Sari la conținut

Noua legislatie 2013 pentru categoriile A, A1, A2, AM


Fester
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 1,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Salutare ! Vreau sa stiu si eu daca pot conduce un Kawasaki ZX400R cu categoria A2 . Ce stiti si voi ... se poate ? Iar daca nu ceva motociclete pentru A2 si nu lista aceea ca le-am vazut pe toate si in afara de Ninja 250r si Yamaha MT-03 nu prea ma incanta nimic...app am 1.88 si 104 kg :D

Astept pareri ! Multam !

CBF 600 limitat

er-6 limitat

fz6 S1 limitat

 

 

orice mobra sub 75 cai +limitare

 

la 1,88 si 104 kile te chinui grav cu orice 250-300-500cc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum m-ati bagat in ceata rau...ma mai interesasem odata de limitare pentru un FZ6N cu ceva kit ... dar am sunat la RAR si cei de acolo mi-au spus ca ei nu au auzit niciodata de asa ceva..."limitare la moto" . Se poate pana la urma ? Cum ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Salut,va rog sa ma ajutati si pe mine cu un raspuns:sunt posesor de permis A1 (plus alte categorii) din anul 2004 si as dorii sa trec la categoria A.Este posibila aceasta trecere fara a mai sustine alt examen teoretic?Stiu ca va trebuii sa sustin un examen practic pe un motor care corespunde categoriei A.

Intreb deoarece in Marea Britanie se poate face acest lucru (trecerea de la A1 la A)fara a mai sustine proba teoretica,si cum si noi romanii suntem cetateni europeni poate avem aceleasi drepturi.

Precizez ca am 26 de ani.

 

Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu numai ca trebuie sa sustii examen teoretic ci si trebuie sa faci toata scoala de la A la Z, adica documente (vizita medicala + psihologica + cazier judiciar), teorie + practica, intocmire dosar si tot tacamul. Examenul consta in examinare teoretica + poligon + traseu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La categoriile A2 si A nu exista diferente in scolarizare, asa ca e mai bine cum spune colegul Proxi trebuie dat direct la A si atunci se pot conduce AM, A1, A2 si A. Singura diferenta este motocicleta cu care se da examenul. Pentru A motocicleta este de cel putin 595 cmc, iar la A2 este de cel putin 395 cmc. Mai sunt diferente si la raportul de kW/greutate, dar in ceea ce priveste teoria este la fel. La permis se acorda automat categoriile inferioare de exemplu: la obtinerea categoriei B se acorda automat si categoriile AM si B1, la C se acorda si C1, la D si D1, iar la CE se acorda si BE, DE daca exista permis pentru acestea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Dosar,scolarizare,examen pentru categoria 'A'.Difera programa scolara ,avand perioada de scolarizare mai scurta si numarul de ore mai mic.Acestea duc la un tarif al scolii mai mic.Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...