Sari la conținut

Bucuresti - Viena si retur: 18 - 21 aprilie 2013


Constantin
 Share

Postări Recomandate

Bucuresti Viena si retur : 18 – 21 aprilie 2013

 

In perioada 19 – 21 aprilie 2013 are loc cel mai important targ moto din Austria la Tulln, langa Viena.

Planuim deplasarea moto astfel :

Joi 18 aprilie , ora 11,00, plecarea de la Petrom Militari (inainte de autostrada)

ora 20,00, sosire la Arad .Cazare.( cca 550 km)

Vineri 19 aprilie, Arad – Nadlac – centura Budapesta – Gyor – Viena. Sosirea la Viena in jurul orei 15,00.( cca 500 km)

Orele 15,00 – 20,00 vizitare Viena

Cazare Viena ( cca 40 e)( sau Camping).

Sambata 20 aprilie, Viena – Tulln ( cca 45 km), vizitare Targ Moto. La orele 14,00 intoarcere Viena – Budapesta – Arad ( estimat sosire ora 21,00)

Dumunica 21 aprilie, Arad - Bucuresti.

Total cca 2400 km.

 

 

Participantii se pot alatura si pe parcurs.

Portiunea cea mai grea este in Romania.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in arad puteti sta la Phoenix, in pretul camerei intra si cina.

asta e hotelul meu cand vin de afara, mai mereu.

 

http://www.hotelphoenix.ro/

 

e la iesirea din arad spre nadlac.

parcare in fata, luminata, pazita cu camere, chiar langa statia OMV

 

mancarea e buna si oamenii, deliciosi.

nici cu furatul nu le au.

mi-am aruncat la gunoi o data o pereche de adidasi, peste 2 luni cand am revenit, au incercat sa mi-i dea si se scuzau ca nu mi-au cerut nr de tel sa ma anunte.

 

surpriza nu prea placuta, caci eu speram sa uit de ei, de adidasi, pentru totdeuna

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vineri 19 aprilie, Arad – Nadlac – centura Budapesta – Gyor – Viena. Sosirea la Viena in jurul orei 15,00.( cca 500 km)

Orele 15,00 – 20,00 vizitare Viena

Cazare Viena ( cca 40 e)( sau Camping).

Sambata 20 aprilie, Viena – Tulln ( cca 45 km), vizitare Targ Moto. La orele 14,00 intoarcere Viena – Budapesta – Arad ( estimat sosire ora 21,00)

 

Va salut! Mi-ar face placere sa ne revedem... daca vreti va insotesc cu placere ca ghid prin Viena vineri dupa-amiaza.

Sambata si eu vreau sa merg la Tulln la salon cu amicii mei, poate mergem impreuna. Mai ganditi-va daca puteti amana plecarea pt duminica dimineata din Austria, puteam face si o mica plimbare de-a lungul Dunarii sambata dupa salon, e super drumul si peisajul. :oilleak:

Din pacate site-ul evenimentului este numai in germana: http://www.bike-austria.at/messe_kalender/bike_austria_tulln/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hallo Vlad!

Ai dreptate cu prelungirea cu o zi! Pana acum suntem 4. Sa vedem ce amatori mai apar; nu am rezolvat cazarea in Viena, inca. Cu Fruschtiuk si ieftin - cam greu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hallo Vlad!

Ai dreptate cu prelungirea cu o zi! Pana acum suntem 4. Sa vedem ce amatori mai apar; nu am rezolvat cazarea in Viena, inca. Cu Fruschtiuk si ieftin - cam greu.

 

Intr-adevar, Viena este din ce in ce mai asaltata de turisti si preturile au tot crescut la cazari.

Asta este cel mai bun compromis pe care eu il stiu in Viena, ca raport pret /calitate /locatie, se ajunge foarte repede si usor din/spre autostrada de Budapesta si in 5-10min cu tramvaiul din fata pana in centru:

http://www.hotel-pribitzer.at/?lang=en

Editat de khk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am folosit si folosesc f mult reteaua etap. au exact ce-mi trebuie pt 1-2 nopti dupa o zi pe moto si sunt f ok.

la viena 46e/cam/noapte unde pot sta max 3 persoane.

 

http://www.ibis.com/gb/booking/room-dates.shtml

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Rau nu este... dar nici chiar ieftin, cu atat mai mult cu cat greu se mai poate spune ca este "in Viena", ai multe paini de mancat pana in centru daca vrei sa si vizitezi cate ceva, chiar si cu transport in comun. Mai indicat ar fi pt tranzit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Daca va intereseaza o cazare ieftina si buna, puteti sa cautati si pe : http://www.hostels.com/vienna/austria .

Ideea e ca puteti sa stati mai multi in camera la pret mic. In loc de 25 € de persoana, in cazul in care vreti sa stati singuri, puteti plati si 10-15 euro daca optati sa stati 4-6 in camera.

Daca va faceti si din timp rezervare s-ar putea sa scapati destul de ieftin.

Am stat in 2010 intr-un hostel de asta cu 22€ parca , mic dejun inclus si la 2 statii de tramvai de centru.(2 in camera).

 

 

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Mai sunt locuri libere?

Imi surade ideea si ma gandeam sa vin

Naturlich, cum zice neamtu!

 

Inscrisi pana acum:

Constantin

Svgobi

Gigi

Radu

 

l-am ascultat pe Vlad, e doar vienez, si am avansat cu o zi deplasarea.

Plecarea miercuri 17 Aprilie, cazare Arad. Joi si Vineri cazare la Viena. Sambata cazare la Arad. Duminica 21 Aprilie seara in Buc.

Vineri vizitare Salon moto si Viena. Sambata dim. cu Vlad dealungul Dunarii pe drumuri secundare. Sambata la pranz plecarea spre tara.

 

Sa ne spui daca te hotarasti pt a suplimenta locurile deja aranjate pt cazare. Si in Viena am mers pe mana lui Vlad.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

l-am ascultat pe Vlad, e doar vienez, si am avansat cu o zi deplasarea.

Plecarea miercuri 17 Aprilie, cazare Arad. Joi si Vineri cazare la Viena. Sambata cazare la Arad. Duminica 21 Aprilie seara in Buc.

Vineri vizitare Salon moto si Viena. Sambata dim. cu Vlad dealungul Dunarii pe drumuri secundare. Sambata la pranz plecarea spre tara.

 

Eu va sugerasem altceva, sa amanati cu o zi plecarea (de fapt jumatate de zi), avand in vedere ca tot sambata as putea merge la salon (vineri sunt la birou). Iar de la salon eram deja pe traseul Dunare, Tulln fiind chiar pe Dunare (numele complet este Tulln an der Donau).

Asa insa aveti avantajul ca prindeti salonul vineri cand ar trebui sa fie mai putin aglomerat decat sambata.

Avand in vedere ca miercuri dormiti la Arad, joi puteti ajunge devreme la Viena si poate ne plimbam prin Viena joi spre seara.

 

Referitor la vineri si sambata vedem ce si cum, eventual mergeti vineri pe Dunare dupa salon (va dau detaliile) iar sambata inainte de plecare cateva curbe frumoase la munte. ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ca si cazare http://www.cazare-viena.ro/en/apartamente/preturi.html

 

am stat aici si e super. practic e un apartament, cu tot ce trebuie. are inclusiv mini bucatarie si se poate gati. supermarketul e la 20m de bloc.

au parcare subterana, inchisa (camere video in parcare).

sper sa ajung si eu, dar nu contati pe mine. daca ajung ma descurc cu cazarea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...