Sari la conținut

corectare/convertare kilometraj


JCDenton
 Share

Postări Recomandate

Am un bord care (din fericire) afiseaza si mile si kilometri la vitezometru.

 

Din pacate, kilometrajul si trip meter-ul afiseaza in mile.

 

Unde gasesc in Bucuresti sa trec kilometrajul pe kilometri si eventual daca e nevoie sa convertesc cele ~16000 mile in kilometri afisati pe kilometraj ?

 

Motocicleta este un Kawasaki ZX-9R (F1) din 2002, iar kilometrajul este afisat electronic.

Editat de JCDenton
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

25600 de km. lasa-l asa, nu-ti bate capul, te obisnuiesti sa faci conversia muuuult mai repede decat ti se pare ;) in 2 saptamani de mers constant nici nu te mai gandesti "cati km sunt?". si tu esti fericit, viteza o vezi in km/h, sunt altii care au doar mile si tot s-au obisnuit instant.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pana la urma ai luat ce iti doreai.

 

Faza asta tine de o resoftare.

 

E pe mile si temperatura Farenfait .... ceva de genul .. nu Celsius.

 

Nu doar la Kawa ta e "beleaua" asta. Ci la toate moto/masini importate din usa.

 

Oricum e ceva de soft ... se face O conversie-metrica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

JCDenton...daca gasesti atelierul ala sa ma anunti si pe mine te rog...am un hornet600 din 2005 si are bordul in mile [si kilometrajul si vitezometrul]..nu reusesc deloc sa-l trec pe km din butoane cu toate ca unii zic ca merge...am incercat toate combinatiile de doua butoane si un contact pus si luat...nu vrea nici in ruptul capului...uite si un messeger... daniel_stan0705..multumesc mult

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Evident ca solutia cea mai simpla e sa las asa, dar topicul acesta trateaza alt subiect.

 

@danezu01 Daca afisajul in cauza (de viteza) e electronic, ai o sansa, daca e cu ac, nu ai cum prea usor sa faci asta.

 

In afara exista meseriasi care schimba sau modifica parti interne ale bordului incat sa masoare in mile sau km si pot chiar sa transfere kilometrajul de pe un bord pe altul. La noi se pare ca exista doar shaormerii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e destul de de dificil de facut ce vrei tu, chiar si electronic. trebuie sa gasesti electronisti meseriasi care se ocupa cu asa ceva.

trebuie citit programelul din controler, modificat si rescris controlerul. cred ca stii cam ce baieti se ocupa cu asa ceva si nu cred ca e foarte ieftin.

ai doua solutii ori apelezi la baietii care se ocupa de masini scumpe si foarte scumpe ori schimbi bordul cu totul cu unul in km. cred ca o sa te coste la fel. exceptie cazul cand gasesti un bord chiar ieftin pe ebay sau cine stie unde.

 

mai e o solutie aici:

 

http://www.demon-tweeks.co.uk/motrax-speedometer-convertors

 

nu te lua dupa poze, sunt disponibile si in mph si in km/h

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am un bord care (din fericire) afiseaza si mile si kilometri la vitezometru.

 

Din pacate, kilometrajul si trip meter-ul afiseaza in mile.

 

Unde gasesc in Bucuresti sa trec kilometrajul pe kilometri si eventual daca e nevoie sa convertesc cele ~16000 mile in kilometri afisati pe kilometraj ?

 

 

Am un bord care (din fericire) afiseaza si mile si kilometri la vitezometru.

 

Din pacate, kilometrajul si trip meter-ul afiseaza in mile.

 

Unde gasesc in Bucuresti sa trec kilometrajul pe kilometri si eventual daca e nevoie sa convertesc cele ~16000 mile in kilometri afisati pe kilometraj ?

 

Motocicleta este un Kawasaki ZX-9R (F1) din 2002, iar kilometrajul este afisat electronic.

 

Iti trebuie o scula de genul asta : * http://www.ebay.de/itm/Tacho-Pro-PLUS-2012-DEUTSCH-Diagnosegerat-Tachoreparatur-VW-BMW-Audi-Motorrad-/271134132737?pt=Elektroger%C3%A4te&hash=item3f20da8a01 * plus interfata (care la motociclete nu prea sunt standardizate-interschimbabile,iti trebuie pe marca respectiva:Kawa,Honda,BMW,etc) si bine inteles "meseriasu" care sa faca operatiunea respectiva !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Evident ca solutia cea mai simpla e sa las asa, dar topicul acesta trateaza alt subiect.

 

@danezu01 Daca afisajul in cauza (de viteza) e electronic, ai o sansa, daca e cu ac, nu ai cum prea usor sa faci asta.

 

In afara exista meseriasi care schimba sau modifica parti interne ale bordului incat sa masoare in mile sau km si pot chiar sa transfere kilometrajul de pe un bord pe altul. La noi se pare ca exista doar shaormerii.

..da este un display patrat lcd pe care este afisat :nivelul benzinei in rezervor,un ceas,vitezometrul cu pricina,km totali,tripmeter....iar turometrul este de tip clasic [ceas]

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...