Sari la conținut

ARAI - Discutii Generale


todea
 Share

Postări Recomandate

Eu am Arai Chaser V;marimea S,cand am probat prima oara casca i am spus vanzatorului ca este prea mica ,ca ma strage.

Asa si era ,cum am si urechea dreapta mai mare ,era un chin,dar dupa vreo 1000 si ceva de km ,sa mai lasat ,cateodata la viteze mari parca mi se pare mare acum .

Este zgomotoasa intradevar la viteze mari ,acum nu stiu in comparatie cu altele,viziera se schimba usor ,dupa cum mi a aratat ,dar eu nu ma bag ,mi e frica sa nu rup ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 175
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Eu am Arai Chaser V;marimea S,cand am probat prima oara casca i am spus vanzatorului ca este prea mica ,ca ma strage.

Asa si era ,cum am si urechea dreapta mai mare ,era un chin,dar dupa vreo 1000 si ceva de km ,sa mai lasat ,cateodata la viteze mari parca mi se pare mare acum .

Este zgomotoasa intradevar la viteze mari ,acum nu stiu in comparatie cu altele,viziera se schimba usor ,dupa cum mi a aratat ,dar eu nu ma bag ,mi e frica sa nu rup ceva.

Mie unu mi se pare o adevarata filozofie schimbarea vizierei la Arai:P.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tipul a schimbato in cel mult un minut

Am vazut cateva review-uri pe youtube in care la fel de repede procedau :crack: ,insa tot mi se pare destul de complicat.

Cand se murdarea viziera,preferam sa o curat fara sa o demontez de pe casca...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa ce o demontezi /montezi de cateva ori,totul se va simplifica. Este mai greu la inceput. :peace:

Dupa ce am schimbat-o cu shoei,nu m-as mai intoarce niciodata la arai

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Mie unu mi se pare o adevarata filozofie schimbarea vizierei la Arai:P.

 

 

mie imi ia sub 30 secunde sa schimb viziera la Arai. e atat de simplu, incat pare complicat. dai viziera peste cap, tragi clemele de desprindere, si apoi o scoti. la pus.... e mai usor ca la secs.....

 

stie cineva de unde pot procura capacele laterale la Arai? era un tip pe aici cu care am vorbit, dar nu-l mai tin minte

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Salut,

 

eu am luat piese de schimb de aici (au venit la posta):

 

http://www.sportsbikeshop.co.uk/motorcycle_parts/content_cat/332

 

Am de dat un vizor clar Arai de tip SAI (pentru RX-7 GP / QUANTUM / CHASER V / AXCES II). Il dau gratis (cel mult trasport) pentru cine are nevoie de el (sa aiba casca compatibila).

Este nou, dar nu mai are tipla pe el (m-am prins tarziu ca nu se potriveste pe Viper GT).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

 

stie cineva de unde pot procura capacele laterale la Arai? era un tip pe aici cu care am vorbit, dar nu-l mai tin minte

Cauta Judas Iscariot. Stiu ca era o vreme cand vindea tot felul de accesorii pentru Arai,eu am cumparat o viziera de la el si sunt foarte multumit de ea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

eu am luat piese de schimb de aici (au venit la posta):

 

http://www.sportsbikeshop.co.uk/motorcycle_parts/content_cat/332

 

Am de dat un vizor clar Arai de tip SAI (pentru RX-7 GP / QUANTUM / CHASER V / AXCES II). Il dau gratis (cel mult trasport) pentru cine are nevoie de el (sa aiba casca compatibila).

Este nou, dar nu mai are tipla pe el (m-am prins tarziu ca nu se potriveste pe Viper GT).

e posibil sa am eu o viziera de Viper GT. as fi luat-o eu pe a ta, dar am si nu merg asa mult cu ea.

 

 

Cauta Judas Iscariot. Stiu ca era o vreme cand vindea tot felul de accesorii pentru Arai,eu am cumparat o viziera de la el si sunt foarte multumit de ea.

mersi. am vorbit cu el intre timp si am comandat ce aveam nevoie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Salut, a cumparat cineva dintre voi de pe acest site? http://www.benlyhelmet.com/?gclid=Cj0KEQjwyMafBRCU7OCRyc2vitsBEiQAKV4H9KOIi6ruMGV-I4bDsb8TaQ3Y2EQ2DkKZKaxNtf2m00caApNQ8P8HAQ

Sau daca stie cineva un magazin online cu preturi mai bune. Eu vreau sa cumpar o casca Arai RX-7 GP cu un anumit colorit si nu mai gasesc marimea S.

Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 months later...
  • 3 years later...

Salut.

 

Ca detinator acum mult timp de Arai RX7 Corsair, intentionez sa ma reintorc la acest producator.

 

Intrebare pentru cine are QV Pro.. cum este?! In special daca este in combinatie cu un motor cu parbriz inalt.

Pentru ca are cozorocul / viziera de soare, sunt curios cum se comporta la viteze mari in pozitia ridicat.

 

Maine ma duc sa fac niste achizitii pentru moto, de fapt echipament pentru mine, printe care casca.

Am in calcul Neotec 2 pe care pot sa o iau din magazin si la test, RPHA 90, GT Air si QV Pro.

 

Musai ma uit dupa culori turbate care ofera extra vizibilitate.. neotec nu are din pacate, cel putin anu asta.

 

Daca e cineva pe faza si poate sa isi dea cu parerea.. multumesc anticipat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai putea lua in calcul si AGV Sportmodular. Pe hi-viz. Nu am reusit sa aflu unde-i facuta. Informatiile sunt contradictorii. In unele locuri zice Italia, am intrebat pe unul de la un magazin online si mi-a zis Japonia (!), iar intr-un review facut de cumparator (pe championhelmets.com) zicea ca e made in China.

 

Sunt foarte curios ce ai sa alegi :D

 

p.s.: in legatura cu sistemul pro shade, poate urmatorul clip sa-ti raspunda la unele intrebari:

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai cand am vorbit cu oamenii sa imi zica ce au in stoc ziceau sa nu le ratez AGV-ul asta nou ca e foarte usor alea alea (bravo lor pentru miscare) doar ca nu am fost niciodata fan AGV (fara nici un motiv sa ne facem intelesi, gusturi.. si multa oferta); pe acelasi principiu in loc de ce textile caut ziceau sa ma uit si la Klim-urile lor :D plm.. alea imi trec de buget si habar nu am cat se justifica fata de concurenta.

Sa ne intoarcem la casti, fac "cercetarea" de luni bune..! am cam secat tot ce e video si text pe net in limba engleza.
Ce face diferenta e sa le am pe cap ca sa trag concluzia, din pacate si fericire in acelasi timp pot testa doar Neotec, iar cunoscuti nu am cu modelele mentionate

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

AGV si RPHA 90 le am eu in vedere si cel putin estetic imi plac f mult (arata ca niste casti sport - nu ca cele de politie). HJC-ul are un pret f bun pt ceea ce ofera, iar AGV-ul e ultra usoara si cu materiale ceva mai hi-tech (atat interior, cat si exterior).

 

QV pro in schimb e foarte grea, dar are 5 stele rating sharp, ceea ce e mare lucru. Btw, nu exista qv pro pe stoc la dual tours (bikershop.ro) ?

 

LEDIT: mie imi arata ca ar fi 4 variante M pe stoc (diverse coloristici), 1 L si 1 XL.

Editat de ovi_ice
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt tradator si m-am carat din tara :)
Deci nu am sa fac achizitiile din Ro.

Ca greutate.. da e cam nefiresc de grea 1.68kg, fata de ce am acuma Rpha 10+ si Xlite 801RR o sa se simta diferenta, dar o sa fie aceiasi cu a unei flip up

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi-am luat eu de curand QV Pro din Anglia de pe helmetcity.co.uk

 

Venind de pe X-lite 661 titantech imi pare mult mai calitativa, mai ales la interior. E mult mai silentioasa pe naked, testat pana pe la 150. Cu proshade ridicat nu am mers cu mai mult de 110-120 dar pana acolo nu e nici o diferenta fata de el coborat.

 

Surpinzator nu simt diferenta de greutate de la 1.3 la 1.6 kg dar nici nu am mers mai mult de 3 ore pe zi cu ea pana acum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost sa vad, dat comanda pentru echipament (va na vreau anumite culori) si la casti treaba sta asa: am hotarat sa asetpt sa aduca Arai-ul in magazin (astept mail cu confirmare). Pana atuncea ce pot sa zic de Neotec 2... lux! nu am vazut asa ceva pana acuma fata de ce am tras si avut pe cap.
Schuberth galeti, Agv aia flip up carbon gameata, HJC 90 nu m-a impresionat.. toate astea din cauza lui Neotec2 (doar ca nu mi-a iesi socoteaca cu flip up, adica tot trebuie sa scot ochelarii inainte sa pun casca si sa ii pun la loc cand am tras casca pe cap.. deci nu are rost).

Ramane intre Shoei GT Air (testata si mi se pare super ok fara sa ma dea pe spate si fara sa am nici un repros) si QV- Pro (care e cea pe care cam vreau sa o achizitionez)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

GT-Air am eu si mi se pare cam uzata moral (adica m-as astepta la o varianta "2" in toamna). NXR-ul spre exemplu (model pe care vroiam sa-l cumpar initial dar nu aveau marimea mea pe stoc) vine cu shell AIM+ (fata de AIM cum are GT-Air), interior mai nou, viziera mai rigida, double D ring si mai multe aerisiri. Din experienta proprie iti zic ca GT-Air nu se ventileaza super bine vara, chiar si fara parbriz. Ce-i drept e destul de silentioasa. Un lucru care ma enerveaza la casca mea e shell-ul enorm, zici ca-s extraterestru :crack:

 

Daca ar fi sa aleg din nou, probabil ar fi NXR alba + vizor fumuriu (ori chiar fotocromatic). Si la bani iesi ca un GT-Air.

 

M-ai facut totusi curios cu Neotec 2. Am sa trec sa-l probez in weekend.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca ar fi sa aleg din nou, probabil ar fi NXR alba + vizor fumuriu (ori chiar fotocromatic).

Nu mai vreau sa schimb viziere, musia ochelari inauntru sau sistemul ce il ofera Qv-ul

» Post actualizat in 28 Jun 2018 14:41

Au adus in magazin un Quest in marimea XL, restul castilor arai din magazin sunt sub XL..

Cu Quest toate bune si frumoase pana la barbie care este foarte aproape de fata. Drept urmare sa vad daca aduc QV-ul fara garantia ca o sa cumpar casca.

 

Vedem

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Dupa ceva vreme a venit casca la magazin.. bun. O scoate domnisoara din cutie si zic direct ca e cam mica pentru un XL.. ne uitam la toate etichetele si na: XL.
Doar ca sa facem filmu intentionez sa o trag pe cap.. gluma, e un M as zice; are deschiderea si dimensiunile unui M la ochi asa..

Nasol, un pic de suparare si hai sa facem un plan: o sa aduca un alt QV-Pro XXL (irelevant culoarea) ca sa vedem daca e ce trebuie - am inistat sa mai aduca in acelasi timp si inca un XL, asa sa fim siguri.

Toate galetiile pe care le-am avut au fost XL, asta nu are cum dracu sa fie ce scrie pe ea, sper ca e o greseala din fabrica la lipit etichete.. chiar si asa ar fi destul de dezamagitor.
Daca ramane dubioasa treaba cu Arai.. o sa merg, zic eu acuma, pe cea mai seaca si sigura varianta: GT-air..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inca nu au venit castile, au fost comandate doua: un xxl si alt model (culoare) xl ca sa ne convingem ca prima era etichetata prost.

Daca nu vin pana vineri, plec in vacanta cu galeata din dotare si reiau procesul la intoarcere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...