Sari la conținut

Tunele Sub Bucuresti


lil debul
 Share

Postări Recomandate

pe Iuliu Maniu exista o intrare in tunele din subsolul blocului :blink: nu am avut forta sa imping de usa ca este cam ruginita,poate vreo 2 sau 3 mai fortosi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,1k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Pe Iuliu Maniu Nr 71 la blocul 4 scara 3 . Din coridorul de la boxe din subsol undeva mai in spate este o usa cam de 1,5m pe 2 m inaltime cu 2 roti mari ca niste volane,le-am rasucit si cu greu am deschis usa,apoi am mers prin niste camere de marimea celor din bloc si apoi un culoar care dupa aproximatiile mele ar ajunge cam exact sub mijlocul soselei.

Acolo am dat de o usita mica cam de 1 metru pe un metru tot cu un volan dar pe care nu am avut putere sa il rasucesc plus ca mai era legat si cu ceva sarme pe acolo,nu m-am apucat sa incerc sa trec mai departe pentru ca nu am nici echipament adecvat,nici lanterne,nici tub de oxigen si nici parteneri curajosi.

 

Concluzia: ar putea da catre alte pasaje si coridoare sau poate chiar la linia de metrou care trece tot pe sub bulevard

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe Iuliu Maniu Nr 71 la blocul 4 scara 3 . Din coridorul de la boxe din subsol undeva mai in spate este o usa cam de 1,5m pe 2 m inaltime cu 2 roti mari ca niste volane,le-am rasucit si cu greu am deschis usa,apoi am mers prin niste camere de marimea celor din bloc si apoi un culoar care dupa aproximatiile mele ar ajunge cam exact sub mijlocul soselei.

Acolo am dat de o usita mica cam de 1 metru pe un metru tot cu un volan dar pe care nu am avut putere sa il rasucesc plus ca mai era legat si cu ceva sarme pe acolo,nu m-am apucat sa incerc sa trec mai departe pentru ca nu am nici echipament adecvat,nici lanterne,nici tub de oxigen si nici parteneri curajosi.

 

Concluzia: ar putea da catre alte pasaje si coridoare sau poate chiar la linia de metrou care trece tot pe sub bulevard

 

da`mi si mie un PM cu id tau te rog . chiar m`ai facut f curios ! :blink:

Daca va hotarati sa mergeti bagati un add si la mine (id in profil). As vrea sa vin sa fac cateva poze.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am citit aproape tot ce a fost postat pe acest topic.

as vrea si eu sa ma bag cu voi daca sunt binevenit.

problema ar fi ca momentan am carnetul suspendat pentru un accident de masina, deci sunt pieton.

astept un pm sau pe id ul de mess.

azi ma indoiesc ca va mai pot prinde, poate alta data.

oricum spor si bafta multa...sa nu dati de bau bau :scratch:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am citit aproape tot ce a fost postat pe acest topic.

as vrea si eu sa ma bag cu voi daca sunt binevenit.

problema ar fi ca momentan am carnetul suspendat pentru un accident de masina, deci sunt pieton.

astept un pm sau pe id ul de mess.

azi ma indoiesc ca va mai pot prinde, poate alta data.

oricum spor si bafta multa...sa nu dati de bau bau :kiss:

sa ai grije draga sa nu cazi pe acolo prin vreo gaura neagra ceva sa ramanem fara ditamai inteligenta sclipitoare! :friends: De ce ti-au luat astia permisul ma? nu cumva tu esti asta? :scratch:

http://www.youtube.com/watch?v=Ec70LlkF5YM

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Un nou blog a fost deschis pe aceasta tema si nu numai, blogul este inca in faza de inceput dar in foarte scurt timp o sa gasiti povesti legate de fiecare baterie si fort in parte. adresa este explore.hdp.ro va ures o zi buna:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

trebuie sa recunosc ca am ramas fascinat ...........................nici nu aveam idee de existenta acelor forturi , stiam ceva de niste catacombe in camp la capatul tramvaiului 8 si 23 la Zetari (si nu ma refer la ghetouri )

 

 

salut, ai putea fi un pic mai concret in legatura cu aceste catacombe?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Cele doua cazemate aflate in Portul Tomis, la nivelul marii. Ma fascineaza de ani de zile, mi-as dori sa pot filma in interiorul lor, au stat "sigilate" 60 de ani. Nu au "intrare", doar gurile de tragere, si acelea foarte mici, cat diametrul mitralierei. Sunt convins se intra in ele de undeva din cladirea Amiralitatii (fostul Hotel Carol I) ori printr-o gura de access/canalizare, ce probabil a fost astupata intre timp.

Cazemata dinspre Cazino mai poarta vestigiile unui dispozitiv periscop ori gura de aspiratie a unui sistem de ventilatie. Inclin sa cred ca era vorba de un periscop totusi, cei din interior trebuiau si ei sa vada unde trag, nu? Sistemul, identic, in stare buna, se poate remarca in poza #4 ce prezinta cazemata din dreptul plajei Modern.

Mai exista inca o cazemata in zona, este plasat chiar lipit de Cazino, sub terasa pentru formatie. Este partial zidita, posibil ca actualmente sa fie folosita ca depozit pentru Cazino. Daca mai functioneaza Cazino-ul, deoarece pare parasit si lasat in paragina.

 

img0095e.th.jpg img0096g.th.jpg

img0105v.th.jpg img0111x.th.jpg img0114s.th.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intrarea in aia de pe faleza cred ca e acoperita cu vreun capac de canal. Asa am intrat intr-o chestie micuta (si nespectaculoasa) chiar la capatul falezei dinspre portul Tomis (e o ambrazura in zidul falezei, in interior e o sina pentru un afet de mitraliera cred - practic un put vertical cu o gaura pe lateral :blink:

 

Tot in CT - cred ca in bunkerele din Faleza Nord (dupa capatul lui 102 , intre blocuri) se poate intra - e un tunel de suprafata partial prabusit/demolat/astupat care le unea, in dreptul fiecarui bunker tunelul are un semicerc ce inconjura fostul amplasament de artilerie, la fiecare bunker se cobora pe doua scari aflate in capete opuse. Inauntru e o camera mare (foarte mare, cand eram pokemon ma gandeam ca ar fi misto sa deschizi rockoteca intr-un bunker d-ala :D ), din care mai ies ceva usi pe care nu ne-am bagat ca eram mici si ne era frica de boschetari :D

 

Posibil sa mai fie accesibila una aflata pe malul dinspre port, intre monumentul eroilor de pe Traian si poarta 4. Initial era deschisa o gura de aprovizionare - cam nasol cu urcatu' la loc daca nu se putea improviza o scara din ceva, apoi s-a modificat traseul stradutei ce da in Traian langa monument, a fost astupata gura de aprovizionare si in schimb a fost descoperita scara de acces a personalului. Ultima data cand am vazut-o era inchisa cu cateva "barne" de beton armat, dar cu o ranga s-ar putea muta destul de lejer.

 

In toate astea e jeg, peretii plini de funingine, si pute :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Era sa uit, apropo de scufundat in forturile inundate.. lasati-o balta, scufundarile in pesteri/tuneluri sunt unele din cele mai periculoase. Sedimentele depuse pot fi tulburate foarte usor - vizibilitatea poate deveni zero in urma unei miscari gresite, apare dezorientarea si panica, treaba ce are foarte des consecinte fatale.

 

Cat despre respirat cu furtunul.. da, daca este alimentat dintr-un compresor si prevazut cu un detentor (treapta 2). Cu aer curatat de umezeala/ulei, bineinteles. Altfel, plamanii nu au forta sa inspire la o adancime mai mare de 1 - 1.5m, fiind comprimati de presiunea apei.

Editat de Cycler
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intrarea in aia de pe faleza cred ca e acoperita cu vreun capac de canal. Asa am intrat intr-o chestie micuta (si nespectaculoasa) chiar la capatul falezei dinspre portul Tomis (e o ambrazura in zidul falezei, in interior e o sina pentru un afet de mitraliera cred - practic un put vertical cu o gaura pe lateral :blink:

 

Tot in CT - cred ca in bunkerele din Faleza Nord (dupa capatul lui 102 , intre blocuri) se poate intra - e un tunel de suprafata partial prabusit/demolat/astupat care le unea, in dreptul fiecarui bunker tunelul are un semicerc ce inconjura fostul amplasament de artilerie, la fiecare bunker se cobora pe doua scari aflate in capete opuse. Inauntru e o camera mare (foarte mare, cand eram pokemon ma gandeam ca ar fi misto sa deschizi rockoteca intr-un bunker d-ala :D ), din care mai ies ceva usi pe care nu ne-am bagat ca eram mici si ne era frica de boschetari :D

 

Posibil sa mai fie accesibila una aflata pe malul dinspre port, intre monumentul eroilor de pe Traian si poarta 4. Initial era deschisa o gura de aprovizionare - cam nasol cu urcatu' la loc daca nu se putea improviza o scara din ceva, apoi s-a modificat traseul stradutei ce da in Traian langa monument, a fost astupata gura de aprovizionare si in schimb a fost descoperita scara de acces a personalului. Ultima data cand am vazut-o era inchisa cu cateva "barne" de beton armat, dar cu o ranga s-ar putea muta destul de lejer.

 

In toate astea e jeg, peretii plini de funingine, si pute :P

 

 

Cred ca ai dreptate, exista o gura de canalizare pe faleza, chiar in dreptul celor doua cazemate aflate la nivelul marii. Am auzit ca au incercat prin anii 50' sa le bubuie, dar s-au lasat ca " no chance"; acum nu stiu daca e realitate sau fictiune, insa privid la tesitura zonelor de imbinare poti deduce grosimea zidurilor - erau foarte, foarte solide, cred ca interiorul nu e mai mare de 1,5 m.

Intre blocurile din Faleza Nord sunt o multime de buncare, si stiu sigur ca cel putin unul e deschis. Asta inseamna ca e golit de orice accesoriu si plin de cacati si boschetari. Daca nu ma inseala memorie, imediat langa cap de linie 102 exista un buncar in care (sau pe care) s-a deschis un mic bar. E plina zona de astfel de structuri, la 300m (pe langa piata) de barul asta exista o parcare pe acoperisul unui astfel de buncar, in interior banuiesc ca locatarii au facut o magazie.

Chiar si buncarul din ultimele mele poze e deschis (ori era, greu de zis ca e acoperita de vegetatie), am intrat putin inauntru, dar trebuia facut mersul piticului. Are un "hol" dinspre intrare in capatul celelalt, din care pleaca camarute dispuse simetric in stanga si dreapta.

Buncarul de pe Str. Traian, din dreptul statuii a stat desachis mult timp, acum exista niste traverse usor de indepartat, asa cum ai mentionat si tu. Probabil au fost instalate pentru a indeparata boschetarii si copii ce isi pot rupe gatul pe acolo.

Chestiile astea ar trebui cercetate serios, nu atat ca "mister si oroare", ci mai ales dpdv istoric. Fotografiat, filmat, planul structurii etc. Evoca ultimele timpuri de existenta decenta a Romaniei, cand tara asta insemna ceva, iar prostia si marlania nu erau notiuni de importanta nationala.

 

De scufundat in forturile inundate (deliberat) din jurul Bucurestiului - NO WAY! Chiar si cu echipament de scafandru, un amator are mari sanse sa isi lase ciosvartele pe acolo. Te scufunzi intr-un spatiu inchis, necunoscut ca arhitectura, si cu vizibilitate zero. Ai mari sanse sa nu stii pe unde sa te mai intorci. Seamana cu scufundarea in epave, doar ca e vizibilitate mai mica ca e plin de mal.

Daca intr-adevar se doreste a se vizita nivelurile inferioare ale acelor structuri e mult mai simplu sa iei un generator, doua pompe si intr-o zi ai scos toata apa. Sigur, asta necesita organizare si ceva mai multi bani decat scufundarea cu paiul, dar e infinit mai sigur. In plus vezi ceva, poti fotografia ceva, daca te scufunzi in apa te scufunzi degeaba, ca nu vezi nimic.

Editat de exxocet
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Salutare! Eu nu stiu cum e in forturile alea care au tunele care se termina brusc, dar o spartura in zidul de beton ar duce la inundare (conform principiului vaselor comunicante) sectiunii din cladire care se afla la acelasi nivel cu tunelul respectiv ceea ce ar duce la scaderea nivelului apei din "camera cu pricina" (probabil cu cativa centimetri), iar apa ar putea fi evacuata si fara ajutorul pompelor sau, daca fortul este aerisit si razele solare patrund pana acolo, s-ar evapora in ceva timp (aici nu pot sa dau un pronostic cu privire la durata perioadei de timp)! Daca vreti sa faceti asta atentie mare la apa care va iesi (desigur daca exista intr-adevar apa in spatele peretilor de beton) deoarece e posibil ca organismele inchise acolo sa fi suferit mutatii (nu de genul copilului cartof) sau sa se fi dezvoltat bacterii care pun in pericol sanatatea! Sper ca am fost de ajutor in vre-un fel!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe Iuliu Maniu Nr 71 la blocul 4 scara 3 . Din coridorul de la boxe din subsol undeva mai in spate este o usa cam de 1,5m pe 2 m inaltime cu 2 roti mari ca niste volane,le-am rasucit si cu greu am deschis usa,apoi am mers prin niste camere de marimea celor din bloc si apoi un culoar care dupa aproximatiile mele ar ajunge cam exact sub mijlocul soselei.

Acolo am dat de o usita mica cam de 1 metru pe un metru tot cu un volan dar pe care nu am avut putere sa il rasucesc plus ca mai era legat si cu ceva sarme pe acolo,nu m-am apucat sa incerc sa trec mai departe pentru ca nu am nici echipament adecvat,nici lanterne,nici tub de oxigen si nici parteneri curajosi.

 

Concluzia: ar putea da catre alte pasaje si coridoare sau poate chiar la linia de metrou care trece tot pe sub bulevard

foarte interesant. pune poze.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca mai faceti expeditii de gen prin zona/prin bucuresti m'as baga si eu. Imi dati PM sau mail.

Am frontala, pot sa fac rost de casca. De asemenea daca aduce cineva coarda si ham (si e nevoie de ele) pot sa fac rost si de ham. Nu prea am experienta anterioara de pesteri (decat Focul Viu, Scarisoara, Cetatile Ponorului parca si inca ceva de genul, usurel) dar ma descurc cat de cat si nu ma panichez usor.

Weekendul asta s-ar putea sa raman in Buc, a venit vara deci ar fi o idee...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

CONSTANTA

 

Buncar Portul Tomis, zona statuie Mihai Eminescu. Se observa si o canalizare, ce e posibil sa fi servit ca gura de acces in cele doua buncare.

 

caz1intro.th.jpg

 

 

 

Buncar Cazino. A se observa zona dreptunghiulara ce a fost zidita ulterior, probabil gura de tragere.

 

cazcazino.th.jpg

 

 

 

Buncar Str. Traian. "Intrarea este libera"

 

caztraian1.th.jpg

 

 

 

Zoom buncar Str. Traian. Nu eram "de scandal", asa ca nu am incercat sa explorez interiorul, se poate intra doar de-a busilea. Gunoi, fecale si, cand s-o raci vremea, probabil si ceva boschetari.

 

caztraian2.th.jpg

 

 

 

Alta cazemata in aria Str. Traian - Port. Zona este impanzita de astfel de constructii.

 

cazdioda.th.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

sant cateva forturi de jur inprejurul bucurestiului eu am fost doar in trei. sant din primul razboi mondial inainte de 89 cativa motociclisti ne intalneam pe unul dintre ele era inundat! dar era ok ocoleam putin si ne urcam deasupra! unele sant folosite si azi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din ce stiu eu exista un tunel gigantic in jurul bucurestiului, ca o centura subterana. este atat de mare incat se poate merge cu masina prin el. dateaza de pe timpul lui carol. intrarile se vad, insa mare parte sunt pazitee de armata si unele sunt zidite

 

sunt si doua culoare care leaga acest tunel de casa poporului. inca unul ajunge pana in targoviste (cel putin asa pare pe o schitza).

 

am un prieten care le-a pazit in timpul armatei si mi-a aratat si o harta veche.

 

voi stiti ceva de aceste tuneluri ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...