Sari la conținut

Tunele Sub Bucuresti


lil debul
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 1,1k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Cum spuneam, planurile nu am avut voie sa le copiez, aveau inca "strict secret". Le-am copiat in minte totusi, stiu unde sint capcanele si de ce sa ma feresc.

 

Oricum planuri suficient de detaliate sint si pe internet.

 

Ce numiti voi buncar sint de fapt caponierele, pe 2 sau 3 nivele. Aveau 2 sau mai multe nivele in cazul in care primul nivel se acoperea de darimaturi si/sau pamint, mutau armele un etaj mai sus. In ele de fapt se aflau mitraliere sau tunuri cu "foc repede" cum le numeau in planuri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Puturile erau fie de fapt suporturile tunurilor, fie erau simple puturi pentru apa.

 

Un tun de 210mm avea un put de 10m adincime unde se aflau mecanismele, munitia si tunarii si unde se retragea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cineva care a lucrat la construirea metroului, la infrastructura ma refer,mi-a spus ca sub linia de metrou este un tunel pe care se poate merge cu masina. daca va uitati in piata unirii la intrarea din partea dinspre intrarea in pasaj o sa vedeti niste porti pe care poate intra o masina. si niste placute pe care nu imi amintesc exact ce scrie, dar scrie ceva de legat de auto. am vazut asta cand am intrat singura data pe acolo, dar sunt inchise cu lacat.

oricum, daca se face vreo expeditie, anuntati-ma si pe mine.

Editat de parly
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca cumva va hotarati sa treceti prin magurele prin catacombe, aveti grija. acolo (si in padure) au fost depozitate materiale radioactive. e chiar periculos sa te duci acolo fara un contor geiger. oricum, foarte interesanta toata treaba asta cu tunelurile ... are un aer conspirativ :friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu fiti copii, materialele radioactive nu se arunca in tomberon. Nici chiar la noi.

 

Nu cred ca sub metrou exista o alta galerie. Nici macar ca o masina ar avea cum sa intre in statia respectiva.

 

Inca ceva: Unirii 2 este cea mai adinca statie de metrou, 75m.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu fiti copii, materialele radioactive nu se arunca in tomberon. Nici chiar la noi.

 

Nu cred ca sub metrou exista o alta galerie. Nici macar ca o masina ar avea cum sa intre in statia respectiva.

 

Inca ceva: Unirii 2 este cea mai adinca statie de metrou, 75m.

mi-au spus chiar cei care se ocupa cu asta. nu cred ca minteau asa, de amorul artei. sa nu iti imaginezi ca arunga bulgari de uraniu p-acolo ... dar exista un depozit plin cu chestii d-astea. din pacate, exista si pe langa depozit. la reactor acolo e paza inarmata ... daca mergeti prin padure vedeti sa nu va ciuruiasca aia.

http://wikimapia.org/#y=44355984&x=260...amp;m=a&v=2

Editat de shztecker
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

unele poze par a fi din buncarele din baneasa. am fost eu acolo , nu e mare lucru. e si un tunel de cam 1m jumate mergi taras , nu aveam lanterna am intrat cu tortza si era sa mor axfisiat :friends:

 

Aveti aici niste poze... Celor care plecati in recunoastere mult succes...

 

despre pozele de aici era vb pagina 3

Editat de H3llriderr
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bateria de la Magurele este departe de reactor. Nu are absolut nimic neobisnuit, doar tunele goale, noroi si ceva bucati de caramizi/beton cazute. Nu cred ca sint materiale radioactive.

 

Ce se vede in fata e sediul unei firme de constructii parca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inca cateva

 

a 3-a poza este manastirea din chiajna. se ajunge pe la capatul giuleti. shtiu sigur k am fost de multe ori. este o manastire parasita si cazuta pagina 5

 

si pana la urma unde ne intalnim totzi si cand?

Editat de H3llriderr
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din cate stiu, si s-a discutat si in presa de asta, au fost depozitate materiale radioactive in Fortul Magurele, si la un moment dat a fost o problema, fortul a fost inundat si astfel a fost iradiata o zona mult mai mare. Plus ca pe platforma Institutului Magurele materialele radioactive sunt lasate in voia soartei, in aer liber. A fost un articol in Academia Catavencu apropo de problema butoaielor cu deseuri radioactive lasate "la aer".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut , m-am intors de la munca. Azi am avut noroc , un domn pe care il stiu de ceva timp s-a dovedit a fi o sursa nesperata de informatii in sensul discutiei pe care o purtam , s-a oferit chiar sa participe la expeditie , in fortul de la Baneasa. Mi-a spus ceva si despre riul subteran din Bucuresti , cu apa curata. Stie omu' o groaza de intrari in tunele, unele mai vechi , altele mai noi. Alea noi sint intretinute de... baietii cu ochii albastri, deci nu prezinta interes. In 2 saptamini vin in Etrusco , poate vorbim la un sprit. In expeditie plec inainte de sarbatori , ceva de genul 19-30 decembrie , sau poate si dupa revelion , pina in data de 15 ianuarie. Obiectivul este fortul de la Baneasa. Daca am noroc luni, s-ar putae sa ma bag si in alt tunel , care trece pe sub Bucuresti. Cred ca ar fi bine sa evitam discutiile prea amanuntite pe forum , mai bine pe messenger sau in Etrusco. Cine ma cauta, ma gaseste la spatarueugen@yahoo.com . Promit sa revin luni seara cu vesti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si eu, ca am prins securistu cu vestile :friends: si nu-s minciuni....chiar e tunelu ala de leaga casa pop de magurele si prin care se poate trece cu camionu....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut , m-am intors de la munca. Azi am avut noroc , un domn pe care il stiu de ceva timp s-a dovedit a fi o sursa nesperata de informatii in sensul discutiei pe care o purtam , s-a oferit chiar sa participe la expeditie , in fortul de la Baneasa. Mi-a spus ceva si despre riul subteran din Bucuresti , cu apa curata. Stie omu' o groaza de intrari in tunele, unele mai vechi , altele mai noi. Alea noi sint intretinute de... baietii cu ochii albastri, deci nu prezinta interes. In 2 saptamini vin in Etrusco , poate vorbim la un sprit. In expeditie plec inainte de sarbatori , ceva de genul 19-30 decembrie , sau poate si dupa revelion , pina in data de 15 ianuarie. Obiectivul este fortul de la Baneasa. Daca am noroc luni, s-ar putae sa ma bag si in alt tunel , care trece pe sub Bucuresti. Cred ca ar fi bine sa evitam discutiile prea amanuntite pe forum , mai bine pe messenger sau in Etrusco. Cine ma cauta, ma gaseste la spatarueugen@yahoo.com . Promit sa revin luni seara cu vesti.

ala buncaru din baneasa nu mai este nimik de gasit. mergeam acum ceva ani cu rockeri din rezervatzie daca stie cineva.mai faceam catzarari si ne bagam pe acolo

am intrat io intr-un tunel foarte ingust cu o tortza k nu aveam lanterna si era sa ma axfisiez. erau foarte multe casti de scutier , nu cred k o sa mai gaseshti nimik intreg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Despre Casa Scanteii nu stie nimeni nimic? M-ar mira sa nu aiba si ea tuneluri, iar acolo am acces in subsol in unele parti.

 

Pot sa spun ca am intrat in subsoluri in timpul filmarilor la serialul "Adio Europa" de pe TVR. O anumita scena s-a filmat sub Casa Scanteii intr-un tunel in care nu exagerez daca spun ca incapeau 5-6 masini una langa alta. Era pur si simplu o sosea cu 4 benzi acolo, am vazut asta cu ochii mei. NU STIU cat de lung e tunelul asta si sincer nici nu mai stiu cum am ajuns la el, poate era doar un fel de "grota", depozit, dar asta am vazut, a fost impresionant oricum, stiind de pe-atunci legendele despre catacombele capitalei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ipman : despre ce "capcane" vorbesti, ca m-ai facut curios ? Nu cred ca sunt genu de campcane Indiana Jones :friends: .

 

Din cate am citit pe net, sunt in Bucuresti, Galati, Suceava, Timisoara si Jiu parca..

 

Sunt si in braila tunele facute de turci, o intrare e chiar la Gradina Mare daca stie cineva. Taicamiu mi-a povestit ca intrasera unii la un moment dat cu lumanari si au mers pe ele pana se stingea flacara din lipsa de oxigen, si s-au intors

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fortul (si nu bateria) de linga Otopeni este in incinta unitatii militare in care am facut armata. Nu putem trece, ca e pazit de santinela cu arma incarcata ... linga e depozitul de munitie.

 

Contrafortul este ocupat de Zarea pe post de depozit de vinuri, si santul de aparare a fost astupat in parte, cealalta parte este inundat si se vede doar caponiera centrala si cea din dreapta. Cea din stinga fie a fost astupata cu pamint fie darimata.

 

L-am vizitat in timpul armatei. Nu mai exista absolut nimic, doar coridoare si camere goale.

 

Cit despre bateria de la Magurele, cu siguranta afirm ca nu e nimic acolo. L-am cercetat acum 2 saptamini.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si pe mine ma atrage ideea asta, intr-o perioada ma gandeam sa o iau pe liniile de metrou tocmai pentru ca auzisem ca sunt multe linii parasite care ar putea fi interesante si din care se ajunge la tunele, dar am renuntat la idee deoarece mi s-a parut prea periculos sa treaca metroul la cativa cm de mine si nici nu aveam cu cine sa merg sa investighez.

Daca stie cineva de linia de metrou dezafectata (nu am vazut in 10 ani nici un metrou sa treaca pe acolo) la care se ajunge din pasajul Lujerului. Stiu ca este statie de metrou chiar langa dar sunt curios ce este acolo. La iesire din pasajul Lujerului spre Crangasi, lipsesc vreo 10-20 m de zid lasand sa se vada niste sine de metrou, presupun. A intrat careva pe acolo? sau s-a interesat de chestia asta?

 

Forturile nu prea sunt interesante, dar cum sunt cele mai usor de gasit si romanului ii place la nebunie sa nu se complice au fost bagate in discutie.

Ma intreb daca la Biblioteca Nationala la harti, arhive etc nu s-ar gasi ceva informatii, planuri, stiri despre aceste catacombe.

 

Daca e careva interesat de investigarea acestor locuri si nu vrea sa o faca singur sa dea un PM si poate organizam o expeditie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...