Sari la conținut

Tunele Sub Bucuresti


lil debul
 Share

Postări Recomandate

@ipman : despre ce "capcane" vorbesti, ca m-ai facut curios ? Nu cred ca sunt genu de campcane Indiana Jones :drink: .

 

chiar frate...vroiam sa intreb daca au vazut bile dalea mari suspecte :friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,1k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Metroul are o gramada de galerii, spatii tehnice, tuneluri suplimentare de rezerva, cate o ruta ocolitoare pe ici pe colo, depozite si adaposturi ALA (Aparare Locala Antiaeriana). E o intreaga retea de galerii. Exista, si am aflta din surse sigure, tuneluri tehnice pe sub tunelurile principale de metrou. In mare parte sunt folosite drept canalizare suplimentara, deci nu e nici o scofala, nu sunt atat de mari incat sa se poata merge cu masina pe acolo, astea sunt povesti.

 

Atat la Piata Victoriei cat si la parcarea subterana de la Bucur Obor ar putea fi niste intrari in tunelurile tehnice ale Metroului, dar nu va recomand sa va bagati pe acolo, in principal e doar mizerie si sobolani, nimic misterios.

 

Ry.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Metroul are o gramada de galerii, spatii tehnice, tuneluri suplimentare de rezerva, cate o ruta ocolitoare pe ici pe colo, depozite si adaposturi ALA (Aparare Locala Antiaeriana). E o intreaga retea de galerii. Exista, si am aflta din surse sigure, tuneluri tehnice pe sub tunelurile principale de metrou. In mare parte sunt folosite drept canalizare suplimentara, deci nu e nici o scofala, nu sunt atat de mari incat sa se poata merge cu masina pe acolo, astea sunt povesti.

 

Atat la Piata Victoriei cat si la parcarea subterana de la Bucur Obor ar putea fi niste intrari in tunelurile tehnice ale Metroului, dar nu va recomand sa va bagati pe acolo, in principal e doar mizerie si sobolani, nimic misterios.

 

Ry.

 

eu am auzit din surse sigure ca exista trasee sub capitala pt circulat cu masina...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Im in ...si eu ..cu aparat foto si camera video...

 

maine duminica care e liber sa facem o excursie pe langa buc. ???

 

ce am vazut eu cu ochii mei este un tunel ...de 2 pe 2 metri...si am intrat in el vreo 100 de metri ...dar nu pot sa zic decat daca ne vedem ,unde este si ce leaga ....si culmea nu a discutat nimeni pe aici de ce stiu eu...este super lung are vreo 3 - 4 kilometri...

 

ar merita sa incercam o expeditie....

 

 

deci daca se organizeaza ceva , sunt si eu inauntru ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Im in ...si eu ..cu aparat foto si camera video...

 

maine duminica care e liber sa facem o excursie pe langa buc. ???

 

ce am vazut eu cu ochii mei este un tunel ...de 2 pe 2 metri...si am intrat in el vreo 100 de metri ...dar nu pot sa zic decat daca ne vedem ,unde este si ce leaga ....si culmea nu a discutat nimeni pe aici de ce stiu eu...este super lung are vreo 3 - 4 kilometri...

 

ar merita sa incercam o expeditie....

deci daca se organizeaza ceva , sunt si eu inauntru ...

 

unde e tunelu?...sigur nu era vro mina?sa nu ne prinda cine stie ce ortaci :friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa cum am promis ieri, vin cu info despre fortul Jilava, unde se afla Arhiva Nationala de Filme. Este vorba de Fortul 14, unde a functionat o perioada inchisoarea de femei. Directoarea ANF mi-a spus ca exista o cladire de forma circulara (la fel ca si fortul 13, de la inchisoarea Jilava), iar cateva sute de metri mai departe e o cladire cu doua turnuri.

 

FARA SA-I FI SPUS EU CEVA DE TUNELURI (nota bene!), MI-A RELATAT CA UN SOFER MAI VECHI DE LA ANF I-A SPUS DE UN TUNEL CARE FACE LEGATURA INTRE FORTURI, TUNEL PRIN CARE SE POATE MERGE CU MASINA!!! Intrarea in tunel ar fi fost astupata cu zidarie in perioada 1992-1995, cand director la ANF era Savel Stiopul (daca il cunoaste cineva....). Nu stie de ce s-a astupat intrarea, dar actuala directoare e foarte ingrijorata ca nu cumva acele tuneluri sa treaca pe sub cladirile in care sunt depozitate mii de tone de filme de arhiva si sa nu se surpe la un moment dat.

 

Mai mult, m-a invitat sa vad cu ochii mei fortul, ceea ce cu siguranta voi face. Am intrebat-o daca pot sa mai vin cu niste motociclisti si atunci Seherezada, sfioasa, tacu :friends:. Eu am incercat...

 

Oricum, voi face poze. De asemenea, voi incerca sa scot de pe un documentar ce l-am facut acum 5 ani, despre executia lui Antonescu, imagini cu fortul 13 si chiar cu celula in care a stat Antonescu si cu locul executiei. Nu c-ar fi mare lucru, dat orisicat.

Editat de sorinavram
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

au mau ramas gauri neastupate? pana acum am intzeles k pe unde le-au gasit le-au astupat. nu-i nimik mergem cu tarnacopul :drink:

 

la asta ma gandeam si eu....oricum m-as duce zilele astea in cismigiu sa arunc o rpivire la cetate la intrarea aia ca e 100% intrare sigura in galerie subterana...cand ajung luni la munca, aflu mai multe...l-am pus pe colegu de servici sa intrebe pe unchisu de pasajele de sub capitala...ca doar e fost securist smecher care pov familiei :friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la asta ma gandeam si eu....oricum m-as duce zilele astea in cismigiu sa arunc o rpivire la cetate la intrarea aia ca e 100% intrare sigura in galerie subterana...cand ajung luni la munca, aflu mai multe...l-am pus pe colegu de servici sa intrebe pe unchisu de pasajele de sub capitala...ca doar e fost securist smecher care pov familiei :friends:

sa ne anuntzi si pe noi daca afli ceva

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa ne anuntzi si pe noi daca afli ceva

 

pai ce stiu momentan am postat in pag anterioare...si daca aflu orice, anunt :friends: se zvondea paci de o expeditie la baneasa parca...pacat ca am jafu fara roata spate momentan...oricum nu stateati voi dupa mine :cheers: dar, am casa in stefanesti, aproape de centura...poate o sa trec pe acolo sa fac cateva poze la forturi dupa ce repar stiftu :drink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut fratilor si multumesc pt. informatii . Acum am aterizat de la munca si ma si gindesc cu nerabdare la liberul de luni. Ma duc sigur la intrarea din parcul Opewrei si ma duc si in Cismigiu la cetate. Un baiat spunea ca tunelele de sub oras sint galerii de metrou jegoase. Il contrazic , sint si de alea , sint insa si tunele vechi. Am un prieten care a fost in ele, dar nu a insistat pe explorarea lor , a spus ca sint absolut sinistre. Cu atit mai bine, daca erau normale cine mai intra in ele ? Deci , luni vin cu imagini de la suprafata , inca nu am echipament de interior (lanterne ... ).

Vorbim.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut fratilor si multumesc pt. informatii . Acum am aterizat de la munca si ma si gindesc cu nerabdare la liberul de luni. Ma duc sigur la intrarea din parcul Opewrei si ma duc si in Cismigiu la cetate. Un baiat spunea ca tunelele de sub oras sint galerii de metrou jegoase. Il contrazic , sint si de alea , sint insa si tunele vechi. Am un prieten care a fost in ele, dar nu a insistat pe explorarea lor , a spus ca sint absolut sinistre. Cu atit mai bine, daca erau normale cine mai intra in ele ? Deci , luni vin cu imagini de la suprafata , inca nu am echipament de interior (lanterne ... ).

Vorbim.

lasa-mi un pm daca vrei sa merg cu tine sa vedem ce echipament avem

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut fratilor si multumesc pt. informatii . Acum am aterizat de la munca si ma si gindesc cu nerabdare la liberul de luni. Ma duc sigur la intrarea din parcul Opewrei si ma duc si in Cismigiu la cetate. Un baiat spunea ca tunelele de sub oras sint galerii de metrou jegoase. Il contrazic , sint si de alea , sint insa si tunele vechi. Am un prieten care a fost in ele, dar nu a insistat pe explorarea lor , a spus ca sint absolut sinistre. Cu atit mai bine, daca erau normale cine mai intra in ele ? Deci , luni vin cu imagini de la suprafata , inca nu am echipament de interior (lanterne ... ).

Vorbim.

 

vezi ca exista si fostele galerii de metrou care nu s-au mai construit(nu stiu eu povestea exact)...alea se cunosc...mai interesant e faptul ca, fiind inundate in amre parte si fara lumina, s-au format niste specii de animale unice in lume, cum ar fi broasca alba raioasa, sau ceva de genu...daca dai de asa ceva pozeaza ca sunt rare...chiar si plante care s-au adaptat la conditiile de trai fara prea multa lumina...specii unice :friends: si vb serios

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta chiar nu stiam , sigur , filmez tot. Da daca e apa undeva nu prea am cum sa intru.

Luni ma duc sa vad intrari , daca vad ceva convingator revin la sfirsitul lunii cu echipament dar vreau ca atunci cind o fi intru sa nu o fac singur. Invit pe aceasta cale pe toti doritorii sa ma insoteasca , adica sa se bucure toti. Normal ca intii ma bag singur , sa nu chem lumea aiurea , da pe cuvint ca nu inaintez decit maxim 100m , vreau sa fie terenu virgin , ma intorc si mergem toti in alta zi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

vezi ca exista si fostele galerii de metrou care nu s-au mai construit(nu stiu eu povestea exact)...alea se cunosc...mai interesant e faptul ca, fiind inundate in amre parte si fara lumina, s-au format niste specii de animale unice in lume, cum ar fi broasca alba raioasa, sau ceva de genu...daca dai de asa ceva pozeaza ca sunt rare...chiar si plante care s-au adaptat la conditiile de trai fara prea multa lumina...specii unice :friends: si vb serios

adica fiind umplute intetionat cu apa, si umplute complet... filmare placuta. a fost si la tv. e linia care trebuia sa mearga spre Policolor (parca..)
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Anual mor zeci de petarzi care sapa fintini si nu au aerisire ok, sau care trag vinul in pivnita si le vine rau de la dioxidul emanat. Ar trebui sa lasati copilariile cu explorarea in afara cazului in care aveti super echipament de respirat (zeci de ani de spatiu inchis cu noroi -> cantitate mare de metan de la plante/alge putrezite, bacterii sau ciuperci f periculoase la inhalare, and so on), de comunicatie cu exteriorul in cazul in care se surpa ceva si aveti nevoie de ajutor, de protectie chimica in cazul in care in tunelele alea s-au pastrat diverse timpenii de-a lungul timpului, ca sa nu mai zic si de macar un singur motiv pentru care ati scobi pe acolo.

Altfel riscati sa fiti ca in bancul cu "vezi bah ninja ca nu-i chiar ca-n filme"

 

Radu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

adica fiind umplute intetionat cu apa, si umplute complet... filmare placuta. a fost si la tv. e linia care trebuia sa mearga spre Policolor (parca..)

 

exact...si datorita conditiilor vitrege de care zicea @RaduTheOne, acolo au luat nastere noi gagaute :drink: da....trebuie avut mare grija....

 

@lil debul: spor la cautari ombre...sa ne anunti si pe noi :friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

adica fiind umplute intetionat cu apa, si umplute complet... filmare placuta. a fost si la tv. e linia care trebuia sa mearga spre Policolor (parca..)

 

Galeriile sunt (sau erau) in "conservare". Problema e ca acum, la un calcul atent, mentinerea lor in conservare ar costa mai mult decat daca s-ar munci acolo. Asa ca s-a hotarat reluarea lucrarilor pe linia spre Policolor. Nu stiu exact care statii, dar promit ca vin zilele astea cu detalii.

 

Despre fauna ciudata: Da, e adevarat, s-au facut cercetari si s-au gasit tot felul de specii mutante. Nu m-ar mira sa se gaseasca si "crocodilul alb de galerie de metrou abandonata" sau "crocodilus metrorexus" :friends:

 

Ry.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai nene , nu rideti , ca-i nasol. Care a vazut "The Descent" stie la ce ma refer , plus ca te poti intilni cu tine insuti , venind din celalat capat al tunelului , ca s-au facut si experienta cu spatiu-timp. Mai e si mielu de abataj , vipera cu pedale si altele. Ca echipament de protectie chimica nu am decit un prezervativ vechi si gluga de la un hanorac. Daca nu mai apar va rog eu mult sa spune-ti lumii ce baiat bun am fost si curajos. S-ar putea sa ma haleasca speciile , sa ma mut acolo si scap de intretinere sau sa dispar intr-o falie temporara.

Adio natiune sau pe curind. :friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Atentiune , lasati aberatu ' !!!

Nu abereaza taicule nimeni aci , am pus o intrebare ( daca stie cineva de tunele) , lumea a raspuns cu amabilitate si eu am zis ca plec in expeditie(am mai fost). Apoi unii au zis ca vin si ei. Scuze daca tu nu ai inteles , poate nu ai urmarit de la inceput , da sa zici ca aberam si ne vede lumea , asta denota ca ai gresit adresa sau nu stiu ce sa zic . Aici e zona de timp liber , deci ne permitem si alte subiecte in afara de ambielaje , carbelitoare si aprinderi. Mai stai prin zona , poate bag poze.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Anual mor zeci de petarzi care sapa fintini si nu au aerisire ok, sau care trag vinul in pivnita si le vine rau de la dioxidul emanat. Ar trebui sa lasati copilariile cu explorarea in afara cazului in care aveti super echipament de respirat (zeci de ani de spatiu inchis cu noroi -> cantitate mare de metan de la plante/alge putrezite, bacterii sau ciuperci f periculoase la inhalare, and so on), de comunicatie cu exteriorul in cazul in care se surpa ceva si aveti nevoie de ajutor, de protectie chimica in cazul in care in tunelele alea s-au pastrat diverse timpenii de-a lungul timpului, ca sa nu mai zic si de macar un singur motiv pentru care ati scobi pe acolo.

Altfel riscati sa fiti ca in bancul cu "vezi bah ninja ca nu-i chiar ca-n filme"

 

Radu

 

pt asta exista echipament. combinezoane , casti , manusi , cizme , tuburi de oxigen , neopren etc . si walki tolki .. crrr rogerrr. crr

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut fratilor.

Nu am timp sa citesc tot topicul dar spun asa:

Sunt membru de 4 ani la Clubul de Speologie Emil Racovita, am si experiente anterioare de TSA si facut pe ghidul si am o caruta de echipament. Daca imi aratati o gaura de intrare in aceste tuneluri (nu gaura de canal cu aurolaci ca de aia stiu si eu) eu va duc sa le vedeti bine. Ideea ar fi sa nu fie grup mai mare de 6 si sa mergem pe principiul intram toti iesim toti LA UN LOC. Ca echipament nu va recomand decat manusi de spalat vase, o salopeta de santier si cizme. In rest am eu cateva casti (desi nu ar strica sa va luati cate o casca de santier), si lumina, doar bacterii sa va aduceti.

Metanul e periculos drept pentru care nu mi-as lua acetilena decat pe unde stiu ca e safe iar cu codoiul e discutabil, pentru ca te prinzi repede. Am trait senzatia intr-o pestera si chiar te miri de ce respiri asa repede... In ceea ce priveste monstrii adancurilor vreau si eu sa vad asa ceva pt ca in afara de niste gandacei dubiosi nu vezi nimic miscator in pesteri.

In ceea ce priveste filmatul imi pare rau sa va dezamagesc dar fara reflectoare adevarate montate pe camera nu aveti sanse... Eu stau cate 30 min la o poza in pesteri ca sa blitzuiesc toata sala...

 

Deci fratilor, daca stiti pe unde se intra, i'm game.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...