si cetatile voastre taranesti la care ne ducem copiii in week-end, uitand adesea sa le spunem cine le-a facut, dar si pentru regele pe care ni l-ati dat: Carol I de Hohenzolern. Datorita lui avem o tara mare, cu reguli pe care inca incercam sa le respectam!

 

Va multumesc, dragi turci si tatari: voi adaugati mirodeniile Orientului. nu doar in mancarea pe care o numim nationala (a voastra, de fapt), ci si in felul nostru de a fi: Nastratin Hogea e si-al nostru!

 

Va multumesc, dragi bulgari, ca ati putut sa treceti peste pierderea provinciei Dobrudja acum 100 de ani, ca sa avem si noi iesire la mare (desi, uite, ca tot la voi tragem!).

 

Va multumesc si voua, dragi evrei, atat de prigoniti, pentru ca ne-ati dat atatea generatii de doctori si profesori si matematicieni si poeti. Va multumesc pentru Tristan Tzara (a fondat curentul dadaist, prima miscare artistica globala in care avem si noi un intemeietor), dar si pentru Mihail Sebastian, tratat atat de rau de generatia bunicilor mei...

 

Va multumesc tuturor si-mi pare rau ca atitia ati plecat!

 

Si-mi pare rau ca destui dintre cei care au ramas nu se simt mereu cofortabili in Romania pe care am construit-o. As vrea doar sa stiti ca pentru mine, e si tara voastra. Mai bogata pentru ca sunteti. Mai frumoasa pentru istoria pe care o reprezentati. Mai saraca atunci cand nu mai sunteti sa munciti si sa visati alaturi de noi.

 

M-am gandit sa va spun asta, intr-o zi cand auzi incontinuu si peste tot doar cuvantul "roman".

 

Pentru mine, Romania e intreaga doar cu voi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da, bre, intelesei acum. stii? prima oara am arborat steagu` pe mobra in ungaria. plecam in prima mea calatorie mai apriga. un prieten din Italia, Mario_MT_3, e membru al forumului, m-a rugat sa-i aduc un steag romanesc. Nu m-am hotarat ce steag sa-i iau asa ca i-am luat doua, unul mic si unul putin mai mare. Si cum am trecut io granitza, pe masura ce mergeam prin ungaria, ma intersectam cu tot soiul de motociclisti, multi avand arborat steagul tarii lor. ungurii aveau si cate doua. :-)))

 

asa ca mi s-a facut rusine ca eu am doua in bagaj si l-am arborat pe cel mic. l-am legat cu o sfoara capatata de la un maghiar, intr-o carciuma de tzara din HU. apoi, in apropierea lacului Balaton, steagul mi-a fost de mare folos... am povestit aici: http://calatoriifest...ngaria-austria/

 

mai vreau sa adaug un text care mi-a placut. scuze ca ma lungesc. nu ma omor dupa scrierea lui Mandrutza, dar aici a zis-o bine:

 

Dragi prieteni maghiari, germani, turci, tatari, bulgari si evrei...

 

De ziua noastra, as vrea sa stiti ca va multumesc.

 

Va multumesc, dragi magiari pentru frumoasele orase din Transilvania, pe care poate ca puteam sa le pastram mai bine. Va multumesc pentru ca stiu cat de greu e in ziua de azi, cand noi sarbatorim o patrie mai mare, sa nu va ganditi ca voi v-ati ales doar cu o patrie mai mica.

 

Va multumesc, dragi germani. Nu doar pentru castelele teutone si cetatile voastre taranesti la care ne ducem copiii in week-end, uitand adesea sa le spunem cine le-a facut, dar si pentru regele pe care ni l-ati dat: Carol I de Hohenzolern. Datorita lui avem o tara mare, cu reguli pe care inca incercam sa le respectam!

 

Va multumesc, dragi turci si tatari: voi adaugati mirodeniile Orientului. nu doar in mancarea pe care o numim nationala (a voastra, de fapt), ci si in felul nostru de a fi: Nastratin Hogea e si-al nostru!

 

Va multumesc, dragi bulgari, ca ati putut sa treceti peste pierderea provinciei Dobrudja acum 100 de ani, ca sa avem si noi iesire la mare (desi, uite, ca tot la voi tragem!).

 

Va multumesc si voua, dragi evrei, atat de prigoniti, pentru ca ne-ati dat atatea generatii de doctori si profesori si matematicieni si poeti. Va multumesc pentru Tristan Tzara (a fondat curentul dadaist, prima miscare artistica globala in care avem si noi un intemeietor), dar si pentru Mihail Sebastian, tratat atat de rau de generatia bunicilor mei...

 

Va multumesc tuturor si-mi pare rau ca atitia ati plecat!

 

Si-mi pare rau ca destui dintre cei care au ramas nu se simt mereu cofortabili in Romania pe care am construit-o. As vrea doar sa stiti ca pentru mine, e si tara voastra. Mai bogata pentru ca sunteti. Mai frumoasa pentru istoria pe care o reprezentati. Mai saraca atunci cand nu mai sunteti sa munciti si sa visati alaturi de noi.

 

M-am gandit sa va spun asta, intr-o zi cand auzi incontinuu si peste tot doar cuvantul "roman".

 

Pentru mine, Romania e intreaga doar cu voi!

Ma inclin in fata unei astfel de gandiri, si ma gandesc cu bucurie in suflet, ca totusi, poate nu este chiar totul pierdut pentru tarisoara asta ! :peace:
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Decat sa faci pe patriotu lu peste fluturand steaguri, cantand cantece cu iz nationalist sau elucubrand la betie ca Romania este centrul Universului doar ca nu ne lasa altii sa ne ridicam MAI BINE nu mai arunca gunoi pe strada si in natura si mai bine nu mai scuipa dreaqu atat pe jos. De asta suedezii sunt patrioti adevarati. Vb in general nu m-am referit la cineva anume.

Editat de bradu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...