Sari la conținut

Noua legislatie 2013 pentru categoriile A, A1, A2, AM


Fester
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 1,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Felicitari si bine ai venit in grupul incepatorilor :))

Du-te azi la drpciv sa-ti iei permisul, cred ca e gata. La mine a fost.

 

BlackSeraph, ai si tu o fixatie :P

Editat de Geo_ZGA
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari si bine ai venit in grupul incepatorilor :))

Du-te azi la drpciv sa-ti iei permisul, cred ca e gata. La mine a fost.

 

Merci :)) ma anunta un prieten cand este gata permisul ca sa nu ma duc degeaba pana acolo :D

 

@BlackSeraph - nu erau camere montate nici pe moto, nici pe masina... dar care-i treaba, iarasi modificari la examinare?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu exista camere. Castile au intercom, politistul ii spune instructiunile soferului masinii (un alt instructor), acesta transmite catre instructorul de pe moto care iti spune la randul lui pe unde sa o iei. In plus, te asista in permanenta cu tot ceea ce faci, esti efectiv teleghidat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu tot de Louis vorbesc. Da, instructorul iti spune ce sa faci din ceea ce primeste el pe intercom din masina. Si casca ta are intercom dar nu este activat, l-am folosit insa permanent in timpul orelor pe traseu, fiind solo pe mobra si primind instructiuni de la instructor sau pe motorul cu dubla comanda cand eram impreuna cu instructorul.

 

La inceperea examenului unul din elevi este ales ca martor. Nu este cazul sa te gandesti ca te pica degeaba.

Eu de exemplu am ratat primul examen poligon pentru ca am facut un 8 in plus, martorul a fost intrebat daca a vazut si el si asta a fost... acum il astept pe al doilea ;)

 

In plus, daca v-ati facut cont pe site-ul DRPCIV exista jos rubrica "stare emitere permis"

Editat de Razvan G
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Depinde despre ce examinator vorbim... plus ca una e poligonul, alta e traseul. Ca idee, cand am dat eu, au fost 2 mici-mari probleme, la traseu, cu examinatorul respectiv: una a fost la BlackSerpah, pe care il las sa spuna singur daca vrea, alta a fost la mine, m-a plimbat 45 min din Titan pana in comuna Pantelimon si de acolo inapoi pana in fata spitalului Pantelimon. Mi s-a parut obositor (ajuns la 6.30 in Ilioara, dat poligonul pe la 9 si dupa aceea asteptat in caldura pana la 15, urcat pe motor pe la 15.30 si plimbat prin caldura cu 30-40 km/h 45min... saracul Strumfu', el e cel mai chinuit si tot noi ne plangem) si inutil sa ma plimbe atata timp... cu camere video montate nu mai apar faze de genul "mie mi s-a parut ca...". Martorul ce sa faca, sa se certe cu examinatorul?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci tu erai, mi-a povestit un prieten de cel care a facut turul Bucurestiului la examen :)) bine macar ca ai fost admis...

 

Am intrat pe drpciv la rubrica `stare emitere permis` si imi cere o serie de permis... de unde iau seria asta? am pus seria de la cel vechi si imi spune ca a fost ridicat in 2010 :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aaaa, sa fie codul de bare / seria de pe fisa de examinare? Sincer nu am verificat ce face rubrica, am folosit cu succes doar verificarea disponibilitatii numerelor de inmatriculare.

 

Din ce am vazut eu probleme, toate au fost la poligon. Eu si altcineva cu numaratul in plus, cineva in minus, un trantit de motor, o ratare de jalon. La traseu nu a picat nimeni, au mers in medie 13-15 minute fiecare. Eu mi-am asteptat prietenul care s-a intors din traseu dupa 60-70 minute (cu 4 elevi plecati).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

saracul Strumfu', el e cel mai chinuit si tot noi ne plangem

Tot respectul pt el, ne-a explicat tuturor si in scoala si la examen tot ce avem de facut, are o rabdare iesita din comun :) cu el am facut orele de trafic, cu el am dat traseul si ii multumesc inca o data pt tot ce m-a invatat :moto:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai daca tot ai amintit... mai bine sa nu lasam lumea in ceata, mai ales ca nu am de ce sa-mi fie rusine. Ce s-a intamplat: d-na agent m-a oprit dupa vre-o 14-15 minute zicand ca am trecut pe rosu. Fara a intra in detalii, instructorul a zis ca verificasem semafoarele (si el si eu), cei din masina au spus ca nu au vazut, ceea ce spunea politista se intampla la cel putin 4-5 secunde dupa ce trecusem eu, insa a ramas cum a stabilit dumneaei.

Am vrut sa fac contestatie insa mi s-a spus ca martorul semnase, asa ca nu am sanse de succes. O camera montata pe masina ar fi lamurit lucrurile imediat. Asa ca am pierdut 2 luni din sezon.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aaaa, sa fie codul de bare / seria de pe fisa de examinare? Sincer nu am verificat ce face rubrica, am folosit cu succes doar verificarea disponibilitatii numerelor de inmatriculare.

Am incercat seria de pe fisa de examinare nu merge, are prea multe caractere... in fine, acum ca am luat examenul chiar nu conteaza daca imi iau permisul azi sau maine :)

 

Pai daca tot ai amintit... mai bine sa nu lasam lumea in ceata, mai ales ca nu am de ce sa-mi fie rusine. Ce s-a intamplat: d-na agent m-a oprit dupa vre-o 14-15 minute zicand ca am trecut pe rosu. Fara a intra in detalii, instructorul a zis ca verificasem semafoarele (si el si eu), cei din masina au spus ca nu au vazut, ceea ce spunea politista se intampla la cel putin 4-5 secunde dupa ce trecusem eu, insa a ramas cum a stabilit dumneaei.

Am vrut sa fac contestatie insa mi s-a spus ca martorul semnase, asa ca nu am sanse de succes. O camera montata pe masina ar fi lamurit lucrurile imediat. Asa ca am pierdut 2 luni din sezon.

mare ghinion ai avut... si cu semaforul si cu femeia examinator :|

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu aceeasi femeie examinator am dat si eu, de fapt amandoi am dat in aceeasi zi :) Initial, la poligon, ni s-a parut f ok, mai trecea cu vederea mici greseli... in schimb la traseu probabil ca nu i-a placut fata noastra :)) Nu pot sa spun ca a vrut sau nu sa ma pice si de aia m-a plimbat de nebun (si m-a pus sa intorc pe pod, dar am refuzat desi se enervase ca nu vroiam), dar cand 10 oameni inaintea ta merg 20-25 min si tu (eu adica) esti frecat dublu...

p.s: am ajuns celebru, a? :))))

 

@AndreiSV: parca 8-20 era programul la permise.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu-i bai, asta sa fie problema. Dar e bine de stiut pentru cei ce mai dau - mare atentie la semafoare si trecerile de pietoni.

 

Si trecerile de cale ferata... chiar daca sunt invizibile :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut.

stie cineva pana la ce ora se pot ridica permisele?

Pana la ora 19:00 si iti recomand sa te duci dupa 16:00 daca ai dat ieri examen.

Daca mergi mai devreme e posibil sa nu fie gata si faci un drum degeaba.

 

 

Cat despre metodele de comunicare, cand am dat eu examen (2oct) am vazut tot felul de solutii.

-2 telefoane. 1 la politist si unul la instructor cu spliter pentru doua headset-uri

-intercom dedicat

-walkie talkie prins de geaca la care s-a pus casca cu fir dar fara microfon.

 

Eu am avut walkie si abia abia am auzit instructiunile. Mai mult m-am ghidat dupa semnalele masinii din spate pentru ca nu se intelegea nimic.

 

Am fost depunctat pentru nesemnalizare la schimbarea directiei, cu toate ca am semnalizat de fiecare data. DUpa ce m-am dat jos de pe mobra (hornet) am vazut ca semnalul din dreapta era 75% bagat sub numar deoarece nu avea loc din cauza tobei....

Editat de cozmino
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...