Sari la conținut

Transport Danemarca, spre Norvegia?


l.u.v
 Share

Postări Recomandate

Ceea mai ieftina varianta este trimiterea motocicletei printr-o casa de expeditii undeva in Danemarca sau Suedia. Preturi nu stiu, dar dus-intors nu poate sa coste mai mult de 5-600 EUR (cv. a 2 europaleti/300 kg).

Dezavantajul este ca trebuie "ambalata" corespunzator, altfel un transportator mare nu se chinuie sa fixeze motocicleta in semiremorca, sa nu mai vorbim de incarcat/descarcat.

Deci trebuie confectionat un "suport/cadru" special pt moto, cu dimensiunea exacta a 2 europaleti.

 

 

A doua varianta (si ceea mai comoda), este inchirierea unei motociclete in Suedia sau Danemarca, pretul pe zi estimez sa fie in jur de 100 EUR (pt un GS), insa nu stiu daca gasesti moto cu coburi/genti laterale.

 

Personal nu-l condamn pe om, si eu planific o excursie de Spania Portugalia in acest an si ma bate gandul sa-mi trimit motoreta, totusi sa traversezi Europa pe autostrazi nu este un vis motociclistic (pt mine). Si timpul pierdut conteaza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 53
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

  • Admin
Personal nu-l condamn pe om, si eu planific o excursie de Spania Portugalia in acest an si ma bate gandul sa-mi trimit motoreta, totusi sa traversezi Europa pe autostrazi nu este un vis motociclistic (pt mine). Si timpul pierdut conteaza.

Exact asta este ideea.

Multumesc frumos pt.ponturi.

Editat de l.u.v
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu cred ca cel mai bine sa mearga cu masina si cu moto pe remorca...in feleul asta nu depinde de avion/tren etc...pe drum pot aparea intarzieri asa daca stie ca masina il asteapata la finish eu zic ca e f decent si plimbarea va fi relaxanta:)....mai ales daca poate sa lase masina la user ul crazy devil in danemarca cred eu ca e si mai bine...

cat despre remorca eu am remorca ptr moto si chingi plus ca pana la vara vreau sa i dau refresh cu rulmenti si cauciucuri noi asa ca o pot inchiria daca doreste....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca se hotaraste totusi sa mearga pe motor, recomand ruta pe care am folosit-o si eu cand am fost la Nordkapp:

1. Bucuresti - Gdansk (Pl) - 2 zile

2. noaptea feribot pana la Stockholm

3. dupa aia cap compas Nordkapp

 

Practic 5 zile am facut din Bucuresti pana la Nordkapp (dar avand in vedere ca am stat 2 zile la Stockholm, facusem de fapt 7).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Ravishing

Nu e mai rentabil inchirieze mobra acolo?

Chiar daca teoretic iesi mai scump, cel putin nu te complici cu transport si alte probelme ce pot aprarea ulterior.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am fost in noiembrie in Spania asa..

 

mi am trimis motorul cu un tir pana la Madrid cu o saptamana inainte,

eu cu nevasta mea m am urcat frumos in avion si de acolo calare am luat o

spre Andaluzia.

am fost in cordoba, sevilia, cadiz,tarifa,ronda,granada...Aa! am trecut si in Gibraltar...

 

la incheierea turei m am intors la Madrid, am lasat motorul tot acolo si m am urcat in avion.

in cateva zile mi l a luat alt tir si mi l a adus acasa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ petrisor: si cat te-a costat? Transportatorul ti-e prieten sau ai apelat la o firma oarecare?

Intreb fiindca se pune totusi problema sigurantei, adica motocicleta sa ajunga intreaga, sa nu se rastoarne vre-un palet pe ea...

Plus sa stii ca nimeni nu se da pe o roata cu ea pana ce o iei de la depozit...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Plus sa stii ca nimeni nu se da pe o roata cu ea pana ce o iei de la depozit...

Pai nu inteleg de ce i-ai lasa cheile. :|

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am fost in noiembrie in Spania asa..

 

mi am trimis motorul cu un tir pana la Madrid cu o saptamana inainte,

eu cu nevasta mea m am urcat frumos in avion si de acolo calare am luat o

spre Andaluzia.

am fost in cordoba, sevilia, cadiz,tarifa,ronda,granada...Aa! am trecut si in Gibraltar...

 

la incheierea turei m am intors la Madrid, am lasat motorul tot acolo si m am urcat in avion.

in cateva zile mi l a luat alt tir si mi l a adus acasa.

sal fii amabil daca poate fi PUBLIC si na ne si noua detalii legate de firma de transport si costuri

motorul l ai impachetat?...sau pur si simplu urcat in tir?

multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am inchiriat o parte dintr un tir. grupaj se cheama cand nu inchiriezi tot.

mi au lat 350 eur pe sens , cu doua firme diferite gasite pe net.

am contactat o casa de expeditii care opera cu mai multe firme. astia ziceau ca au

peste 2500 de masini prin toata europa. dar atentie sunt si firme cu specializari pe

diferite zone. eu am cautat pe cineva care sa faca cu precadere Spania.

e simplu , doar ca trebuie sa fiti atenti ca sunt si dispeceri neseriosi in multe firme

romanesti. despre siguranta transportului nu cred ca trebuie sa ne facem mari probleme

pt ca motocicletele noastre nu s cele mai scumpe si sensibile incarcaturi din lume.

pt ei e o marfa obisnuita pe care trebuie sa o duca la destinatie. au asigurari, CMR !

problema e unde ti o descarca. eu am avut ajutor de la un prieten in madrid. la el am descarcat o

si tot el mi a incarcat o la intoarcere.

la dus fima de transport a avut pretentia sa o pun pe un palet cu motostivuitorul . la intors fara palet,

tot cu un motostivuitor am agatat o cu chingi si am pus o in tir.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mersi pt info, cam la aceasta suma ma asteptam si eu.

Probabil contra cost se poate rezolva si fara prieten, adica s-o tina intr-un depozit pana o ridici tu personal, insa evident, ai avea morcovul in coor pana nu ai ajunge acolo s-o iei.

Cand ziceam de siguranta, nu dpdv. valoric imi faceam griji (adica sa se fure), ci dpdv. al integritatii, am lucrat in bransa si stiu cum lucreaza stivuitoristii si manipulantii de marfuri....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

uite cum a fost,

eu am avut de ales intre a inchiria si a mi duce motorul asa cum v am spus.

 

cu chiria era mai simplu, poate mai scump, astia imi mai blocau 1500 de eur

pe cardul de credit, pe un 1200 gs cereau 100 euro pe zi, vreo 10 euro pe asigurare

nu stiu cat mai era de inchiriat si gps si mi s a parut cam mult.

asa am avut motorul meu cu tot ce trebuia pregatit de acasa si gata. plus ca am vrut sa

vad cum functioneaza sistemul in felul asta !

dar ce pot sa va spun e ca a meritat, ANDALUZIA E FANTASTICA !!

 

oricum, am vazut multi cu motoare inchiriate pe acolo. in special nemti.

 

si eu acum ma gandesc cum sa abordez o tura la nordkapp.

nu cred ca as avea nici un complex sa evit pe cat pot autostrazile prin orice mijloc alternativ

se pierd multe zile dus-intors pina se ajunge in norvegia , mai ales din coltul asta de tara de unde

plec eu. dar nu exclud nici o varianta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si eu acum ma gandesc cum sa abordez o tura la nordkapp.

nu cred ca as avea nici un complex sa evit pe cat pot autostrazile prin orice mijloc alternativ

se pierd multe zile dus-intors pina se ajunge in norvegia , mai ales din coltul asta de tara de unde

plec eu. dar nu exclud nici o varianta

 

Exemplu: pana la Viena pe moto, apoi o noapte in tren pana la Hamburg (scapi de 1000km), intr-o ora ajungi la Kiel de unde iei ferry pana la Oslo. Mai ai apoi nici 2000km pana la Nordkapp, mare parte prin Suedia unde te poti misca repede. Ma rog, asta este un mod de a ajunge. banuiesc ca nu te-ai intoarce pe acelasi traseu.

Din povestiri insa, raman la parerea ca NK este mai mult ceva de bifat, care inseamna mult timp, bani, energie, stat pe motor, zilnic dormit in alta parte, posibil vreme nasoala cu cat esti mai aproape de nord.... si vezi doar ce apuci.

Jumatatea sudica a Norvegiei este de vis si ai destule de vazut, fara sa faci chiar atatea mii de km, cu toate implicatiile mai sus mentionate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daa, mi-ar placea sa ma urc in tren la viena sa merg la hamburg. cred ca si chiar

experienta asta ar fi interesanta, suna bine sa dormi in tren si dimineata sa te trezesti

in nordul germaniei. iti dai seama in grup ce distractie ar fi ?

parca auzisem ca ar fi incercat si budapesta sa se cupleze la sistem , stiti ceva?

Editat de petrisor
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Ravishing

Deci 700 de euro transportul dus intors, plus aproximativ 50-100 de euro depozitarea pe zi. Asta inseamna ca daca vrei sa faci un sejur de pana la 10 zile, iesi mai simplu si mai ieftin cu inchiriatul. E bine de stiut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am mers cu Autozug (asa se numeste trenul asta) de la Hamburg la Munchen si m-a costat ca. 320 EUR (2 persoane la cuseta + 1 moto), doar pe o directie, deci nu este ieftin.

Daca iei insa in calcul costul benzinei + cazarea + timpul economisiti (intr-o noapte traversezi practic Germania in somn), nu mai este atat de scump.

 

Info despre Viena Hamburg gasesti aici

http://www.oebb.at/de/Reiseplanung/PKW_Motor-_und_Fahrrad/Autoreisezug/Wien_-_Hamburg_-_Wien/index.jsp

 

Nu te minuna ca transportul moto costa doar 50 EUR, biletul "de om" este mai scump, mai ales la cuseta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daa, mi-ar placea sa ma urc in tren la viena sa merg la hamburg. cred ca si chiar

experienta asta ar fi interesanta, suna bine sa dormi in tren si dimineata sa te trezesti

in nordul germaniei. iti dai seama in grup ce distractie ar fi ?

parca auzisem ca ar fi incercat si budapesta sa se cupleze la sistem , stiti ceva?

 

Trenul se poate lua de la Arad. Cel putin pentru camioane exista aceasta posibilitate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@okesz...ok multumesc de raspuns...da din pacate in germania trenul de obicei este scump...si exact cum zici si tu daca o traversezi pe autostrada unde e plictisitor,obositor si destul de costisitor....ceva in plus la tren se merita clar mai ales daca mai ai de mers mai departe ...creca stiu gara din munchen chiar am vazut baietii cum asteptau la rand sa le urce in tren:))....bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut.

Eu am stat un an in Norvegia, am facut-o cap-coada de 4 ori dar cu masina, de 3x am facut-o iarna. Vara/iarna a fost un cosmar pentru mine.... se merge mai prost ca prin Romania.....peisajul este magnific (asta ar trebui sa compenseze dar pentru mine nu). Chiar nu inteleg de ce ar vrea cineva sa mearga acolo cu motoreta, dar in fine... o sa dau cateva sfaturi.

l.u.v pentru prietenul tau cel mai bine e sa cumpere o remorca, sa ia mobra pe ea, lasa remorca si masina, continua cu moto. Se intoarce in Romania vinde remorca si gata.

Un sfat, cel mai bine e sa mearga cu remorca pana mai departe, Oslo, de ex. Acolo sa lase masina si remorca intr-o parcare long term. Drumul prin suedia de la Malmo si pana la Oslo e numai autostrada, de un relief plat cu vanturi puternice. De fiecare data cand am trecut pe acolo am avut probleme chiar si cu masina.

Sa aiba echipament impermeabil din cel mai bun, combinezonul de ploaie nu e o optiune, nu ploua continuu. Sa lase de-o parte cort sau alte prostii, dupa cata ploaie o sa incasese nu o sa fie oportun sa mai doarma si in cort, ii trebuie dus fierbinte. Anul trecut NU a fost vara in Norvegia, poate anul asta o fi mai bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ghost rider...de ce se merge mai prost ca in ro ptr ca sunt restrictii de viteza si au un trafic civilizat....si stai linistit ca au fost oameni care au facut norvegia cu cortul chiar vara trecuta totul este sa te pregatesti adecvat....oricum oamenii i



ups probleme cu netul....da continuarea.....oamenii in cauza vor mai mult comfort deci creca se descurca ei...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@khk....ai idee cam cat costa trenul viena- hamburg cu moto ptr o persoana?.....si mie mi se pare o varianata excelenta...

 

Nu esti chiar off-topic, pana la urma poate fi o solutie si pt. cei in cauza.

Cel mai ieftin (in cuseta de 6 pers). este cca 115€/pers la care mai adaugi 52€ moto.

Consider pretul bun avand in vedere ca: benzina (care in Germania e ceva mai scumpa) pt. 1000km costa, scapi de (atentie!) doua cazari, economisesti o zi de concediu in care doar iti bubuia capul pe autostrada (alfel nu faceai cei 1000km) si cu riscurie aferente, si chiar trebuie luat in calcul ca 1000km mai reprezinta si cca 10% din banii de o revizie + un set de cauciucuri care mai inseamna niste zeci bune de euro.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ok multumesc...acum depinde de fiecare...eu bag 1000km intro zi mai ales cu autostrada nu bai dar....incazul asta se maerita trenul...autostarad nu e chiar asa fun si mai bine te odihnesti decat sa te obosesti:)))....



plus "consumarea" motoretei asa este...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.
 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...