Sari la conținut

Noua legislatie 2013 pentru categoriile A, A1, A2, AM


Fester
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 1,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

  • 1 month later...

Buna tuturor. Am vazut ca utilizatorii acestui forum sunt saritori si de ajutor asa ca vin a va pune cateva intrebari.

De saptamana viitoare voi incepe scoala de soferi pentru categoria A2. Tin sa mentionez ca sunt posesor de permis pentru categoria B si de cand am luat permisul merg zilnic cu masina si am facut si cateva drumuri prin tara.

As vrea sa va intreb, ce motocicleta imi recomandati pana in 1000E (deorece bursa de student nu e mare) . M-ar interesa foarte mult un naked sau un chopper dar care sa aibe un sunet placut, nu sunet de scuter ;)). Tin sa mai precizez ca nu sunt vitezoman si intentia mea de a imi lua motor nu e de a face curse ca nebunu, ca si asa stirile de la ora 5 sunt deja pline de decese, ci sa ajung din punctul A in punctul B folosint mai putin combustibil. Am precizat conditia de a suna bine deoarece trebuie sa iti placa si ceea ce calaresti :).

O alta intrebare ar fi sa stiu cam cat ar costa o intretinere corecta si ce ar trebui sa am in vedere cand achizitionez o motocicleta la mana a doua. Va multumesc anticipat si imi cer scuze daca am incalcat vreun termen sau conditie a acestui forum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

te sfatuiesc sa astepti sa termini scoala. intre timp, o sa vezi ca o sa te razgandesti de cateva ori, o sa ai informatii despre mai multe modele etc. cand o iei, neaparat mergi cu cineva priceput, sfaturile de la distanta nu te vor ajuta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

suzuki gs 500 daca esti pana in 185 cm inaltime apoi e cam deranjant vantul , am avut , este fff fiabila plus consum de maxim 5 la suta daca mergi frumos cu ea , mai agresiv undeva la 6...pozitie buna , e usoara , se strica ff greu , sunt ft rezistente ca model , nu sunt pretentioase si sunt iertatoare la cei 48 cp . ar mai fi honda cb 500 care iar este ff buna si fiabila , mai fiabila si mai puternica ca un suzuki dar sunt mai greu de gasit pt a2 nu imposibil insa . la chopper nu stiu ce sa recomand , insa din partea mea cu caldura suzuki gs 500 am avut si stiu ce ai poate pielea. ca si costuri de intretinere eu zic ca un maxim 300 lei pe vara asta ar costa schimbul de ulei 150 lei + filtru si ceva curatat de carburatoare eventual , la care mai adaugam un cauciuc o placuta de frana dar asta la 2-3 sezoane depinde cat mergi cu el.

o motocicleta mai intretinuta o sa gasesti adusa de afara , au altfel grija de ele dar nici pe tara nu sunt rele datorita fiabilitatii lor.

sper ca te-am ajutat , respecte!

Editat de Effect20CM
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si consum redus, si eftin, si pana-n 1000 eur, si sa sune bine... Asta-ti trebe

!

 

Cum spunea colegu, fa scoala si apoi vei sti mai multe. Plus ca facand scoala vei si vedea ce este mai pt tine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Suzuka gs 500 o recomand si eu. Se gasesc cateva in bugetul tau pe bikeshop. Consumabilele uzuale te costa cam 300 RON pe an (ulei, filtru, placute, manopera la service inclusa in pret de obicei), asigurarea intre 60 si 400 RON (depinde cati ani are posesorul in acte) pe an.

Reglat/sincronizat carburatie costa vreo 200 RON, gratis daca o faci tu. Se face o data pe an.

ITP-ul costa ~100 RON si se face odata la 2 ani.

Caucioace gaseste pe la 3-400 RON decente (nu noi), bateria vreo 120 RON. Se inlocuiesc in functie de uzura, de obicei cam o data la 4-5 ani daca nu mergi mult.

O servisare de furca te costa vreo 200 RON (la service), daca o faci tu te costa doar lichidul de furca. Se face cam o data la doi ani.

O inlocuire de lichide (antigel, lichid frana) vreo 100 RON la service, daca o faci tu te costa doar consumabilele. Se face cam o data la doi ani.

Carene nu ai de spart la gs500 deci scapi de o grija, dar recomand montarea de crash pads sa eviti fisurarea/spargerea capacelor. Pad-urile costa intre 100 si 400 RON, depinde cum sunt facute.

Alte consumabile mai sunt cablurile de ambreaj (se mai rup, dar nu-s scumpe, intre cateva zeci de lei SH si 150 noi).

Daca ai ghinion iti poate pica releul de incarcarcare, care o sa te coste si ala vreo 200-300 RON SH.

Becuri, suruburi, alte maruntisuri sunt intre 10-20 de lei de cumparat.

 

E foarte important ca inainte sa dai banul sa te asiguri ca fierul are toate actele in regula (verifica forumul pentru instructiuni de cumparare) si ca e in stare tehnica buna. Pentru asta in opinia mea merita sa te duci cu ea inainte sa o platesti la un mecanic de incredere sa iti faci o constatare. Te costa 100 de RON dar merita cu varf si indesat.

Editat de bigFatAss
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 1000 de euro ai sanse mari sa iei un motor si apoi sa incepi sa bagi bani in el. Cauta cb500 limitat, sau gs500, er5, toate pana in 35 kw in acte.

Mai ai VFR400 (cred ca se incadreaza).

Then again, vezi ca orice motor vine cu o anumita cheltuiala, anvelope, kit de lant, etc etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate, la 1.000 euro poti nimeri una de 15-30 ani cu foarte multe bube... pe care va trebui sa le repari tu. Cand mergi la vizionari, ia cu tine un mecanic priceput, altfel te poti frige aspru.

Ai grija sa nu depaseasca 35 Kw si raportul de putere/masa.

Editat de Proxi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la 18 poti da de A2 doar daca faci 2 ani experienta pe A2 poti da mai devreme de A (20 in loc de 24) la A1 nu se aplica regula ca si la A2.

 

(4) Varsta minima pentru obtinerea permisului de conducere este de:
a ) 16 ani impliniti, pentru categoriile de vehicule AM, A1 si B1;
b ) 18 ani impliniti, pentru categoriile de vehicule A2, B, BE, C1, C1E si Tr;
c ) 20 de ani impliniti, daca persoana are o experienta de cel putin 2 ani de conducere a motocicletelor din categoria A2, sau 24 de ani impliniti, pentru motocicletele din categoria A;

Editat de eduard.94
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...